Vítejte u dalšího dílu mtgfinancí. Především si zrekapitulujeme nedávné Pro tour z pohledu vývoje cen a porovnáme s vývojem předešlých Standardových PT.
Na začátek menší ohlédnutí za růstem cen obecně u Standardových PT. Během Pro tour zaznamenáváme někdy až 300% nárůst cen u podhodnocených karet. Podívejme se, jak se situace vyvíjela u předešlého PT Khans of Tarkir. Zde bych jako příklady vystřelených cen uvedl Wingmate Roc, Mantis Rider a Sarkhan, the Dragonspeaker. Karty během PT nabraly 200-300% hodnoty (u Sarkhana jen cca 50% jelikož jako planeswalker nebyl podceněný), krátce po PT dosáhly maxima a následně začaly ztrácet. Zvláště u velkých edic z dlouhodobého hlediska karta ztratí velkou část své hodnoty a to dokonce i většina mythic karet. V případě Khanu jsou hodnotnější karty pouze Fečky plus pouze dalších 6 karet v rozmezí 100-250 Kč. U Dragons of Tarkir bude situace obdobná i přes fakt absence feček. Předpokládal bych, ale ztrátu hodnot po nedávném PT pomalejší především kvůli „přerozdělení“ hodnot uvnitř setu. Momentálně nejdražší karty edice se staly na PT nehrané (Narset, Sarkhan) a lze předpokládat pokles jejich cen vůči nárůstu jiných karet. S otevíráním dalších a dalších boosterů nové edice ceny začnou pozvolna padat i přes jejich velkou hratelnost na Standardu. Zpět však ke srovnání se zmiňovanými třemi kartami Khanu.Tato trojice se stala základním kamenem svých balíčků (Jeskai resp. Abzan), které na několik měsíců ovládly field. Všechny tři karty krátce po PT zaznamenaly vrchol a následný pád. V krátkodobém horizontu 2-3 měsíců dokázaly ztratit 50% své ceny. Poučením tedy je co nejrychlejší prodej především v horizontu do 1 měsíce od PT. Umění „zbohatnutí“ během PT není rychle karty koupit, ale umět je rychle prodat. Z osobní zkušenosti jsem předminulým PT nakoupil 20x Mantis Ridera, ale pouze 10x jsem ho dokázal prodat během následných 2-3 měsíců a zbytek jsem musel prodávat vyloženě za „nákupku“ bez zisku.
Teď k již samotnému Pro Tour Dragons of Tarkir. Je potřeba se dívat na celý turnaj komplexně a ne jen na TOP8, která však ovlivnila ceny karet nejvíce. Pojďme použít trochu statistiky a zkusit data z PT vyhodnotit.
Celkově 114 decků z 409 se dostalo za metu 6-4 a jejich decklisty byly zveřejněny na stránkách wizardů. Osobně výběr o něco zúžím a zaměřil bych se především na statistiku balíčků 7-3+. Následný graf ukazuje rozložení balíčků, kde největší zastoupení měl Abzan Control/Midrange (1x TOP8) a následně Mono red aggro, které bylo vůbec nejhranějším balíčkem PT (1x v TOP8) a G/R devotion (2x v TOP8). Překvapením byla úspěšnost UB/Esper kontrolů (2x v top8) a především složení UB controlu, který se dostal až do finále turnaje. Největší zklamání zaznamenal Jeskai Tokens, Sidisi Whip a dle mého názoru i GW devotion, který nebyl tolik vidět druhý den.
Jak už bylo zmíněno, změna cen se týká především nových DTK karet. Následující graf sumarizují jejich celkovou hratelnost ze všech zveřejněných balíčků. Další graf ukazuje jejich momentální hodnotu na černém rytíři a poslední graf procentuální vývoj během víkendu na americkém trhu (omlouvám se za nedodání procentuálního vývoje na českém trhu, smazal jsem si omylem data s cenami rytíře před víkendem). Největší procentuální skok zaznamenala Icefall Regent, což byla stěžejní karta balíčku finalisty Yasooky. Největší příděl z pohledu přírůstku měnové jednotky však zaznamenala Dragonlord Atarka, která na americkém trhu zvýšila svoji cenu o 10$. Druhý největší "gainer" byl Dragonlord Silumgar s přírůstkem 8$. Nakonec největší překvapení, které se na kamerách objevilo především první den, byl Den Protector, který se tak z 30 korun vyhoupl ke stovce.
Vítězové
Red aggro
Vítězným balíčkem PT, nejhranějším balíčkem PT se stalo Mono red aggro resp. se splashí na zelenou. Balíček je složen především z levných karet a tolik nám nezamíchal financemi. Vypíchnout lze jen Atarka's Command (219Kč) a Zurgo Bellstriker (99Kč). Obě jsou pouze rare karty a i přes svoji kvalitu cena půjde během měsíce rozhodně dolů. Nejednalo se zde ani o nějaký drastický nárůst
U/B Control
Tento balíček byl vůbec nejúspěšnější z pohledu poměru zastoupení ve druhém dni vůči celkové hranosti. Byl asi největším překvapením a karty v něm obsažené celkově zaznamenaly největší růst. Některé balíčky splashovaly bílou kvůli Dragonlord Ojutai, který svoji cenu mohutně posílil již před PT díky několika článkům na Starcity a Channelfireball. Na kamerách zaznamenal největší úspěch především Dragonlord Silumgar a Yasokoov Icefall Regent. Oba Dragonlordi si svoji hodnotu budou držet déle než ostatní karty a není zde potřeba spěchat s prodejem. Dokonce i díky svému casual potenciálu se z dlouhodobého hlediska může vyplatit je držet. Icefall Regenta jako obyčejné réro bych prodával.
G/R Devotion
Zde bych vyzdvihl především See the Unwritten, Dragonlord Atarka a Whisperwood Elemental. Unwritten se okamžitě po oznámení další edice, která nás vrátí zpět na Zendikar a potkáme tedy opět Eldrazi, stala velkým cílem spekulací. Stráčovopoužití karty už na DTK PT kartě jenom přidá na hodnotě a jako jedna z mála karet nezačne po PT ztrácet. Přes cenu 99kč bych si pár kousků koupil, pokud žádný nevlastníte. Jako investici bych Unwritten už nebral. Atarka je momentálně nejdražší Elder dragon a zaznamenala největší hodnotový poskok. Jak už jsem zmiňoval u Elder draků, počítejme s určitým casual potenciálem, a proto bude cena klesat pomaleji než u ostatních karet. Jako poslední vyzdviženou kartu jsem označil Elementala, který se hraje povětšinou po 4 kusech v GR a uplatní se i v ostatních balíčcích, proto jak je zjevné z grafu vývoje jeho ceny, si svoji hodnotu bude dále držet.
Abzan Control/Midrange
Abzan ukazuje stále svoji sílu. Především "tech" přidání Dragonlord Atarky se jeví jako dobrý tah. Samotný balíček neobsahuje z nových karet prakticky nic a vsází především na modernové stálice jako je Siege Rhino, Tasigur, the Golden Fang, Thoughtseize a Courser of Kruphix. Z finančního hlediska tedy velká nuda.
Haven of the Spirit Dragon
Je Haven nový Nykthos nebo spíš Mutavault? Mnoho balíčků ho obsahuje jako doplněk nebo přímo jako důležitou část decku. Na PT to byla pátá nejhranější karta sady a cena 85Kč se jeví jako skvělý nákup přes její úspěch. Počítal bych, že se zde cena může vyšplhat daleko výš někde mezi 150-200Kč. Z dlouhodobého hlediska je to však velký risk, jelikož předpokládám zařazení karty do některého z dalších Event decků nebo podobných produktů obdobně jako Nykthos.
Dromoka's Command
Nejhranější a asi nejlepší command. Stále však pouze rare karta a svoji cenu si neudrží. Přesto momentálně zařazuji mezi vítěze.
Neutrální
R/G Dragons
Balíček zajímavý a k tomu se dokonce probojoval do TOP8. Proč tedy zařazení mezi neutrální? Především jeho velká neúspěšnost probojovat se mezi 6-4+ balíčky kam se dostalo pouze 13% všech hráčů hrající R/G draky. Je to balíčkem nebo hráči? Nejlepší kartou je Thunderbreak Regent o kterém až dále v článku a Stormbreath Dragon. Druhý zmiňovaný drak je jedna z mála karet, která zaznamenala mírný nárůst a je ze starších edic formátu. Proto je nejlepší čas prodat kartu za nejvyšší cenu před rotací. Balíček ukázal také cestu dnešního formátu, kde mnoho balíčků preferuje více Rattleclaw Mystic než Sylvan Caryatid. Samotnou Sylvanu bych také začal prodávat, jelikož lepší to s ní už na trhu nebude.
Deathmist Raptor + Den Protector
Obě karty byly snad pořád na televizním stole během prvního dne a mohutně se skupovaly. Především Protector byl velkým překvapením a svojí cenou se dostal až ke 100Kč. Z pohledu celého turnaje to taková sláva nebyla a především se žádný kousek nedostal do TOP8. Raptor si svoji cenu nějaký pátek uchová, ale momentálně je také na svém vrcholu. Den Protector je jasným příkladem co nejrychlejšího prodeje i přes své kvality.
Chromanticore/Soulflayer deck
Několik hráčů a především Reid Duke hráli tento balíček, který se sice neprobojoval k nejvyšším příčkám, ale byl několikrát vidět během coverage. Osobně mě to potěšilo, jelikož Chromanticore patřila mezi moje gamble spekulace a mých 15 kousků koupených v průměru po 20kč si našlo své majitele v průměru po 2,5-3eurech což je pěkný 200% zisk.
Sidisi whip
Balíček si pro turnaj vybralo pouhých 19 hráčů, a proto se nelze divit, že výsledek 7-3+ uhrál pouze jeden hráč. Samotný whip patřil mezi balíčky obsahující již zmiňované duo Raptor+Protector a dokonce Willy Edel přidal i Atarku. Alespoň z finančního hlediska tedy zajímavý fakt, že se i zde dokáží uplatnit R+P+A karty a posílí to poptávku po nich.
Ugin, the Spirit Dragon
Ugin byl sedmou nejhranější kartou ze starších edic. Neztratil se, ale ani nepřekvapil. Především se hraje v 1 až 2 kopiích. Proto jeho hodnotu musíme přičítat jiným formátům než je Standard. Pokud se ptáte, jaký bude vývoj jeho ceny, nemohu s přesností určit, ale spíše předpokládám mírný pokles. Nejde zde předpokládat pokles z 800 na 200 jako u Sarkhana z Khanu už jenom proto, že Ugin je z malé edice. Je zde však určitá poptávka od casual, EDH a lehce i modern hráčů, a proto pod 500kč cena zřejmě nikdy neklesne a spíše si udrží i hranici 600kč.
Poražení
G/W Devotion
Balíček nebyl populární ve výběru hráčů, v druhém dni neukázal moc velkou kvalitu. Z celkového hlediska však ještě není k zatracení. Z finančního hlediska ne příliš zajímavé a spíše karty mírně ztratí.
Jeskai Aggro/Jeskai Tokens
Oba archetypy se dostaly opravdu v malém počtu do výsledků 7-3+ (resp. oba po jednom kousku). Dokonce přes fakt, že balíčky hrálo dost hráčů. Nelze se tedy divit ceně Jeskai Ascendancy 35Kč v případě Jeskai Tokenů. Hlavní složkou obou balíčků Rabblemaster se uplatnil alespoň v mono red aggru, proto se zde ztráta hodnoty nepředpokládá a nastane až s příchodem rotace.
Narset Transcendent a Sarkhan Unbroken
Dle mého názoru bylo zřejmé, že se karty masově neuplatní. Takový propadák jsem však opravdu nečekal. Po prelease nejdražší karty sady, které kdo dokázal prodat, udělal dobře. Osobně preferuji okamžitý prodej takto cenově přepálených karet. Sice jsem byl jeden z těch, který prodával ve své době Jace 2.0 po 1000Kč, jelikož jsem zastával názor, že více takarta mít nemůže. Chybami se však člověk učí a Narset není Jace, the Mind Sculptor. Karty jsou však natolik zajímavé, že i přes ignoraci Standardu si vyšší hodnotu udrží díky casual poptávce.
Descent of the Dragons + Battlefield Thaumaturge
Když jsem poprvé o této kombinaci četl, přemýšlel jsem o ní jako o skvělé investici pouze milisekundu. Upřímně je mi líto lidí, kteří každou kartu nakoupili po 50 kusech a teď karty mohou použít pouze jako tapetu svého pokoje. No možná bych přece jenom s tapetováním počkal, co kdyby se náhodou jednou na Modernu vyvinulo nějaké to kombo.
„Poražení“
Thunderbreak Regent
Mnozí si musí myslet, že jsem padl na hlavu, zvláště pokud jste se dívali na graf s početností karet u balíků 6-3+. Regent suverénně statistiku vede. Důvodem, proč ho přidávám mezi poražené, je jeho obsazení v současném Event decku. Kde by byla jeho cena, kdyby zde nebyl obsažen. Jeho cena proto bude ztrácet výrazněji než ostatní karty sady a bude kopírovat vývoj ceny Courser of Kruphix, který taktéž vyšel v Event decku. Obdobným příkladem je i karta Surrak, the Hunt Caller, která je obsažena ve stejném Event decku a dokonce jako jedna z mála dokázala během PT svoji cenu i ztratit.
Z jiného soudku než je Standard
Určitě jste zaznamenali nápad s kombinací Twinu a Living endu na Modernu. Pro ty, kdo o této myšlence ještě neslyšeli, mrkněte na video, kde tento balíček hraje Luis Scott Vargas (link zde). Osobně jsem velký fanda Living endu obecně a jak už jsem kdysi psal, cena 160Kč je dost dobrá na to, abych si pár kousků navíc pořídil.
Druhým inovativním balíčkem je Enduring Ideals, který zmiňuje ve svém článku na starcity Gerry Thompson. Osobně jsem si balíčku všiml před několika měsíci, kdy se pravidelně začal na mtgo daily umisťovat s 4-0 resp. 3-1. Deck má mnoho variant a skoro každý týden v decklistech mtgo daily najdu nějaký jiný. Základní součástí balíčku je však Enduring Ideal s momentální cenou 55Kč. Pokud tedy chcete trochu té spekulace, investujte do Ideálu. Balíček je zaměřený především na hate všech ostatních balíčků pomocí karet jako Leyline of Sanctity, Porphyry Nodes, Stony Silence, Runed halo. Jiná verze se snaží být rychlejší a více kombo s Lotus Bloomama a jedna z verzí dokonce hraje Zur the Enchantera.
Co tento týden nakupuji a proč!
Jako poslední část mých článků budu nově přidávat moje osobní investiční tipy, do kterých sám investuji v období mezi jednotlivými články. Samozřejmě se pokusím zdůvodnit proč, kterou kartu kupuji.
Flagstones of Trokair (169Kč)
Karta nemá reprint, hraje se v jednom z nejlepších balíčků na Legacy Death and Taxes respektive jeho verzi na modernu. Především tato karta je velice špatně sehnatelná a na MCM má pouze 350 kopií z toho většina není v anglickém jazyce nebo není Near mint. Za poslední měsíc na MCM zvýšila svoji hodnotu o 1,5 eura a stále stoupá. Mínusem investice je možný reprint v MM2015. Momentálně vlastním 6 kousků s nákupní cenou kolem 130Kč a cílem 10 kopií.
- - Střední/Dlouhodobá investice
Daretti, Scrap Savant (109Kč)
Prodej Commader 2014 začíná pomalu odeznívat a Daretti je již několik týdnů na svém minimu. Je dobře hratelný a zábavný v EDH a interakce s artefakty bude vždy populární. Momentálně vlastním pouze dva kousky, ale chtěl bych sehnat 6-10 kousků kolem 70Kč.
-
- Dlouhodobá investice
Yasova Dragonclaw (foil), Alesha, Who Smiles at Death (foil), Shu Yun, the Silent Tempest (foil)
Jsem fanoušek Tiny Leaders a osobně si myslím, že ve světě tento formát je opravdu populární a nejedná se jen o bublinu. V Českých kotlinách si snad také najde tento formát svoji oblíbenost. Všechny tři karty jsou zajímaví generálové pro Tiny Leaders a momentálně se dostaly na své minimum.
- - Střední/dlouhodobá investice
FOIL Khans fečky
Cena je stále ideálně „nízká“ a Khan se přestává otevírat. Minimálně se snažím sehnat Playset každé fečky. Nepředpokládám budoucí cenu tam, kde se nacházely zendikarové foil fečky. Přesto očekávám budoucí nárůst alespoň o 30%, jak jsme mohli vidět u nových ravnikových shocklandů.
- - Střední/dlouhodobá investice
Eidolon of the Great Revel
Jeden ze základních kamenů Modernového Burnu. Součást pouze malé edice. V Evropě celkem málo kusů a proto značné rozpětí mezi USA x EU cenou. Momentálně mám 14x kusů karty a rád bych někam k 25 kusům. Především jsem kartu nakupoval v USA, kde se mi povedlo nakoupit větší množství po 6$. I přes velký rozdíl cen bych se nebál nakupovat v Evropě resp. České republice. Ideální pořizovací cena je někde u 220Kč což jsou momentálně nejnižší cena na MCM.
- - Střední/dlouhodobá investice
Pro dnešek vše a těším se na případné komentáře. Nebojte se pochlubit svojí PT investicí.
Lukáš Hlobil
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře