Finance
Magic Finance #6
Reprintnuto bude všechno. Opravdu všechno! To lze říci po oznámení spoileru na M15. No snad na reserved list nesáhnou. Nad Urborg, Tomb of Yawgmoth a Chord of Calling se stahovala mračna už nějakou dobu a bylo jisté, že brzy vyjdou. Za poslední měsíce nám toho opravdu vyšla hromada Thoughtseize (Theros), Remand (DD Jace vs. Vraska), Shocklandy (Ravnica block) atd. S podivem však je, kolik wizardi začali vydávat produktů v krátkém čase. Za posledních několik měsíců vyšlo či vyjde Duel deck Jace vs. Vraska, Journey into Nyx, Modern Event deck, Conspiracy, M15 a nové FTV. Je toho opravdu velké množství a samotné produkty nemůžou mít takovou prodejnost, když se navzájem překrývají a přece nejsme všichni milionáři, abychom si koupili vše. Musí se to tedy nějak projevit v cenách karet. Zvláště Journey into Nyx nebyla tolik otevíranou sadou s ohledem i na to, že to je třetí edice bloku. Pokud by se na novém standardu popř. na modernu začaly hrát karty edice, jejich cena může stoupat rychleji než obvykle. Zvláště mythic a foil karty je dobré si nějakou dobu podržet. Příkladem můžou být foil Dictate of Erebos, foil i nefoil bohové. V posledních týdnech, co se začal prosazovat v Legacy a Modern Burnech, se drasticky zvedla cena Eidolon of the Great Revel. Můžeme ho označit jako za vůbec největšího skokana posledních týdnů. Na MCM skočil z 1,5eur až k 5eurům a zvláště foilová verze vyskočila z 4eur až na 13-14eur. Dostáváme se i do doby, kdy se vyplatí koupit nějaké kousky z edice Conspiracy. Z reprintů bych doporučil shánět kolem 160Kč Stifle. Je to prověřená karta a vždy se jí snadno zbavíte. Z nových karet bych doporučil Marchesa, the Black Rose, která v commanderu najde své uplatnění.
Spolu s M15 vyjde nový produkt tzv. Clash deck. Tento týden se objevil kompletní decklist a objevilo se v něm několik pěkných kousků. Zvláště Courser of Kruphix, se kterým každý počítal jako se skvělou investiční položkou, ale po vydaní Clash decku tomu tak již nemusí být. Přirovnal bych to k Thragtuskovi, který byl svého času 400Kč karta a po vydání překonstruovaných decků, kde byl také obsažen, cena spadla ke 150Kč. Courser je zatím vyjde pouze jedenkrát, ale i tak cena začne mírně padat. Další kartou, která se stala cílem spekulací, je Prophet of Kruphix. Zvláště s ohledem na EDH mnoho traderů počítalo s tím, že za rok či dva by karta mohla poposkočit někam ke 80Kč, a proto ji skupovali ve velkých počtech. Naprostým propadákem se pro mnohé stala Prognostic sphinx. Taktéž vyšla v novém pěkném vydání v Clash decku a navíc se o její hratelnosti pořád dost pochybuje.
Nepředpokládám, že by wizardi přišli v dohledné době s nějakým novým formátem. Začali se opravdu soustředit na Modern a také Commander. Právě o Commanderu nebo kdo raději říká EDH bude větší část dnešního článku.
Jak jsem psal v minulém článku, Commander hýbe světem mtgfinancí. Většina z nás má alespoň jeden z Modernových balíčků postavený a nemá potřebu investovat přes 10tisíc do dalšího. Zato Commander balíčky můžete stavět cestou postupných inovací a jejich zlepšování a zlepšování. Jelikož je to pořád více casual formát pro pobavení, karty, které vyloženě nejsou top ve svém oboru, nemusí být nutně neprodejné. Další zajímavostí je opravdu velké množství hráčů, kteří si potrpí na foil karty a jiné raritní kousky. Příkladem může být nedávný skok foil Chromatic Lantern ze 150Kč na 500Kč. Je lepší si zajímavé a EDH hratelné foil kousky ponechávat. Dobrou investicí by mohl být foil Dictate of Erebos zvláště také ze zmíněných důvodů na začátku článku. Výhodou je i velké množství variací balíčků a rozdělení vyloženě na balíčky pro duelové hraní nebo multiplayer. Které karty jsou pro commander nejzajímavější? Následující řádky by měly pomoci hráči, který se o commander příliš nezajímá, mít alespoň nějaký přehled o kartách, které díky EDH si drží cenu.
Karty s draw efektem. Většina balíčků potřebuje nějakou tu karetní výhodu. Zejména balíčky postavené na modré jich mají nepřeberné množství. Blue Sun’s Zenith vyšel nedávno v commander 2013, proto se jeho cena pohybuje pouze kolem 10Kč. Foilová verze se však pořád pohybuje u nás v Evropě na zajímavých 3-4eurech což by mohl být dobrý nákup. Modrý zenit je však pořád na nižším stupni modrých draw karet. Kromě Zenithu je velké množství podobných karet. Jinou hojně využívanou kartou je Fact or Fiction. Ta vyšla v Conspiracy a zase si je dobré podržet foilovou verzi. Nejhranějšími draw kartami v modré však bývají jednomanové karty. Ponder, Branistorm, Preordain, Serum Visions jejich foily už jsou bohužel i díky legacy či modernu v závratných výškách. Od modré se draw efekty tak nějak čekají, ale co jiné barvy. Zelená má např. Greater Good, Garruk, Primal Hunter nebo Soul of the Harvest. Jmenované karty jsou však spíše pro casual hráče, proto nejsou tak skvělou investicí. Zelená dává spíš přednost tutorovým hledáním před přímým draw. Z jiných barev zmíním už jen Mentor of the Meek, Phyrexian arena a Skullclamp. Poslední zmíněné i přesto, že byly vícekrát reprintnuty, mají pořád šanci růst. Zvláště Skullclamp, který po vydání v Commander nebyl již vydán v Commander 2013. Minimálně na rok má zřejmě klid před reprintnutím. Mentor of the Meek se objevuje v balíčku Marath, Will of the Wild, který je v celku úspěšný. Jeho foilová verze proto nemusí být špatnou investicí, jelikož se dá sehnat na MCM za slušnou cenu.
Možná nejdůležitější součást EDH balíčku jsou tutory. Je potřeba si najít ve 100 kartách ty správné kousky. Mystical Tutor, který hrají snad všechny modré balíčky, je dobrou investicí. Sice jeho křivka roste pomalu, ale nehrozí u něho taková šance reprintu. Opravdu velké množství hledání má zelená. Vyzdvihl bych nejvíce Chord of Calling. Vynechme to, jak je karta důležitá pro modern. V EDH je pro zelenou podobně důležitý jako mystical tutor pro modrou. Jeho reprintnutí nám dá možnost si je relativně levně nakoupit a počkat na správnou dobu na prodej. Jeho cena by měla po prelease ještě mírně klesat (pokud se tedy nestane vysoce důležitou kartou standardu) a pak je správný čas na nákup. Dalšími zelenými tutory jsou Green Sun´s Zenith, Tooth and Nail či Summoner´s Pact. Všechny zmíněné zatím cenově spíše klesají a s jejich koupí je lepší ještě počkat. Z těch levnějších zelených tutorů pouze Worldly Tutor cenově roste. S mystical tutorem je nejhranějším tutorem Demonic tutor. Při vzrůstající oblibě formátu by mohl Demonic začít posilovat. V bílé vedle Idyllic Tutor vyšlo v Born of Gods Plea for Guidance. Není to samozřejmě žádná pecka, ale 29Kč za jeho foil verzi se mi zdá přece jenom trošku podceněné. Velmi oblíbenou kartou je také Rune-Scarred Demon jehož foilová verze lze sehnat kolem 3euro. Jinou pohádkou je již Stoneforge Mystic, který je již na dost vysoké ceně a nedovolím si odhadnout jeho možný progres nebo pokles.
Země/manová základna. Prudká cena dual landů byla zřejmě zapříčiněna ani ne tak nějakou Legacy poptávkou, ale právě oblíbeností commanderu. Za poslední rok svou cenu většina z nich takřka zdvojnásobila. Spíše v casual commanderu najdeme krom zemí v balíčcích jiné manové doplňky, jako jsou Darksteel Ingot, Gilded Lotus a další. Proto si v nových edicích na podobné karty dejte pozor. Jejich foilové verze můžou poskočit na pěkná čísla podobně jako Chromatic Lantern.
Kromě zmíněných skupin karet, které je dobré sledovat, bych zmínil ještě několik kousků, které se můžou stát v commanderu skvělou investicí. Většina balíčků je stavěna na základu prohledávání knihovny a hledání svých komb nebo win karet. Proto skvělým pomocníkem se stává Stranglehold, který dokáže zastavit na nějakou dobu soupeře. Karta svůj značný cenový skok již zažila, ale když nevyšla v Commanderu 2013 a v letošním Commander produktu by nebyl, mohla by ještě více vyrůst. Cena kolem 110-120Kč by tak mohla být dobrou investicí. Stranglehold také zastavuje karty s efektem extra kola. Tyto karty nemusí být také špatnou investicí. Příkladem Walk the Aeons nebo Temporal Mastery, které mají potenciál stoupat. Dalšími kartami jsou podobné typu Doubling Season, Mana Reflection, Primal Vigor nebo Parallel Lives. Poslední zmíněný se drží pořád na nízké ceně a budu se sice opakovat, ale hlavně foil má potenciál růst. Jsou to však pořád spíše casual kousky. Mezi counterováním bych zmínil Spell Crumple, který taktéž vyšel pouze v první Commander edici, a proto ho není dostatek. Bál jsem se investovat do něj zvláště před vyjitím Commander 2013, jelikož jako uncommon a commander stálice mohl vyjít znovu. V tomhle případě bych si opravdu počkal na Commander 2014. Spolu s Hinder (u této karty je možný vzestup, v USA 3,5$ a v EU pouze 30Kč) se hrají v balíčcích s generálem Vendelion Clique jako dobré counterování proti reanimačním strategiím např. velmi casual oblíbené Sharuum The Hegemon. Jako poslední skupinu karet bych zmínil ty, které se umí kombinovat s legendary bytostmi. Zvláště pak sérii landů z Champions of Kamigawa. Před příchodem commanderu to až na Eiganjo Castle byly dost mrtvé karty. Dnes další Minamo, School at Water´s Edge a Shizo, Death´s Storehouse zažívají mohutný růst. Jejich křivka roste pomalu, ale zároveň skvěle kopíruje rostoucí poptávku. Hlavně tedy Minamo i Eiganjo jsou prozatím dobré investice a jejich cena by mohla dorůst k 200Kč.
Asi nejdůležitějším formátem commanderu jsou 1vs1 duely. Balíčky postavené přímo k tomuto formátu už nejsou zaměřené na základní smysl commanderu - tedy na pobavení, ale už zde převažuje účelnost. Velmi úspěšné balíčky jsou postavené na generálech Oloro, Ageless Ascetic, Vendilion Clique, The Mimeoplasm, Marath, Will of the Wild, Geist of Saint Traft. Balíčky jsem vybral podle úspěšnosti na letošním Bazaar of moxen. Zajímalo by mě, jaké generály preferujete vy? Co je v českých luzích a hájích nejpopulárnější dle vašeho názoru?
Osobně se mi zdá investice do Commanderu dost nestabilní. Zaměřil bych se pouze na foil karty popř. sběratelsky atraktivní karty. Pokud budou každým rokem vydávat wizardi nový a nový Commander produkt, je vysoká šance na reprint vámi držených karet. Jak jsem zmínil v začátku článku, jejich plán je zjevný - „vše chtějí reprintnout“. Dalším bodem k zamyšlení je také únosnost commander hráčů. Oproti ostatním formátům jako je standard, modern, legacy byl commander stvořen pro zábavu. Po tom, co modernové karty zažily obrovský cenový progres, začali magicoví spekulanti obracet svůj pohled na commander. Ceny začaly vyskakovat a nebylo to většinou ani zapříčiněno poptávkou. Je možné tedy, aby se opakoval scénář jako u modernu? Nezačnou následně hráči commanderu tento formát opouštět? Commander by měl zůstat casual formátem a wizardi ho takhle i chtějí udržet. Proto je dost nestabilní a commander karty wizardi budou pravidelně vydávat jak už ve zmíněných Commander produktech, tak i reprinty v normálních edicích. Další otázkou je únosnost cen karet. Můžeme vidět karty jako Avacyn, Angel of Hope, kterou na žádném turnaji neuvidíme, ale pro casual hráče je natolik oblíbená, že její cenu vyhnala poptávka k 600Kč. Pokud se však casual karta stane natolik drahou, samotní casual hráči ji přestanou kupovat. Je to rozdíl v porovnání s modernem. Pokud na modernu stojí některá karta přes 500Kč a vy chcete vyhrávat, tak si ji koupit prostě musíte. V commanderu pokud ho bereme stále jako casual formát, kartu si nekoupíte a nahradíte ji nebo úplně vynecháte.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře