Limited
Páteční limited 112
Spoiler nové edice Return to Ravnica už je zhruba týden volně přístupný na stránkách Wizardů a preview už máme takříkajíc na dosah ruky, je tedy čas podívat se na to, jak bude nový set vypadat na limited. Na rozbor jednotlivých karet je ještě brzo, nejsem LSV a k tomu, abych psal své komentáře ke kartám, s nimi nejprve musím něco odehrát, nicméně základní představu o tom, jak asi bude nový limited formát vypadat, si můžeme udělat už teď. Jaká je tedy anatomie Return to Ravnica limited? Právě o tom bude v dnešním článku řeč.
Na první pohled je jasné, že Ravnica bude patrně formát, ve kterém není třeba se příliš omezovat, co se počtu barev týče. V původním formátu Ravnica-Guildpact-Dissension, který obsahoval všech deset guild, byly trojbarvy pravidlem a i čtyřbarvy se leckdy daly bez problémů hrát, pokud jste nabrali dostatek fixace. Rozdíl mezi Ravnicou z roku 2006 a tou současnou je ovšem ten, že cyklus Signetů, tedy druhé z dvojice commonové fixace (spolu s Karoo, resp. Gate zeměmi), se přesunul na účkový slot, a to v podání „Keyrune“ artefaktů. Jedná se sice o Signety notně vylepšené, neboť je lze oživit do podoby celkem slušných bytostí, nicméně rozdíl mezi commonovým a účkovým slotem je celkem znát. Na druhou stranu je pravda, že dvoubarevných commonových zemí máme v RtR pět na místo čtyř v původní Ravnice, ovšem poměr pět (5 Gate zemí) ku osmi (4 karoo, 4 singety) pořád působí dojmem, že víc barev než tři nebude zas tak jednoduché uživit a ani u těch tří mnoho nepořídíte, pokud fixaci nebudete brát vysoko. Ravnicové Karoo země bývaly first-pickem, Gate zemáky jsou sice výrazně slabší, nicméně můj předběžný odhad je, že na třetí-čtvrtý pick už si je poměrně bez problémů vezmu.
Mezi commonami najdeme ještě pětibarevnou zemi Transguild Promenade a dvojici zelených defenderů Gatecreeper Vine a Axebane Guardian, z nichž první hledá basic land nebo Gate land z knihovny do ruky a druhý dává za tap libovolnou manu podle počtu defenderů, zelená tedy rozhodně má předpoklady k tomu, aby uživila čtyři i více barev.
Při naší předchozí návštěvě ve městě Ravnica byly guildy rozděleny nerovnoměrně mezi tři edice, tvořící dohromady Ravnica blok, což se dost zásadně projevovalo na tom, které barevné kombinace byly použitelné a které nikoliv. Pokoušet se draftovat trojbarvu, která v některé edici neměla guildovní zastoupení, to zavánělo problémy, s výjimkou R/G/U, jež guildu postrádalo v prvním boosteru, kde bylo nejvíc jednobarevných karet. V Return to Ravnica je systém podstatně odlišný – edice RtR obsahuje guild rovnou pět a každá barva je zastoupená ve dvou guildách, takže by tentokrát neměl být žádný nepoměr v tom, jak je která barva hodnotná. Trojbarvy, které obsahují dvě guildy, jsou:
U+R+B (Izzet, Rakdos)
U+G+W (Azorius, Selesnya)
U+R+W (Azorius, Izzet)
G+W+B (Goldari, Selesnya)
G+B+R (Rakdos, Golgari)
Vzhledem k tomu, že karty z guildovních dvojbarev patří k tomu nejlepšímu, co v RtR na limited najdeme (zejména mezi účky a réry), tipnul bych si, že jiné trojbarvy než tyto uvidíme na draftech a sealed deck turnajích jen zřídka. Přeci jen rozdíl mezi tím, jestli mám k dispozici dvě nebo jen jednu Gate zemi, nebo jestli vícebarevné kusy lovím z jedné či ze dvou kombinací, je opravdu dalekosáhlý. Na trojbarvy jako třeba Naya si tak budeme patrně muset počkat do příští edice, ve které najdeme Gruul spolu s Borosem.
Jedním z nejdůležitějších aspektů každého formátu je jeho rychlost. Stejná karta může mít diametrálně odlišnou hodnotu pokud se vyskytuje v bleskurychlém formátu jako Zendikar oproti sadě, která je relativně pomalá, jako třeba Shards of Alara. O tom, jestli je určité prostředí rychlé nebo pomalé, rozhoduje několik věcí: kolik v sadě najdeme agresivních příšer na druhém a třetím slotu (a naopak kolik je způsobů, jak tyto příšery zastavit), jak levné a efektivní je v sadě zabíjení a konečně jak jsou na tom bytosti s různými formami evasion, tedy cestami, jak obejít blokery (flying, ale i mnoho dalších).
Co se týče agresivních příšer na nízkých slotech, něco málo by se našlo, zejména v červené a černé s keywordem „unleash“, který bytostem může po příchodu do hry nadělit bonusový +1/+1 counter výměnou za to, že nedokáží po zbytek hry blokovat. Agresivní balíky umí trestat soupeře s nestabilními manabase a commony jako Dread Reveler (2B 2/3, unleash), Gore-House Chainwalker (1R 2/1, unleash), Rakdos Shred-Freak (2/1 haste za dvě RB hybridní many) či Splatter Thug (2R 2/2, first strike, unleash) se dokáží postarat o poměrně slušný nástup. V ostatních barvách to už ale s agresivními bytostmi tak horké není a povětšinou v nich najdeme na commonovém slotu příšery v větší obranou než útokem – 1/4 za 4U, který bouncne po příchodu do hry bytost, 1BG 1/4 defender reach s regenerací, 3G 2/4 reach, 2BB 0/4 s pumpováním o dva za 1B, 2UW 2/4 vigilance flash, 1W 1/3 flying... seznam obranářů na commonovém slotu by mohl pokračovat ještě pěkně dlouho a zejména defender je vůbec poměrně rozšířený keyword. Jediná guilda Rakdos vypadá, jako že by se ráda pokusila o rychlý a přímočarý útok, zatímco ostatní guildy se starají především o obranu a o karty na vyšších manových slotech.
Potvory tedy v Ravnice míří spíše dozadu. Jak je to v této sadě s removalem? Pokud bych se měl pustit na tenký led zjednodušení, pak takový nějaký standard za posledních pár velkých edic bývá alespoň jedno „malé“ zabíjení (Disfigure, Dead Weight, Crippling Blight, Lose Hope) a jedno „větší“ (Brainspoil, Essence Drain, Death Wind), při troše štěstí pak dostaneme ještě jedno téměř „bezpodmínečné“ zabíjení, jako Doom Blade, Victim of Night, Murder či Grasp of Darkness. V ostatních barvách – tedy hlavně v červené a bílé – už bývá removalu méně, ovšem nějaký ten blesk / spacák / modré neodtapování zpravidla najdeme a to, jak jsou tyhle karty drahé, přispívá k rychlosti formátu nemalou měrou.
V Return to Ravnica jsou černé commonové vraždy tři: „malé“ zabíjení v podobě Stab Wound (2B enchantment -2/-2, který soupeře v upkeepu mlátí za 2), „velké“ zabíjení Launch Party (2BB instant, destroy target creature, do kterého musíme obětovat příšeru a mlaskne soupeře za 2) a pro poslední removal – Auger Spree – dokonce musíme až do červené (1RB instant +4/-4). První zmiňovaná karta zabije jen drobotinu, druhá je zase v prostředí bez undyingu výrazně náchylná ke karetní nevýhodě a třetí, nejlepší, je dvoubarevná. Je sice pravda, že dvě ze tří černých trojbarev obsahují Rakdos, nicméně stále je situace s černým zabíjením na velkou edici spíše podprůměrná a nevylepší to ani červená, která má rozumný třímanový blesk za 3 šlupky a pak až šestimanový za 5. Rovněž bílá má jedno ze dvou zabíjení za šest man (Trostani’s Judgment, exile target creature, populate), ovšem obdobu klasického spacáku bychom na commonovém slotu hledali marně. Ani podmínečné zabíjení Avenging Arrow (2W, zničí bytost, která dala damage) není zlé, ovšem o agresivní kartu se rozhodně nejedná a v odstraňování blokerů příliš neexceluje. To samé se dá říct i o modrém reprintu Paralyzing Grasp, který zabrání bytosti se untapnout.
Situace se zabíjením je tedy velice podobná té s bytostmi – levného removalu je v Return to Ravnica velice poskrovnu, většina zabíjení je buď drahá nebo má nějaký háček, což rychlosti formátu příliš nepřidá. Stab Wound sice umí dorazit načatého soupeře, nicméně to předpokládá, že do soupeřovy „zraněné“ bytosti nebudete útočit, jinak s ní soupeř chumpne. Stále se pochopitelně jedná o výbornou kartu, ale Doom Blade to prostě není. Launch Party se rovněž často postará o oponenta s nízkým počtem životů, ovšem opět platí, že na poměry „velkého“ zabíjení se jedná o kartu spíš podprůměrnou. Mimo černou a červenou pak najdeme v podstatě jen removal coby výstuhu defenzivy a jediný Rakdos tak má nějaké ambice o rychlou ofenzívu.
Co se týče bytostí s evasion, je jich sice v edici poměrně hodně, zároveň tu ale najdeme i docela dost příšer s reachem či jiným způsobem, jak zastavit soupeřova letadla. Modrá sice dostala do vínku tradiční třímanové letce s dvojkou dopředu i dražší letadlo s trojkou (byť tentokrát stojí šest man, což je o manu víc, než obvykle – opět známka pomalejšího formátu), kromě toho tu najdeme i čtyřmanovou 2/2 poletuchu, která vám nadělí kartu, když umře. I v bílé nějaké bytosti létají, konkrétně reinkarnace Chapel Geista jménem Sunspire Griffin, o manu dražší Midnight Haunting jménem Eyes in the Skyes a nádavkem ještě bílo-modrý hybridní Wind Drake, tentokrát zvaný Vassal Soul. Při procházení spoileru se však člověk těžko brání dojmu, že na každou bytost s flyingem tu číhá minimálně jedna divize protiletadlové obrany. Dvě zelené commony mají reach, proti letcům je výborný i 1/3 lítající kůň za 1W a v zelené je možné nalézt i novou variaci na téma „Plummet“. Útok vzduchem tedy v RtR bezpochyby možný je, pokud se ale chcete soupeřovým letcům ubránit, neměl by to být zas až takový problém.
Co tedy zatím z předešlých charakteristik vyplývá? Především to, že Return to Ravnica rozhodně nevypadá jako rychlý formát. Rakdos nějaké rychlé karty má a pokud se rozhodnete na draftu spojit svůj osud právě s touto guildou a brát agresivní karty, bude patrně dobrý nápad omezit se jen na tyto dvě barvy, protože rychlé balíky snáší problémy s barevnou manou výrazně hůře než defenzivněji laděné kreace. Budete-li hrát jinou kombinaci, vyplatí se myslet na to, že vás může Rakdos za příliš pomalý start notně vytrestat.
Co se ostatních guild než je Rakdos týče, nevypadá to, že by byly zrovna dvakrát rychlé. Co to znamená? Že nás velmi pravděpodobně čeká formát, ve kterém se velká část her dostane do lategame. Že pomalé karty za šest a víc man nebudou pouze netečně zahálet v sideboardu, ale často zasáhnou do bojů. Téměř v každé barvě najdeme nějakou tu velkou commonovou bytost za šest nebo i sedm man (6G 6/7 Elk, 7G 4/4 rhino token + populate, 6B 5/5 scavenge 6B, 5R 5/4 haste...) a zatímco v některých formátech by byly tyhle kusy nehratelné, v Return to Ravnica si je dost možná bez problémů zahrajeme. A protože většina balíků bude pravděpodobně výrazně víc „top-heavy“ než je obvyklé, dostane se ke slovu třeba i jinak nepříliš výrazný Cancel.
Tolik k mému odhadu toho, jak bude vypadat na limited Return to Ravnica. Během několika příštích dní budeme mít možnost si tento formát vyzkoušet a jsem zvědav, jak pomalý nakonec bude. Užijte si preview a u příštího článku se s budu těšit na viděnou.
kosaak
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře