Limited
Draftování Vintage Masters
Od včerejška do 20. prosince si na Magic Online můžete zahrát unikátní draft formát v podobě Vintage Masters. Doporučujeme si jej zahrát a proto pro vás STsung připravila tento článek, kde se dozvíte jak formát vypadá a jaké archetypy se vyplatí draftovat.
Nedávno Lee Sharpe tweetnul, že pro nás bude mít nějaké mimořádné oznámení. Nějak jsem tento tweet ignorovala, protože za celou historii oznámení týkajících se Magic Online, mě reálně potěšilo jen jedno (a to příchod 1v1 Leagues a návrat k Challenges, které přišlo hezky na moje narozeniny). Ignorovala jsem to tedy, ale chvíli jsem přemýšlela, co by to tak asi mohlo být. Je totiž jedna věc, o které jsme na Twitteru dlouho psali. Chceme totiž Power Nine s původními ilustracemi a původním okrajem. V poslední vlně našeho fňukání se však ukázal tweet od Wizards of the Coast, který naznačoval, že nám bude vyhověno. Když už se Wizardi k něčemu pozitivně vyjádří, tak se stane, avšak netušili jsme jak a kdy. A tak, když jsem tento tweet četla, vrátila jsem se myšlenkami k Poweru v původním designu.
Jen posuďte sami, nevypadá Power dole o dost lépe?
Když jsem se druhý den podívala na Twitter, tak byl můj feed plný Vintage Masters oznámení a já vytušila, že tím pádem nás bude čekat i nový Power ve starém designu. Jen porovnejte starý a nový Power na screenshotu výše. Není to 100x lepší? Každopádně tento článek není o novém Poweru, ale Vintage Masters.
Vintage Masters se vrací na Magic Online a to 13. prosince. Draftovat se bude po dobu jednoho týdne. Nahrazuje tak Flashback Lorwynu, který proběhne někdy později.
Budou se rozdávat jiné boostery, protože ty nové budou obsahovat nový Power. Nové boostery jsou šedivé a mají na sobě ilustraci Lion's Eye Diamond. Oba typy boosterů (jak s Time Walkem tak LED) bude možno použít při vstupu do draftu (musíte mít vždy však 3 boostery stejného typu).
Budou k dispozici dva druhy eventů a to Intermediate Draft League a Phantom Draft League. Intermediate Draft League stojí 25tix/250PP/240PP Bundle nebo 3 boostery VMA + 3 tix. Ceny jsou 6 VMA boosterů + 1 QP za 3-0 a 2 VMA boostery za 2-1. Phantom Draft League bude stát 10tix/100PP a výhry jsou podle počtu výher 150/100/40/10 PP.
Vintage Masters
Karty ve Vintage Masters jsou dost staré, old schoolové. Pokud jste tak například nehráli v době Tempestu nebo Odyssey, Vintage Masters vám umožní zažít jaké to bylo. Karty ve VMA jsou ze sad před osmou edicí, tudíž se jedná jen o karty se starým okrajem. To je trochu ironie, protože Vintage Masters mají okraje nové. Kromě těchto 'vykopávek' nalezneme ve VMA i karty z Planechase a Conspiracy. Když na tyto karty narazíte, tak to bude asi dost zvláštní pocit (zvlášť když na vás někdo zahraje Jace, the Mind Sculptora). Každopádně i zde se jedná o karty, které jsou obvykle legální jen na Legacy nebo Vintage a tak se také vyhýbají té Modernové éře.
Power level Vintage Masters je hodně vysoko. Reprint sety mají obvykle vysoký power level, ale ten je pořád o dost níže než u VMA. Vintage Masters jsou někde mezi Modern Masters a Vintage/Legacy Cube. Decky, které můžete nadraftovat jsou silné a formát je poměrně rychlý. Slovo 'decky' jsem použila záměrně, protože v tomto formátu musíte draftovat karty, které mají se zbytkem karet synergie. Už toto samo o sobě poukazuje na to, že se bude jednat o silný formát. Jeden z důvodů, proč je možné nadraftovat silné decky je ten, že spousta karet změnila raritu a to obvykle z uncommon na common. Mějte také na paměti, že Vintage Masters je velká sada (325 karet) a tudíž to, že uvidíte nějaké konkrétní vzácné karty nebo uncommony bude dosti nepravděpodobné.
