Limited
Páteční limited 118
Vítejte u čerstvého Pátečního limited článku. Return to Ravnica už je formát poměrně ustálený, nějaký ten pátek s námi však ještě zůstane, není tedy od věci ještě si o něm něco říci. Snad právě proto, že se názory na karty v této edici už neliší zdaleka tolik, jako pár týdnů po preview, připadá mi smysluplné bavit se o tom, na které kusy mám jiný názor, než jaký je obecný konsenzus. Jinými slovy – dnešní článek bude na téma „Return to Ravnica Over & Under“.
Hned na úvod bych měl říct, že se rozhodně nepovažuju za experta na drafty s RtR. Mám odehraných nějakých 30 draftů, na rovinu ale říkám, že mi formát moc nesedí. Ne snad, že bych měl nějaké hrozivé celkové skóre a pravidelně končil s 1-2 nebo 0-3, ale neumím draftovat 3-0 balíky. Od poloviny září, kdy se Return to Ravnica začala draftovat, si vedu přehled o tom, jaké mám na draftech skóre. Ze všech draftů s Return to Ravnica jsem měl jen jednou jedinkrát 3-0 (a to byl – jaká ironie – hned ten první), ovšem horší skóre než 3-1 či 2-1 jsem měl jen dvakrát (jednu z toho, pravda, 0-4 bye na Bárbekjů Cupu). S železnou pravidelností končí moje drafty RtR výsledkem 2-1 a v souhrnném skóre jsem se dostal na nějakých 57-31, více méně. Co to o mém vztahu k RtR vypovídá? Patrně to, že mi v téhle sadě pořád ještě něco uniká. Ale snad také to, že mám dostatečný přehled k tomu, aby moje názory měly nějakou vypovídající hodnotu (pokud si můžu takhe fandit). V dnešním článku tedy představím svůj pohled na to, co bych dělal v RtR jinak, než většina hráčů. A vy mi zas třeba na oplátku v komentářích můžete poradit, co dělám špatně já. Společnými silami se pak snad dopracujeme k tomu, že si dám po novém roce první 3-0 draft s RtR za tři měsíce :)
Under
Armory guard
Jedním z nejtvrdších oříšků, spojených s draftováním RtR, byla a je otázka, jak – a zda vůbec – hrát control. Formát je dost rychlý a aggro balíky mají dost způsobů, jak prolomit hru, kterou kontrol stabilizuje. Z toho, co jsem s RtR odehrál, mám pocit, že draftovat kontrol většinou není nejlepší volbou, někdy je to však možné a dokonce i výhodné. Klíčovým prvkem však není ani tak stabilizace nebo zdrcující převaha v lategame – tu byste měli mít v podstatě „zdarma“, protože drahé karty nikdo nebude chtít a fixace také chodívá celkem pozdě, když všichni berou dvojbarvy. Nejdůležitější je dle mého názoru efektivní obrana v úvodních kolech. Jak vás jednou soupeř stáhne na nízký počet životů, je už téměř nemožné zabránit mu v tom, aby vás dorazil. Pokud se ale budete účinně bránit už od úvodních kol, neměly by pro vás karty jako Traitorous Instinct, Explosive Impact či příliš mnoho detainu znamenat definitivní a neodvratnou konečnou. Armory Guard je jedním z nejlepších levných obránců v sadě.
Golgari longlegs
U téhle karty si nejsem jistý, jaký je důvod toho, že vytrvale chodí v pozdní fázi draftu. Osobně s ní mám velmi dobré zkušenosti a zpravidla hraju jednu nebo dvě v každém zeleném a černém balíku. Nepodporuje sice žádnou synergii, čísla jsou však u ní nadprůměrná, navíc má čtyřku vzadu, takže se s ní nevymění kentauři a většina unleashnutých common.
Rogue’s Passage
Když jsem se u Armory Guarda zmiňoval, že téměř každý balík má nějaký ten způsob, jak se dostat přes soupeřovy obránce, měl jsem na mysli například i tuhle kartu. Rogue’s Passage je bezbarvá a tedy barevně nezavazující, je to země, takže poskytuje přidanou hodnotu „zdarma“, protože nezabírá slot nějakému spellu, a pokud na vás soupeř nevyvíjí tlak, pak na Passage zkrátka a dobře prohraje, tečka. Zdálo by se (tedy alespoň mně), že tyhle charakteristiky znamenají, že máme co dočinění s kartou nadprůměrné kvality, na draftu však Rogue’s Passage často vídám na sedmý-osmý pick a stává se i to, že oběhne stůl. A to se mi moc nezdá.
