Limited
Battle for Zendikar - rychlý pohled na limited 2
Vítejte u druhého vydání „Svižného limited“, ve kterém se krátce zamýšlím nad různými situacemi a dilematy z aktuálního limited prostředí. V dnešním článku se podívám na to, jaké jsou na současném draftovacím formátu největší „pasti“ – tedy karty nebo situace, které vypadají na papíře dobře, ale mohou špatně skončit a často i skonči.
Battle for Zendikar limited je formát, který je velmi synergický – to znamená, že dobré balíky jsou ty, kde se jednotlivé karty velmi dobře „kombí“ a deck má jasnou myšlenku. Lze draftovat i „generický“ balík typu dvoubarva s dobrou křívkou, nějakým tím zabíjením a ideálně rérem na konec, nicméně nejlepší balíky jdou co se týče synergie často opravdu hluboko. Stačí se podívat na následující odkaz, kde najdete všechny 3-0 balíky z prvního draftu v druhém dni GP Lyon:
Není překvapením, že mezi 3-0 decklisty najdeme spoustu povedených U/B, U/R či R/B devoid decků a také B/W upíry – právě to jsou archetypy, které vyžadují spolupráce mezi jednotlivými kartami nejvíce. Co ovšem z tohoto seznamu vidět není je to, kolikrát pokus o synergycký balík skončí nezdarem. Tipnul bych si, že kdybychom měli k dispozici decklisty 0-3 balíků z téhož turnaje, bylo by mezi nimi spousta kreací, které se dostaly jen na půl cesty a obsahují karty, vytvářející synergii, ovšem v nedostatečném počtu na to, aby výsledný balík fungoval. Draftovat U/B ingest v pozici, kde je tento archetyp otevřený, není až tak těžké. Co naopak těžké je, je rozpoznat, kdy jsou karty do tohoto archetypu jen „pastí“ a kdy je třeba pokusit se draftovat balík, který na specifické karty nespoléhá. Možná z toho už nebude „voňavá třínulka“, ale vyhnete se tak alespoň zoufalé 0-3 a často byste i v nelehké draftovací pozici měli být schopni vykřesat balík s realistickými šancemi na 2-1. Je ovšem třeba se nechytit do žádné pasti. A jaké že na vás tedy číhají pasti nejčastější?
1) Ingest bez dostatečné podpory či odměny
2) Rampa, která nerampí
3) Bílé aggro, které netlačí
Mezi další pasti v BfZ limited patří karty, které prostě v reálu nefungují tak dobře, jak by se na papíru mohlo zdát: patří sem například Turn Against, Ondu Greathorn či Unnatural Aggression. Kapitolu samu pro sebe by pak mohl představovat Blisterpod (a jemu podobné karty v minulosti) – pastí je proto, že přestože může vypadat jako snadná cesta k 2 za 1 (dvě bytosti v jedné), 1/1 jsou prostě příliš malé proporce na to, aby v limited něco znamenaly. Tím, že chump blocknete, se karetní výhoda rozhodně netvoří. Dokonce i velká většina G/B balíků s nějakým tím sacrifice nádechem by Blisterpoda neměla hrát – extra země je stále spolehlivější pokud jde o produkci many a i pokud rozjedete neuvěřitelné kombo typu „Blisterpod + Bone Splinters“, investovali jste dvě karty na zabití soupeřovy jedné. 1/1 Sciona lze počítat možná tak za třetinu karty, ve správném balíku možná polovinu.
To je pro dnešek vše. Díky za pozornost a dejte mi prosím v komentářích vědět, co si o pastech v BfZ limited myslíte vy!
Adam Koska
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.