Díky za propagaci tohoto formátu, hraju ho hrozně rád (již od začátku Esper Mill).
Jen bych ještě dodal, že nejoficiálnější stránkou o Tiny Leaders je http://tinyleaders.blogspot.de/
0 hlasů
Chcete si odpočinout od klasických turnajových formátů a vyzkoušet něco na způsob Commanderu? V tom případě vás může zaujmout formát Tiny Leaders. Úvod do tohoto formátu a rozbor balíčku Karlov najdete v tomto článku.
Tiny Leaders je stále poměrně mladý formát. Vznikl jako taková variace na Duel Commander s tím, aby byly hry svižnější. Základní pravidla pro Commander zůstávají, některá se ovšem pro TL mění:
Víc o pravidlech asi říkat nemusím, raději zkusím rozvést své dojmy z formátu a povím vám, proč ho mám rád. U nás v Brně se pravidelně potkáváme na FNM, vždy se sejde dostatek hráčů tak, abychom si všichni zahráli. Já beru Tiny Leaders jako takovou možnost zkusit si nejlepší karty historie na constructed formátu. Nemáme žádná komba a všechno na stole se dá nějakým způsobem zlikvidovat. (Tedy komba máme, ale chápete – v highlanderu to není zase tak horké).
Power level jednotlivých karet se příliš neliší: dobré kousky jsou pořád dobré, některé průměrné jsou ještě lepší: jmenovitě například Smother. Hymna v druhém dokáže vyhrát hru, stejně jako nezodpovězený meč nebo Bitterblossom.
Jednu velkou nevýhodu ale formát pořád má: málo generálů. Wizardi příliš nevydávají nové legendární bytosti do CMC 3, a tak se dobré balíky poměrně rychle stabilizovaly a zůstávají neměnné. Pořád ale můžeme experimentovat s vnitřní konstrukcí: na rozdíl od Modernu nemáme na netu decklisty typu „day 1 undefeated“, takže můžeme každý turnaj otestovat trochu jiné synergie a chuťovky, které by jiní do balíku nedali.
Jako nejhranější generály na lokální metě bych uvedl Geist of Saint Traft, Shu Yun, Doran, obě Anafenzy, sem tam nějaký ten mono red (Zurgo, Chandra, Fire of Kaladesh) a Karlov, o kterém budu dnes psát. Za nejsilnější považuji Geista a pak Maratha, kterého už ale naštěstí moc nepotkávám. Někdo tvrdí, že i Doran, ale na něj mám pohled trochu skeptický; sám jsem ho hrál a rozhodně mi tak nepřipadl… Byla tam obrovská slabina v hromadě důležitých karet přes 2 barevné many – od každé barvy několik. Ty pak často smrděly na ruce. A bez nich by byl deck ještě horší…
Karlov - úvod
Ale zpět ke Karlovi. Na první pohled generál úplně pro mě: černou hraji za každých okolností a life gain mám obecně rád. Začal jsem proto hledat decklisty a po několik konzultacích s kolegou jsem spíchnul dohromady seznam karet, které se zdály vhodné. (A tímto děkuji Josefovi J. za všechny dobré rady.) :-)
Karlov je jeden z těch balíků, které musí být all in. Myslím tak, aby většina karet přidávala životy. Tak, aby generál mohl stabilně v druhém kole nastoupit jako 4/4 a ve třetím útočit za 6. No aby byl nezastavitelný. A tady je na první pohled jasná slabina: když o generála přijdu víc jak jednou nebo dvakrát, zbytek decku pak jen oddaluje nevyhnutelné.
Proto jsem se rozhodl zabrousit trochu víc do midrange, aby byly v balíku i karty, které jsou mrzuté samy o sobě. Která cesta je lepší, to už vám nepovím. Konstrukci mám navrženou tak, aby mi prostě vyhovovala. Chci mít přístup k rozumnému počtu zabíjení, chci discard na ochranu generála a chci mít v balíku obsažený i „goodstuff package“, který nastoupí, když plán A selže.
Před detailním rozborem si nejprve představíme celý decklist:
Michal Sobola
1 Perish |
1 Toxic Deluge |
1 Diabolic Edict |
1 Celestial Purge |
1 Tainted Remedy |
1 Kor Sanctifiers |
1 Soldier of the Pantheon |
1 Ajani, Caller of the Pride |
1 Pithing Needle |
1 Sword of Feast and Famine |
Soulbond (You may pair this creature with another unpaired creature when either enters the battlefield. They remain paired for as long as you control both of them.) As long as Nearheath Pilgrim is paired with another creature, both creatures have lifelink.
Vigilance Whenever Brimaz, King of Oreskos attacks, put a 1/1 white Cat Soldier creature token with vigilance onto the battlefield attacking. Whenever Brimaz blocks a creature, put a 1/1 white Cat Soldier creature token with vigilance onto the battlefield blocking that creature.
{T}: Add {B} to your mana pool. {B}, {T}: Target legendary creature gains fear until end of turn.
As an additional cost to cast Toxic Deluge, pay X life. All creatures get -X/-X until end of turn.
Soulbond (You may pair this creature with another unpaired creature when either enters the battlefield. They remain paired for as long as you control both of them.) As long as Silverblade Paladin is paired with another creature, both creatures have double strike.
Will of the council — Starting with you, each player votes for a nonland permanent you don't control. Exile each permanent with the most votes or tied for most votes.
Lifelink (Damage dealt by this creature also causes you to gain that much life.) Extort (Whenever you cast a spell, you may pay {W/B}. If you do, each opponent loses 1 life and you gain that much life.)
Put X 1/1 white Warrior creature tokens onto the battlefield.
Protection from black and from red Whenever another creature comes into play, you may gain 1 life.
At the beginning of your upkeep, you gain 1 life.
Lifelink (Damage dealt by this creature also causes you to gain that much life.) As long as you have 30 or more life, Serra Ascendant gets +5/+5 and has flying.
+1: Put a +1/+1 counter on up to one target creature. -3: Target creature gains flying and double strike until end of turn. -8: Put X 2/2 white Cat creature tokens onto the battlefield, where X is your life total.
If an opponent would gain life, that player loses that much life instead.
Equipped creature gets +2/+2 and has protection from black and from green. Whenever equipped creature deals combat damage to a player, that player discards a card and you untap all lands you control. Equip {2}
{T}: Add {1} to your mana pool. {2}{W}{B}, {T}: Creatures you control gain deathtouch and lifelink until end of turn.
Double strike, protection from black and from green
Target player discards two cards. You gain 3 life for each land card discarded this way.
At the beginning of your upkeep, you lose 1 life and put a 1/1 black Faerie Rogue creature token with flying onto the battlefield.
({B/P} can be paid with either {B} or 2 life.) Flying Lifelink (Damage dealt by this creature also causes you to gain that much life.)
Equipped creature gets +2/+2 and has protection from white and from black. Whenever equipped creature deals combat damage to a player, you gain 3 life and you may return up to one target creature card from your graveyard to your hand. Equip {2}
Destroy target permanent.
At the beginning of your upkeep, reveal the top card of your library and put that card into your hand. You lose life equal to its converted mana cost.
Whenever another creature enters the battlefield, you may gain 1 life.
Target player reveals his or her hand. You choose a nonland card from it with converted mana cost 3 or less. That player discards that card.
When Tidehollow Sculler comes into play, target opponent reveals his or her hand and you choose a nonland card from it. Remove that card from the game. When Tidehollow Sculler leaves play, return the removed card to its owner's hand.
Put two 1/1 white Spirit creature tokens with flying onto the battlefield. Flashback {1}{B} (You may cast this card from your graveyard for its flashback cost. Then exile it.)
Until end of turn, creatures you control get +1/+1 and creatures your opponents control get -1/-1.
Target player sacrifices a creature.
Destroy all green creatures. Those creatures cannot be regenerated this turn.
Whenever another creature comes into play, you gain 1 life.
As Pithing Needle comes into play, name a card. Activated abilities of sources with the chosen name can't be played unless they're mana abilities.
{T}: Add {1} to your mana pool. {T}: Add {W} or {B} to your mana pool. Caves of Koilos deals 1 damage to you.
Protection from multicolored Whenever an opponent casts a multicolored spell, you gain 1 life.
You can't play Serra Avenger during your first, second, or third turns of the game. Flying, vigilance
Target creature is removed from game entirely; return to owner's deck only when game is over. Creature's controller gains life points equal to creature's power.
Counts as both plains and swamp and is affected by spells that affect either. Tap to add either {W} or {B} to your mana pool.
{T}: Target creature you control gains protection from a color of your choice until end of turn.
Equipped creature has deathtouch and lifelink. Equip {2}
Destroy target creature with converted mana cost 3 or less. It can't be regenerated.
When Stoneforge Mystic enters the battlefield, you may search your library for an Equipment card, reveal it, put it into your hand, then shuffle your library. {1}{W}, {T}: You may put an Equipment card from your hand onto the battlefield.
Flying Deathtouch (Creatures dealt damage by this creature are destroyed. You can divide this creature's combat damage among any of the creatures blocking or blocked by it.) Lifelink (Damage dealt by this creature also causes you to gain that much life.)
Isolated Chapel enters the battlefield tapped unless you control a Plains or a Swamp. {T}: Add {W} or {B}.
({T}: Add {W} or {B}.) As Godless Shrine enters the battlefield, you may pay 2 life. If you don't, it enters the battlefield tapped.
{T}: You gain 1 life.
{T}: Add one mana of any color in your commander's color identity.
Scoured Barrens enters the battlefield tapped. When Scoured Barrens enters the battlefield, you gain 1 life. {T}: Add {W} or {B}.
({T}: Add {W}.)
({T}: Add {B}.)
Rozbor karet
Admirál
Karlov of the Ghost Council – cože on to vlastní umí? Umí narůst do obludných výšin a ještě si uklízí cestu. Což je také obrovská karetní výhoda: když to jde dobře, těch 6 counterů tam máte každé kolo zpátky. Takže doporučuji hodně kostek (šestistěnné mohou rychle dojít) a dlouhý papír na zápis životů. :-)
Země
Už tady se moje verze liší od online decklistů. Mohl bych hrát více basiců a méně fetchek, mohl bych hrát více life gain zemí. Shambling Vent nehraji jenom proto, že chci co nejvíc omezit počet taplých zemí. Chci pouze ten jeden kousek, co přidává životy. A také co nejlepší barevnou fixaci: dvě země, které neumí barevnou manu, jsou tak akorát, takže například Volrath‘s Stronghold už se nevešel. S tím vším mám samozřejmě větší náchylnost na Blood Moon, ale na místní metagame si to mohu dovolit.
Scrubland, Godless Shrine, Fetid Heath, Isolated Chapel, Command Tower, Caves of Koilos: 6 dvoubarevných zemí, co jdou do hry untaplé. Tohle jsou ty nejlepší. Jediná, kterou bychom mohli postrádat, je Caves of Koilos.
3 Plains, 1 Swamp: 4 basicy jsou takové minimum, které bych vždy hrál. Pokud se bojíme Blood Moonu, můžeme přidat víc namísto nějakých fetchek či duálů.
4 Fetchland: 3 umí basic pláň, 2 umí basic bláto. Lze jich hrát méně.
Scoured Barrens, Shizo, Vault of the Archangel, Wasteland: tyto země beru spíš jako utility, protože jejich barevnost je druhořadá. Scoured Barrens triggeruje generála: takových landů máme mnohem víc, ale už to není ono... Buď jdou do hry taplé nebo neumí barevnou manu. Shizo je levný unblockable pro přerostlého generála, takže tady je volba jasná. No a Wasteland je auto include a Vault of the Archangel v tomto balíku vlastně také.
Potvory
Na jedné maně potřebuji maximum bytostí, které spouští generála v druhém. Nebo alespoň rozumné množství. Dvoumanový slot pak obsáhne i některé staply plus pár enablerů pro Karlova. Třímanových dropů chci naopak co nejméně, takže tam se mi do skupiny „general support“ vešly pouze dvě. Z goodstuff karet je tam pak Mirran Crusader (kde jsou meče, tam je Mirek) a kočičák Brimaz. Ti mohou být diskutabilní, stejně tak jako nízký počet kreatur… Ale jak jsem naznačil, právě tímto směrem se chci ubírat. Každopádně počítám s tím, že se balík ještě mnohokrát změní.
Na creature base se podíváme ještě jednou, kartu po kartě, dle jejich úlohy.
Vault Skirge, Soulmender, Soul Warden, Soul's Attendant, Serra Ascendant: všechny tyto příšerky spouští generála zahraného v druhém kole. A těch potřebujeme kopec. Překvapivě ani v late game nejsou špatné. Jenom Hopeful Eidolon už se mi tam nevešel…
Mother of Runes: matka v prvním umí vyhrát hru. Víc netřeba dodávat.
Auriok Champion, Nyx-Fleece Ram, Tithe Drinker, Nearheart Pilgrim: dvoumanovek, které spouští generála později, není potřeba příliš. Ale princezna je prostě příliš dobrá, stejně jako koza (chci říct ovce): bloker do začátku, enabler v late game. Extort je v tomto balíku velice šikovný, a tak Tithe Drinker nesmí chybět. Blind Obedience už se totiž nevešla. A Pilgrim je auto include.
Stoneforge Mystic, Dark Confidant, Tidehollow Sculler, Serra Avenger: druhá polovina dvoumanovek je pak takový goodstuff package. Mystik s meči, Konfoš na karetní výhodu, Sculler se zbaví nějakého toho zabíjení a ten Serra Avenger na závěr je zatím takový experiment… Uvidíme, jak se osvědčí.
Vampire Nighthawk, Silverblade Paladin, Mirran Crusader, Brimaz, King of Oreskos: třímanový slot jsem potřeboval hodně zkrouhnout, abych neměl zbytečně vysokou křivku. Letadlo s lifelinkem je super a Paladin s každou lifelinkovou bytostí ještě lepší. Drana’s Emissary se zatím nevešel, v tuto chvíli přemýšlím, za co ho vyměnit.
Kouzla
Na úkor příšerek hraji větší počet zabíjení a nějaký ten discard. Hymnu neumím proto, že v druhém kole ty 2 černé téměř nikdy nemám. (Většinou ani ve třetím.) Path to Exile nehraji úmyslně. Jakmile má člověk přístup k druhé zabíjecí barvě, tu zemi soupeři prostě nevěnuji. Zabiju generála v druhém, ve třetím ho má znovu… Ne, to ne.
Tokenovátka jsou na Tiny Leaders neskutečně silná, takže k Blossomu a duším přibyl ještě Secure the Wastes. Je to jedna z posledních změn v balíku a musím říct, že rozhodně k lepšímu. S princeznou na stole umím Karlova instantně posílit v útoku, nemluvě o běžném použití v podobě hromady vojáčků v soupeřově kole. Stejně tak chci proti tokenům i obranu v základu: tady je Zealous Persecution naprosto famózní karta. K Mysticovi je tu meč pouze jeden a jako druhý equip jsem zařadil Basilisk Collar. Ve spoustě případů je to jeho primární cíl: levné seslání a obléknutí, lifelink pro generála a deadtouch pro všechny ty double strike bytosti. Svůj účel plní na výbornou.
Spousta karet se mi ale do balíku nevešla: například již zmiňovaná Blind Obedience. Ajani to zvládl alespoň do sideboardu. Topdecknutý Ajani umí sice z fleku zabít, jenže já se často ocitl v situaci, kdy hraji defenzivně a walker, kterého si musím chránit, mi zavazel na ruce… Zatím je plán takový, že půjde dovnitř na play proti pomalejším soupeřům.
Inquisition of Kozilek, Gerrard's Verdict: se zahazováním bych to nepřeháněl. Ale léčivý discard je příliš dobrý, než abych ho ignoroval. Kolikrát si soupeř nechal zemi na ruce, když věděl, že hrajete discard? :o)
Swords to Plowshares, Smother, Vindicate, Council's Judgment, Zealous Persecution: pět zabíjení znamená, že alespoň jedno za hru dojde, což by tady mělo stačit. A beru jen to nejlepší.
Bitterblossom, Lingering Souls, Secure the Wastes: hráč s Blossomem na stole většinou vyhraje. Tak to tady chodí. Souly a Secure pak většinou říkají „je čas dát na Karlova dvacetistěnky“. :o)
Phyrexian Arena, Sword of Light and Shadow, Basilisk Collar: Aréna je jeden z mála zdrojů každodenní karetní výhody, proto ji doporučuji vždy a za všech okolností hrát. Protekce na černou je lepší než protekce na červenou, a tak jsem z dvojice léčivých mečů zvolil bílo-černý. A o Collaru už jsem psal: opravdu je hodně silný.
Sideboard
Konstrukce sideboardu je poměrně jednoduchá, ovšem moc se tam toho nevejde… Víceméně zařadíme pár staplů, karty, co se do základu nevešly a zbytek doplníme po jedné proti každému z kolegů, které často potkáváme.
Hlavně je potřeba myslet na to, že základ je primárně potvůrkový, a tak by celý sideboard neměl být jeden non-creature vedle druhého. Už jen proto, aby se karty pohodlněji měnily a nemusel jsem vyndávat zabíjení, když nechci. Což je vlastně důvod pro zařazení Disenchant Kora a Vojáka z Pantheonu.
Perish : Doran, abzaní Anafenza – potřebuji nějak generovat karetní výhodu.
Toxic Deluge: Bílá Anafenza, aggro balíky obecně, Geist.
Diabolic Edict: Geist. Jen si tím nejsem moc jistý, Geist mnohdy nebývá na stole sám… Ale záleží na buildu.
Tainted Remedy: mirror. Ne, že to tam na mě hned všici dáte :o)
Soldier of the Pantheon: multicolored generálové: Giest, abzan, mirror. Protekce jsou na TL velice silné.
Kor Sanctifiers: boření mečů. Těch ostatních artefaktů, co je potřeba rozbít zase tolik není.
Pithing Needle: primárně na generály s activated ability (Marath, flipovací Chandra), ale jinak je to prostě univerzální karta. Třeba Maze of Ith opravdu hodně vadí, když jde člověk cestou mečů.
Celestial Purge: další univerzální věc na cokoli červeného nebo černého.
Sword of Feast and Famine: pokud hrajete mystika, je vždy potřeba mít další meč v sidu. Tento přidávám proti midrange balíkům výměnou za Collar. Samozřejmě jen tam, kde má zeleno-černá protekce smysl.
Ajani, Caller of the Pride: na play proti pomalejším deckům.
Jak Karlova hrát
Pokud jste dočetli až sem, mělo by vám být vše jasné. Přesto ale zkusím popsat základní kroky od prvního kolo tak, jak Karlova hraji já. Předem bych ale rád upozornil, že rozhodně nejsem profesionální hráč, a tak mohou být některé mé volby v očích těch zkušenějších rozporuplné. K tomu bych řekl jediné: hraji deck tak, abych z něj měl radost :-) .
Víceméně chceme začít v prvním kole jednomanovou příšerou následovanou generálem, aby byl rovnou 4/4. Jsou ale situace, kdy tak nečiním. Matka má absolutní prioritu. I když to vlastně znamená ztrátu kola (princezna v druhém, Karlos ve třetím vždy s jednou nevyužitou manou), Matka je natolik ultimátní, že za to stojí.
Pokud očekávám hodně zabíjení (barvy vidím hned podle soupeřova admirála nebo jeho balík už prostě znám), hraji nejdřív karty z goodstuff balíčku a generála s léčiteli až poté. Ona křivka Inkvizice, Konfidant a Brimaz není úplně špatná. A když někdy nepřijde dostatek léčení, stále jsem schopný vyvíjet tlak a lízat odpovědi na soupeřovy hrozby.
Discard má samozřejmě prioritu. Někdy i Mystik, když se například nebojím Hymny a vím, že meč soupeře potrápí víc. Kluci se soulboundem se prioritně kamarádí s generálem, ale dát lifelink Mirranovi zase znamená, že Karlov vyroste už při first strike damage a sám pak dá o 2 víc…
Nevýhody balíčku
Ještě bychom si měli něco povědět o nevýhodách decku. Stejně jako každý jiný generál, i Karlos má občas své dny. Často budete mít na stole hromadu karet, které si tak různě triggerují a dělají vám neplechu v hlavě, protože na ně musíte pořád myslet. Zrovna máte Blossom, kozu, dvě princezny a šéfa. Jde se do upkeepu… Teď to nezní tak hrozně, jenže když jste ve čtyřicáté minutě první hry, nějaký ten trigger vám prostě občas unikne. A tam se také skrývá druhá velká nevýhoda: některé matchupy se neskutečně táhnou. Naštěstí je tu i spousta rychlých her, takže pokud bych měl srovnat s běžným dvojkovým draw – go controlem (jakákoli sezóna), budeme na tom pořád ještě líp.
Karlov na budgetu
Když se podíváte na hlavní engine balíku, tak většina karet stojí 5 korun. Těch drahých nenahraditelných tu zase tolik není: Auriok Champion, Bitterblossom a Serra Ascendant. Vše ostatní včetně duálů můžeme vyměnit za levnější kousky. Možná ještě bez Wastelandu to není úplně ono, ale tak snad si nějaký rozbalíte v Eternal Masters :o) A protože budget verze by byla na další článek, odkážu vás na Google. Stačí chvíle a najdete spoustu inspirace, kde a jak ušetřit. Například zmíněný Drana‘s Emissary místo Brimaze, cokoli za Mystika a Konfidanta (Vizkopa Guildmage, Ajani’s Pridemate, Ayli) a místo meče třeba další bytost.
Tím se s vámi loučím. Děkuji za přečtení článku a případné komentáře.
Michal Sobola
Flamberg
30.06.2016 14:01
Díky za propagaci tohoto formátu, hraju ho hrozně rád (již od začátku Esper Mill).
Jen bych ještě dodal, že nejoficiálnější stránkou o Tiny Leaders je http://tinyleaders.blogspot.de/
0 hlasů
Grahf
30.06.2016 16:51
Problém tohto formátu je, že (zase) nie je casual friendly. Na druhú stranu je competitive scenou ignorovaný, takže existuje len v nejakej bubline. Takmer všetky top karty sú 1-3 manovky, takže je to (opäť) drahá záležitosť.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|