Rubbleback rhino
Nosorožec je příkladem karty, na kterou jsem poměrně dost změnil názor. Abilita hexproof je obecně užitečná hlavně u bytostí, které soupeř musí nějak vyřešit, to ale u obyčejné 3/4 bez dalších abilit obvykle neplatí a přestože golgari umí své příšery notně vylepšit, zdálo se mi, že to už je trochu moc práce za velkou necílitelnou potvoru. Pravda je ovšem taková, že proporce 3/4 jsou v Return to Ravnica takřka ideální. Rhino přežije srážku s Kentaury a s většinou unleash bytostí (Chainwalker, Splatter Thug, Dead Reveler) a pro Rakdos, který spoléhá na removal a útočné bytosti, bude často představovat poměrně vážný problém. Možnost pocukrovat jej scavengem či si ho v combatu ochránit myškou s vědomím, že soupeř vám Rhina nemůže podstřelit, je už jen příjemný bonus.
Ethereal armor
Na první pohled nesmyslný creature enchantment, který neposkytuje ani zdaleka tolik „value“, aby vyvážil riziko karetní nevýhody, kterou vás soupeř může ztrestat. Na druhý pohled celkem užitečná karta, která někdy teprv balíku dodá tu správnou šťávu a bez které některé archetypy jen obtížně dokážou vyhrát. Je pravda, že většina balíků tuhle kartu potřebovat nebude. Především Selesnya mívá bytosti dost velké na to, aby nepotřebovaly cizí pomoc. Azorius však někdy trpí tím, že když máte ve hře pět bytostí, součet jejich poweru je čtyři. Zároveň má bílá a modrá přístup k aurám jako Security Blockade, Arrest, Paralyzing Grasp či Knightly Valor, které hrajete tak jako tak. Někdy se vám povede nabrat Azorius plný letadel, které už vylepšit nepotřebují, ale jindy přijde tahle karta až překvapivě vhod. Za všechno, myslím, mluví komentář Tylera Lytle z GP Indianapolis top8, který na otázku, co hrál na sealed decku, odpověděl „Had Desecration Demon, Chaos Imps, Niv-Mizzet, and Dreadbore. Instead played 3 Ethereal Armor, 2 Knightly Valor, and Righteous Authority.“
Golgari Decoy
Přestože má Decoy abilitu scavenge a jméno černo-zelené guildy u něho najdeme i v názvu, ještě více jako doma bude v Selesnyi, kde se jedná téměř o bombu, kterou jsem ochoten first pickovat. Golgari Decoy into Common Bond či Knightly Valor často zcela otočí hru a stačit bude často i Giant Growth či Swift Justice. U bonusu ze scavenge, který můžete Decoyovi udělit, bude efekt podobný, i když rozdíl tu přeci jen je, hlavně v tom, že scavenge často soupeř uvidí dopředu, zatímco bílé triky a myšky oponenta často překvapí. Tak či tak je Golgari Decoy hodně kvalitní kartou a mám s ní jen ty nejlepší zkušenosti, takže chodit později než na třetí-čtvrtý pick by neměla, i když se to docela často stává.
Over
Rakdos Shred-freak
Shred Freak je mezi „overrated“ kusy z důvodu, který na tento seznam řadí ještě několik dalších bytostí, a když to vezmu hodně obecně, tak se týká většiny bytostí s proporcemi 2/1 a 2/2. Důvod má co dočinění s tím, jak se vyvíjel RtR limited od prerelease až doposud. Na začátku se zdálo, že je formát opravdu navýsost rychlý a 2-dropy jsou zcela klíčové. Časem se však tomuto trendu hráči přizpůsobili a naučili se do značné míry, jak proti rychlému nástupu Rakdos či Izzet aggra bojovat. Být rychlý se stále vyplácí, nelze však už čekat, že většinu soupeřů zastihnete nepřipravené. A právě proti 2/2 a 2/1 bytostem je v sadě celá řada dobrých blokerů – Sunspire Griffin, Axebane Guardian, Centaur Healer, Concordia Pegasus, Runewing či všemožní černí a červení tvorové s unleashem, pokud je necháte na vodítku, aby mohli zůstat v obraně. Karty jako Dread Reveler či Splatter Thug jsou sice výborné v R/B aggru, znamenité jsou však i jako způsob, jak soupeřův tlak zastavit, pokud se snaží prorazit kartami jako Rakdos Shred-Freak a jinými 2/2 a 2/1 obludami. A právě to jejich hodnotu do značné míry snižuje.
Goblin Electromancer
Důvodů, proč je Gobliní Elektrikář přeceňovaný, je podle mě hned několik. První má co do činění s povahou formátu a detailněji jsem jej rozebíral u předcházející karty – 2/2 bytosti prostě nejsou to, čeho chci mít v RtR limited plný balík. To však není zdaleka vše. Electromancer má navíc tu vlastnost, že většinou vypadá výrazně lépe, než jaký ve skutečnosti je. Je to ten typ karty, na který když se velká část hráčů podívá, vidí ideální scénář, který může nastat. V balíku plném instantů a socrery se skutečně tenhle Goblin bude často chovat jako 2/2, která vám dává každé kolo manu, ne všechny hry ale budou vypadat tak, že sešlete tři Elektromancery a pak začnete z rukávu sypat Inspirace. Velká část balíků na tom bude s instanty a sorcery neslavně a zlevnit si v balíku dvě-tři karty, to je hodně marginální efekt. Někdy bude Goblin Electromancer solidní a zaslouží si být brán vysoko, ve velké části případů – a především na začátku draftu, kdy ještě nevím, jak bude můj balík vypadat – bych z něho však až tak odvázaný nebyl a vzal bych si přes něj jiné dobré commony jako třeba Voidweilder.
všechny Keyruny
Hráli byste na limited třímanového 2/2 letce, u kterého musíte zaplatit bílou a modrou, aby mohl útočit nebo blokovat? Vassal Soul už v RtR není příliš vysoko nad kategorií zvanou „šedý průměr“ a pokud by ještě vyžadoval manu, aby se vůbec mohl zapojit do boje, rozhodně by mu to na hratelnosti nepřidalo. Právě fakt, že Keyruny kvůli ceně, kterou musíte platit, chcete-li je zapojit do comatu, rozhodně nejsou nijak agresivní, jim v mých očích docela dost škodí. A co námitka, že fixují a akcelerují manu? Jistě, to je věc záslužná a chvályhodná, ale ne v každém balíku. Dvojbarva s minimem karet dražších než čtyři many Keyrunu prostě a jednoduše nepotřebuje, což ovšem neodradí velkou část hráčů, aby Keyrunu do svých barev automaticky brali jako cenné zboží. Keyruny jsou dobré, ale jen pokud potřebujete to, v čem vynikají, tedy zrychlený přístup k 5- a 6- dropům a fixace barevné many.
Izzet Staticaster
Projdete-li si seznam commonových bytostí v Return to Ravnica, zjistíte, že jedničku vzadu jich v téhle edici má dosti malá část, navíc se jedná převážně o nevýrazné kusy jako Viashino Racketeer, Crosstown Courier či Rados Shred-Freak. Pokud tak neplánujete se Staticasterem číhat na Frostburn Weirdy, které ztratí hlavu a rozjedou se za plný kotel, nebude mít tenhle pinkač příliš práce a narazíte dokonce na balíky, které nemusí mít ani jeden jediný cíl. To samé pak platí i pro Electrickery – kartu, která se často do maindecku ani nevejde. Izzet Staticaster je pořád karta hratelná, protože umí dorazit načatou obludu, nestřílí ale do hráče a nízký výskyt X/1 bytostí jeho cenu značně snižuje, což si – dle mého názoru – řada hráčů dost jasně neuvědomuje.
To je ode mě pro dnešek vše. Budu rád, když se o své názory podělíte v komentářích, snad se jako obvykle dobereme něčeho podstatného – a když ne, tak si aspoň navzájem vysvětlíme, jak je ten druhý mimo. Ventilování nesouhlasu s druhými aspoň prospívá zdraví. Další Páteční limited se tu objeví až v následujícím roce, přeju vám tedy krásné svátky a vše nejlepší do Nového roku, jak v Magicu tak mimo něj!
kosaak
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Středeční výhledy 21/2024
No není zač. :) Já narážel hlavně na to, že mi připadá trošku nešťastné udělat produkt označený jako "Starter" a dát tomu začínajícímu...
všechny komentářePondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentáře