Limited
Battle for Zendikar - rychlý pohled na limited 2
Vítejte u druhého vydání „Svižného limited“, ve kterém se krátce zamýšlím nad různými situacemi a dilematy z aktuálního limited prostředí. V dnešním článku se podívám na to, jaké jsou na současném draftovacím formátu největší „pasti“ – tedy karty nebo situace, které vypadají na papíře dobře, ale mohou špatně skončit a často i skonči.
Battle for Zendikar limited je formát, který je velmi synergický – to znamená, že dobré balíky jsou ty, kde se jednotlivé karty velmi dobře „kombí“ a deck má jasnou myšlenku. Lze draftovat i „generický“ balík typu dvoubarva s dobrou křívkou, nějakým tím zabíjením a ideálně rérem na konec, nicméně nejlepší balíky jdou co se týče synergie často opravdu hluboko. Stačí se podívat na následující odkaz, kde najdete všechny 3-0 balíky z prvního draftu v druhém dni GP Lyon:
Není překvapením, že mezi 3-0 decklisty najdeme spoustu povedených U/B, U/R či R/B devoid decků a také B/W upíry – právě to jsou archetypy, které vyžadují spolupráce mezi jednotlivými kartami nejvíce. Co ovšem z tohoto seznamu vidět není je to, kolikrát pokus o synergycký balík skončí nezdarem. Tipnul bych si, že kdybychom měli k dispozici decklisty 0-3 balíků z téhož turnaje, bylo by mezi nimi spousta kreací, které se dostaly jen na půl cesty a obsahují karty, vytvářející synergii, ovšem v nedostatečném počtu na to, aby výsledný balík fungoval. Draftovat U/B ingest v pozici, kde je tento archetyp otevřený, není až tak těžké. Co naopak těžké je, je rozpoznat, kdy jsou karty do tohoto archetypu jen „pastí“ a kdy je třeba pokusit se draftovat balík, který na specifické karty nespoléhá. Možná z toho už nebude „voňavá třínulka“, ale vyhnete se tak alespoň zoufalé 0-3 a často byste i v nelehké draftovací pozici měli být schopni vykřesat balík s realistickými šancemi na 2-1. Je ovšem třeba se nechytit do žádné pasti. A jaké že na vás tedy číhají pasti nejčastější?
1) Ingest bez dostatečné podpory či odměny
Tahle situace bude asi vůbec nejběžnější. Ingest je opravdu silná mechanika, ovšem je po ní také velká poptávka. Klíčem je zde v situaci, kdy si nejste jistí, že je Ingest otevřený, nebrat příliš vysoko karty, které jsou hratelné jen a pouze v něm. Příklad: Mist Intruder je často past, protože mimo opravdu úzce zaměřený Ingest balík je prachbídný. Benthic Infiltrator past není, protože jeho kvalita i bez většího počtu processorů není hrozná, ale jen průměrná. Důležité je pak uvědomit si tohle nejen při draftu, ale také při deck konstrukci. Pokud máte ve výsledku jednu či dvě karty typu processor, vyplatí se nechat Mist Intrudera v sideboardu i tehdy, pokud jste jej původně zamýšleli hrát. Často bude nakonec lepší osmnáctá či devatenáctá země.
2) Rampa, která nerampí
V téhle situaci platí více méně totéž, co u předchozího bodu. Karty, které jsou více „all-in“ typu Eldrazi Devastator či Nissa’s Renewal mohou být pastí, Kozilek’s Channeler bude takové riziko představovat mnohem méně často. Pokud si tedy nejste jistí, zda je rampa otevřená, přikloňte se raději k bezpečnější možnosti. Samostatnou zmínku si pak zaslouží karta Bone Splinters – tváří se sice jako zabíjení, ovšem cena, kterou platíte, je opravdu vysoká. Spousta balíků bude lepší bez ní, i když třeba má jednoho či dva Eldrazi Scion generátory. Fabrizio Anteri v rozboru svého sealed poolu na GP Lyon přiznává, že splash na Bone Splinters byla chyba, přestože se to tak na první pohled nezdálo.
3) Bílé aggro, které netlačí
Tohle je častá chyba, která neplatí jen v Battle for Zendikar, ale je možné ji vysledovat obecně. Hráči mají často pocit, že pokud hrajou na limited „aggro deck“, začínají být hratelné prakticky všechny karty, které tento směr podporují, jako 1/1 flying za jednu bílou či jakýkoliv pump spell (v BfZ například Inspired Charge). Tak to ale rozhodně není. Kitesail Scout je past – lepší než osmnáctý basic land bude tak v jednom balíku z patnácti a z boosteru bych si radši vzal libovolnou kartu s teoretickým využitím v sideboardu než jeho. Bílé aggro je navíc v BfZ jen velmi obtížně realizovatelný plán – když už tlačit, tak s podporou Ally synergie. Kitesail Scout dokonce ani není Alík.
Mezi další pasti v BfZ limited patří karty, které prostě v reálu nefungují tak dobře, jak by se na papíru mohlo zdát: patří sem například Turn Against, Ondu Greathorn či Unnatural Aggression. Kapitolu samu pro sebe by pak mohl představovat Blisterpod (a jemu podobné karty v minulosti) – pastí je proto, že přestože může vypadat jako snadná cesta k 2 za 1 (dvě bytosti v jedné), 1/1 jsou prostě příliš malé proporce na to, aby v limited něco znamenaly. Tím, že chump blocknete, se karetní výhoda rozhodně netvoří. Dokonce i velká většina G/B balíků s nějakým tím sacrifice nádechem by Blisterpoda neměla hrát – extra země je stále spolehlivější pokud jde o produkci many a i pokud rozjedete neuvěřitelné kombo typu „Blisterpod + Bone Splinters“, investovali jste dvě karty na zabití soupeřovy jedné. 1/1 Sciona lze počítat možná tak za třetinu karty, ve správném balíku možná polovinu.
To je pro dnešek vše. Díky za pozornost a dejte mi prosím v komentářích vědět, co si o pastech v BfZ limited myslíte vy!
Adam Koska
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.