Limited
Páteční limited 115
Vítejte u dalšího článku z rubriky Páteční limited. Dnes se podíváme na to, jak draftovat jednotlivé guildy v Ravnice. Mohlo by se zdát, že ve zdánlivě mnohobarevném prostředí Return to Ravnica by guildy nemusely být určující – přeci jen taková čtyřbarva si s guildovními omezeními lámat hlavu nemusí – ovšem současný limited formát je dost odlišný od představ, které mnozí (včetně mě) původně měli a většina balíků bude na draftech čistě dvojbarevná. Trojbarva se většinou příliš draftovat nedá, nejvýš dvojbarva se splashí, takže byste vždy měli mít jasno, která guilda je vaše hlavní. Někdy se vícebarevný deck nabrat dá, ovšem rozhodně není dobrý nápad jít už do draftu s tím, že bude váš balík hrát všemi barvami. Guildy jsou v současném limited prostředí naprosto určující. K jedné guildě se však zpravidla dá přistupovat více různými způsoby, takže i když je faktem, že na limited existuje v podstatě jen pět různých barevných kombinací a naprostá většina hráčů se bude jedné z nich držet, ještě to neznamená, že archetypů by nebylo o něco více.
Selesnya
Guildu Selesnya je možné draftovat dvěma způsoby, nicméně často se stane, že váš balík bude obsahovat něco z obou dvou přístupů. Platí ale, že čím více se bude blížit jednomu ze dvou „pólů“, tím efektivněji budete moci využít karet, které některý ze dvou přístupů podporují.
První taktikou, kterou můžete při draftování Selesnye využít, je klást co největší důraz na mechaniku populate. Někdy bude takový balík i dost svižný a pokud začnete váš populate chain ve druhém kole kartou Call of the Conclave, rozšlapou soupeře Kentauři dřív než si bude schopen uvědomit, co se na battlefieldu vůbec stalo. Většinou ale takhle populate balíky fungovat nebude. Velká část dobrých populate karet stojí šest man (Trostani’s Judgement, Centars‘ Accord, ale i třeba první abilita Vitu-Ghazi Guildmága), navíc síla populate se stihne projevit zpravidla právě až v mid/lategame, kdy postupně jednotlivé „bonusové“ populační efekty společně dosáhnou kýženého efektu, tedy že vaše tokeny soupeři přerostou přes hlavu. Draftujete-li tedy populate balík, je dobré vzít i nějaké ty defenzivnější karty jako Armory Guard, popřípadě využít služeb nějaké další barvy, například mordé pro v obraně výborného Voidweildera a Hussar Patrolu či černé na Trestle Trolla. Pro agresivní balíky má výrazně větší význam hrát jen dvě barvy, protože si nemohou dovolit čekat, až si líznou správnou barvu many, ovšem pomalejší archetypy jako „bant“ control či Selesnya s černou nejsou vůbec od věci.
Druhým způsobem, jak k Selesnyi přistupovat, je hrát rychlé aggro s velkým množstvím combat triků – myšek. Zejména Common Bond je v balíku, který pravidelně hraje bytosti ve druhém až čtvrtém kole, opravdu hodně dobrý, naopak o Coursers‘ Accord tenhle deck zájem nemá, je tedy záhodno mít během draftu na zřeteli, ke kterému ze dvou Selesnya archetypů mám blíž. Karty jako Centaur Healer či Call of the Conclave jsou výborné v každém G/W balíku a jsou tedy „safe“ picky na začátku draftu, pro všechny karty to ale zdaleka neplatí a aggro plné myšek, které však hraje na konci křivky čtyři 6-dropy, se bude často právě kvůli tomuhle kazit.
Orientační pick ordery pro pět nejlepších common by vypadaly následovně. Berte je prosím s rezervou a svůj případný odlišný názor určitě vyjádřete v komentářích.
Commonový pick order pro populate Selesnya:
Centaur’s Herald
Centaur Healer
Knightly Valor
Sunspire Griffin
Trostani’s Judgment
Commonový pick order pro Selesnya aggro:
Centaur Healer
Common Bond
Sunspire Griffin
Knightly Valor
Giant Growth
Azorius
Azorius je ze všech pěti guild patrně guilda nejhorší, a to hlavně z jednoho prostého důvodu: většina dobrých bílo-modrých karet jsou účka a Azorius tak postrádá nějaký svůj „pilotní“ common, jakým jsou například Frostburn Weird v Izzetu, Centaur Healer v Selesnyi či Auger Spree v Rakdosu. Dvojbarevné commony v guildě Azorius jsou Search Warrant (unplayable), Dramatic Rescue (ok), Hussar Patrol (ok) a hybridní Vassal Soul (rovněž ok). Máme tu tedy jeden odpad a tři rozumné, ale nijak zvlášť úchvatné kusy – nic, co by vás vysloveně odměnilo za to, že jste svou důvěru svěřili právě bílo-modré.
Azorius také nemá žádnou mechaniku, kolem které by se dal postavit balík. Populate, unleash a do jisté míry i scavenge jsou všechno keywordy, které vám poskytují „extra“ hodnotu, když jim trochu přizpůsobíte konstrukci balíku. Detain se sice hodí v každé situaci (na rozdíl třeba od populate), ovšem balík plný detain příšer nebude ve výsledku o nic lepší než prostý součet jeho jednotlivých karet.
Abych ale Azorius jenom nekritizoval – hratelná tahle guilda pochopitelně pořád je a když si otevřu nějaké to výborné bílo-modré účko či réro, nemám problém do U/W zamířit. Azorius může být celkem svižný, naberete-li dostatek levných lítaček, nebo klidně i kontrolnější, s kartami jako Voidweilder, Armory Guard a nějakou tou třetí barvou na splash. Bílo-modrá letadla, to je archetyp, který na limited zabírá snad už od Mirage a ani v Return to Ravnica není žádný zvláštní důvod, proč by tahle taktika vycházet neměla.
Commonový pick order pro Azorius:
Sunspire Griffin
Frostburn Weird
Hussar Patrol
Knightly Valor
Vassal Soul
Hodnota Sunspire Griffina a Frostburn Weirdy výrazně stoupá a klesá v závislosti na tom, ke které barvě váš balík spíš inklinuje. V heavy-white balíku přes Weirdu klidně vezmu i třeba Voidweildera, který je ale ve „vakuu“ až na šesté příčce.
Izzet
Izzet lze draftovat v zásadě dvěma způsoby. Jako agresivní balík a jako kontrol. Oba tyto archetypy mají svá pro a proti, ale z dosavadních zkušeností mám pocit, že lepší variantou je obecně spíš aggro. Draftovat v Return to Ravnica kontrolnější balíky je celkem fuška a vyplatí se to obvykle jen tehdy, máte-li k tomu dobrý důvod: více brutálních drahých karet do lategame, dobré karty z více barev, kvůli kterým musíte splashovat, atd. Červená také nabízí jednu kontrolní „build around me“ kartu, která – pokud si ji zahrajete – obvykle bude zapadat do Izzetských základů. Mám na mysli Pyroconvergence, kterou si v Rakdosu patrně nezahrajete, a Izzet je jediná další červená guilda. Izzet kontrol také někdy může spoléhat na vítězství prostřednictvím 0/4 odemílacích zdí jménem Doorkeeper. Z červené k nim dobře pasují třímanoví Lobber Crew. Izzet kontrol nicméně pořád není něco, o co bych se chtěl aktivně pokoušet, spíše úniková cesta v případě, že se věci samy ubírají tímto směrem a vy s tím zrovna nemůžete (nebo nechcete) nic udělat.
Druhým přístupem k Izzetu je aggro a tady se zpravidla nespletete. Ideálním first pickem by mohl být třeba Teleportal, nicméně i na commonovém slotu najdeme v modré a červené kupu karet, které splňují stejný účel – zadupat soupeře do země tak rychle, jak jen to bude možné. Hlavní barva balíku bývá zpravidla červená a velká část karet se shoduje se základem Rakdosu, proto je při draftování potřeba dávat pozor, jestli chodí i nějaké Rakdos karty. Pokud hráč přímo před vámi bere Rakdos, pak rozhodně nejste v ideální pozici pro Izzet aggro, protože červený základ v podobě karet jako Annihilating Fire, Splatter Thug, Gore-House Chainwalker, Traitorous Instinct a konec konců i Frostburn Weird vám bude chybět. Pouze modrá jako „otevřená“ barva tedy k draftování Izzet aggra nestačí.
Modrá je v Izzet aggru spíše doplňující barvou a lze hrát agresivní commony jako Inaction Injuctin, případně nového „Scroll Thiefa“ jménem Stealer of Secrets, pokud mu umíte čistit cestu. Jedním z hlavních důvodů, proč však s červenou spárovat právě modrou, je relativně nenápadný enchantment Pursuit of Flight. Zpočátku jsem měl za to, že je tahle karta jen další „enchantmentovou pastí“, postupem času jsem však výrazně změnil názor a v tuhle chvíli by mi příliš nevadilo ji v Izzet aggru brát mezi prvními dvěma-třemi picky. Removalu je v edici poskrovnu, navíc naplátujete-li něco, co má víc dozadu, naprostá většina removalu přestane být relevantní. Stab Wound, Annihilating Fire, Auger Spree – všechny tyhle karty zajímá toughness a všechny tři bez výjimky nedosáhnou na vylepšeného Splatter Thuga či jinou příšeru, která měla původně trojku dozadu. Naplátujete-li navíc Frostburn Weird, můžete ji v případě potřeby i pořádně „přefouknout“ a pokud soupeř nemá létajícího blokera (a vás neomezuje mana), bude se muset vypořádat s útočícím 8/1 letadlem.
Commonový pick order pro kontrolní Izzet:
Annihilating Fire
Frostburn Weird
Splatter Thug
Voidweilder
Goblin Electromancer
Commonový pick order pro Izzet aggro:
Annihilating Fire
Frostburn Weird
Splatter Thug
Pursuit of Flight
Gore-House Chainwalker
Rakdos
Rakdos aggro funguje do značné míry stejně jako Izzet aggro, s tím rozdílem, že vaše Frostburn Weirdy nejsou tak impozantní, ale zato máte přístup k většímu množství removalu a některým kvalitním černým bytostem. Rakdos je guilda poměrně přímočará a pokud se dá draftovat nějaký R/B kontrol, ještě jsem nepřišel na to, jak. Rakdos se někdy hodí jako splash ke Golgari či Izzetu, zejména kvůli Auger Spree a dalšímu červenému / černému zabíjení, které tyto barvy nabízejí, ovšem samotná Rakdos mechanika unleash naznačuje, že tahle guilda na obranu příliš nemyslí. Jste-li v R/B, draftujte příšer s unleashem co nejvíc a až na výjimky je vždycky hrajte v jejich větší podobě. Tuším, že to byl David Williams, kdo nedávno v jednom rozhovoru prohlásil, že v Rakdosu dodržuje „pravidlo A.B.U. – always be unleashing“, a v tomto s ním naprosto souhlasím.
Jakožto čistokrevná aggro guilda si Rakdos příliš nerozumí se splashováním dalších karet a pokud draftujete tento balík, snažte se omezit pouze na černou a červenou a pokud možno nesplashovat, i za cenu hraní relativně slabších karet. Čas od času se dá zařadit například červeno-modrá guildgate jako podpora Pursuit of Flightu, který byste hráli tak jako tak, na větší množství karet bych však obvykle splash rozšiřovat nechtěl. A když už je řeč o Pursuit of Flight – tahle karta je v Rakdosu dost často hratelná i bez přístupu k modré maně a zrovna tak se dá zhusta hrát i commonový „Unholy Strength“ Deviant Glee. V Rakdosu je jednou z nejdůležitějších cílů, o které je třeba se snažit, přetlačení vašich útočníků přes soupeřovu obranu a oba zmiňované creature enchantmenty tohle dovedou, prostě tím, že soupeře, který si nechal do bloku přiměřeného obránce, překvapí útočník s o trochu většími proporcemi. Nějaké ty extra zranění zařídí i Traitorous Instinct, což je další hodně slušná karta pro R/B archetyp, i když je třeba dávat pozor na to, abyste triků neměli příliš a k nim příliš málo bytostí. Hraju-li aggro, chci mít obvykle v balíku alespoň čtrnáct bytostí, spíš i víc.
Commonový pick order pro Rakdos:
Annihilating Fire
Stab Wound
Auger Spree
Splatter Thug
Frostburn Weird
Golgari
Golgari je jako guilda do jisté míry podobná guildě Azorius v tom, že zpravidla nedělá žádné příliš „broken“ věci – neumí brutální unleash start jako Rakdos či populate chain jako Selesnya. Scavenge určitou hodnotu poskytuje, je to však hodnota, kterou obvykle využijete až později během hry a také proto bývají Golgari balíky spíš pomalejší (na poměry formátu Return to Ravnica). Zelená zároveň dává přístup k fixaci v podobě Gatecreeper Vine a Axebane Guardiana, neměl by tedy být až takový problém si něco splashnout. Golgari tak často „krade“ Auger Spree Rakdosu a také některé pecky typu Vitu-Ghazi Guildmage Selesnyi. Trestle Troll a Towering Indrik zároveň poskytují dobrou obranu i proti letadlům, na kreativnější lategame byste tedy měli mít dost času. Golgari může být archetyp asi nejvíce zaměřený na lategame ze všech pěti guild.
S pomocí černých unleash bytostí a zelených myšek se může Golgari vydat i trochu více dopředu, pokud ale začnu draft v barvách Golgari, není právě agresivita něco, na co kladu důraz. Už při pohledu na čtyři zeleno-černé vícebarevné commony je totiž jasné, že na nějaký extra velký tlak nejsou stavěné. Trestle Troll a Sluiceway Scorpion mají proporce jednoznačně stavěné na defenzivu, Grisly Salvage je rovněž karta, určená hlavně k získávání hodnoty pomocí scavenge, a Golgari Longlegs je sice karta poměrně verzatilní, na páté maně ale nijak extra agresivní také není. Mezi dvoubarevnými commonami z řad Golgari navíc chybí nějaký pilotní kus typu Auger Spree či Frostburn Weird, jedná se tedy o guildu spíše slabší. Podle power levelu se dle mého názoru dají jednotlivé guildy seřadit od nejsilnější k nejslabší následovně: Rakdos-Izzet-Selesnya-Golgari-Azorius. Pokud v prvních několika boosterech není žádný vyslovený signál či karta s výrazně vyšším power levelem, preferuju guildy právě v tomto pořadí (byť první tři místa jdou poměrně těsně za sebou).
Commonový pick order pro Golgari:
Stab Wound
Sluiceway Scorpion
Grisly Salvage
Drudge Beetle
Sewer Shambler
Drudge Beetle
Sewer Shambler
Pro dnešek je to ode mě vše, díky za pozornost a budu se těšit na shledanou u příštího článku!
kosaak
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Středeční výhledy 21/2024
No není zač. :) Já narážel hlavně na to, že mi připadá trošku nešťastné udělat produkt označený jako "Starter" a dát tomu začínajícímu...
všechny komentářePondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentáře