Limited
Oath of the Gatewatch - rychlý pohled na limited 1
Vítejte u čerstvého článku Quick limited – dnes se podíváme na edici Oath of the Gatewatch a na to, jak s ní na draftu zacházet.
Oath of the Gatewatch na limited nahradila dva ze tří boosteru Battle for Zendikar a změna to byla celkem zásadní. Z BfZ jsme byli zvyklí na bitvy kontrolů a ramp ve světě, kde většina 2-dropů byla takřka nehratelná. Oath of the Gatewatch vše změnil a pravidla, ke kterým jsem u současného draftovacího formátu postupně došel, by se dala shrnout asi takto:
1) Strategií, která nejčastěji vede k úspěchu, jsou relativně lineární dvoubarevné balíky s dobrou křivkou. Zatímco v 3x BfZ byly klíčové synergie a snahy nadraftovat aggro vedly zpravidla k fiasku, OGW je k aggro balíkům výrazně přátelštější. 2-dropy už nejsou past, ale naopak důležitá součást každého balíku a tentokrát to naopak budou experimenty se 7-dropy, jež se často těžce nevyplatí. Nejlepší barevnou kombinací je Boros.
2) Klíčové keywordy z BFZ pro limited účely takřka přestaly existovat. Ingest / process se z úhelného kamene formátu stal pouze „bonusovou mechanikou“, která někdy pomůže, ovšem nelze na ni příliš spoléhat. Karty typu Mist Intruder či Murk Strider by si v současném prostředí do 90% modrých balíků cestu najít neměly. Hodnota Ruin Processora nebo Ulamog’s Despoilera šla rovněž výrazně dolů.
3) Není úplně pravda, že by synergie ve formátu OGW chyběly, jen jsou jiné a zpravidla se víc točí kolem levných bytostí. Allied abilita Cohort v bílé (a zpravidla černé, hlavně díky super-star jménem Vampire Envoy) se přímo nabízí. Stejně tak Surge může být ve správném balíku povýšen z vcelku nezajímavé bonusové ability na jedno z důležitějších témat balíku. Slip Through Space, ideálně spolu s povícero prowess bytostmi, se pak stává poměrně zásadním enablerem a hrát se dá i červený Expedite (byť trochu smrdí fakt, že se tahle karta ze své podstaty se surgem nekombí – musíte ji hrát jako první, což znamená, že bytost hraná za surge asi haste nedostane). Hlavně díky Slip Through Space budou surge balíky nejčastěji agresivní (často U/R), což znamená, že modré lízání Comparative Analysis je přes svůj sofistikovaný název jen pouhopouhou pastí.
4) Stavět balík kolem bezbarvé many se vám může buď velmi vyplatit nebo těžce vymstít – málokdy se stane něco mezi tím. Právě proto se nevyplatí tohle téma forcovat, mnohem lepší nápad je sledovat v prvním boosteru, jak pozdě chodí enablery (karty, dávající bezbarvou manu) a případně se do colorless karet více položit. Při draftování tohoto archetypu je třeba nebýt greedy a brát dobré bezbarvé země (Crumbling Vestige, rérové landy) dost vysoko, protože balík s výbornými bezbarvými spelly, ale příliš málo zdroji, prostě nefunguje. Nejlépe tento archetyp funguje v kombinaci některých (či všech) barev z Grixis shardu. Bezbarvá mana navíc poměrně často umožňuje splash barev jiných přes země, které dávají bezbarvou / jakoukoliv manu. S trochou snahy se tak dá nadraftovat i něco jako dvoubarva se splashí na dvě další barvy, byť příliš nedoporučuji tohle nějak hrotit – spíše se chopit příležitosti, když se naskytne.
5) Zatímco v BFZ byla zelená nejhorší barvou, v OGW je překvapivě hluboká, především v agresivní podobě. V současném formátu nenajdeme barvu, která by byla výrazně horší než barvy ostatní – mírně pokulhává snad jen modrá kvůli své rozpolcenosti mezi karty útočné a obranné.
6) Ve formátu 2x OGW, 1x BfZ je třetí booster poněkud plonkový, protože velká část karet, které v něm najdeme, nespolupracuje s těmi z prvních dvou boosterů. Především 2-dropy jsou v BfZ opravdu tragické, takže pokud vám něco před posledním boosterem ještě chybí, rozhodně by to neměly být bytosti za dvě many (z čehož plyne, že právě ty je třeba brát výš zejména v boosteru druhém, pokud vám chybí). Zároveň je pravdou, že v posledním boosteru jsou karty o dost defenzivnější, právě pomalejší balíky z posledního boosteru vytěží více než ty rychlé.
To je ode mě pro tentokrát vše. Dejte mi vědět v komentářích, pokud vás napadá ještě něco, co hraje v současném limited formátu důležitou roli, či s čím v článku souhlasíte nebo nesouhlasíte.
Díky za pozornost a budu se těšit příště.
Adam
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.