Články
Sférochodcův průvodce po Nové Phyrexii, část 4
Sférochodcův průvodce po Nové Phyrexii, část 4
Magic Creative Team
27. 4. 2011Tato část popisuje Zvrhlý Roj (Vicious Swarm), frakci spjatou se zelenou manou.
Vorinclex, Voice of Hunger | Illustration by Karl Kopinski
Víra Glissy a Vorinclexe je v souladu se základní ideologií Phyrexie: živé tělo je slabost. Všechny ostatní formy života budou odstraněny, nebo zařazeny do Phyrexie, do nejvyšší „formy života“. Nicméně, na rozdíl od ostatních Phyrexianů se oba domnívají, že toto by mělo být učiněno přírodním výběrem – monstrózní zrychlenou simulací vztahu lovec-kořist, kde v jejich podání jsou všichni jak kořist, tak lovci.
Glissa rozvinula svou moc v období, kterému ona sama říká „mrtvý bod“, v období, kdy byla Phyrexie uzavřena v jádru sféry. V té době bylo mezi vyššími Phyrexiany často diskutováno o tom kdy a jak postupovat při útoku na povrch sféry. V té době prétoři shromažďovali své síly k útoku dostatečně silnému na to, aby dokázali všechny Mirrany pobít nebo přetvořit v co nejrychlejším čase.
Glissa odmítala čekat, dokud Phyrexie nebude dostatečně silná na plný útok. Domnívala se, že čekání je známkou slabosti. Podle ní se měla Phyrexie okamžitě přesunout na povrch a začít s přetvářením/pobíjením Mirranů a s jejich proměnou na dokonalé phyrexijské predátory. Toto byla cesta, jak postupovat ve velkém díle Phyrexie.Glissa, the Traitor | Illustration by Chris Rahn
V období „mrtvého bodu“ Glissa našeptávala svým spojencům a následovníkům: Hierarchie Phyrexie ustrnula. Její vůdci jsou slabí. Spoléhajíc se na nespokojenost ostatních Phyrexianů – a přežitím několika atentátů na svou osobu s pomocí Vorinclexe – Glissa vytvořila silnou frakci díky své síle a mazanosti.
Ještě předtím, než Phyrexie zaútočila na povrch, Glissa vysílala své bestie na vražedné mise do hvozdu Spleti. Tyto bestie byly mezi prvními, které upevnily její moc na povrchu, a v době útoku ostatních Phyrexianů už byly veškerý les Mirrodinu plně pod Glissinou kontrolou.
„Ostatní prétoři se choulí v tmách a afektovaně rozmlouvají s falešným králem. Pojď, Vorinclexi, společně roztříštíme žebra tohoto žalostného světa a uvolníme jeho hrůzostrašné srdce.“
—Glissa
Vláda bez organizace
Glissa si dala za cíl stvořit systém, kde budou vládnout ti nejsilnější a nejsmrtonosnější, a její frakce se snaží zabránit všemu, co by mohlo tento cíl ohrozit. Ve Spleti sice platí jakási pravidla, dokonce se vyskytují i určité organizační role, ale do komplexnějšího organizovaného systému to má skutečně daleko. Jakýkoli pokus o zavedení struktury je Glissou a jejími nohsledy okamžitě v zárodku eliminován. Oceňovány jsou pouze instinkty dravce, a není zde místo pro nějaké osobní ambice. Silnější přežije – to dnes platí ve Spleti.
Mycosynth Fiend | Illustration by Kev Walker
Zatímco své opovržení nad ostatními prétory Glissa dobře skrývá, svou nenávistí vůči Gethovi a jeho „hromadě vetchých tupců, “se nijak netají. Podle Glissy je Geth „rozkládající se měch masa, který bez užitku posedává na svém trůnu.“
Glissa ví i o Karnovi, ale během jejího přetvoření ztratila většinu své původní identity a vzpomínek, takže neví, že Karn je stvořitel tohoto světa. Nyní popírá, že by Karn byl Otcem Strojů, a hledí na něj s opovržením a výsměchem.
Ačkoli je Glissa de facto vládkyně Spleti, odmítá to o sobě prohlašovat. Věří, že instinkty dravce jsou více než jakékoli duševní schopnosti. Tvoří myslící bytosti jen k tomu, aby jí pomohly v jejím konání, a vychvaluje „pudovou nevědomost“. Snaží se docílit toho, aby se zphyrexovaní elfové a Sylvokové zbavili vnímání, chce, aby zapomněli svůj jazyk, a vzít jim nezávislé myšlení.
Glissa věří v „přírodní evoluci“ a nekontrolovaný vývoj. Domnívá se, že káďoví kněží a jiní „architekti“ se příliš míchají do zákonitostí přírodního výběru a přežití, a neberou v úvahu přirozenou sílu. Příliš mnoho „pečují“, a neohlíží se na sílu a instinkty.
„Žerte se a množte se, nechť ten nejsilnější vládne.“
– Glissa
Během „mrtvého bodu“ byla Glissa nespokojená s dlouhou dobou vývoje „života“ v kádích. Spolu s Vorinclexem přišli na způsob zrychlení růstu využitím směsi šlach, tuku, a mozkomíšního moku. Ve svých „zahradách“ vytvořila Glissa hybrid mezi masem a houbou, který dýchal, krvácel, a velice rychle rostl. Toto dílo nazvala „Satyrské květy“ (crotus blooms).
Květy byly tak efektivní, že si jimi Glissa vysloužila v hierarchii uznání a důvěru v její schopnosti. Postupem doby přeměnila Satyrské květy na Satyrské bestie, a využívala je jako své vymahače. Většinou to byla jen bezduchá stvoření, ale někteří z nich měli různé úrovně inteligence a mohli tak poslouchat rozkazy a plnit vůli své paní. Aniž by prétoři věděli o Glissiných tajných machinacích, ustanovili Vorinclexe pánem Spleti a Glisse předali agendu přetváření Mirranů v celé oblasti.
Nová Spleť
Ačkoli se vzhled Spleti vlivem Phyrexie změnil, základní struktura zůstala stejná. Je to stále les hustých, tyčících se stromů z mědi a měděnky připomínající větve a vegetaci. Kovové popínavé liány se rozpínají od stromu ke stromu.
Lamina – tmavě zelené, kožnaté houbovité vlákno – zaplavila spodní vegetační patro Spleti, patro, které se nejvíce změnilo. Některé oblasti Spleti jsou téměř bažinami, a všude jinde se půda stala mechovou a houbovitou, jak lamina prostoupila kovovou zemí a vyšplhala se po stromech. Půda vylučuje substanci podobnou nažloutlému hnisu, která páchne po přezrálém, shnilém ovoci. Jenom ty největší z bytostí se teď mohou pohybovat shnilou půdou Spleti. Ti ostatní jsou odsouzeni k životu ve větvích.Po skončení počátečního útoku na povrch Mirrodinu se většina phyrexijských vůdců o Spleť už nezajímala, považovala jej v porovnání se zbytkem sféry za bezvýznamnou pustinu. Mylně považovali všechny elfy a Sylvoky za přetvořené, a původní Mirranské lesní bytosti za snadnou kořist.
Sylvokové byli skutečně zasaženi phyrexijským útokem nejtvrději. Nebyli připraveni, a mnoho z nich bylo zrazeno vedalkeny. Více než polovinu z nich zahubila první Glissina útočná vlna. Avšak pod Ezuriho vedením se Viridianští elfové byli schopni ukrýt a uniknout phyrexijskému náporu. Nyní vytvořili sice malé, ale účinné hnutí odporu. Tito partyzáni žijí na vrcholcích stromů a v síti tunelů a pevnůstek, které vytesali do samotných stromů Spleti.Forest | Illustration by Mark Tedin
Vrcholky stromů jsou na většině území Spleti Phyrexií netknuté, ačkoli je jen otázka času, než bude pohlceno skutečně vše. Jedinou výjimkou je Prazahrada (Cambree Garden) umístěná na vrcholku stromu poblíž toho, co kdysi bývalo Tel-Jiladem. Prazahrada se stala sídlem Glissy a jejích nohsledů. Odtud Glissa řídí veliké dílo Phyrexie tím, že povzbuzuje přírodu, aby dělala, co umí. Nejsilnější přežijí a povládnou, tvrdí. Přírodní výběr určí a zformuje Novou Phyrexii, a to bez stagnace a hnusného patolízalství k Yawgmothovu odkazu.
Pod Glissiným vedením se nyní Spleť hemží bestiemi. Některé připomínají ty původní Mirranské, ale mnoho jiných jsou podivné směsi živoucích těl a phyrexijského kovu, laminy, a nasbíraných kůží Mirranů. Glissa i Benzir, vládce přetvořených Sylvoků a Glissina loutka, „urychlují“ přírodní výběr každý svým vlastním způsobem, což vyúsťuje v další a další smrtonosnější a zuřivější bytosti hemžící se na zemi i ve větvích.
Ti nejsilnější z predátorů si pro sebe ve Spleti vydobyli místo a bojují mezi sebou o nadvládu. Jenže podle typického phyrexijského způsobu jejich dravčí instinkty přetrvávají i po zahnání hladu. Samotné dravčí instinkty jsou věčné, jsou cestou i cílem.Tree of Tales | Illustration by John Avon
Správci Spleti (Stewards of the Tangle)
„Dokonalý phyrexijský dravec se nezrodí pokusem. Jin Gitaxias nikdy nenalezne správný vzorec ve svých kádích. Můžeme ulehčit samotnou tvorbu dravčích instinktů, ale jakýkoli další vliv by tvořený exemplář zničil.“
– Vorinclex, Hlas Hladu
- Odstranit mozek bytosti a nahradit jej buď phyrexijskou mozkovou kůrou, nebo mozkem satyrského původu, což umožní bytosti pohyb a zabíjení, ale ne samostatné myšlení.
- Dravci se potřebují pohybovat tiše, aby mohli stopovat kořist. Kopyta nahradit prackami s drápy.
- Maskování umožní dravcům skrýt se a překvapit kořist. Nechat vyrůst různé formy kůže pro maskování v různých terénech. Odstranit a, pokud je to nutné, připevnit kůži kovovými jehlami nebo háčky.
- Dravci potřebují dobrý sluch, zrak, a čich. Protože není třeba žvýkat maso, struktura čelistí bude radikálně změněna. Dosavadní zuby budou odstraněny, a celá dolní čelist také. Zuby mohou být připevněny na místa neurčená ke žvýkání.
- Jeden smysl bude vždy mnohem dokonalejší na úkor ostatních. Každý phyrexijský dravec bude mít dokonalý sluch, nebo čich, nebo zrak.
- Přidat ocas vytvořený ze zbytku páteře sloužící jako kormidlo při skocích mezi větvemi stromů Spleti.
- Kosti budou proděravěny a morek odstraněn, aby se snížila váha a zlepšila pohyblivost. Kostní struktury budou vytvořeny plátováním, aby se vyrovnala nevýhoda jejich nízké hustoty.
