Commander
Rozbor War of the Spark na EDH III.
Sice se zpožděním, ale přeci jen jsem dokončil analýzu posledních karet z War of the Spark. Můžu říct, že hodnotit tuto sadu bylo těžké, protože množsví PWs bylo enormní a jejich hodnocení je náročnější než jiných karet s jedním jednoduchým efektem. Z tohoto hlediska jsem rád, že v Modern Horizons vyšli jen dva PWs :-)
Rozbor War of the Spark na Commander - 3. část
Multicolor Planeswalkeři
Nicol Bolas, Dragon-God se dá považovat za vyvrcholení svých předešlých PW karet, se kterými se už dá skoro také postavit Bolas tribe podobně jako v případě Gideona :-) Bolas jako drak-bůh si dokáže podmanit hru, zejména pokud jsou na battlefieldu další PWs. Tím že dokáže používat schopnosti dalších PWs bude skvělý do nějakých superfriends balíků (naštěstí barevně nesedí do Atraxy). I mimo superfriends se jedná o skvělého PW, se kterým už vznikly comba s Jacem, the Cunning Castaway, kdy si Nicola prostě namnožíme, a o potenciálu s Chain Veil a Teferim, Temporal Archmage ani nemluvě. První schopnost je několikanásobná karetní výhoda, druhá schopnost se dá využít v nouzi a ultimátka bude pro všechny protihráče koncem hry, pokud nebudou mít vyloženého svého generála. V nějakém grixis kontrolu bude univerzální kartou, která toho na pěti manách zvládne opravdu dost.
Teferi, Time Raveler se vyplatí hrát, pokud se ve vaší metě hraje hodně counter spellů nebo efektů stylu Vedalken Orrery, už jen tahle schopnost narušit protihráčovy plány a zabezpečit nás před instantním removalem a counterováním je od tří manového PW slušná. Teferi nám, ale také dokáže umožnit to, co ostatním zakazuje a je spousta sorcery spellů, které ve správnou chvíli dokáží rozhodnout hru. Také stax decky z něj budou mít radost už jen z principu možnosti ztížit hru oponentům.
Tezzeret, Master of the Bridge je dobrý každou svojí schopností, ale dvě jsou obzvlášť skvělé: statická abilita dávající affinity bytostem a PWs nám umožní některé karty hrát prakticky zadarmo a plusová schopnost ubírající všem protihráčů bude pro většinu z nich smrtící, jelikož Tezzeret bude součástí artefaktových decků, které nemají problém tvořit spousty tokenů (Smothering Tithe, Curse of Opulence, Myr Battlesphere). Největší potenciál má samozřejmě v Breye, Etherium Shaper, která mu poskytne vše potřebné pro ukončení hry.
Ashiok, Dream Render vypadá nenápadně, ale je jedním z nejlepších PWs setu. Sám o sobě zřejmě nevyhraje hru, ovšem dokáže dobře bránit ve výhře protihráčům, tím že znemožňuje dvě velmi oblíbené taktiky: tutor a graveyard strategie. Na třech manách s počáteční loajalitou pět, statickým zákazem pro oponenty hledat cokoliv v knihovně (včetně mana ramp!) a možností opakovaně exilovat hřbitovy bude Ashiok jednoznačný staple v mnoha balících a opravdovou noční můrou Meren, Muldrothy, Karadora, Krametry, monoblack Sidisi, atd. Prostě neuvěřitelný uncommon!
Ral, Storm Conduit je slušným doplněním spellslinger decků (Mizzix, Melek), dokáže nám pomoci líznout lepší kartu a zkopírovat nějaké kouzlo, což je jeden z hlavních cílů těchto balíků. Jeho statická schopnost tvoří win-kondici s kombem Reveberate a Twincast nebo samotném Fury Storm.
Saheeli, Sublime Artificer je další velmi silný uncommon, perfektně se hodí do izzet balíků, ve kterých dokáže vygenerovat velké množství tokenů sloužících i na její ochranu, ale i do artefaktových decků stylu Jhoiry. Společně s její nízkou cenou a vysokou loajalitou se jedná o dobrého PW.
Tamiyo, Collector of Tales je svojí nejslabší verzí, její statická schopnost je dobrá, pokud hráváte proti wheel balíkům (Nekusar, Locust God), plusová schopnost je v Commanderu ve většině případů k ničemu a efekt té mínusové zvládají lépe a levněji Regrowth a Eternal Witness.
Kiora, Behemoth Beckoner má štěstí, že stojí tři many a má sedm loajality, protože ve spojení s univerzálním levným odtapováním a potenciálním braním karet, se všehovšudy jedná o slušného PW. Kiora si místo najde hlavně v Prime Speaker Vannifar.
Domri, Anarch of Bolas je celkem zranitelný, ale také nejspíše bude v creature-based balících, ve kterých bude příjemným posílením, mana rampou a případným removalem.
Sorin, Vengeful Bloodlord může některé hráče lákat lifelingem a povedeným artem, ale všehovšudy se nejedná o dobrého PW. Lifeling dává jen v našem kole, první schopnost je k ničemu a třetí je v porovnání s Reanimate nebo obyčejným Unearth také špatná. Je srovnáván s Whip of Erebos, který bude vždy lepší.
Kaya, Bane of the Dead také neoslní, za šest man dělá to, co Arcane Lighthouse a Path to Exile dohromady za dvě.
Nahiri, Storm of Stone sice zlevňuje equip, ale to už Puresteel Paladin dělá lépe a ani přidaný first strike ji na čtyřech manách nepomůže, nehledě na slabou mínusovou schopnost.
Ajani, the Greathearted klasicky spíše vše ostatní podporuje a sám toho moc nedokáže, což je jeho hlavní slabinou. Možná si cestu najde do nějakých tokenů a superfriends decků, ve kterých může být dvojitou proliferací a díky statické schopnosti i formou ochrany.
Huatli, the Sun’s Heart se bude hrát pouze v Doranovi, Arcadesovi a jim podobným generálům hrajícím okolo toughness.
Multicolor Legends
Niv-Mizzet Reborn bude nejen součástí spousty pětibarevných decků, ale právě díky své ETB card draw schopnosti se jedná i o zajímavého generála pro five-colour good stuff decky. Je pravda, že pro maximální využití potřebuje build na míru (převážně dvoubarevné karty), ale už 6/6 flying bytost za pět man s možností zneužití jeho schopnosti jakýmkoliv blink efektem, který nám většinou lízne tři až čtyři karty, stojí za úvahu. Jeho obliba podle mého názoru poroste.
Tolsimir, Friend to Wolves potvrzuje, že wolf tribal je něco, s čím Wizardi počítají a snad nás tedy i přibližuje k opravdovému generálovi pro vlkodlaky, na kterého už roky spousta hráčů čeká. Samotný Tolsimir ovšem není špatným generálem pro vlky, jelikož existuje dost zelených karet vytvářejících wolf tokeny (Kessig Cagebreakers, Wolfcaller’s Howl).
Storrev, Devkarin Lich je taková budget Meren of Clan Nel Toth, sedí do stejného typu balíků, ovšem samozřejmě nedosahuje kvalit Meren. I přesto by se možná mohla stát součástí některých decků. Čtyři many, 5/4 tělo s combat trigger schopností, ke které si pomáhá tramplem, není vůbec špatné, ale ve velké konkurenci i to možná nebude stačit.
Roalesh, Apex Hybrid toho umí na pěti manách hodně: 4/5 flying trample a trvalé posílení jiné naší bytosti se do simic balíků hodí, budou to ovšem dvě proliferace při jeho zničení, které mu najdou cestu do spousty balíků hrajících se žetony, zejména s +1/+1 (Ezuri, Atraxa). Jako generála ho nevidím, protože jeho nejsilnější schopnost proliferovat se spustí, když jde do hrobu, což je replace efekt položení do command zone a simic zrovna neoplývá následovnou reanimací.
Feather, the Redeemed zřejmě naplnila očekávání většiny hráčů, kteří doufali v pořádného generála pro boros, nejlépe s nějakou karetní výhodou a bez potřeby vše cílit na kombat. To vše Feather splňuje, také se jedná o nejoblíbenějšího generála setu, o kterém vznikla hromada decktech videí, dokonce Command Zone natočili díl jen o ní. Feather je prostě skvělá dlouho očekávaná borosová legenda, která umí brát karty pomocí neustálého hraní karet stylu Crimson Wisps nebo Expedite, což v určité formě už dělá i Zada, Hedron Grinder. Známá jsou už také comba s Aurelia’s Fury, Sunforger a Fell the Mighty, možnosti jsou prostě různé a s každou sadou budou přibývat. Snad jedinou nevýhodou Feather je právě její velká popularita…:-)
Multicolor
Time Wipe nedosahuje kvality Supreme Verdictu, ale velmi se mu přibližuje možností nám vrátit nejdůležitější bytost na ruku, díky čemuž některé decky využívající ETB efekty (Brago, Roon, Sharuum) mu možná dají přednost.
Dovin’s Veto na rozdíl od Dovina samotného se hrát bude téměř v každém decku s azorious dvoubarvou. Jedná se totiž o slušný upgrade klasického Negate, který ukončí mnohé counterspell války.
Z Role Reversal má radost každý hráč Zedruu, ale tato karta má potenciál i v kontrolních balících, protože nám může vyměnit naši basic landku s protihráčovou Gaea’s Cradle, Cabal Coffers nebo Maze of Ith, což se vždy vyplatí.
Enter the God-Eternals se jeví jako silná karta, která toho dokáže hodně, ale zdá se mi, že toho chce dělat právě až příliš, ale nic z toho opravdu pořádně. Nejde sice o špatnou kartu, ale nejsem si jistý, jestli čtyři poškození, odemleté karty a přidané životy mají reálný dopad na hru, který bychom od karty na pěti manách měli očekávat a ani 4/4 token to moc nezachrání. Radši bych si vybral třeba dva efekty, které do svého balíku potřebuji a věnoval jim samostatné levnější karty se silnějším efektem.
Soul Diviner sice dokáže měnit žetony v karty, ale poměrně pomalu, a navíc v barvách, které se žetony moc nepracují.
Gleaming Overseer je novým velmi dobrým lordem do zombie decků, které vytvářejí hodně tokenů, což jsou asi všechny (Scarab God, Varina, Gisa).
Despark bude novým staple, má sice své omezení na čtyři a více cmc, ale ve většině případů to budou právě dražší permanenty, které chceme odstranit. Navíc instantně a za dvě many se mi jeví lepší než Utter End. Anguish Unmaking je ovšem stále top.
Cruel Celebrant nepřináší nic nového, ale je další kopií velmi silného efektu, na který spousta balíků umí vyhrávat (Teysa). Více kopií požadovaného efektu v jednom decku zajišťuje větší konzistenci, takže o budoucnost tohoto upíra je postaráno.
Mayhem Devil je snad jedinou rakdos kartou, která zřejmě najde využití. Jedná se o další podporu aristocrat decků (Judith, Sek’Kuar), ale hodí se například i do Vaevictise, jelikož udílí zranění, když jakýkoliv hráč něco obětuje.
Casualties of War disponuje silným efektem srovnatelným s Windgrace’s Judgement, na rozdíl od něj se nejedná o instant a nemůžeme zničit více permanentů stejného typu, také stojí o manu více. Nicméně v zelené barvě by mana neměla být takový problém a v late game se jedná o lepší kartu než Judgement, který nepostihne jednoho hráče tolik jako Casualties, a i když na šesti manách spíše čekáme board wipe, tak si myslím, že nějaké uplatnění tato karta pro svoji flexibilitu nalezne.
Deathsprout kombinuje Rampant Growth s Murderem, což zní skvěle, ale základní problém je v tom, že zmíněné efekty chceme hrát v jiné fázi hry. Mana ramp potřebujeme v early game a poté za čtyři many hrát něco silnějšího, kdežto removal využijeme nejvíce v pozdější fázi hry, kdy už na battlefieldu je nějaký pořádný cíl na odstranění a země navíc už nás tolik nezajímá. Připlácet více many za další efekt, který v dané situaci tolik nepotřebujeme se podle mě prostě nevyplatí.
Neoform pokračuje v zelených tutorech na bytosti a nedělá to špatně. Obětovat nepotřebnou bytost a nahradit ji jinou, nejlépe pro nějaký ETB efekt za dvě many, je slušné. Kdyby to byl instant, byla by to ovšem úplně jiná káva.
Solar Blaze má zajímavý efekt, ale sorcery speed a čtyři many v barvách, které mají mnohem lepší board wipy, odsune Blaze do pozadí.
Living Twister si najde místo v Mině s Dennem a v Omnathovi, kteří budou schopni využít vracení zemí na ruku pro spuštění různých landfall efektů.
Huatli’s Raptor a Pledge of Unity se oba hodí do token strategií s +1/+1 žetony, Raptor možná i do superfriends, kde dokáže vyblokovat i první nápor bytostí.
Uf...to by bylo ode mě k War of the Spark vše. Nyní se můžu dát do rozboru Modern Horizons a zjistit proč tomuto setu někteří přezdívají Commander Horizons :-)
Díky jestli jste přečetli všechny moje články a snad brzy přidám další.
Miloš
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.