Limited
Páteční limited 104
V dnešním článku se podíváme na commonové pick ordery pro bílou, modrou a černou v Avacyn Restored. Karty jsem se pokusil seřadit tak, jak bych je v jednotlivých barvách bral za sebou „ve vakuu“, tedy bez přihlédnutí k signálům, ostatním nadraftovaným kartám a tak podobně. Zejména pro karty níže v pick orderu je proto takové řazení poměrně odtržené od reality, protože tyhle karty prakticky nikdy nebudete brát aniž byste měli už nadraftováno něco, co by mělo vliv na jejich hodnotu, nicméně mělo by se jednat spíš o základní vodítko a námět k diskusi o hodnotě jednotlivých karet. Jako obvykle uvítám vaše postřehy a názory v komentářích.
Bílá
Odpad:
O nejlepším bílém commonu sady není sporu a přestože se obecně sdílený názor na formát od preview výrazně změnil, pořád platí, že pokud si vezmete z průměrného boosteru na first pick Serapha, obvykle se nespletete. Za Seraphem kvalita výrazně klesá a už druhý nejlepší bílý pick by se dalo označit za přinejlepším lehce nadprůměrný. Moorland Inquisitor je podle mě o trochu lepší než 2/1 letec Moonlight Geist, a to hlavně proto, že dobrý balík se v AVR limited často pozná podle uspokojivého počtu 2-dropů. Formát je opravdu hodně agresivní a pokud ve druhém kole jen předáte tah, budete často tempo jen s velkými obtížemi dohánět. Edice je však na hratelné commonové 2-dropy poměrně skoupá, takže je potřeba brát je citelně výš než jak je to obvyklé. Moorland Inquisitor je navíc Human, což přjde vhod zejména draftujete-li bílo-červenou.
Na čtvrtém místě hned za Moonlight Geistem mám v pick orderu Righteous Blow, ovšem tohle je hodnocení, které je opravdu hodně závislé na povaze balíku. Bílá může hrát v AVR limited dvě poměrně hodně odlišné role a berete-li tak bílé karty, je při draftu potřeba si co možná nejdříve ujasnit, kterou ze dvou možných cest se vydáte. Zejména v kombinaci s červenou, ale také se zelenou, bude bílá barvou agresivní. Jenže mezi commonami najdeme docela hodně karet, které mají naopak za úkol posilovat obranu a mít tak například v balíku Angelic Wall spolu s červenou Thatcher Revoltou, to je docela trapas. Pokud se rozhodnete pro agresivní W/x balík s kartami jako Kruin Striker, Fervent Cathar či Trusted Forcemage, je možné z bílého pick orderu vymazat karty Defang a Angelic Wall, které jsou použitelné výhradně v obraně, Righteous Blow, Spectral Gateguards a Cathedral Sanctifiera by se pak měly posunout v pickorderu o něco níž. Nicméně – pokud se rozhodnete hrát víc odzadu, například v kombinaci s modrou (a občas také s černou, která umí generovat slušnou karetní výhodu), Righteous Blow si čtvrté místo v pickorderu zaslouží a Defang s Angelic Wall se mohou posunout o nějaké dvě příčky výše, zhruba na úroveň Farbog Explorera a Voice of the Provinces. Righteous Blow je sice karta defenzivní, na rozdíl od Defangu a Zdi se však dá hrát i v aggru, proto je u mě takhle vysoko. I když jej vezmete brzo a pak změníte směr, nebude se jednat o mrtvou kartu.
Thraben Valiant, kterého mám v pickorderu hned za Righteous Blow, je takhle vysoko opět proto, že se jedná o 2-drop. Za ním najdeme Voice of the Provinces a Farbog Explorera. Voice stojí šest man, což je důvod, proč si přes něj zpočátku draftu vezmu třímanového Explorera, který navíc s trojkou vzadu velmi spolehlivě blokuje většinu dvoumanových bytostí. Voice se hodí zejména máte-li už křivku dostatečně nízkou, nebo pokud s ním umíte nějak zajímavě kouzlit, třeba v kombinaci s účkovým Goldnight Commanderem.
Zealous Strike je lepší v aggru než v balíku, zaměřeném na obranu, což je ostatně příznačné pro velkou většinu combat triků: hrajete-li je ve vašem útoku, je podstatně menší šance, že vás oponent ošidí, než když se s nimi vytasíte v obraně proti kompletně odtapnutému soupeři. V balíku s Angelic Wally a Defangy bych tak Strike bral až za Spectral Gateguardy. Ti jsou opět hratelní spíše jen v kontrolu. V balíku spolu s Fervent Cathary a Kruin Strikery bych je viděl jen nerad, v GW zas neobstojí v konkurenci lepších zelených 5-dropů.
Midvast Protector je sice dost nevýrazný a často se ani nevejde do maindecku, jedná se však o solidní sideboard na bílý „obranný“ balík, kterému můžete šidit Defangy a občasné Spectral Prisony. Defangy většina bílých drafterů chtít nebude a stává se tak dost často, že pomalejší bílý balík jich nabere víc, což je důvod, proč se Protector poměrně často „trefí“.
Na chvostu hratelných bílých karet najdeme Cloudshift a Cathedral Sanctifiera. Na první z této dvojice jsem si od preview docela dost poupravil názor a dalo by se říct, že s každým draftem, který jsem odehrál, je v mých očích Cloudshift horší a horší. Teoreticky sice chrání vaše bytosti před zabíjením, jenže... ono toho zabíjení v Avacyn Restored zas až tolik není a velkou část partií bude rozhodovat prostě a jednoduše tempo a pokládání bytostí po křivce. A v takové chvíli chcete chtít mít na ruce bytosti, ne situační trik, který otupí váš nástup a udělá váš balík méně konzistentním. V balíku s nějakými těmi comes-into-play effekty na levných bytostech se Cloudshift skousnout dá, ale snad pokaždé, kdy jsem ho viděl „v akci“, mi přišlo, že je to karta, která přináší spíš efekt než hodnotu. A „hrát na efekt“ se v rychlých formátech příliš nevyplácí, protože taková prostředí neodpouštějí drobná zaváhání.
Cathedral Sanctifierovi jsem dal v rozboru common 2/10 a od té doby mám pocit, že se mi to snaží za každou cenu vrátit. Z pěti posledních draftů jsem jej měl minimálně třikrát v maindecku a když jsem nedávno zapnul live coverage z GP Malmö, kde proti sobě hráli Samuelle Estratti a další poměrně dobře hrající ital, začal zápas pochopitelně „Plains, Cathedral Sanctifier, go“, načež soupeř zareagoval svou plání a svým vlastním Sanctifierem. Pořád si nemyslím, že je tahle karta kdovíjak dobrá a pokud budu mít lepší možnosti, dám si do balíku raději něco jiného. Je to ale obstojný bloker na (zejména červené) 2/1 bytosti a formát mu celkem přeje.
Z karet, označených jako „odpad“, bych nechtěl hrát v maindecku ani jednu. Call to Serve se občas dá přetrpět, pokud máte balík plný špatných levných bytostí, nicméně počítejte s tím, že vás soupeři – především ti modří – budou vytrvale svačit. O Midnight Duelistovi se pak dá uvažovat v kritických situacích, kdy nutně potřebujete levné humany (například do balíku s povícero Vigilante Justice). Spíš se ale snažte téhle kartě vyhnout obloukem.
Modrá
Odpad:
Bílá má „top commonu“ jednu, modrá má dvě. Nějakou dobu po vydání AVR jsem měl tendenci k nim řadit ještě Amass the Components, ale ať bych chtěl tuhle kartu považovat za druhý příchod Compulsive Researche sebevíc, formát je prostě na čtyřmanové „lízni tři“ příliš rychlý. Amass je pořád hratelný, zejména pokud máte políčeno spíše na lategame (UW) než na rychlý rush nebo také v případě, že potřebujete trochu pomoci v oddělení konzistentnosti (UB a rozličné tříbarvy), ale karta na first pick to není.
Skok v kvalitě mezi Gryff Vanguardem a Amass the Components je celkem znát, ještě větší skok nás pak čeká od Amassu k dalším kartám v pořadí. V některých pick orderech jsem viděl na čtvrtém místě Peel from Reality, následovaný Galvanic Alchymistou, z mých zkušeností je však nejlepší z „průměrných“ common Crippling Chill. Peel from Reality bude lepší v určitém typu balíku, hlavně v kombinaci se zelenou a kartami jako Timberland Guide a Borderland Ranger, Crippling Chill je ale dle mého názoru podstatně univerzálnější. Avacyn Restored není pomalá Ravnica plná příšer s CIP efekty a vrátit vlastní bytost vás bude často stát hodně tempa. Především v prvním boosteru bych tak byl s Peelem spíše opatrný a bral radší „safe“ karty jako Crippling Chill.
Galvanic Alchemyst je sice také karta, jejíž hodnota do značné míry závisí na povaze vašeho balíku, v zásadě se však dá říct, že pokud máte letadla, bude Alchymista hratelný – a letadel je v modré zpravidla víc než dost. V modro-zelené bych se téhle kartě vyhýbal (pokud tedy zrovna nemáte větší úrodu Flowering Lumberknotů), stejně tak v modro-červené bez evasion nebude obvykle nic moc.
Scrapskin Drake a Alchemist’s Apprentice jsou karty veskrze průměrné, které sice nikoho neoslní, ale ani neurazí. Drake se příliš nehodí do balíků, které chtějí blokovat, Apprentice je ale poměrně univerzální, rozumí si velice dobře se soulbondem a jako doma bude také v U/B, kde ho umí vracet Driver of the Dead. Wingcrafter je v pick orderu až za těmito průměrnými kartami, protože se opět jedná o kartu s poměrně kolísavou hodnotou. Mizerný bude v U/B, kde chcete bránit a hrát na „loner“ strategii, ale také v U/W, které má obvykle letadel dostatek a navíc potřebuje do obrany výraznější stopery než je 1/1. Naopak velice solidní bude v U/G (s Lumberknotem dostáváme skládačku „postav si svého draka“) a často i v U/R, kde umí pomoci levným středně velkým potvorám přelézt soupeřovy obranné linie. Průměrná hodnota Wingcraftera ve chvíli, kdy ještě nevíme, jaký balík budeme hrát, je však podle mě o něco nižší než u Scrapskin Draka a Apprentice.
Skupinu hratelných modrých common uzavírají Elgaud Shieldmate, Fleeting Distraction a Spectral Prison, ovšem je už na nich docela hodně znát, že se nejedná o žádnou elitu. Shieldmate se mi s přibývajícími zkušenostmi z draftů líbí míň a míň – v defenzivním balíku může být ok, ovšem pokud tlačíte, pak zahráním 2/3 ve čtvrtém kole dáte soupeři tak akorát možnost dohnat tempo a stabilizovat. Jeho vliv na situaci na stole je zkrátka příliš malý. Fleeting Distraction si sice často zahraju, je to nicméně učebnicový příklad výplně a notorická dvacátá třetí karta do balíku. Jeho cena lehce vzrůstá, pokud máte povícero zázraků, protože levné instantní cantripy se v takovém případě hodí. Spectral Prison nezapadá do formátu, kde nejlepší cestou k vítězství je tlačit, tlačit a zase tlačit. Pokud hrajete U/W a Defang se u vás rovná Pacifismu, pak bude Prison sice obstojný, většinou by však zrovna s nedostatkem Defangů být problém neměl a jejich chudší příbuzný nebude potřeba. Poměrně dost jej navíc šidí Joint Assault, protože soupeři stačí taplou bytost zpárovat a myška bude mít pořád ještě využití v combatu (i když párovat bytost schovanou pod Spectral Prison může působit poněkud okatě).
Z „odpadních“ karet se dá občas sajdovat Geistsnatch a jednou za uherský rok se najde balík, který ocení přítomnost Ghostly Flickeru. Pokud jej však necháte v sideboardu, rozhodně nic nezkazíte. Co se týče lehkého mill tématu, raději bych odemílání přenechal povolaným, což je v tomto případě výhradně Stern Mentor. Dreadwaters a Rotcrown Ghoul jsou příliš pomalí a nemelou dostatečně hodně karet. Tohle zkrátka není edice, která by vás odměnila za to, když budete sedět a doufat, že soupeře dolížete.
Černá
Odpad:
Černá je často barva, do které se dá switchnout když se draft pokazí, protože na rozdíl od ostatních barev nabízí playably ke konci. Pokud tak například switchnete z GR do GU, budete mít obvykle velký problém nabrat požadovaných 23 playablů. Pokud switchnete do GB, pak vám takový kolaps pravděpodobně nehrozí, byť je celkově kvalita common v černé nižší než v ostatních barvách. Někdy je ale lepší kvantita než kvalita.
Nejlepší černý common je jednoznačně Death Wind, zároveň se také jedná o čestnou výjimku z jinak téměř všudypřítomného „sacrifice“ žánru. Death Wind si splashne ledajaký balík s Borderland Rangerem či Amass the Components, zatímco o drtivou většinu ostatních karet zájem nečerní hráči mít nebudou. Pokles kvality nás u černé provází již s přechodem od prvního místa v seznamu k druhému. Bone Splinters je sice karta pro černé balíky jako dělaná, ovšem vyžaduje již od vaší konstrukce notnou spolupráci a bude se stávat – zejména pokud černé v balíku nemáte až tolik – že Splintery nebudou mít dostatek krmiva a zůstanou (nebo by minimálně měly zůstat) v sideboardu. Butcher Ghoul v těsném závěsu za Bone Splintery naznačuje, že 2-dropy jsou v edici žádané a zároveň to, že krmivo pro karty jako Bone Splinters či Bloodflow Connoisseur je zkrátka někde třeba nabrat.
Undead Executioner na třetím místě je další takovou kartou z kategorie „krmivo“ a v pick orderu se může plynule posouvat nahoru či dolů v závislosti na tom, jaký je poměr obou částí černého „enginu“ ve vašem balíku. Stejně jako Butcher Ghoula si Executionera zahraju i v případě, že jsem s kartami, které umí „žrát“ vlastní bytosti, trochu na štíru, kvalita balíku však může takovým nedostatkem docela hodně utrpět, což je taky jedna z největších slabit černé v AVR. Někdy se prostě dostatek Bone Splinterů a Barter in Bloodů neotevře a černí mágové u stolu mají smůlu.
Searchlight Geist na pátém místě je takhle vysoko ne proto, že by se honosil nějak extra velkou synergií, ale prostě proto, že se jedná o kvalitní poletuchu. Nemáte-li ke konci druhého či v průběhu třetího boosteru příliš černých karet, které by spolu výrazně spolupracovaly, dá se vzít tahle karta někdy i přes Bone Splintery, byť bych se do takové situace dostal jen velmi nerad.
Pozice Ghoulfleshe a Šoféra Mrtvol lze v pick orderu poměrně snadno zaměnit v závislosti na manové křivce a počtu 2-dropů mezi již nadraftovanými kartami. První Ghoulflesh bych „ve vakuu“ bral výše než prvního Řidiče, protože v AVR limited efekt -1/-1 nemá daleko do regulérního zabíjení, nicméně druhý Ghoulflesh bude vždy o hodně horší než ten první a třetímu by mělo být vyhrazeno maximálně čestné místo v sideboardu. Crypt Creeper by si možná zasloužil být o příčku výše, černé balíky však zpravidla těží z výrazné synergie a Creeperovi cokoliv jako synergie chybí, pokud tedy nepočítáme to, že jej umí vrátit Driver. 2-dropy jsou třeba, černá však bývá poddraftovaná a neměl by být problém nějakého Creepera v případě potřeby nabrat.
Grave Exchange trpí podobným neduhem jako Ghoulflesh, i když z jiného důvodu. První Exchange bude v balíku obvykle vítán, s druhým už to bude složitější a třetí bych mezi čtyřicet obalených karet cpal jen za určitých velmi specifických podmínek. Jednou z nich by mělo být, že nemáte žádný jiný 6-drop, další pak, že umíte hru protáhnout, například větším množstvím removalu. Šest man je v AVR opravdu hodně a doporučuje se na tomto slotu větší dávka opatrnosti.
Bloodflow Connoisseur se tváří, jako že bude ve většině černých balíků jako doma (a často to bude i pravda) a můj názor na jeho hodnotu v průběhu draftu se pravděpodobně liší od názoru mnoha dalších hráců, mám však pro své hodnocení důvody. Prvním je to, že málokdy budu chtít hrát v balíku Connoisseury víc jak dva, často dokonce víc jak jednoho. První zahraný Upír svou roli odvede, zahrajete-li však druhého, příliš impozantní asi nebude, protože ability dvou Connoisseurů se bohužel příliš nedoplňují a jeden z nich tak chtě nechtě ostrouhá. Situace, kdy máte ve hře jednu bytost, která by se ráda sekla, a dva outlety, je téměř vždy výrazně horší než situace opačná, tedy jeden outlet a dvojnásobná porce krmiva. Efekty, které vám dovolují ostatní bytosti požírat, jsou navíc v AVR hojnější než krmivo a většina ostatních je o třídu lepší (Bone Splinters, Barter in Blood, Corpse Trader). Connoisseur navíc kvůli kvalitě černé barvy na draftu chodí docela pozdě, takže určitě není třeba strachovat se o to, že by vám ve výsledku chyběl, a brát jej příliš vysoko.
Dvě poslední černé karty, které překračují hranici s odpadem, jsou Soulcage Fiend a Renegade Demon, ani jednu z nich však není třeba brát příliš „aktivně“ a pokud se do balíku dostanou, je to spíš špatným vysvědčením pro váš draft či pro kvalitu boosterů obecně než čím jiným. Černá se co se týče agresivity nemůže měřit s červenou či zelenou (a často ani s bílou), takže Fiendova leaves-play abilita většinou uškodí více vám než soupeři. Párkrát jsem viděl zajímavá R/B aggra, ve kterých může být tahle karta fajn, v typickém Bu či Bg balíku bych ji však příliš rád neviděl. Renegade Demon je pak prostě a jednoduše bytost s podprůměrným poměrem cena výkon, po které je možné sáhnout v nouzi, ovšem jestli černá něčím netrpí, pak je to nedostatek playablů, Demon by se tedy do balíku příliš často dostávat neměl.
V kategorii „odpad“ najdeme bytosti s nepříznivým poměrem cena / výkon (Polluted Dead, Hunted Ghoul) a karty příliš situační či drahé. Opět platí, že pokud prostě jiné playably nemáte, dá se sáhnout i do této třídy karet, ovšem snažil bych se tomu vyhnout. Mental Agony a Unhallowed Pact se dají za správných okolností sajdovat, ale na maindeck to většinou nebude.
Pro dnešek je to vše, v příštím vydání se podívám na pick ordery pro červenou a zelenou a kromě toho se pokusím o nějaký pick order souhrnný, i když to bude asi celkem dlouhý seznam karet. Pro tuto chvíli mě zajímají vaše názory na bílou, modrou a černou – berete něco výrazně jinak? Pokud ano, tak proč? Budu se těšit, že se o své postřehy podělíte v komentářích.
Díky za pozornost
kosaak
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře