Commander
Rozbor War of the Spark na EDH II.
Pomalu nám už začal spoiler na Modern Horizons a zatím to vypadá, že tato sada neovlivní jen modern, ale nabízí i neskutečné kousky do EDH, to vše si postupně projdeme, ale až bude spoiler kompletní. Dnes se ještě budu věnovat edici War of the Spark.
Foto: Wizards of the Coast
Rozbor War of the Spark na Commander - 2. část
Zelená
Nissa, Who Shakes the World už jen svojí statickou schopností, která nám zdvojí zelenou manu, stojí za zvážení do mono green decků a možná i golgari a gruul, kde bývá více forestů než jiných zemí. Její první schopnost nám oživí zemi, čímž si na jednu stranu pomůže ve své ochraně, ale na druhou nás vystavuje riziku, že o tu zemi přijdeme. Ultimátní schopností připomíná Nissu, Worldwaker, která také vytáhne basic landy z knihovny a změní je na bytosti s tramplem. Nová Nissa zemím sice dá indestructible, ale bohužel z nich neudělá bytosti, také tím o Nissu pravděpodobně přijdeme, takže se už ani nebudou tapovat za dvě many. Nemyslím si tedy, že se začne moc hrávat, snad jen právě v nějakém monogreenu.
Vivien, Champion of the Wilds stojí jen tři many a svými schopnostmi dokáže ovlivnit dění hry, protože naším bytostem dává flash, což je skvělé, jelikož můžeme využít správné chvíle v protihráčových kolech, vyhnout se counter spellu, sorcery ničení a obejít summoning sickness. První schopnost je průměrná, ale aspoň umožní útočit i bránit zároveň. Je to, ale její mínusová schopnost zajišťující nám karetní výhodu, která v kombinaci s oním flashem dělá z Vivien dobrého PW do creature based decků. Je také důležitou výhodou, že onu bytost můžeme z exilu hrát po zbytek hry, i když už Vivien nebude na battlefieldu.
Jiang Yanggu, Wildcrafter je posilou do všech +1/+1 counter decků, jelikož z našich bytostí umí udělat zdroje many, což už Cryptolith Rite nebo Rishkar, Peema Renegade dokázaly, že je velká výhoda pro další budování naší pozice ve hře. Jeho velkou slabinou je, že bez dalších bytostí na battlefieldu toho moc neudělá a bez proliferate dlouho nevydrží.
Finale of Devastation je dalším kouzlem do řady zelených tutorů jako Green Sun’s Zenith nebo Chord of Calling, což jsou velmi silná kouzla, která za správného použití umí ukončovat hry. Finále je o manu dražší než Zenith, ale zase naše hledání neomezuje je na zelené bytosti a jen v naší knihovně, ale i ve hřbitově. Také při dostatku many umí posílit všechny naše bytosti a dát jim haste, takže pokud si s tímto kouzlem najdete Pathbreaker Ibex nebo Craterhoof Behemotha, tak jste nejspíše vyhráli hru. Podle mě se bude jednat o nový staple do zelených creature based balíků.
God-Eternal Rhonas bude patřit do podobných creature decků jako Finale of Devastation. Svým příchodem zdvojí sílu našich bytostí, což zní skvěle, ale má to několik háčků: jednak musíme mít nějaké velké bytosti na battlefieldu, moc se totiž nehodí do token strategií (což ho odlišuje od Craterhoof Behemotha, se kterým bývá srovnáván), také bytostem zdvojí jen sílu čili následný combat nemusejí přežít, a hlavně jim nedává potřebný trample. Tedy i když je Rhonas silnou kartou, která za určitých podmínek dokáže způsobit opravdu hodně damage, tak bych zůstal s jeho využitím při zemi.
Planewide Celebration toho nabízí opravdu hodně, ale také za vysokou cenu. Nejsilnější efekt bude samozřejmě možnost čtyřikrát proliferovat, což zajistí spuštění ultimátních schopností většiny PWs, lze tedy očekávat, že se bude hrávat v některých superfriends balících. Nikde jinde se hrát nevyplatí, protože ostatní efekty jsou za sedm man slabé.
Awakening of Vitu-Ghazi jako instant dokáže překvapit, když najednou udělá ze země 9/9 bytost, problém je, že tento efekt budeme chtít použít jako trik v combatu, takže budeme potřebovat alespoň šest zemí. Awakening můžou využít balíky, které zajistí ochranu svých zemí před zničením a mají možnost oživit silné zěmě, jako je třeba Inkmoth Nexus.
Vivien’s Arkbow si díky svojí ceně a možnosti instantně vytáhnout bytost z naší knihovny bez rizika counteru najde místo v nějakých creature based strategiích. Nicméně i tak půjde o risk, zdali na nějakou bytost narazíme nebo jsme jen vyplýtvali manu bez efektu. Navíc zelená umí tahat bytosti z knihovny mnohem spolehlivěji (Fauna Shaman nebo nové Final of Devastation) a Arkbow zůstane spíše ve stínu těchto tutorů.
Mowu, Loyal Companion se možná poveze na oblíbenosti +1/+1 counter decků, ve kterých se svojí zabudovanou Hardened Scales s tramplem a vigilance bude voltron alternativou pro nějaké budget balíky.
Evolution Sage má snad nejlepší proliferate trigger ze všech karet, čímž se stane pevnou součástí snad všech druhů zelených counter decků, obzvlášť zářit bude třeba v Lordu Windgrace.
Černá
Liliana, Dreadhorde General je skvělá karta, která bude sice nejvíce užitečná jako finisher ve hrách jen dvou hráčů, ale v EDH nám zase dokáže díky své statické schopnosti nabrat spoustu karet a opravdu ovlivnit hru už po svém zahrání. Hodí se do všech aristocrat decků, reanimace i controlu. Pokud by se podařilo zahrát její ultimátku, tak je to téměř automatická výhra, ale i bez ní se jedná opravdu o silného PW.
Davriel, Rogue Shadowmage má velmi úzké použití snad jen pokud sami hrajeme karty s madness. Bohužel se nehodí ani do nejpopulárnějších discard balíků využívajících wheel efekty.
Ob Nixilis, the Hate-Twisted se naopak do wheel strategií (Nekusar, the Mindrazer) hodí skvěle. Je sice dražší verzí Underworld Dreams, ale zase umí zničit protihráčovu bytost.
Finale of Eternity bude mít velkou konkurenci v jiných černých removalech, které podobného výsledku zvládnou za méně man (Curtain’s Call) a ani efekt vrátit naše bytosti z hrobu na battlefield za dvanáct man moc neoslní, když tu máme na devíti manách Rise of the Dark Realms. Celkově se mi jeví tohle Finále jako nejslabší z cyklu.
God-Eternal Bontu jako generál sama o sobě může být zajímavá, ale své místo bude mít hlavně v nějakých balících (Meren, Teysa, Mazirek, Shirei), které budou mít možnost díky Bontu obrátit nepotřebné tokeny nebo treasure a clue artefakty v card draw. Ve spojení s efekty ve stylu Grave Pactu se bude jednat o silnou kartu, která dokáže zamíchat hrou.
Bolas’s Citadel si toufám tvrdit, že bude z této edice nejsilnější černá karta do EDH, jelikož možnost hrát karty z vrchu knihovny placením životů bude s kartami jako Sensei’s Divining Top nebo Aetherflux Reservoir opravdu síla. Nejvíce tohoto efektu využijí lifegain decky (Karlov, Edgar, Oloro) a balíky s nízkou mana curve (Yuriko). Aby toho nebylo málo, tak Citadel dokáže ještě ubrat všem oponentům deset životů, ano zaplatiti deseti permanenty je dost, ale v late game s takovou karetní výhodou to není nereálné.
Massacre Girl je jednoznačně zajímavá karta, která při správném setupu dokáže vyčistit celý battlefield bez ohledu na indestructible. Mít board wipe v command zóně má své výhody, ale zábavné to moc není. Nejlepší bude spíše jako součást jiných balíků, kde se bude jednat o synergický mass removal, který volá po reanimaci v případě nutnosti (Muldrotha).
Command the Dreadhorde je dalším konkurentem Rise of the Dark Realms, na rozdíl od něj nám dokáže vytáhnout i PWs z hrobů, což může být velká výhoda, ale ve většině EDH her jich bohužel v hrobech stejně moc nebude. Platit životy by neměl být takový problém, protože černá je dokáže dobře vracet zpět (Kokusho, Grey Merchant of Asphodel), ale stále mám pocit, že Rise of the Dark Realms bude ve většině případů prostě lepší.
Ze zbylých karet z černé stojí za pozornost Dreadhorde Invasion, což je dobrou budget náhradou místo Bitterblossom; The Elderspell se hodí, pokud vaši protihráči hrávají super friends decky, to samé platí pro Price of Betryal, který své využití rozšiřuje na hry proti generálům s experience countery (Meren, Ezuri) a proti infect strategiím.
Colorless
Karn, the Great Creator září ve formátech využívajících sideboard, ovšem v EDH nic jako sideboard neexistuje, pokud se s protihráči nedomluvíte jinak, což by v případě Karna znamenalo, že zřejmě mají ve hře rádi více adrenalinu… :-) Kombinaci s Mycosynth Lattice nemusím ani rozebírat, a i bez ní by vám Karn pomohl najít odpověď na většinu situací. Ale zpátky do reality: sideboard mít spíše nebudete, a i když je Karnova statická schopnost působivá, když nedovolí protihráčům používat mana rocks, tak pro něj v EDH moc využití nevidím.
Ugin, the Ineffable se oproti Karnovi určitě prosadí, minimálně v artefaktových balících, kde dokáže velmi urychlit hru svojí statickou schopností. První aktivovací schopnost je karetní výhoda i vlastní obrana a mínusová schopnost se zbaví prakticky čehokoliv na boardě. I z toho důvodu ho možná budou hrát některé balíky, které problematicky odstraňují některé permanenty (monoblack, monored). Myslím, že se Ugin díky svojí všestrannosti stane pevnou součástí mnoha balíků.
V příštím týdnu ještě doplním rozbor multicolor karet a tím uzavřu edici War of the Spark a dám prostor Modern Horizons, které se zatím jeví jako předvoj letních žní pro EDH :-)
Miloš
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.