Limited
Páteční limited 109
Vítejte u dalšího Pátečního limited, tentokrát nás čeká téma zvané „over & under.“ S M13 se už několik týdnů draftuje a velká část hráčů, kteří se limited formátům věnují, už tak pravděpodobně měla možnost vyzkoušet si většinu karet, alespoň těch na commonovém slotu. Názory na jednotlivé karty se už více méně ustálily, ovšem v některých případech na jiných hodnotách, než jak by tomu mělo být. Řečeno srozumitelněji – tak jako obvykle pár týdnů po preview, i v M13 jsou v tuhle dobu karty, které vytrvale chodí později než by měly, nebo je naopak hráči berou zbytečně vysoko. Tedy alespoň podle mého názoru, který se vám nemusí líbit a se kterým pochopitelně můžete i nesouhlasit. Okřídlené přísloví říká, že to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat, nicméně v našem případě existuje ještě další možnost, a to napsat váš nesouhlasný názor v komentářích, což se všeobecně doporučuje, pokud byste rádi, aby se vaším názorem někdo zabýval :)
Underrated
War Falcon
Přiznám se bez mučení, že tuhle kartu jsem zpočátku odsoudil jako v 90% balíků stěží hratelnou hlavně kvůli tomu, že jsem si špatně přečetl její wording a měl jsem za to, že bez podpory neumí ani blokovat. Od té doby jsem Falcona párkrát hrál, někdy i v balíku se třemi-čtyřmi Soldiery/Knighty a nikdy nebyl vysloveně špatný. Za jednu manu se v obraně vymění s velkou částí levnějších útočníků, včetně těch s flyingem. V agresivním balíku bych jej bez dostatku bytostí se správným creature typem (alespoň sedm, spíš víc) nehrál, v defenzivním by mi ale vůbec nevadil, což se o většině karet, které často chodí mezi posledními několika picky, říct nedá. War Falcon mezi mými nadraftovanými kartami neznamená dramatickou změnu v přístupu k příšerám s creature typem Knight a Soldier, ovšem malé plus to pro tyhle karty docela určitě je.
Scroll Thief
Dle mého názoru patrně nejpodceňovanější commona edice. Scroll Thief mě na první pohled příliš nezaujal a přistupoval jsem k němu podobně, jako když vyšel posledně, ale pravda je taková, že v M13 je Thief výrazně lepší, než když jsme s ním měli možnost hrát naposledy v M11. Exalted je s Thiefem opravdu brutální a ve velké většině případů způsobí, že ve třetím kole zahraný Thief bude moci v kole čtvrtém bez problémů útočit do soupeřovy obrany a začít vám nosit karty, také proto, že soupeř nemá šanci nechat si do bloku správné bytosti, když neví, jak velký Thief ve vašem útoku bude. Exalted ale není zdaleka to jediné, co z Thiefa dělá výrazně nadprůměrnou kartu. Většina barev v M13 obsahuje na commonovém slotu další cesty, jak Thiefa protlačit přes soupeřovu obranu, ať už je to Yeva’s Forcemage, Battleflight Eagle, Goblin Battle Jester, Tricks of the Trade či Mark of the Vampire.
Mogg Flunkies
Mogg Flunkies jsou výborní v agresivním balíku a velmi nevýrazní v pomalejších kreacích. Z toho by se dalo usuzovat, že ne každý ji bude chtít, takže „Flákači“ mohou na draftu leckdy chodit i poměrně pozdě, což se také často děje. Dít by se to ale nemělo. Červená je v M13 nejagresivnější barvou ze všech a nadraftovat pomalý červený balík, to se stane jen málokdy, protože velká většina červených common zkrátka míří zcela opačným směrem. Pokud jste v červené (míněno jako base color, ne jen třeba splash na dva Searing Speary), budete odměněni nejvíce tehdy, pokud bude váš plán spočívat v tapování příšer do útoku a opékání obránců. A do takového plánu Mogg Flunkies výborně zapadají.
Flunkies vyžadují specifické zacházení a jejich celou hodnotu využijete až tehdy, pokud jim dáte tu správnou podporu – což je podle mého názoru další důvod, proč se na draftu stále setkáte s tím, že Flunkies lekcdy i obejdou stůl. Vynaložené úsilí se však v tomto případě rozhodně vyplatí a ve správném balíku jsou Flunkies opravdu nefér ve spolupráci s levnými agresivními bytostmi, kterých má červená v M13 poměrně dost. Zejména jinak nepříliš výrazní Reckless Brute a Goblin Arsonist dostávají v kombinaci s Flákači úplně nový rozměr. Červená se pak dá draftovat i jako monored, kde kromě Flunkies využijete i další underrated karty jako Goblin Battle Jester či Dragon Hatchling.
Wild Guess
Wild Guess je zatím v M13 asi moje nejoblíbenější commona a to, že pravidelně chodí mezi posledními dvěma / třemi kartami, je pro mě tak trochu záhada. Wild Guess plní v červené úlohu prolizu, což v téhle barvě není funkce příliš obvyklá. Zahození přebytečné země by neměl být problém a Wild Guess pomáhá balíkům s nízkou křivkou (což bude obecně v M13 limited velká část decků, hrajících hory) neztrácet v lategame nastolené tempo. Podobnou, i když přeci jen trochu jinou, roli hraje v červené i Rummaging Goblin, což je další karta, která se mi zatím zdá dost podceňovaná. Zatímco Wild Guess se ale hodí do svižnějších balíků, které si nemohou dovolit na dvě extra karty dlouho čekat, Rummaging Goblin je karta poněkud kontrolnější, výrazně zaměřená na lategame.
Servant of Nefarox (a většina dalších exalted bytostí)
Exalted je abilita na limited opravdu výborná a všechny karty v M13 s tímto keywordem jsou na draftu a sealed decku hratelné. Servant of Nefarox patří k těm lepším, byť na první pohled může vypadat jako chatrná 3/1, která se v combatu vymění s každou havětí. Spíš než jako 3/1 je ale na tuhle bytost třeba hledět jako na třímanovou 4/2, která má navíc ještě částečný haste.
Kitesail
Kitesail je podle mě typickým příkladem karty, která trpí tím, že ji pronásleduje špatná pověst z doby, kdy vyšla poprvé. Kitesail najdeme původně v edici Worldwake, byl tedy součástí Zendikar limited, formátu, který proslul jako patrně nejsvižnějších limited prostředí všech dob. Zendikar byl tak rychlý, že výhoda play oproti draw se takřka nelišila od constructed formátů, tak rychlý, že se vážně uvažovalo o tom, zkrátit na draftech časový limit z padesáti na patnáct minut a v hernách instalovat retardéry a radary na měření rychlosti. Kitesail byl v té době přinejlepším průměrný, většinou se dokonce do balíku ani nedostal, protože dvě many na zahrání plus dvě many za equip byly prostě příliš. M13 sice taky není formát, který by byl nějak extra pomalý, ovšem do Zendikaru mu přeci jen ještě dost chybí a Kitesail je tak v téměř každém non-blue balíku hratelný. Zejména v zelené pak dokáže opravdu hodně a bral bych ho poměrně vysoko.
Overrated
Mind Sculpt
Velká většina edic obsahuje své „pasti“ a stejně jako v M12, kde takovou past představovala vize „mlečky“, postavené kolem většího množství Merfolk Mesmeristů, i v M13 spočívá tahle past v pokušení draftovat mill, tentokrát prostřednictvím Mind Sculptu. Vedalken Entrancer může v kontrolním balíku nabízet dobrý „plán B“, kdy soupeře v lategame zvládnete umlít bez ohledu na to, jak dobře se zabarikáduje v obraně, Mind Sculpt je však karta úplně jiného druhu a ve většině kontrolních balíků by neměla mít co dělat. Na rozdíl od Entrancera, který zvládá blokovat (a v ojedinělých případech i útočit), Mind Sculpt sám o sobě nedělá vůbec nic, a to až do chvíle, kdy zahrajete tři nebo čtyři a soupeře odemelete. To však předpokládá, že vás soupeř nezvládne zabít, když několik vašich spellů bude mít nulový vliv na situaci na stole, a to ještě počítám jen ty případy, kdy si Mind Sculptů opravdu líznete tolik, abyste s nimi zvládli vyhrát.
Duress
Jedním z nejčastějších důvodů, proč je nějaká karta na limited nadhodnocovaná, je, když se jedná takříkajíc o „constructed staple“, tedy o kus běžně hraný na dvojce či modernu. Duress do této kategorie zapadá naprosto přesně, ovšem to, že že se hraje na constructed, kde dostanou šanci jenom „lepší“ karty, nic neznamená. Constructed a limited fungují podle úplně jiných zákonitostí – draft a sealed deck se točí mnohem více kolem bytostí a jejich střetávání v combatu, o čemž svědčí i poměr příšer a non-creature spellů ve většině balíků (obvykle tak 15/8). Šance, že Duressem trefíte jen příšery a země, je bohužel poměrně velká, což z téhle constructed superstar dělá na limited téměř unplayable.
To samé, co platí pro Duress, se vztahuje i na další karty, jako například Negate nebo i Unsummon, který sice někdy hratelný v maindecku je, ale leckdy by měl stejně radši zůstat v sideboardu. U Negace je pak vidět velký rozdíl oproti Essence Scatteru. Bytostí by měl mít soupeř v balíku zhruba dvakrát víc než spellů, Essence Scatter je tedy výrazně lepší než Negate.
Gem of Becoming
Gem of Becoming je za jistých okolností hratelný, tyto okolnosti však nastanou jen velice zřídkakdy a naprostá většina balíků by Gem hrát neměla. Tenhle artefakt je tak podle mě výborným příkladem karty, kterou mnoho hráčů posuzuje podle její „maximální hodnoty“, přičemž její „střední hodnota“ je výrazně níž. V pomalém kontrolu, který hraje spelly ze všech tří příslušných barev a navíc má ještě vysokou křivku a extra země dokáže využít, lze o Gemu uvažovat, ovšem takový balík bude představovat spíše výjimku než něco, co by bylo možné nadraftovat každý den.
Augur of Bolas
Pro Augura platí do značné míry to samé, co pro Gem of Becoming, s tím rozdílem, že Augur není vysloveně příšerný ani v případě, že nebudete schopni využít celý jeho potenciál. Dává smysl, že k tomu, aby Augur mohl odvádět dobře svou práci, potřebuje dostatek správných spellů a brát jej brzo je vždy tak trochu sázka do loterie, navíc je však třeba myslet i na to, v jakých barvách Augura hrajete, protože některé kombinace (U/B, U/R) jej ocení víc než jiné.
Angelic Benediction
U Servanta of Nefarox jsem psal, že všechny karty s keywordem „exalted“ jsou hratelné, což je pravda, nicméně některé jsou lepší než jiné a zrovna Angelic Benediction patří spíš k tomu horšímu, co v téhle kategorii najdeme, a často by se do balíku dostat ani neměla. Přesto ji však na draftu zpravidla příliš pozdě neuvidíte a nejednou ji proti mě soupeři hráli v balíku, kde dle mého názoru neměla co dělat. Angelic Benediction bývá často nadhodnocována patrně proto, že je velice snadné vidět její „maximální užitek“, co už však na první pohled tak viditelné není, jsou okolnosti, jež jsou pro tento maximální efekt nutné. Pokud zrovna útočíte a pokud je pro vás výhodné vyslat na zteč každé kolo právě jednu bytost, bude se tahle karta chovat jako removal, který ještě posiluje vašeho útočníka. To, že musíte splnit takové množství podmínek, je ale poměrně velká nevýhoda. Angelic Benediction bych nikdy nebral příliš vysoko a pokud si nejsem jistý, že to budu já a ne soupeř, kdo bude ve hře agresorem, nebral bych ji vůbec.
Pro dnešek je to vše. O svoje komentáře se určitě neváhejte podělit – názory, které jsem tu dnes prezentoval, vychází z mých zkušeností z draftů především v pražském Černém rytíři a do jisté míry i na Magic online, v jiných prostředích se to může mít s nadhodnocenými a podhodnocenými kartami ale úplně jinak, což si určitě rád poslechnu.
Díky za pozornost a budu se těšit na viděnou za čtrnáct dní
kosaak
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře