Commander
Recenze decků Commander 2019
Commander balíky patří mezi nejlépe prodávané produkty Wizardů a dalo by se říci, že pro většinu casual hráčů to bývá jeden z nejočekávanějších produktů celého roku. Od vydání Commander 2019 za chvíli uplyne skoro měsíc a mnohé karty si už našly svá pevná místa v EDH, nicméně stále se objevují nová využití, čemuž odpovídají i neustálené ceny jednotlivých karet. Pojďme se tedy podívat na sílu, zábavnost, reprinty, a finanční hodnotu jednotlivých decků.
Rcenze Magic the Gathering Commander 2019
1. Mystic Intellect
Strategie
Flasback mechanika byla mezi hráči ze všech nejočekávanější, po různých odhadech se nakonec ukázalo, že se bude jednat o kombinaci jeskai. Celý balík funguje jako klasický spellslinger, čili budete chtít hrát co nejvíce instantů a sorcery, které poté přes flashback zrecyklujete z hrobu, za což vás jiné karty odmění bonusovými efekty: Thalia's Gheistcaller, River Kelpie
nebo Burning Vengeance
.
Samotné hraní instantů a sorcery podporují: Guttersnipe , Talrand, Sky Summoner a Pristine Skywise . Aby vám nedošly karty na ruce, je zde dostatek card draw: Deep Analysis , Faithless Looting , Ignite the Future, Fact or Fiction nebo Elsha of the Infinite, kterou díky obrovské card advantage hraje většina hráčů jako generála místo samotného Sevinne. Pro dostatek many na hraní kouzel slouží klasický Sol Ring , Commander's Sphere, Empowered Autogenerator nebo Dockside Extortionist.
Jelikož je balík spíše pomalejší a vyžaduje postupné vybudování vaší boardy, jsou zde karty, které znesnadní protihráčům na vás útočit: Ghostly Prison , Pramikon, Sky Rampart a Bloodthirsty Blade. Pokud to nebude stačit balík disponuje mnoha removaly: Leadership Vacuum, Farm//Market a několika boardwipy: Divine Reckoning , Dusk//Dawn nebo Magmaquake . Cílem balíčku bude se dostat k velkým kouzlům: Increasing Devotion , Storm Herd nebo Devil's Play , která zkopírujete pomocí Increasing Vengeance nebo následovně z hrobu generálem.
Nové karty
Dockside Exortionist je považovan za jednu z nejlepších karet z celého setu. Elsha of the Infinite se rychle stala velmi oblíbeným generálem pro Storm decky. Silné jsou Sevinne's Reclamation a Empowered Autogenerator. Za zmínku také stojí Leadership Vacuum, který se časem stane zřejmě staplem v modrých balících.
Reprinty
Nejpoužitelnější reprinty jsou: Sun Titan
, Clever Impersonator
, Ghostly Prison
a Sol Ring. Ze zemí to jsou: Ash Barrens, Command Tower
a Exotic Orchard
.
Finance
Mystic Intellect obsahuje nejdražší kartu celého setu: Dockside Exortionist (339 Kč), který zatím stále zdražuje. Hodnotné jsou i Sevinne's Reclamation (119 Kč) a Empowered Autogenerator (109 Kč), dále je zde několik karet kolem 50 Kč: Elsha of the Infinite, Clever Impersonator, Sol Ring, Ghostly Prison, Sevinne nebo Mandate of Peace.
2. Primal Genesis
Strategie
Primal Genesis je heavy creature based deck (v klasických barvách naya) vylepšený o mechaniku populate. Jde tedy o vykládání co největších bytostí, ke kterým se rampnete pomocí: Sakura-Tribe Elder
, Cultivate
, Farseek
nebo Explore
. Poté začnete hrát bytosti, které vytváří menší tokeny: Doomed Artisan, Atla Palani, Nest Tender nebo poněkud větší: Dragonmaster Outcast
, Rampaging Baloths nebo Wingmate Roc
. Poté přijde na řadu samotný Ghired a začnete pomale množit tokeny přes populate: Wayfaring Temple
, Growing Ranks
, Trostani, Selesnya's Voice
nebo Song of the World Soul.
Cílem je útočit často a co největší silou, čili hlavním cílem pro populate bude Desolation Twin , Idol of Oblivion a ultimátní Giant Adephange, který je těžko zastavitelný, jakmile se v multiplayeru rozjede. Oponenti vám samozřejmě nějaké bytosti budou ničit, proto jsou zde Lightning Greaves a karty využívající graveyard: Feldon of the Third Path a Mimic Vat . Jako card draw slouží: Harmonize , Gharruk's Packleader, Colossal Majesty nebo Momentous Fall .
Balík obsahuje i dvě zajímavé legendy, které umí rozhýbat politické hry mezi hráči: Marisi, Breaker of the Coil a Tahngarth, First Mate. Oba podporují combaty, ze krerých byste měli těžit nevíce vy: Ohran Frostfang. Jiné možnosti výhry než přes velké bytosti balík nenabízí, čili základními kousky jsou také dobře zahrané Full Flowering nebo Second Harvest .
Nové karty
Mezi nejoblíbenější karty patří Atla Palani, která dala vzniknout novému tribu (Eggs). Silnou novou kartou je i Ohran Frostfang a Marisi.
Reprinty
Primal Genesis moc dobrých reprintů nemá, ale i přesto tu jsou evergreen Lightning Greaves a Sol Ring; a známé bytosti: Thragtusk, Trostani a Giant Adephage. Ze zemí nejvíce potěší Ash Barrens a Cinder Glade.
Finance
Njedražší kartou jsou Lightning Greaves (119 Kč), Atla Palani (99 Kč) a Ohran Frostfang (75 Kč). Karty kolem 50 Kč jsou: Ghired, Garruk, Primal Hunter a Idol of Oblivion.
3. Merciless Rage
Strategie
Tento deck je snad nejdiskutovanější ze všech čtyř. Všichni tušili, že madness bude v barvách rakdos, ale nikdo nečekal, že by Wizardi vytvořili, takhle zběsilý balík jehož vůdkyní bude prvotřídní card-engine Anje, což je něco, na co žádný hráč typického rakdosu není zvyklý :-).
Mana curve je v tomto balíku celkem nízká, čili jako mana ramp postačí: Sol Ring, Hedron Archive , Armillary Sphere a Solemn Simulacrum . Poté přijde na řadu Anje a začnete postupně prosívat celou knihovnu. Discardovat budete opravdu hodně, což zohledňují: Faith of Devoted, Bone Miser a Scaretiller. Madness karet je zde spousta, je tedy jasné, že některé nepatří mezi nejsilnější (Violent Eruption , Bloodhall Priest nebo Fiery Temper ), nicméně podporují konzistenci decku a pro odtapnutí Anje je hrát nemusíte. Nicméně jsou zde i jiné, které se opravdu za madness hrát vyplatí: Dark Withering , Big Game Hunter nebo Gorgon Recluse . Také některé karty bez madness jsou stvořené na opakované discardování: Squee, Goblin Nabob nebo Sanitarium Skeleton .
Mimo Anje vám discardování umožňuje i Chainer, Nigmare Adept, Anje's Ravager nebo Magus of the Wheel . S tolika discardovanými kartami je v balíku nutná spolupráce s graveyardy: Chainer, Soul of Innistrad , Grimoire of the Dead , Grave Scrabbler nebo Geth, Lord of hte Vault. Cílem balíku je braní velkého množství karet, které levněji a instantně přes madness budete hrát i v soupeřových kolech, čímž jim budete značně narušovat plány, ničit vše, co by vám překáželo (removalů je zde nepřeberné množství) a postupně se tak prokoušete ke kartám jako: Overseer of the Damned, Archfiend of Spite, Warstorm Surge nebo K'rrik, Son of Yawgmoth, který vám umožní takovou mana výhodu, kterou by oponenti neměli dohnat.
Nové karty
Všichni noví generálové jsou velmi silní a budou se těšit oblibě, největší bombou je samotný K'rrik, který se hraje na competitive. Zajímvé bude sledovat vývoj využití Aeon Engine a Sanctum of Eternity. Také vzniklo několik staple karet do všech decků zaměřených na discard: Nightmare Unmaking a Bone Miser.
Reprinty
Tento deck má několik velmi oblíbených reprintů: Chaos Warp, Grimoire of the Dead, Hedron Archive, Geier Reach Sanitarium
, Geth Lord of the Vault a Solemn Simulacrum.
Finance
K'rrik (289 Kč) je druhou nejdražsí kartou sady a díky své síle bude zřejmě dále jen zdražovat. Sanctum of Eternity (169 Kč) je nejdražší landkou sady, Solemn Simulacrum si stále drží svoji cenu kolem stovky (85 Kč). Poté opět několik karet v hodnotě okolo 50 Kč: Anje Falkenrath, Chainer, Nightmare Adept, Bone Miser, Geth a Anje's Ravager.
4. Faceless Menace
Strategie
Sultain morph deck byl překvapením, protože většina hráčů očekávala barvy temur kvůli oblíbenosti Animara, jakožto starého generála morph decků. Kadena využívá této mechaniky méně přímočarým způsobem, je zaměřená na utility bytosti, postupnou převahu a moment překvapení. Ze začátku poslouží kvalitní card draw a ramp: Tezzeret's Gambit
, Urban Evolution
, Cultivare, Farseek
, Tempt with Discovery
a Thran Dynamo
. Díky Dynamu a Kadeně dokážete hrát dvě bytosti s morph každé kola prakticky zadamo.
Všechny tyto bytosti můžete otočit kdykoliv i během soupeřových kol a počkat si tedy na nejlepší příležitost. Otočení bytostí je doprovázeno efekty, které dokáží značně ovlivnit battlefield, ať už v podobě single target removalů: Silumgar Assassin , Skinthinner nebo Ainok Survivalist; nebo boardwipů: Bane of the Living a Thousand Winds . Balík se pohybuje na hranici aggra a controlu, což dokazují bytosti manipulující a rušící kouzla oponentů: Willbender , Kheru Spellsnatcher , Stratus Dancer nebo Kadena's Silencer; a na druhou stranu vyloženě agresivní: Great Oak Guardian , Overwhelming Stampede nebo Biomass Mutation .
Balík je velmi interaktviní a díky morph a manifest kartám umožňuje využívat protihráčových kol, reagovat na aktuální situaci a přizpůsobovat se: Sudden Substitution, Gift of Doom, Scroll Fate,... Zatímco strategie je spíše kontrolní a vyžaduje více plánování, tak hry zakončíte většinou (po postupném eliminování hrozeb) nějakými velkými bytostmi, které buď zahrajete sami: Apex Altisaur, nebo vezmete jinde: Volrath, the Shapestealer, Thieving Amalgam nebo Vesuvan Shapeshifter.
Nové karty
Tento deck má jedny z nejzajímavějších nových karet: Scroll Fate, Road of Return, Thieving Amalgam a Gift of Doom. Obsahuje také kartu, o které se mluví jako o budoucí Teferi's Protection v modré: Sudden Substitution. Samotná Kadena a Volrath jsou velmi povedení generálové.
Reprinty
Nejsilnější kartou je zřejmě Seedborn Muse
, ale je zde i několik dalších hodnotných reprintů: Thran Dynamo, Strionic Resonator
a Vraska the Unseen. Zejména land base je z decků nejlepší: Llanowar Wastes
, Sunken Hollow
, Thespian's Stage
, Yavimaya Coast
, Reliquary Tower
a Bojuka Bog
.
Finance
Nejdražší kartou je Sudden Substitution (149 Kč), Seedborn Muse (85 Kč), Apex Altisaur (75 Kč) a Scroll of Fate (75 Kč). Karty kolem 50 Kč: Kadena, Slinking Sorcerer, Road of Return, Tempt with Discovery, Thran Dynamo, Bojuka Bog a Reliquary Tower.
Zhodnocení
Každému vyhovuje jiný styl hry a strategie, niméně pokud by bylo na mě, řekl bych, že hratelně nejzajímavější balík je Faceless Menace v těsném závěsu s Merciless Rage. Oba jsou velmi zábavné, ale vyžadují zkušenosti a správné rozhodování při pilotování. Mystic Intellect se podle mtggoldfish nejvíce vyplatí z hlediska financí, ale hratelně mi přijde, že tomu něco chybí. Nikdy jsem nebyl fanouškem obrovských bytostí a populate, takže Primal Genesis mě tolik nenadchl, ale zase se jedná o dobře hratelný balík pro méně zkušené hráče.
Wizardi neměli lehký úkol kvůli loňskému zklamání a letošnímu velkému očekávání, nicméně, si myslím, že Commander 2019 balíky se povedly. Vynesly na světlo upozaděné mechaniky a dokázaly je povznést do hratelné podoby. Někdo namítá, že reprinty jsou opět slabé, ovšem podle mého názoru jsou v pořádku, protože většinu staple karet jsme dostali, a snad se tedy Sol Ring, Chaos Warp, Command Tower, Myriad Landscape, atd. budou alespoň chvíli držet cenově nízko :-)
Cenu každého decku dosáhnete už při sečtení jejich nejdražších karet, které budou dále spíše jen zdražovat, takže pokud vás některý balík zaujal můžete si jej koupit na našem partnerském e-shopu Veselý drak.
Miloš
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.