Finance
Magic Finance #7
V dnešním díle mtg financí se zaměříme na tipy v okruhu foilových karet. Nebude také chybět malá rekkapitulace uplynulých dní.
Zanedlouho bude vycházet nové FTV: Annihilation s cenou kolem 1200Kč. Každoročně FTV bývá dobrou investicí, vzpomeňme si na FTV: Realms, FTV: Legends nebo FTV: Twenty. Z letošního vydání bych vyzdvihl zejména dvě karty. První jmenovanou bude Rolling Earthquake s momentální cenou kolem 100 euro. Obecně karty vyšlé pouze v edici Portal Three Kingdoms mají vysokou cenu. Není to však poprvé, co karta z PTK byla reprintnuta v nějakém omezeném množství. Srovnejme si s nedávným vydáním Loyal Retainers v Commander Arsenal. Před oznámením vydání v CA byla jeho cena podobně kolem 110 euro a dnes klesla cena k 40-50 eurům. Jeho verze z CA se pohybuje kolem 20 euro a právě někde k této sumě by se Rolling Earthquake měl přiblížit a možná spíše trochu pod ni. Rolling se uplatní pouze v pár balíčcích commanderu a cube draftech. Druhou kartou, kterou bych z nového FTV vyzdvihl, je Cataclysm. Bude se jednat o vůbec první foil verzi této karty a mnoho legacy hráčů Death and Taxes ji bude chtít získat. Dnes cena kolem 9 euro a po vydání bude samozřejmě klesat. Jelikož je to však opravdu první foil vydání a bude tím vyvolána vyšší poptávka, očekával bych cenu po půl roce vracející se zpět k 9 eurům. Nakoupil bych si pár kousků asi měsíc po vydání FTV, kdy opadne nadšení a ceny budou dostatečně dole.
Dalším produktem, co nás bude čekat, je Commander 2014. Už dnes víme první důležitou kartu a to Teferiho jako planeswalkera, který může být váš commander. Můžeme se tedy těšit na vyloženě zajímavé karty a bude velice těžké u nich dopředu určit vývoj ceny. Důležitější je teď zbavovat se možných reprintů karet. Pokud vaše karta bude vydána ve spoileru, může být již pozdě. Největší ohrožení bych sledoval u Spell Crumple a Stranglehold. Obě karty zapadají do letošního systému monocolor decků a dalším faktem je vyjití pouze v první sérii commanderu.
Minulý týden na Comics Conu v San Diegu vyšla nová sada speciálních planeswalkerů z M15. Oproti M14 jsou letošní planeswalkeři mírně levnější a dokonce po oznámení Hasbro, že na svém e-shopu budou prodávat několik kusů (nkikdo neví kolik přesně), je možné další snížení ceny.
První kartu, kterou ovlivnilo probíhající Pro tour, je Goblin Rabblemaster. Po tom, co se na twiterru objevili informace známých spekulantů, že je začínají vykupovat, zaznamenala karta v USA rychlý buy out. Na MCM bylo vykoupeno něco přes 1000 kusů. Rabblemaster Red hraje pouze devět hráčů. Na kolik této kartě věřit, to není ještě jisté.
Jak vypadaly posuny cen karet v posledním týdnu?
1. Terra Stomper (Zendikar) $3.97 z $0.95 +317.9%
· Po tom, co vyskočila cena Stompera z M15, začali lidé skupovat i zendikarové kousky. Skok cen byl však způsoben spíše tím, že v M15 se Stomper nevyskytuje v boostrech a jejich počet je menší. Nedostatek M15 Stompera vyvolal mezi některými lidmi šok a začali vykupovat i zendikarové Stompery.
2. Flames of the Blood Hand $7.25 z $2.15 +237.2%
· Uncommon, kterého je na MCM už jen 150 kusů. S rostoucí popularitou Modern Burnu roste i cena Flamesu. Jelikož jsem tento článek postupně psal 3 dny, mohl jsem sledovat detailní vývoj u této karty. Zajímavostí je, že před třemi dny Flames byl k mání na MCM v 360kusech a jeho PD verze se během dne z 300 kusů ztenčila na 44kusů.
