Formáty
Hry pro více hráčů (4) - Tower Deck
Další díl série o hrách pro více hráčů, tentokrát na téma Jeden balík stačí všem! Přečtěte si o této herní variantě, kterou vymyslel český hráč Luboš Platzer.
Magic the Gathering Tower Deck
Původně československý a následně český Magic toho už má za sebou hodně. Měli jsme svého mistra světa, své vítěze Grand Prix, své hříšníky s několikaletým zákazem účasti na všech turnajích.... a máme také člověka, který vymyslel vlastní herní variantu Magicu. Tím člověkem je Luboš Platzer a na portálu Magic-Guru jste si od něj mohli přečíst článek o jednokarťácích, kde se letmo zmiňuje i o Tower Decku. Tahle herní varianta je ale natolik zajímavá, že si určitě zaslouží vlastní samostatný článek.
Zvláštní pravidla herní varianty Tower Deck
Základní odlišností Tower decku od všech jiných variant Magicu je herní balík. Ano, zcela záměrně mluvím v jednotném čísle. Všichni hráči zde totiž mají jednu jedinou společnou knihovnu. Ani to vlastně není zcela přesné vyjádření: Knihovny jsou vlastně dvě. Jedna z nich obsahuje pouze země. Ta druhá obsahuje všechny ostatní karty, jen země v ní nenajdete. Kdykoliv si má hráč líznout kartu, může se svobodně rozhodnout zda si chce líznout zemi nebo ne (z čistě praktického hlediska lze jen doporučit obalit tyto knihovny do různých obalů, aby nedocházelo k hloupým omylům). Ke každé z těchto knihoven existuje také separátní hrob - opět společný pro všechny hráče.
Na počátku má každý hráč 30 životů, i začínající hráč si líže kartu. Úvodní ruku si hráči mohou nalízat v libovolné kombinaci karet z obou knihoven. V průběhu hry pak platí, že pokud nějaká karta říká něco ve smyslu "lízni si X karet", hráč si musí zvolit ze které knihovny si všechny tyto karty lízne. Stejnětak pokud karta říká něco ve stylu "lízni si X karet, poté zahoď Y karet", musí si hráč zvolit a lízat i zahazovat karty ve stejných obalech. Jinak řečeno, není povoleno si líznout karty z knihovny kouzel, ale zahodit karty do hřbitova zemí.
Hráči sedí při hře v kruhu. Útočit bytostmi lze vždy pouze na hráče po levici, svými kouzly (případně schopnostmi svých permanentů) můžete cílit koho chcete. Za zabití hráče jsou zde speciální bonusy: Pokud zabijete hráče bezprostředně po své levici, můžete si vybrat, zda si přidáte deset živoů, nebo líznete dvě karty. Pokud jste tím kdo zasadí poslední ránu kterémukoliv jinému hráči, můžete si buď přidat pět životů nebo líznout jednu kartu. Karty hráče který byl eliminován jsou odstraněny ze hry.
Vítězem se - pochopitelně - stává poslední přeživší hráč.
Stavba Tower Deck balíku
Tower má jen velmi málo pravidel, která byste měli dodržet:
-
Maximální počet karet v balíku není nijak omezen a nemá vliv na kvalitu hry. Ani minimální počet není nijak stanoven, ale v zájmu rozmanitosti jednotlivých her (a teoreticky i kvůli vyhnutí se možnosti dolízání knihovny) by knihovna kouzel měla mít několik set karet, v knihovně zemí jich postačí sto až stopadesát.
-
S výjimkou základních zemí se zde každá karta může objevit maxilmálně jednou. Tower je prostě takový zvláštní jednokarťák.
-
Do balíku nepatří žádné tutory, tedy karty schopné hledat karty v knihovně kouzel. Důvod je jednoduchý: Hledat konkrétní kartu v knihovně o několika stech karet je časově poměrně náročné. A pokud se hry účastní i někdo kdo nezná přesné složení celého balíku (což je dost časté) tak si bude chtít pravděpodobně nejprve prohlédnout celou knihovnu... a než to zvládne, ostatní hráči znuděně usnou. Tutory na kouzla zkrátka nebrat.
-
Na každý typ permanentu, na každou kartu kterou do svého Toweru dáte, na každou situaci jež může díky kartám které do balíku zařadíte vzniknout, byste měli zařadit také dostatečný počet odpovědí. Kolik je "dostatečný"? To záleží především na velikosti vašeho Toweru a také na síle karet, které do něj dáte. Je v pořádku dát do balíku hodně silné karty, pokud je k dispozici i dostatek odpovědí na ně.
-
Nezapomeňte zařadit do balíku dostatečné množství manové fixace. Hráči si sice mohou zvolit kdy si chtějí líznout zemi, ale i tak by se mohlo snadno stávat, že budou mít ruku plnou karet vyžadujících manu takové barvy, jakou jejich země neposkytují. Karty jako je Rampant Growth, Azorius Signet nebo Fiery Fall jsou pro dobrou hru důležité. Nikoho nebaví sedět s rukou plnou nezahratelných karet. Hledání zemí v knihovně je tedy přípustné a dokonce i žádoucí. Měly by to ale být vždy karty, které hledají základní typy zemí a ne země libovolné. Důvod pro vyloučení karet typu Crop Rotation je stejný jako pro vyloučení všech tutorů z knihovny kouzel.
Pokud dodržíte tato pravidla, můžete si postavit balík jaký chcete. Jelikož všichni hráči hrají z jediné knihovny, nehrozí nebezpečí že jeden bude mít výrazně silnější balík než ostatní. A ačkoliv se to tak při pohledu na soupis karet některých Tower decků nemusí zdát, je to i na hraní formát velice levný formát. Ve většině skupin se najde alespoň jeden zkušenější hráč s o něco delší praxí. Takovým se často v deskách (či v krabicích pod postelí) válí spousta starých karet, které vlastně nemají žádné rozumné využití. Než je nechat zahálet, proč z nich nepostavit Tower? A i v případě, že mezi sebou nikoho takového nemáte, můžete si svůj Tower postavit i jako kolektivní dílo, do kterého každý něčím přispěje. Jelikož jeden balík vystačí pro celou skupinu (rozumný maximální počet hráčů je zhruba osm lidí, ale teoreticky lze hrát i v mnohem větším počtu) tak stačí když každý přispěje svojí troškou.
* Pokud je pro vás svět karetní hry Magic the Gathering nový, tak se podívejte na úvodní článek, který jsme pro vás zde na CMUSu připravili.
Herní strategie
Je těžké hovořit o správné strategii bez znalosti balíku. A jelikož ten váš Tower se může od mého dosti lišit, mohou se dosti lišit správná strategická rozhodnutí a postupy. Budu-li ale vycházet ze zkušenosti s těmi několika různými Tower decky jež jsem měl tu čest ozkoušet, lze obecně prohlásit, že:
-
Prvních pár kol působí velmi ospale. Většina hráčů má jen pomalý rozjezd a v úvodních kolech se všichni soustředí především na rozvoj a stabilizaci své manové základny. Občas se sice stane, že někdo vynese rychlou bytost a párkrát s ní zvládne zaútočit, tyto časné útoky hru ale - většinou - nerozhodnou. Třicet životů je hodně a hráči tak mají většinou čas na vybudování obrany.
-
Útočit sice můžete jen na svého souseda po levici, ale kouzly lze cílit kohokoliv. Není proto dobré dělat věci, jež proti vám okamžitě popudí všechny ostatní hráče.
-
Bonus za zabití hráče je poměrně výrazný a vyplatí se trochu plánovat a spočítat si, zda např. svým útokem protivníka skutečně dokážete dorazit, nebo jej hodně zraníte a odměnu za jeho hlavu nevěnujete někomu jinému. A naopak je dobré hlídat zda se vám nenaskytne příležitost se ve správnou chvíli vložit do děje a někoho "zdarma" dorazit. Překazíte tak plány někoho jiného a sami získáte životy či kartu navíc.
-
Pokud se hra rozdrobí na větší množství osobních soubojů je mnohem těžší ji kontrolovat a uhlídat, že někdo nedosáhne něčeho pro vás "nepříjemného". Je proto dobré snažit se udržovat hru v rovnováze a pokud možno nepřipustit, aby některý z hráčů získal výraznou převau nad jinými (samozřejmě pokud to nejste vy).
Tak jako u naprosté většiny herních variant pro více hráčů i zde má velký vliv na hru komunikace mezi hráči a vaše diplomatické schopnosti. Dříve či později budou všichni stát proti sobě, ale hra je dlouhá a je běžné že se v jejím průběhu hráči více či méně otevřeně podporují. Důvody mohou být různé. Pokud například vynesete Hunted Horror, můžete věnovat tokeny libovolnému protihráči. Pokud je věnujete někomu dostatečně daleko na druhé straně stolu, tak jste si (možná) u obdarovaného udělali "dobré oko" a v budoucnu bude nakloněnější vám pomoci. A hráč po levici obdarovaného získal důvod starat se o tyto tokeny (které by na něj mohly začít útočit) a nemusel by se chvíli starat o vás. Samozřejmě je ale nutné počítat s tím, že i on se vám bude chtít za toto "odměnit".
Decklist na ukázku
Pro zájemce tu jako inspiraci uvádím decklist Toweru jaký jsem si postavil já. Je možné že v něm sem tam neleznete i nějakou tu držší kartu (např cena Crime/Punishement se oproti době kdy jsem je dával do balíčku výrazně zvedla), ale celkově si myslím může dobře posloužit jako důkaz toho, co jsem již říkal. Dobrý a na hraní zajímavý Tower lze postavit i z převážně levných až "bezcenných" karet, které se většině hráčů kteří u aktivního hraní Magicu chvíli vydrží začnou doma hromadit.
Na počátku jsem řekl, že tuto herní variantu vymyslel Luboš Platzer - a to je také pravda. Nicméně historie zná mnoho případů, kdy více lidí vymyslelo stejnou nebo velmi podobnou věc. Před pár týdny jsem na GP Hannower viděl variantu, jež byla Toweru velmi podobná. Jedinou odlišností bylo rozdělení knihoven. Namísto dvou knihoven zde bylo knihoven rovnou šest. V jedné knihovně byla všechna možná kouzla. Zbylých pět knihoven tvořilo pouze základními zeměmi. Hráč si tak při lízání mohl nejen zvolit zda chce zemi nebo kouzlo, ale dokonce se mohl rozhodnout jakou zemi přesně chce. Díky tomu byla zcela eliminována možnost, že by někdo měl v ruce karty, které v průběhu hry nemůže zahrát a v knihovně kouzel pro manovou stabilizaci. Neměl jsem příležitost si tuto variantu sám vyzkoušet, ale z toho co jsem viděl to vypadalo, že tato varianta je na hraní o trochu snadnější, ale také o trošičku chudší. Holt i ty země mají svůj podíl na tom jak zajímavou hrou Magic je a absence nonbasic zemí by mi bylo trochu líto. A to je pro tentokrát všechno. Víc už se toho k Toweru napsat nedá, víc už si musíte sami vyzkoušet. Martin "Pavouk" PodlahaTrochu jiná varianta
A jsme na konci
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.