Články
Sudoku a Magic: Skyté informace
Sudoku a Magic: Skryté informace
Před nějakou dobou, jednoho obyčejného dne, jsem byl nucen cestovat z letiště domů vlakem. Cesta měla trvat tak 30-40 minut, takže jsem se chtěl po tu dobu zabavit něčím zajímavým. Žádné čtení nebo poslouchání hudby. U sebe jsem měl pouze sudoku…
Mimochodem, sudoku je fakt úžasná hra a člověk by měl řešit jen ty složitější varianty. Jednodušší jsou něco jako 4-3-2-2 turnaje na Magic Online…
Nejprve jsem sudoku luštil jen tak bez zájmu, neuvědomoval jsem si, jaké je štěstí, že ho mám sebou. Ano, v téměř každých novinách nějaké najdete (ověřil jsem si, že ne v úplně každých). A protože jsem tento typ hlavolamu neznal, těžká varianta byla zpočátku pořádně těžká. Pak jsem si ale uvědomil, že existuje několik způsobů, jak zjistit kam které číslo patří – doplněním, logickým umístění nebo prostě postupným dosazováním. Netrvalo dlouho a čísla jsem doplňoval opravdu rychle… pak jsem se ale v jednu chvíli zasekl, a to úplně. Vlak se blížil ke svému cíli a já chtěl hlavolam opravdu dokončit před tím, než vystoupím. Chybělo mi ale ještě tolik čísel a já neměl ani nejmenší představu, jak dál…
V sudoku je obvykle potřeba nacházet nová čísla, která vám otevřou možnosti, jak najít další čísla. Dokud tedy čísla nacházíte, jde vše hladce. Občas se ale dostanete do stavu, kdy už další číslo nemůžete najít. Ať se snažíte sebevíc, nevidíte žádnou cestu, žádné vodítko. Prostě nic. Když už jsem takhle marně zíral na hlavolam 5 minut, začal se u mě projevovat pocit prohry. Zdálo se mi, že jsem zkusil všechno a že už tam prostě žádná možnost, jak sudoku vyřešit, není.
Tak jsem na chvíli s řešením přestal a zahleděl se oknem na stanici, kde vlak zrovna čekal a zkoumal okolí. O pár minut později jsem se jen tak mimoděk vrátil k sudoku, abych ještě naposled zkusil hledat další čísla…
K mému překvapení jsem jako zázrakem našel během deseti sekund cestu k dalšímu číslu! Najednou jsem vše chápal a viděl jsem klíč k vyřešení zbývajících čísel.
Ale to už nesouvisí s tím, co chci říct. Jde o způsob, jakým moje mysl v ten moment pracovala: Přeostřil jsem! Přesně tak, má mysl pracovala rychleji a lépe než předtím, protože jsem viděl celý obraz a ne jen určitou konkrétní část. Přestal jsem se soustředit na jeden tah a otevřel jsem svou mysl ostatním kouskům velké skládanky…
Spojující body
Vidíte už tu souvislost?
Přesně. Ten den jsem pochopil, poprvé v životě, jak podobný je Magic sudoku! Přehnané soustředění, přílišné “zaměření se na konkrétní tah” místo na celou hru, a samozřejmě přetížení mysli, které si žádá přestávku ve hře.
Vše bylo stejné. Náhle jsem pochopil, že strategie, která mi pomohla vyřešit sudoku, i když jsem ji objevil víceméně náhodou, se dá použít v Magicu. Pravděpodobně je to tím, že nehledě na situaci, naše mysl pracuje vždy stejně.
Skryté informace
Ale to nebyla jediná podobnost, kterou jsem odhalil:
“Existuje několik způsobů, kam které číslo patří – doplněním, logickým umístěním nebo prostě postupným dosazováním.”
V Magicu se používají stejné postupy pro odhalení skrytých informací. To je totiž společný rys Magicu a sudoku: V obou případech pracujeme se skrytými informacemi místo úplnými, i když je jeden z nich hlavolam a druhý strategická hra. Obs také obsahují veřejné informace, které jsou tím, co vám pomůže, nebo by aspoň mělo pomoci, odhalit informace skryté. V případě sudoku to jsou ostatní čísla, v Magicu jsou to následující věci:
-
Karty, které má váš soupeř lze zjistit doplněním. Protože hraje způsobem X, pak zahrání karty Y nemá smysl, pokud drží kartu Z. Pak samozřejmě nemá kartu Z. K tomuto poznatku jsme došli uplatněním logiky. V Magicu logika nefunguje 100%, ale ve většině případů ano
-
Logická umístění najde své uplatnění i v Magicu. Tak se označuje situace, kdy si všimnete, že něco ve hře má vliv na něco jiného ve hře nebo ve vaší ruce. Logické umístění se jí říká proto, že ji odhalíte tím, že dáváte dobrý pozor na to, co se před vámi děje. Tak lze najít v sudoku čísla, která jsou zřejmá.
-
A nakonec postupné dosazení. K tomu dochází, když sérii akcí dodá smysl až konkrétní cíl, jdeme tedy lineární cestou. V Magicu může být tento vzor těžší najít, ale jedná se o situace, kdy svou hrou sledujete určitý cíl a vaše hra tak vypadá nelogicky, dokud ho nedosáhnete. Cílem je často některý ze zdrojů: karty, tempo nebo jen čas. Jako příklad lze použít starší verze Psychatoga, kde většina karet získala smysl až poté, co se na stole objevil velký šéf, který si pochutnal na hřbitově a soupeře zabil. Vše, co jste udělali před tím, byli jen kroky vedoucí k cíli…
Velký obraz
Ale to nebylo to hlavní, co jsem se naučil.
Kdykoliv jsem se od toho dne v některé své hře “zasekl” a nevěděl jak dál, případně se jen dostal do složité situace, která mi ztěžovala správné myšlení, na chvíli jsem si odpočinul, přestal myslet, nadechl se a pak se pokusil vidět velký obraz místo pouhé jeho části. Počet situací, kdy pro přílišné soustředění se na konkrétní věc, nejsme schopni hrát a myslet správně, je téměř nekonečný. Daná věc může, ale nemusí být důležitá. Pokud však nevidíme vše s dostatečným odstupem, může být správná hra v zaseklé situaci velmi těžká.
Je to stejné, jako když se v sudoku snažíte odhalit jedno konkrétní číslo, protože je to podle vás ten správný krok, a nevidíte tak možnost vyřešit hlavolam jinou cestou, která může být snadnější než si byste čekali. Dalo by se říct: Jak chcete najít cestu ležící jedním směrem, pokud se neustále koukáte opačným směrem? Pokud se snažíme o řešení pomocí čísla, které nemůžeme odhalit, jak můžeme myslet na jiné správné kombinace? Pokud se zabýváme pouze jednou kartou na stole, jak si můžeme uvědomit, že můžeme vyhrát nebo prohrát díky jiné kartě?
Vždy se najde něco, čemu nevěnujeme pozornost. Pokud nebudete mít oči otevřené, můžete se zaseknout. Víte proč je odhalení chyby snazší pro lidi, kteří hru sledují? Nebuďte překvapeni, že někdo o kom si myslíte, že je horší hráč než vy, vidí chyby, které jste si ani neuvědomili a přichází s řešeními, která vás ani nenapadla, jen proto, že sleduje hru, kterou hrajete. Chcete vědět, proč to tak je?
Odpověď je jednoduchá: Diváci vidí velký obraz, který vy nevidíte. Snaží se najít všechny možnosti; zajímají se o to, co je na soupeřově straně bojiště, na vaší straně, ve vaší ruce, ve vašem hřbitově i soupeřově hřbitově. Sledují vše (aspoň ti soustředěnější). Myslíte si, že vy děláte to samé? Vsadím se, že většinou se soustředíte jen na svou ruku a své bojiště…
Když hrajete, je myšlení mnohem složitější a komplexnější. Občas máte přehled o všem, ale přiznejte si, že většinou se soustředíte jen na malou nebo náhodnou věc:
-
Měl bych útočit s touhle příšerou nebo tamtou? A co kdybych vůbec neútočil?
-
Měl bych tuhle příšeru zabít ve svém kole nebo v soupeřově? A co když by nejlepší bylo v tuhle chvíli zabíjení vůbec nepoužít?
Většinou přemýšlíme jen o jedné akci a tu se snažíme provést co nejlepším a nejlogičtějším způsobem, protože si myslíme, že tak to je správné. Ale problém není v tom, zda to je nebo není správné. Může to být správné, ale co když je tu ještě lepší možnost? Důvodem je fakt, že v Magicu není pouze jedna dobrá nebo správná akce. Ve skutečnosti existuje mnoho dobrých akcí, ale jen jedna je nejlepší. Pokud by se dalo využít doplnění, šlo by uvažovat následujícím způsobem: Tohle je nejlepší akce, protože není špatná. Ale jak víte, ve skutečnosti to tak není, neboť vždy se najde více správných možností. A co je horší: občas je pro všechny z nich logický důvod! Ale uvědomit si, že existují i jiné akce, které mohou dokonce být lepší než ta, o které uvažujeme, je občas pěkně těžké. Můžeme tomu říkat přesoustředění, což souvisí s přílišným přemýšlením, kdy se zabýváte pouze konkrétní situací nebo zvažujete pouze jednu možnou akci.
Většina chyb je například způsobena tím, že hledáme dobrý důvod pro X, ale ani nás nenapadne přemýšlet o dobrém důvodu pro Y, které může být lepší než X. Najdete tedy kupříkladu dobrý důvod proč útočit s určitou příšerou, ale ani vás nenapadne myslet na to, že by s ní šlo blokovat, což by bylo ve skutečnosti lepší. Pokud se tedy díváte pouze na část obrazu, vidíte jen X, i když byste měli vidět jak X tak Y a vzít v úvahu obě možnosti.
Pokud mi nevěříte, vezměte si sudoku a zkuste ho dokončit bez mých rad. Určitě se zaseknete při řešení jedné z možností, dokud si neuvědomíte, že ve máte spoustu jiných možností. Pokud se dostanete do stavu, kdy si musíte na minutku odpočinout, abyste po návratu k řešení uspěli, pak jste byli schopni vidět velký obraz :). Dosažení tohoto stavu vyžaduje trénovanou mysl a k tréninku je sudoku tím nejlepším prostředkem! Přesně tak. Řešením sudoku se zlepšíte v Magicu, neboť budete schopni rychleji najít dlouhodobě výhodnější akci. A to díky trénované mysli. Dává vám to smysl, že?
Naštěstí jsem si pak pořídil mobilní telefon se sudoku a mohl jsem tak všechny své cesty strávit jeho řešením (případně draftováním). Nechci tvrdit, že jsem díky těmto znalostem začal více vyhrávat (nevím to jistě a nechci být k smíchu). Za všemi názory si ale stojím. A vsadím se, že vy k nim dojdete taky…
A než se tak stane, zlepšujte svou hru luštěním sudoku!
Originál "Sudoku and Magic: Hidden Information" přeložil Miroslav "Jacomo" Řezanina. Překlad byl uveřejněn na základě spolupráce se serverem Blackborder.com
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.