Ostatní
RUG na Standard
RUG na Standard
Současná dvojka je zajímavé místo k životu. I když téměř každý balíček používá jace 2.0 nebo stoneforge mystica, je zde mnoho konkurence schopných balíčků. Jednou z možností pro ty, kdo nechtějí hrát nějakou mutaci Caw-Blade, je právě RUG. Dnes vám tedy představím tuto strategii. Nejprve se podívám na balíček obecně a potom na jednotlivé matchupy.
Pro ukázku použiji tři decklisty. První je z dílny „nestora“ RUG archetypu Alexe Bertonciniho. Druhý jsem použil k výhře trialu pro GP Barcelona. Třetí je potom verze, jež mě pronesla mořem Španělů až do druhého dne Grand Prix.
RUG Bertoncini Main Deck Sideboard 3 Precursor Golem
2 Avenger of Zendikar
3 Inferno Titan
4 Lotus Cobra
1 Oracle of Mul Daya
4 Lightning Bolt
4 Mana Leak
4 Jace, the Mind Sculptor
4 Explore
4 Preordain
3 Forest
5 Island
2 Mountain
3 Copperline Gorge
2 Halimar Depths
4 Misty Rainforest
4 Raging Ravine
4 Scalding Tarn2 Ratchet Bomb
2 Acidic Slime
2 Obstinate Baloth
1 Burst Lightning
2 Flashfreeze
2 Spell Pierce
4 Pyroclasm
RUG Trial GP Barcelona Main Deck Sideboard 3 Acidic Slime
2 Frost Titan
4 Inferno Titan
4 Lotus Cobra
4 Lightning Bolt
4 Mana Leak
4 Jace, the Mind Sculptor
4 Explore
4 Preordain
3 Forest
5 Island
2 Mountain
3 Copperline Gorge
2 Halimar Depths
4 Misty Rainforest
4 Raging Ravine
4 Scalding Tarn2 Ratchet Bomb
2 Mold Shambler
3 Obstinate Baloth
3 Flashfreeze
1 Kazuul, Tyrant of the Cliffs
4 Pyroclasm
RUG GP Barcelona Main Deck Sideboard 3 Copperline Gorge
3 Forest
2 Halimar Depths
5 Island
4 Misty Rainforest
2 Mountain
4 Raging Ravine
4 Scalding Tarn
4 Inferno Titan
4 Lotus Cobra
3 Precursor Golem
1 Oracle of Mul Daya
1 Avenger of Zendikar
4 Explore
4 Jace, the Mind Sculptor
4 Lightning Bolt
4 Mana Leak
4 Preordain2 Obstinate Baloth
4 Pyroclasm
3 Flashfreeze
2 Tumble Magnet
2 Burst Lightning
Pokud se na ně podíváte podrobně, odhalíte, že základ všech tří balíčků je poměrně stabilní. Tvoří ho 27 zemí v téměř shodné kombinaci, 20 stejných kouzel a nuance se ukazují povětšinou jen ve složení nestvůr. I tak však mají tyto pro někoho „kosmetické změny“ zásadní vliv na fungování balíčku a proto se na ně podívám podrobněji včetně karet jež lze často vidět i v jiných verzích.
Občas lze vidět verze, jež hrají jen 26 zemí, nebo používají jen jednu Halimar Depths ve prospěch další kopie Copperline Gorge či dokonce Rootbound Crag. Další barevná mana se může hodit pokud hrajete maindeck karty jako Garruk Wildspeaker či Acidic Slime, nicméně to co dělá balíček tak broken je právě Lotus Cobra, pomocí které lze občas generovat opravdu nefér „draws“. Je potom nasnadě, že právě Halimar Depths je tou nejlepší volbou pro většinu verzí, protože přesně zapadá do plánu co nejvíce Cober ve druhém kole.
V sekci nestvůr má RUG dvě stálice. Tou první je již zmiňovaná Lotus Cobra, jež určitě bude kandidovat na cenu „nefér potvora roku“. Pokud však mluvíme o tom jak nefér je Lotus Cobra ve druhém kole, je třeba zmínit i jak nefér dovede být Inferno Titán v kole čtvrtém. A právě Titán je druhou jasnou volbou tohoto archetypu. V prostředí plném papoušků (squadron hawk) se ostatně není moc čemu divit. Složení dalších nestvůr pak záleží čistě na volbě každého hráče. Avenger of Zendikar je celkem bezpečnou možností. Svede zastavit celou hordu dorážejících nepřátel, stejně jako představovat opravdovou hrozbu pro soupeře. Nerad bych však hrál Avengera vícekrát než-li jednou, protože pokud se přijde podívat na úvodní ruku, neskáčete většinou radostí do stropu. Precursor Golem je také celkem běžnou volbou. Za 5 man přináší celkem 3 obstojné bytosti a nevadí mu Jace v soupeřově obraně. O to více mu však vadí soupeřovy Lightning bolty. A protože není dobrým hromosvodem, najde uplatnění především proti UW controlům. Acidic Slime je většinou sideboardová karta. Pokud však čekáte mnoho valakutů, dá se hrát maindeck právě místo precursor golemů. Skvěle se doplňuje s modrým Titánem a zároveň v dnešní době najdeme ve většině matchupů nějaké kvalitní sousto, jenž slimáček spolyká (Questy, meče, nestvůro-země atd..). Frost Titán potom mimo spolupráce s Acidic Slime vyniká v zastavování větších nestvůr soupeře jako Sun Titan či Baneslayer Angel, což je něco, kde RUG většinou mnoho odpovědí nemá. Poslední častou alternativou je Oracle Of Mul Daya. Ten se hodí proti controlu a rozumí si s Jacem. Zase jde však spíše o chuťovku, než o něco po čem bychom toužili vždy ve třetím kole proti všem.
Jak již bylo řečeno, nenajdeme mezi kouzly mnoho specialit. Mimo klasické sestavy Jace, Explore, Bolt, Preordain a Mana leak ke které není třeba mnoho říct, se setkáme ještě s kartami Deprive, Garruk Wildspeaker nebo Forked Bolt. Všechny tři pak představují spíše chuťovky a osobní volby každého hráče, nežli zásadní změnu balíčku. Garruk se občas hraje i více než jeden. Dovede nám pomoci s akcelerací do dražších nestvůr, nebo posílit Precursor Golemy. Sám o sobě však není ničím světoborným a vyrábět si 3/3 „beastíky“ není něco s čím bychom asi udělali díru do současného standartu. Navíc bez Cobry je občas problém mít ve 3-4 kole dvě zelené many na jeho seslání. Deprive je klasické rušení na chuť, které RUG také mnoho nepotřebuje. Lepší než číhat s rušením je totiž seslat nějakou tučnou hrozbu, už proto že je to jednoduší. Forked Bolt je zase možnost jak se vypořádat s papoušky, nebo něčím malým dotěrným ze strany soupeře, nicméně se málo kdy vejde do základu.
Sideboard je v případě RUG velice komplikovaná a rozmanitá věc. V zásadě však můžeme karty v něm rozdělit na dvě skupiny. První tvoří karty proti controlům a druhou karty jež použijeme k zastavení aggra. V praxi potřebujeme spíše karty proti aggru, protože controly patří k našim oblíbeným soupeřům.
Nejčastější kartou proti controlu na současném standartu je asi v sideboardu modrého decku Spell Pierce. Ten lze často najít i v RUG. Já ho však nepoužívám, protože mi příjde přebytečný. RUG je spíše tempo deck, nežli klasický modrý control a v prvních kolech chce spíše sesílat hrozby než sušit v ruce odpovědi. V těch pozdních už není mnoho rozdílu mezi jednou a dvěma manami. RUG navíc nemá ambice vyhrát klasický rušící souboj, protože to je klání ke kterému v současnosti již příliš nedochází (málokdy vidíte control s více než 8 přerušovadly a controly raději nasazují discard). Spell Pierce byl zásadní především v boji o Jace 2.0. Toho se však RUG dovede zbavit daleko snadněji než typické UW a UB controly (Bolty, Raging Ravinou, Inferno titánem). Další občas viděnou kartou je Ratchet Bomb. Tu velice prosazuje „otec“ tohoto archetypu Alex Bertoncini. „Bomba“ dovede zničit levné permanenty Caw-Blade (Meč, Papoušek, magnet, Mystic) a zároveň najde uplatnění i proti aggru. Mě se bomba neosvědčila. Potom co standart opustila Kuldotha Red není již bomba takové terno a proti controlu lze hrát v sideboardu lepší hrozby. Jednou z nich je v sideboardu častý Acidic Slime o kterém již byla řeč. Další možností je potom například Tumble Magnet. Tato karta mi příjde velmi dobrá. Dovedete díky ní řešit všelijaké equipmenty, protekční rytíře (Kor Firewalker, Phyrexian Crusader atd..) a dokonce i nepříjemné Titány soupeře. Magnet potom plní ještě jednu důležitou i když opomíjenou úlohu. Díky přemnožení Titánu používají červené aggro decky (Boros, Upíři, Fritka) často Mark Of Mutiny. Ta pokud nám „šlohne“ červeného titána znamená většinou naší prohru. Pokud však před titánem zahrajeme magnet a pošetříme na něm jeden žeton, získáme možnost jak se s tímto tahem soupeře vypořádat. Zajímavou kartou je Mold Shambler. Ten mimo „slímáčí“ úlohy zničí i planewalkera. To využijete především v konfrontaci s Gideonem Jurou, který dovede být velmi nepříjemný.
V boji s aggry lze mimo Magnetů a Bomb uvažovat například o přidání nějakého blesku. Mimo Burst Lightningu lze přemýšlet o Forked Boltu či Arc Trailu. Forked Bolt a Arc Trail dovedou generovat karetní výhoru, nicméně působí často neohrabaně a karetní výhoda proti aggru je úkol, jenž v našem balíčků plní Inferno Titán a Pyroclasm. Výhodou Burst Lightningu potom je mimo možnosti zahrát ho v prvním kole a ubránit mnoho životů před něčím jako je Steppe Lynx teoretická schopnost zabít Celestial Colonade a Battlement. Klasiku představuje Pyroclasma. Ta dovede otočit celou partii. Obstinate Baloth je taktéž bezpečnou volbou. Opět se prosadí především proti červeným balíčkům, kde přidá potřebné životy a potom může stát v obraně a hlídat. Hlídat bude především v momentě kdy po něm sešleme i Titána a opět se budeme snažit neprohrát na Mark of Mutiny. Flashfrezze je karta bez které si nejde dobrý sideboard RGU představit. Nepotěšíte jí především Valakut a Fritku. Další možností proti valakutu je Traumatiza. Tu však nedoporučuji, protože se těžko dá dopředu odhadnout jak zásadní její zahrání bude. Dovede být boží (pokud odemele dobré karty), až příšerná (pokud odemele ty špatné). Pokud už mluvím o takové chuťovce jako je Traumatize zmíním ještě jednu, která mě překvapila v sideboardu jiného hráče RGU a to Kazzul Tyrrant of Clifts. Ten dovede občas sám zastavit celou armádu soupeře. Rád ho příliš nemám, protože si myslím že proti aggru potřebujete sideboardovat především levné zabíjení a ne pětimanovou bytost.
Valakut
V constructed magicu je obecně důležité chápat roli svého balíčku v každém matchupu. V boji RGU proti Valakutu však jde pouze o „závod“. Ten kdo vyhraje hod kostkou a dostane explozivnější draw vyhraje a nejde s tím mnoho udělat. Valakut se muže bránit blesky, vy blesky a Mana Leaky. Bohužel Valakut umí více explozivních draws než vy a tak je pro tento „závod“ lépe vybaven. Stále však mužete vyhrát na něco jako t2 cobra, t3 precursor, t4 Titán a Valakut jemuž se nedostalo Lightning Boltů přejet. Mezi učinné odpovědi patří pochopitelně Flashfreeze a Acidic Slime. Kanditáty na „lavičku“ zde tvoří Lightning Bolty (pokud soupeř nehraje Trespeakery a Lotus Cobry) a Precursor Golem. Dynamika matchupu je po sideboardu bohužel stále stejná. Za nejlepší verzi proti Valakutu považuju tu s maindeck „slimáky“ a Frost Titány. Bohužel ani s ní asi nebude tím největším „Valakut Slayerem“ na turnaji.
Caw Blade
V tomto Matchupu jsme Agresorem a soupeř se musí bránit. To je důležité si uvědomit především při zvažování úvodních rukou. Většinou stačí poctivě klást hrozby a čekat co na to soupeř. Povětšinou ho to po chvíli donutí začít míchat na další. Náš balíček je velmi dobře připraven především proti klasické UW verzi. Ta totiž jen složitě hledá odpověď na Lotus Cobru. Verze s černou i červenou již dovedou být nepříjemnější, nicméně stále není třeba utíkat z boje. Ze sideboardu se hodí Acidic Slime a Tumble Magnet. Vyndávám 2 Mana Leaky a nějaké Precursor Golemy. Celkově je právě Caw Blade důvodem proč si vůbec na turnaj vzít RUG.
Boros
První hra je velký problém. Rozhodně nezvládáme být rychlejší než soupeř a zároveň nám konfigurace balíčku pro první hru nedává příliš šancí na smysluplnou obranu. Po sideboardu však přichází velká chvíle našeho balíčku. Zbavíme se Lotus Cober, Mana Leaků, Precursor Golemů a Oracla. Za to si polepšíme kopou zabíjení, balothy, Slimáky a Magnety. Transformujeme tak balíček na veselý RGU control a hned se nám hraje lépe.
Upíři
Zde je situace obdobná jako v případě Borosu. Můžeme sice občas zvládnout první hru na něco jako Avenger of Zendikar či nadprůměrné draw, ale častěji umřeme pod náporem medvědů. Sideboard je zde trochu odlišný. Na rozdíl od Borosu zde nechávám Lotus Cobry, protože nechci aby moje klíčové bytosti pošly tak snadno na Gatekeeper of Malakir, a zároven jsou čísla upírů poněkud medvědí (cca 2/2), takže se občas s nimi dovede „kobřička“ i porvat. Přidáme klasické blesky, pyroclasmy a balothy.
Fritka
Třetí aggro deck a potřetí ne zrovna „královský“ matchup. Pokud tedy v první nepřejede fritku Precursor Golem (což asi moc často nepůjde), odchází z balíčku oněch již zmíněných asi dvanáct karet. Pokud to nestačí, lze odebrat i nějakého Jace 2.0. V sideboardu potom použijeme vše mimo Acidic Slima, který zde stejně jako v případě upírů příliš nezáři.
Pochopitelně vždy závisí náš aktuální sideboardovací plán na co nejpodrobnější znalosti konfigurace soupeřova balíčku, takže tento nástin je pouze orientační a je třeba ho přizpůsobit situaci.
RUG je balíček, který má jeden velmi dobrý matchup v podobě UW Caw Blade a potom dovede hrát „ferovku“ proti všemu. Vyplatí se tedy v hodně rozmanitém prostředí nebo naopak v moři Caw Bladů. Pokud ovšem máte informace, že by se pole turnaje na který si svůj balíček připravujete mělo ubírat jiným směrem, existují lepší volby než RUG.
Jaroslav Bílek
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.