Benzir, vůdce phyrexijských Sylvoků
Mnoho Sylvoků zahynulo při počáteční Glissině okupaci Spleti. Malá skupinka těch, co přežili a byli přetvořeni, následovala Benzira, svého bývalého vůdce. Benzir věří, stejně jako Glissa, na nadvládu silnějšího, ale k prosazení tohoto cíle užívá jinou taktiku, nezávisle na Glisse a Phyrexianech.Benzir, dvacetiletý mladý muž, byl arcidruidem Sylvoků před útokem Phyrexie. Pod jeho vedením Sylvokové vytvořili kult zvířat, která byla považována téměř za bohy a za převtělení duší jejich předků. Byly činěny pokusy komunikovat s dušemi těchto zvířat. Benzir si i po svém přetvoření dokázal udržet tuto ideu, ale ve značně pozměněné verzi. On a jeho lidé věří v duši, což je v Phyrexii téměř rouhání. Benzir je skálopevně přesvědčen, že ve zvířatech, nebo v tom, co z nich zbylo, je přítomno kolektivní vědomí celé Phyrexie, a dokáže mu odhalit, jak co nejlépe přetvořit živou hmotu a dosáhnout dokonalosti.
Ezuri, Vůdce Odpadlíků
Po událostech Pátého Úsvitu nastalo období zmatení a hrůzy mezi elfy. Svět se nevratně změnil, jejich vládci zmizeli, a středobod jejich civilizace, Strom Příběhů (Tree of Tales), byl zpochybněn. V důsledku toho se elfové uzavřeli do sebe, a ukryli se v dutinách stromů Spleti. Ve svém strachu a zmatení se začali vzájemně obviňovat z nastalých nesnází, netušíce, že se schyluje k další tragédii.Ezuri, Renegade Leader | Illustration by Karl Kopinski
A pak se objevil vůdce. Mladý elf jménem Ezuri začal elfy sjednocovat a vedl je k produktivní práci. Před událostmi Pátého Úsvitu nebyl Ezuri nijak významný válečník, ale jakmile se chopil velení, přinutil elfy vylézt z úkrytů. Zorganizoval je a dodal jim všem nový cíl.
Greenhilt Trainee | Illustration by Chris Rahn
Melira, vyděděnec
Meliře přezdívají „Kůžička“, protože, na rozdíl od ostatních bytostí na Mirrodinu, se narodila bez jakýchkoli kovových částí na svém těle. Ale je jedinečná i něčím jiným: je imunní vůči phyrexijské nákaze.
Trolové, kteří obývali Mirrodin za éry Pátého Úsvitu, tam byli přeneseni pomocí Memnarchových duševních pastí. Mnoho z nich zemřelo v bitvě s válečníkem Kaldrou. Ti, kteří zůstali ukrytí ve Stromu Příběhů, posléze zmizeli s východem zeleného slunce. Většina obyvatel Spleti věří, že všichni zahynuli ještě před invazí. Ale ještě zbývá jeden, poslední: Thrun.
Thrun žije jako poustevník v nakažené části Spleti. Na svou kůži si vytetoval celý příběh o Glissině nevinnosti a Memnarchově zradě. Cítí se jako zbabělec, protože nedokázal rozhlásit skutečnou pravdu o událostech, které se před lety staly. Během svého skrývání Thrun našel důkazy o možné phyrexijské hrozbě, a díky svému věku a moudrosti věděl přesně, čeho je Phyrexie schopna. Přesto nic neučinil.
A pak našel Meliru, stejného vyděděnce, jakým byl on sám. Adoptoval ji, a předal ji veškeré znalosti o minulosti Mirrodinu, a také ji naučil, jak přežít v Mirrodinu současném. Nějakým způsobem, možná hříčkou přírody, je Melira imunní vůči Výtrusnému plynu (Spore), plynu vytvářeném mykosyntem, který umožňuje a vytváří kovovou anatomii všech stvoření na Mirrodinu. Nakonec Thrun zjistil i to, že Melira není imunní jen vůči Výtrusnému plynu. Jak se Phyrexijská nákaza šířila, a Melira byla stále netknutá, Thrun poznal, že je imunní i vůči phyrezi. Melira se tedy možná stane klíčem k záchraně celého Mirrodinu.Příběh Mirrodinu pokračuje v Pátrání po Karnovi od Roberta Wintermuta.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.