Vzhledem k tomu, že power level sady je vysoký a deck budete stavět primárně z common, je zde dost prostoru na 'money picky'. Pokud vám projde rukama karta stojící nějaké peníze, tak si ji prostě vezměte, playablů totiž budete mít vždycky dost. Znamená to i to, že pokud zjistíte, že vám někdo bere váš archetyp, můžete klidně switchnout a pořád mít dobrý deck.
Při draftování Vintage Masters doporučuji mít na paměti, že nejlepším archetypem je Boros Aggro. Jeden z důvodů proč tomu tak je, může být tato karta z Judgmentu, která se dočkala snížení rarity na common. Pokud tu kartu uvidíte, tak si ji vezměte.
Zde je seznam karet, ze kterých máme ve Vintage Masters commony.
- Addle
- Afterlife
- Arrogant Wurm
- Battle Screech
- Beetleback Chief
- Brindle Shoat
- Chainer's Edict
- Circular Logic
- Claws of Wirewood
- Dauthi Mercenary
- Elephant Guide
- Elvish Aberration
- Exile
- Gilded Light
- Goblin Commando
- Goblin General
- Killer Whale
- Mana Prism
- Mistmoon Griffin
- Predatory Nightstalker
- Fledgling Djinn
- Skirk Drill Sergeant
- Soltari Emissary
- Tangle
- Tribute to the Wild
Archetypy decků ve VMA jsou ve skutečnosti dřívější dvojkové archetypy z dob dávných. Nadraftovat se dá víceméně cokoliv - aggro (White Weenie, Goblins, Suicide Black), combo (Storm), control (Lightning Rift control) nebo midrange (GB Rock, BW Attrition).
Archetypy
White Weenie
Battle Screech je pro mě víceméně nejlepší commonou sady. Může připomínat Lingering Souls z Innistrad blocku. Battle Screech je však v této sadě silnější než Lingering Souls v Innistrad blocku. Bílá má přístup k agresivním bytostem, které buď mají nebo mohou získat Shadow. Takové bytosti se dost těžko blokují. Vzhledem k tomu, že globální removal je vzácný, není problém hrát spoustu bytostí. White Weenie decky mohou být mono white nebo splashovat barvu. Boros je běžná kombinace, stejně tak jako je černo-bílá, která má také spoustu agresivní bytostí a mimo jiné přístup k Death Grasp (červená má kromě blesků za 2 a 3 také Kaervok's Torch).
Goblins
Nadraftovat Gobliny je obvykle snadné, protože stačí posbírat nějaké levné Gobliny, pár Beetleback Chiefů a následně pár Goblin Generálů, které obvykle běhají kolem stolu. Pokud budete draftovat Gobliny nebo Boros (go wide) tak karta, kterou byste neměli pustit dál je Rites of Initiation. Jedná se víceméně o instantní Overrun. Spousta hráčů nebude pár 1/1 Goblinů blokovat, protože bude předpokládat, že dostane jen pár damage. Rites of Initiation však se čtyřmi Gobliny umí klidně dát za 16. Falter je také pěkný trik, který vám pomůže projít přes oponentovy bytosti.
Suicide Black
Suicide Black nebo Black-Red aggro je dalším z archetypů. Nemá přesílenou commonu jako White Weenie na common slotu avšak to archetypu nebrání draft vyhrát. Tento deck potřebuje hrát bytosti po křivce jinak se mu může stát, že strašlivě umře. Agresivní nástup tohoto decku může být i snadněji zastaven. Černé agresivní bytosti vás obvykle také budou stát životy. Karty jako Carnophage, Sarcomancy nebo Fledgling Djinn jsou velmi dobré v udělování damage oponentovi, ale budou vás také (někdy) stát život v upkeepu. Dauthi Mercenary je v praxi neblokovatelná bytost (pokud teda zrovna nehrajete proti White Weenie) a pokud máte k dispozici nevyužitou manu, rádi dáte o damage nebo dva více. Fallen Askari byla v dobách velmi dávných moje oblíbená karta se schopností Flanking. Černá má removal ve formě Chainer's Edictu, Expunge nebo Paralyze. Na případné zpomalení oponenta můžeme nadraftovat karty jako jsou Mesmeric Fiend nebo Choking Sands. Pokud nebude dostatek černých karet, můžete posbírat pár červených karet. Karty jako jsou Flametongue Kavu nebo Solar Blast asi nepustíte dál. Pokud bude ale o černé karty nouze tak jsou k dispozici Goblini s power 2, nějaké ty blesky (Chain Lightning, Solar Blast, Kindle) nebo také Reckless Charge, které může pro některé hráče být celkem noční můra. Deck níže sice nějakým omylem 3x někoho zabil, ale doporučuji se držet v Suicide Black a občas něco nasplashovat.
Lightning Rift/Astral Slide Control
Rift/Slide je control deck formátu a je s ním navíc spoustu zábavy. Obvykle jsem splashovala modrou (primárně kvůli kartám Prophetic Bolt a Scrivener), ale můžete hrát čistě červeno-bílou. Deck může být postaven kolem Lightning Riftu, který může být i win condition. Je schopen se zbavit malých bytostí a získávat value z karet se schopností cycling. Tak můžete hrát i karty typu Gilded Light, která není za normálních okolností nějak dobrá karta, pokud ji zrovna nesidujete proti Stormu. Deck může být postaven ještě kolem Astral Slidu. V tom případě budete draftovat bytosti s comes into play abilitami. Takových bytost je spousta a nejčastějšími jsou Teroh's Faithful, Beetleback Chief, Flametongue Kavu, nebo Man-o'-War. Mojí nejoblíbenější kartou je Scrivener, zvláště, když může vrátit Prophetic Bolt (obvykle však vrací kartu se cyclingem). Občas se může stát, že deck neumí zabít, zvláště poté, co vám oponent zabije vašeho finishera. Karta, která tento problém často řeší je například Goblin Trenches. Prolízat celý deck je u tohoto decku snadné, takže se nemusíte bát, že si kartu nelíznete (nebo hrajte o Chartooth Cougar nebo Noble Templar víc, případně se hodí i nějaký ten Mistmoon Griffin, který umí reanimovat).
UG Madness
Pokud jste hráli v době Odyssey, tak tento deck poznáte velmi snadno. Jedná se víceméně o stejný deck jaký byl jak na limited tak constructed. Co k němu potřebujete? Enablery. Nejlepším je Wild Mongrel. Dále zde máme Waterfront Bouncer, Aquamoebu, která už není tak dobrá, když damage nejde na stack, nebo Krovikan Sorcerera. Některé karty se cyclingem jsou také dobré, protože plní dvě role - např. Choking Tethers. Frantic Search je také dobrá karta, která vás dostane k dalším kartám a umožní vám zahrát karty s Madnessem a tak získat value. Roar of the Wurm na sobě nemá napsáno Madness, ale 6/6tka za 4 many je dobrá. Podobně je na tom Grizzly Fate. V tomto decku mít Treshold je velmi snadné. 4 medvědi za 5 man je dost často něco, co oponent (jen tak) nevyřeší. A to nemluvím o tom, že karta má i Flashback. Hrát můžete i Circular Logic, která je v tomto decku prakticky hard counter. Jak Circular Logic tak Counterspell jsem, ale obvykle sidovala.
GW Auras
Jeden z decků, který není zrovna můj favorit, ale proti kterému jsem hrála často jsou GW Aury. Už jste někdy slyšeli o kartě jménem Dreampod Druid? Ne? Tak nejste sami. Jedná se totiž o kartu z Planechasu, proč je asi důvod proč jsem o kartě nevěděla dokud se neobjevila ve Vintage Masters. Jedná se o klíčovou kartu pokud budete chtít hrát GW Aury - resp. first pick. Kartu pak ověste nějakým enchantmentem, ochraňte ji před removalem, udělejte si co nejvíce veverek, a oponenta s nimi pak zabijte. Další kartou, která se na první pohled nemusí vůbec zdát je Deftblade Elite. Jedná se o dobrého blockera a navíc může vyprovokovat nějakou bytost, kterou nechcete, aby blokovala, aby vaše ostatní bytosti mohly projít. Když bytost dostane nějakou auru, ať už Brilliant Halo, Armadillo Cloak nebo Elephant Guide, stane se z bytosti až moc dobrá bytost, která dokáže postupně pozabíjet oponentovy bytosti. Vzhledem k tomu, že aury se hrají na bytosti, je nutné jich nadraftovat dostatek a také mít možnost je ochránit před jejich zničením. Nejlepší karty, které mohou vaše bytosti zachránit jsou Benevolent Bodyguard a Shelter. Když budete tento deck hrát, měli byste mít více bytostí na stole, abyste se tak vyhnuli edict efektům z karet Chainer's Edict nebo Predatory Nightstalker.
UB Storm
Vintage Masters je jeden z formátů, kde je možné si zahrát Storm. Kdo by si nechtěl zahrát High Tide, Turnabout, pár rituálů a pro výhru Brain Freeze? Bohužel tento archetyp se může v průběhu draftování dost pokazit. Pokud budete u stolu jediní a nadraftujete dobrý deck, s největší pravděpodobností všechny svoje oponenty rozdrtíte. Pokud však nadraftujete deck, který není zrovna optimální, tak vás naopak vaši oponenti strašně zabijou.
Storm používá jako win condition Brain Freeze. Pro odvážné jsou zde i Tendrils of Agony. Vzhledem k tomu, že Brain Freeze je instant můžete si ji případně i vracet Scrivenerem. Abychom byli schopni zahrát více spellů v jednom kole budeme potřebovat Nightscape Familiara, který zlevňuje modré (a červené) spelly. Dále budeme potřebovat něco, co nám umožní prolízat se k tomu, co potřebujeme - Frantic Search, Obsessive Search, Gush, Plea for Power, Ancestral Recall, dále karty, co vyprodukují nějak manu (Frantic Search, Dark Ritual, Cloud of Faeries, High Tide, Turnabout), a win condition. V decku bychom měli hrát i jeden nebo dva counterspelly, abychom se zbavili něčeho, co nám doopravdy vadí (např. Gilded Light).
V této barevné kombinaci se dá hrát i control nebo tempo. Na hard control většinou nebudete mít moc karet, protože černá je primárně hodně agresivní. Oba dva decky jsou dost těžké na nadraftování, protože karty z archetypu budou chtít hráči i jiných decků. Psychatog je však naprosto přesílená bytost a stojí za to si kolem ní deck postavit.
RG Beats
Vzhledem k tomu, že se ve Vintage Masters nachází karta Fires of Yavimaya, je jasné, že se dá postavit i deck postavený kolem této karty. Pokud jste proti této kartě ještě nikdy nehráli, tak vězte, že hodně mění to jak se hra odvíjí. Musíme si totiž dobře rozmyslet jestli jen tak zaútočíme, oponent může zahrát nějakou velkou bytost nebo dvě a v jednom kole nás zabít. Abyste nadraftovali Fires of Yavimaya deck, potřebujete tento enchantment, Fyndhorn Elfy ve větším množství, a velké bytosti jako jsou Blastoderm, Erhnam Djinn, Simian Grunts, Krosan Vorine etc. Aktivační abilita Fires of Yavimaya je také dosti nepříjemná. Jedná se o trick, který v době, kdy bude relevantní nestojí manu a oponent s ním musí vždy počítat a hrát kolem něho. Toto dost často není úplně snadné.
Toto byl rychlý přehled nejběžnějších archetypů ve Vintage Masters. Můžete potkávat i jiné decky. Další relativně běžné archetypy jsou UW (Skies) Tempo, UG Ramp, GB Rock nebo BW Attrition. Mějte na paměti, že synergie karet ve VMA je hodně důležitá (více jak síla jednotlivých karet). Good stuff decky mohou sice fungovat, ale obvykle vyžadují otevření nějaké dobré vzácné karty nebo uncommony. Nebojte se na draftech experimentovat, i pětibarevný good stuff deck může vyhrát draft!
Když jsem v prvním kole zahrála Carnophage a v druhém Spinal Graft připomělo mi to One With the Wind v Ixalanu. V Ixalanu je dost těžké se z takové situace dostat, ve VMA však po takovém začátku můžete velmi snadno zemřít.
Hodně štěstí na draftech!
(pokud náhodou otevřete kus starého Poweru napište mi, případně odkoupím)
S'Tsung (stsung on Magic Online, stsungjp on Twitter)
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.