3. Sliver Overlord $16.00 z $8.33 +92.1%
· Sliveři jsou oblíbení mezi casual hráči a je jich i dostatek na postavení sliveřího EDH.
4. Liliana Vess (M15) $7.82 z $5.84 +33.9%
· Liliana se začíná objevovat ve standardových balíčcích a stále je to oblíbená casual karta. Její cena by se měla pohybovat i přes množství reprintů v rozmezí 150-180Kč.
5. Sign in Blood (Rewards) $12.01 z $9.00 +33.4%
· Tato rewardová full art promo karta navazuje na poskoky jiných rewardových karet. Přece jenom jich není takové množství a full art karty jsou mezi hráči oblíbené. Vše začalo jeho buy outem v USA na základě jeho možné hratelnosti na standardu. Na MCM máme již jen 40kusů, ale i jinde lze sehnat ještě do 50Kč za kus.
6. Slaughter Pact $6.50 z $5.48 +18.6%
· Během modernové sezóny je černý pact velice důležitou součástí sideboardů. Nedávno zažil mohutný skok a od té doby místo klesání ceny spíše pořád vzrůstá. V porovnání ceny v USA s cenou u nás v Evropě je značný rozdíl, když se na MCM pohybují pacty kolem 8eur.
Poslední rekapitulací bude ohlédnutí se za modernovým GM Boston. Ano, vyhrál Junk pilotovaný Robinem Dolarem. Pro mtgfinance je však vítězem Inkmoth Nexus! V celé top8 byl obsažen 16x. Velkým překvapením byla účast v top8 pro dva Infect balíčky. Nelze však odhadnout, jak takový úspěch vyvolá poptávku po samotných kartách hraných v infectu. Možnou investicí je Pendelhaven, která najde uplatnění i mimo Infect. Vyloženou investicí je již zmiňovaný Inkmoth Nexus, který je přes vyjití v Event decku stále v Evropě v malém počtu. Dle mého názoru mu hrozí pouze vyjití v Modern Masters 2, ale jak to bude s touto edicí, se dnes ještě pořádně neví.
Zajímavostí top8 byly ještě dva Junky vs. jenom jeden Jund. Tímto konstatováním se chci jenom přesunout k hlavnímu tématu článku a to foilům. Zvláštní nepoměr se dnes objevuje u worldwakových oživovacích zemí. Jak Jund, tak Junk hrají svoje pouze v jednom kusu. Proč je tedy u foilu tak značný nepoměr? Pokud srovnáme ceny na MCM, Stirring Wildwood seženeme kolem 10 euro a Raging Ravine kolem 20 euro. Podle grafů sledujících vývoj na americkém tcgmagic Ravina, je v průměru o dva dolary levnější (rozdíl je tedy opačný než na evropském trhu). U třetího ukazatele ebay, která má srovnávat oba trhy dohromady, vítězí opět o několik dolarů Ravine. Pokud obchodujete na ebay, lze sehnat foilové Raviny a Wildwoody ještě levně a následně za dráž prodat u nás v ČR či na MCM.
Foily jsou specifická záležitost, ale jsou daleko příznivější investicí, než obyčejné karty. V dnešní době je v Evropě již mnoho hráčů s balíčky, které staví celé ve foilu. Pro někoho je to styl, pro jiného drahý kýč. Takových hráčů v dnešní době však přibývá a většinou není problém se foilových karet zbavovat. Modernový balíček dnes má již skoro každý, ale proč bychom si je postupně nezpestřovali foilovými kartami. Foil verze karet, které se uplatní v balíčcích na nerotujících formátech, vyskakují i na desetinásobek své ceny. Příkladem Legacy-Abrupt Decay nefoil 270Kč, foil 1700, EDH- Chromatic Lantern nefoil 59Kč, foil 300Kč, Modern- Thrun, the Last Troll nefoil 329Kč, foil 1200Kč. Extrémem můžou být i commonové karty, které vyšly pouze v jedné edici např. Spell Pierce popř. uncommony Counterbalance. Je zajímavé sledovat, jak pouhé použití určité karty na větším turnaji v sideboardu, dokáže vyvolat hromadný výkup této karty ve foilové verzi. Je pravdou, že buy outy foilových karet i commonových, jsou jednoduší vzhledem k jejich nižšímu počtu.
Při nákupu foilových karet je potřeba dávat si pozor na pár drobností. Základním pravidlem je poohlédnout se, jestli karta nevyšla v jiných „foilových“ verzích. Dnes kromě klasických foilů spousta karet vychází ve FTV produktech, které obsahují jiný typ foilů nebo Judge/FNM promo často s jinými obrázky než samotná karta či jiné série jako jsou premium decky či jiná proma. Často, ale ne vždy právě foilové karty, které lze najít ještě v jiné foilové verzi, nedosahují takových cen jako ostatní foily. Mnoho hráčů substituuje tyto karty právě promy, které jsou většinou o dost levnější a snižující se poptávka táhne dolů i cenu samotných foil karet. Většinou je těžší se karty zbavit. Druhým pravidlem je vyvarovat se Standardu. Je lepší investovat do foilů hrajících se na nerotujících formátech jako Modern, Legacy popř. Commander. Po dvojkových foil kartách není tak vysoká poptávka a i když si karta drží vysokou cenu, je opravdu těžké se jí zbavit a buď ji prodáte pod cenou, nebo vám zbyde i po rotaci edic. Teď už k samotným tipům.
Populární modernovou kartou je Anger of the Gods. Její malá hodnota je způsobena vyjitím v Event decích avšak pouze nefoil verze. Foilová verze by se brzy mohla odpoutat od nefoilové. Už na MCM je velké cenové rozpětí, kde nejlevněji koupíte foil Anger za 5,5 eura a nejdráže za 12 euro. Postupem času by se mohly začít vykupovat levnější kousky a cena by se mohla ustálit někde kolem 9-10 euro. Dnes černý rytíř prodává již po 199Kč za kus. Je to spíše dlouhodobá investice, ale zato bych jí dost věřil. Situace v USA je zatím stagnující a cena je od vyjití Therosu na stejném místě viz graf.
Mezi vysoce hrané uncommony patří Golgari charm. Na Legacy je to oblíbená karta a i v pár kusech se objevuje v modernových sideboardech. Na MCM už na to, že je to uncommon z nedávné doby, je pouze v 34 kusech, což je značně málo. Ještě před pár dny byly nabízeny kolem 3,5-4,5 euro a dnes nejlevnější kusy ve stavu near mint jsou za 6 euro. Za rok bych cenu odhadoval kolem 10 euro ne-li více. Další možností je Rakdos charm, který nemá potenciál se tak cenově vytáhnout, ale cenu nad 1,5 euro má určitě.
Co něco z nové edice? Jednou z karet, co by se mohla uplatnit na modernu, je Hushwing Gryff. Z onoho důvodu se jeho předprodejní cena pohybovala kolem 30 dolarů. Momentálně cena klesla až k 16 dolarům a přichází čas ke koupi. Na MCM se vyskytuje i řada kousků kolem 20 euro což je značný rozdíl oproti zmíněným 16 dolarům v USA.
Další kartou z nové edice M15, kterou bych vyzdvihl, je Ob Nixilis, Unshackled. Je to zajímavá karta do Commander balíčků, kde drží na uzdě soupeřovi tutory. Hlavně je hodně zajímavá jeho cena. Na MCM již od 2,5 eura a zato v USA si drží konstantně cenu mezi 8-7 dolary. Jeho cenu bych z dlouhodobého hlediska viděl však někde kolem 200Kč.
Zajímavostí mezi foily jsou Zendikarové full art země. Na MCM se jednotlivé země nalézají ve velkém rozptylu. Příkladem Plains (Version 8), která se vyskytuje od 6,5 euro až po 21 euro za kus. I ostatní země snad kromě Islandů lze sehnat za nízkou cenu. Po foil full art zendikar basic landech bude vždy poptávka i přes nové judge promo full art landy, kterými wizardi vyčerpali jejich slib, že vydají znovu full art landy.
Samozřejmě existuje spousta jiných foil karet na vzestupu. Hlavně sledujte nové karty objevující se v modernových a legacy balíčcích. Nebojte se podělit v komentářích o vaše tipy.
Lukáš Hlobil
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře