Zdravim, je jeste dneska balik hratelny? Sveho casu to byl muj main na modern a moc se mi libil.
0 hlasů
Zdravím vás u mého druhého článku. Dnes se opět podíváme na modern a rozebereme si další kontrolní balíček. Tentokrát to bude o něco méně známější balíček, který až tak často vídat na turnajích nebudete. Jedná se o balíček postavený na spolupráci karty Gifts ungiven a Unburial rites. Co se týče karty Gifts ungiven, text je napsaný tak, jako byste vždy museli hledat 4 karty a spoustu hráčů neví, že to není uplně pravda. Jelikož v balíčku se teoreticky nemusí nacházet 4 karty jiného jména, karet si můžete najít kolik chcete. Nezapomínejte však na to, že první karty jdou vždy do hrobu. Pokud tedy najdete pouze kombo (Unburily + Iona / Elesh) soupeř nemá na výběr a karty dou do hrobu. Pokud najdete karty 3, 2 jdou do hrobu a 1 do ruky.
Já hraji tento balíček prakticky od počátku, kdy se poprvé objevil na fieldu, takže vám můžu říct něco málo otom jak se vyvíjel. Vždy se tento balíček hrál velice málo a na real turnaji jste ho prakticky nemohli ani potkat. Pár verzí bylo vidět pouze ma Modu.
První verze byla Esper. Balíček hrál 4 talismany jako urychlení a místo Liliany se hrál Thirst for Knowledge (nebo se hrálo oboje). Byl to prostě klasický heavy control deck s kombem jako win kondicí.
Return to Ravnica přinesla asi nejvetší změny pro tento balík. Vyšel Abrupt Decay a Deathrite Shaman. Abrupt přidal balíku ještě více na univerzálnosti a Shaman poskytoval jak zrychlení, tak potenciální win condici. A když už do balíčku byla přidaná zelená, našlo se místo i pro jednu kopii pulsy a kombo Life from the Loam + Raven´s Crime.
Samozřejmě přišly i nevýhody, které zapříčinilo přidání zelené. Mana base byla pomerně náročná, a proto hra proti jakémukoliv aggru byla velice náročná (Shocklandy atd.) a celkově 4 barva není nikdy uplně stabilní. Druhá věc byl Shaman. Jak nám pomáhal, stejně tak nás dokázal velice lehce zabít na straně oponenta. Ale dost k historii, pojďmě se podívat na situaci po banu.
Ban Shamana nás ochudil o nejlepší akceleraci, ale na druhé straně sebral našim oponentům nejlepší grave hate. Vyvstává teď otázka, jak sestavit novou verzi balíku. Objevily se 2 verze, jedna s akcelerací v podobě Sylvan Caryatid a druhá trochu více kontrolnější.
1.Verze s Caryatidou
Caryatida do tohodle balíku sedla poměrně dobře. Fixuje manu, zrychluje a brání, co víc si přát. Samozřejmě každej “manovač“ je ve finále karetní nevýhoda a v late game mrtvý draw, ale tato verze je rozhodně funkční a konkurence schopná.
Unburial Gifts TirioNstaRz10 Main Deck Sideboard 1 Elesh Norn, Grand Cenobite
1 Iona, Shield of Emeria
1 Kitchen Finks
1 Snapcaster Mage
1 Sun Titan
4 Sylvan Caryatid
3 Liliana of the Veil
3 Abrupt Decay
1 Batterskull
1 Dismember
1 Engineered Explosives
4 Gifts Ungiven
2 Inquisition of Kozilek
1 Life from the Loam
2 Lingering Souls
1 Maelstrom Pulse
2 Path to Exile
1 Raven’s Crime
2 Thoughtseize
1 Unburial Rites
1 Wrath of God
1 Academy Ruins
1 Breeding Pool
2 Creeping Tar Pit
1 Forest
1 Ghost Quarter
1 Godless Shrine
1 Hallowed Fountain
1 Island
3 Marsh Flats
1 Misty Rainforest
1 Overgrown Tomb
1 Plains
1 Reflecting Pool
1 Stirring Wildwood
1 Swamp
1 Tectonic Edge
1 Temple Garden
1 Urborg, Tomb of Yawgmoth
4 Verdant Catacombs
1 Watery Grave1 Bribery
1 Darkblast
1 Day of Judgment
1 Duress
1 Ghostly Prison
1 Golgari Charm
1 Liliana of the Veil
1 Maelstrom Pulse
1 Nihil Spellbomb
1 Ray of Revelation
1 Seal of Primordium
2 Stony Silence
1 Thragtusk
1 Tormod’s Crypt
2. Více kontrolní verze
Tato verze se snaží být více kontrolní, ale má poměrně dost nedostatků. Kdybych hrál heavy-control verzy giftů, rozhodně bych chtěl hrát Ionu v mainu. Elesh sice sama o sobě dokáže zkontrolovat board, ale odpraví ji jákékoliv zabíjení a nám už pak pomalu nezbývá, čím bychom soupeře zabili. Za druhé chybí mi tu více alternativních win kondicí. Jsou tu Souly, ale přidal bych ještě tak ze dvě Vendelíny.
Unburial Gifts Swori Main Deck Sideboard 1 Elesh Norn, Grand Cenobite
1 Grave Titan
2 Snapcaster Mage
3 Liliana of the Veil
3 Abrupt Decay
1 Batterskull
1 Damnation
1 Engineered Explosives
4 Gifts Ungiven
2 Inquisition of Kozilek
1 Life from the Loam
4 Lingering Souls
2 Mana Leak
4 Path to Exile
1 Raven’s Crime
1 Slaughter Pact
1 Thoughtseize
1 Unburial Rites
1 Academy Ruins
1 Breeding Pool
1 Celestial Colonnade
3 Creeping Tar Pit
1 Forest
1 Ghost Quarter
1 Godless Shrine
1 Hallowed Fountain
1 Island
3 Marsh Flats
3 Misty Rainforest
1 Overgrown Tomb
1 Plains
1 Swamp
1 Tectonic Edge
1 Temple Garden
1 Urborg, Tomb of Yawgmoth
2 Verdant Catacombs
1 Watery Grave1 Abrupt Decay
1 Aven Mindcensor
1 Baneslayer Angel
1 Darkblast
3 Duress
1 Iona, Shield of Emeria
1 Rule of Law
1 Spellskite
1 Stony Silence
1 Supreme Verdict
2 Timely Reinforcements
1 Torpor Orb
3. Moje verze
Tuto verzi jsem postavil na základně mé dlouhodobé zkušenosti s tímto balíkem. Jak si můžete všimnout, úplně sem vypustil kombo Loam + Raven´s Crime. V drtivé většině případu chceme Giftama hledat kombo, a proto sem Loamy vyřadil. Nepovažuji tuto kombinaci karet za vyloženě špatnou, ale rozhodně si nemůžu dovolit ztratit dva sloty. Také sem přidal o něco více příšer, které můžeme zahrát bez komba. Ideálně bych přidal ještě jednoho Finkse, ale už sem pro něj nenašel volný slot.
4c Unburial Gifts Sawter Main Deck Sideboard 1 Elesh Norn, Grand Cenobite
1 Iona, Shield of Emeria
2 Kitchen Finks
1 Restoration Angel
2 Snapcaster Mage
1 Thragtusk
3 Liliana of the Veil
2 Abrupt Decay
1 Damnation
1 Duress
4 Gifts Ungiven
1 Go for the Throat
3 Inquisition of Kozilek
3 Lingering Souls
1 Maelstrom Pulse
2 Mana Leak
2 Path to Exile
2 Spell Snare
1 Unburial Rites
3 Creeping Tar Pit
3 Darkslick Shores
1 Drowned Catacomb
1 Godless Shrine
1 Hallowed Fountain
1 Island
4 Marsh Flats
1 Misty Rainforest
1 Overgrown Tomb
1 Plains
1 Seachrome Coast
1 Sunken Ruins
2 Swamp
1 Tectonic Edge
1 Temple Garden
2 Verdant Catacombs
1 Watery Grave2 Aven Mindcensor
1 Batterskull
1 Damnation
1 Disfigure
1 Dispel
1 Kitchen Finks
1 Maelstrom Pulse
1 Negate
1 Nihil Spellbomb
2 Thoughtseize
2 Timely Reinforcements
1 Vendilion Clique
Landy
Landropy rozhodně necheme missovat, takže 26 je ideální počet. Mana base je utvořená tak, aby nám poskytovala ideální poměr barev ku spellům, které hrajeme. V začáteční fázi hry potřebujeme nejvíce černou, jelikož chceme hrát discard spelly a Lilianu, proto hrajeme 2 Swampy a 3 Darkslic Shores.
Dále chceme, aby nás pokládání našich zemí co nejméně bolelo, takže sem zařadil 4 Scarsové země, které v jiných verzích nenajdete. A v neposlední řadě tu najdeme 3 Tar Pity, které jsou další možností jak zabít soupeře a 1 Tectonic Edge. Bohužel si nemůžeme dovolit hrát více jak 1, protože náš balíček je příliš manově náročný.
Bytosti
Iona a Elesh tvoří základ pro naše reanimační kombo a Elesh se dá i vcelku reálně využít i za hard cast. Dále 2 Spancasteři, což je základ snad každého modrého kontrol balíku. Finksové a Thraghtusk pro přidání životů a získání value a nakonec Restoration Angel, který spolupracuje se všemi předchozími bytostmi.
Kontrol spelly
Směs zabíjení, kántrování, discardu a ničení permanentů nám zaručuje univerzálnost celého balíku, takže bysme měli byt připraveni na vše, co nás může potkat. Navíc od jiných verzí tu můžete najít dvě kopie Spell Snary, kterou považuji asi za nejlepší kántrování na modernu. Je dobrá jak na aggra, tak proti kontrolům i kombům.
Jak jste asi všichni pochopily, naším cílem je úspešné zahrání Giftů na konci kola a následná reanimace jedné z našich hrozeb (Iona / Elesh). A proto byste svoje Gifty neměli jenom tak vyplítvat a nabíhat si do každého kántrování. I proto hrajeme discard spelly a naše vlastní kántrování na ochranu komba. Další alternativní možnost je hrát Gifty v main fázi ve spolupráci s plusovou abilitou Liliany. Takto si můžete hledat 4 karty a máte vždy zaručené, že si zahrajete kombo + získáváte další value.
A co hledat? Pokud je vaše situace dostatečně dobrá a nejste jen krok od smrti, vždy bych hledal Ionu. Ta zaručuje, že vetšina soupeřových karet co si lízne, bude mrtvá a s těmi ostatními se lehce poperete. Pokud však hrajete proti nějakému rychlému aggru jako je např. Zoo, tak potřebujete Elesh a musíte doufat, že soupeř nemá Path.
Další možnost je samozřejmě aggro/control styl hry. Pokud se vám sejdou Souly, Finksové a Tar Pity v nějakém reálném počtu, vůbec se nebojte zatlačit. Zvláště Souly umí být extrémně nepříjemné. Tento styl hry platí samozřejmě spíše na kontrol balíky.
Proti aggrům buďte zvlášt opatrní. Promyslete si každé položení země atd. Šetřete životy, jak se jen dá. Jsme 4 barva, takže zahraní více spellů různých barev v prvních kolech nás může pořádně bolet (shocklandy). Dále bych vám nedoporučoval nechávat si value ruky, které by mohli být dobré proti kontrolům nebo midrangům. Pokud budete příliš greedy, mohlo by se vám to dost vymstít.
Co se týče matchupů nebudu konkrétně rozepisovat jednotlivé decky, spíše nastíním, jaké typy balíčku nám vadí, a které ne. Rozhodně nechceme potkávat extremně rychlé balíčky jako je fritka, affinita nebo rychlé verze zoa. Cílem je samozřejmě rychlá Elesh (fritka - Iona). Timely Reinforcement jsou základní sideovka, bez které bychom se neobešli. Pokud čekáte field, kde se často vyskytují tyto balíky, přidejte jednu kopii do sidu navíc, popř. do mainu.
Ostatní “Fair“ balíky by pro nás neměli být veliký problém. Jsem schopni vytvořit velké value + kombo nám samo o sobě poskytne pár autowinů.
Balík je hodně silný, ale vyžaduje přesnou pilotáž. Vaše chyby sou většinou potrestány prohrou. Takže pokud chcete balík, který bude výzvou i pro ty zkušenější hráče, tak tohle je rozhodně dobrá volba!
Pokud se chcete podívat na videa z channel fireball, jak vypadá hra s nejvíce kontrolní verzí giftů odkaz je zde: http://www.channelfireball.com/videos/channel-cheon-modern-4-color-gifts-rock/
Tento článek jsem pojal trochu jinak než minule, ale doufám, že se vám opět líbil. Jakékoliv dotazy můžete psát do komentářů. Velice rád vám odpovím.
Tomáš Důbrava (Sawter)
Mage Ertai
15.02.2017 11:07
Zdravim, je jeste dneska balik hratelny? Sveho casu to byl muj main na modern a moc se mi libil.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|