Ostatní
Nakouknutí na legacy: Dark Maverick
Jelikož se nám pomalu blíží Prague Eternal a legacy contentu je tu jako šafránu, tak jsem si řekl, že by nebylo na škodu se podívat na nějaký ten deck. Na začátek jsem si zcela logicky vybral deck, který už nějaký ten pátek hraju a mohu tedy dobře zdůvodnit veškeré "card choices" a nastínit sidoboardování v jednotlivých matchupech.
Můj deck je Dark Maverick, vybral jsem si ho proto, že nemám rád kontroly a kántrování, a také proto, že duálky a fečky s modrou jsou celkem nákladná záležitost. I přesto ale hrajeme nejsilnější karty na formátu - Deathrite Shaman, Stoneforge Mystic, Swords to Plowshares… Deck zároveň nemá žádné vyloženě špatné matchupy a s trochou štěstíčka porazí všechno.
Co je to Maverick?
Maverick kombinuje prvky Zoa a Hatebearů a na legacy patří mezi základní archetypy. Řekl bych, že jakožto o samostatném archetypu o něm lze hovořit zhruba od doby, kdy byl zabanován Survival. První verze se hodně podobaly současnému Death and Taxes, spoléhaly se na Aether Vial a také se v nich hrál Weathered Wayfarer, který jednak hledal Wasteland a pak také vytvářel karetní výhodu s Witnesskou a Horizon Canopy (oboje se často hrávalo v playsetech).
Maverick - oldschool verze | Luis Viciano |
Main Deck | Sideboard |
1 Forest 1 Plains 2 Cavern of Souls 3 Horizon Canopy 1 Maze of Ith 4 Savannah 4 Wasteland 4 Windswept Heath 1 Gaea’s Cradle 1 Karakas 2 Phyrexian Revoker 3 Birds of Paradise 3 Knight of the Reliquary 3 Mother of Runes 2 Scavenging Ooze 2 Scryb Ranger 4 Stoneforge Mystic 2 Sylvan Safekeeper 3 Weathered Wayfarer 2 Gaddock Teeg 3 Thalia, Guardian of Thraben 4 Aether Vial 1 Sword of Fire and Ice 1 Sword of Light and Shadow 4 Swords to Plowshares 1 Umezawa’s Jitte | 2 Choke 4 Oblivion Ring 2 Rest in Peace 3 Mindbreak Trap 3 Surgical Extraction 1 Gaddock Teeg |
Původní verze se tedy hrála jako čísté GW, ale postupně se k ní připávaly různé barvy, ať už to byla červená pro Punishing Fire, nebo modrá pro Geista of Saint Traft. Po vydání Deathrite Shamana a Abrupt Decaye se už ale takřa nesetkáváme s jinou verzí, než je Junk. Mezi hráči se této verzi říká Dark Maverick, jelikož většinou je jediná černá karta v mainu Deathrite Shaman.
Punishing Maverick | Fabian Görzgen - top8 GP Strasbourg 2013 |
Main Deck | Sideboard |
1 Bayou 1 Bojuka Bog 1 Dryad Arbor 1 Forest 3 Grove of the Burnwillows 1 Horizon Canopy 1 Karakas 1 Maze of Ith 1 Plateau 2 Savannah 2 Taiga 3 Wasteland 4 Windswept Heath 3 Wooded Foothills 2 Aven Mindcensor 1 Birds of Paradise 3 Deathrite Shaman 1 Gaddock Teeg 4 Knight of the Reliquary 4 Mother of Runes 1 Noble Hierarch 1 Qasali Pridemage 2 Scavenging Ooze 4 Green Sun’s Zenith 1 Life from the Loam 4 Punishing Fire 4 Swords to Plowshares 2 Umezawa’s Jitte 1 Elspeth, Knight-Errant | 1 Engineered Plague 2 Enlightened Tutor 1 Ethersworn Canonist 1 Garruk Relentless 1 Karakas 4 Leyline of Sanctity 1 Phyrexian Metamorph 1 Phyrexian Revoker 1 Pithing Needle 1 Stony Silence 1 Tormod’s Crypt |
Poslední velká změna v přišla s vydáním Gatecrashe, kde decku přibyla Thespian’s Stage, která tak spolu s Dark Depths de facto představuje hlavní win condici decku.
Dark Maverick | Jack Wang - vítěz SCG Open, červen 2013 |
Main Deck | Sideboard |
2 Bayou 1 Cavern of Souls 1 Dryad Arbor 1 Forest 1 Horizon Canopy 1 Karakas 1 Maze of Ith 1 Plains 2 Savannah 1 Scrubland 3 Verdant Catacombs 4 Wasteland 4 Windswept Heath 2 Aven Mindcensor 3 Deathrite Shaman 1 Gaddock Teeg 4 Knight of the Reliquary 4 Mother of Runes 2 Noble Hierarch 2 Qasali Pridemage 1 Scavenging Ooze 1 Scryb Ranger 2 Stoneforge Mystic 3 Thalia, Guardian of Thraben 4 Green Sun’s Zenith 1 Sword of Feast and Famine 4 Swords to Plowshares 1 Sylvan Library 1 Umezawa’s Jitte 1 Garruk Relentless | 1 Batterskull 1 Bojuka Bog 2 Engineered Explosives 1 Garruk Relentless 1 Life from the Loam 2 Lingering Souls 2 Oblivion Ring 1 Path to Exile 1 Scavenging Ooze 1 Thalia, Guardian of Thraben 2 Thoughtseize |
Z čeho vybírat při stavbě decku
1. Bytosti
4× Deathrite Shaman
4× Knight of the Reliquary
Tyhle dvě bytosti jsou naprostý základ a vždycky bych je hrál v playsetech. Shaman je nejlepší manaelf všech dob, akceleruje do Relikviáře a samozřejmě září v souboji s grave-based strategiemi, ale i v souboji s fritkou a koneckonců delší hru také dokáže vyhrát sám o sobě. Prostě nejlepší jednomanová bytost všech dob (i když poslední dobou mu trochu šlape na paty Charging Badger)!
„Relikviář“ je pak nejdůležitější bytost v decku. Může sloužit prostě jakožto velký útočník, ale hlavně hledá utility země jako Wasteland, Maze of Ith a samozřejmě i Dark Depths + Thespian’s Stage, na což deck vyhrává přibližně polovinu her.
Ostatní dobré volby: Mother of Runes; Thalia, Guardian of Thraben; Stoneforge Mystic
Tyhle tři bytosti by rozhodně v Mavericku neměly chybět, ačkoli není nutné hrát je v playsetech. „Mamka“ je skvělá proti ostatním férovým creature deckům (ačkoli True-Name Nemesis rozhodně není férová bytost), Thalia exceluje v soubojích s kombodecky, v soubojích proti counter-magicu (Daze a Forsáž s ní na stole jsou naprosto tragické) a 2/1 first strike se koneckonců neztratí ani v kombatu. V kombinaci s Karakasem pak dokáže vynulovat soupeřovu Jittu, apod...
O kvalitách Mystica pak také není třeba spekulovat, Batterskull a Jitta lehce ovládnou kombat souboje a v závisloti na metagame je pak možné hrát i Sword of Fire and Ice, nebo Feast and Famine.
Brimaz, King of Oreskos; Aven Mindcensor
Brimaz je nejnovější adice do decku. Já už jsem měl tu možnost si s ním zahrát a byl jsem mile překvapen. Jeho plus je totiž v tom, že soupeř vypotřebuje svůj removal na naše rychlé hrozby, (Deathrite Shaman, Relikviář, Mystic, Matka…) a Brimaz pak funguje jako velké tělo, které rychle ukončí hru. Nemluvě o tom, že s Karakasem ve hře je to pro soupeře skoro neřešitelná situace.
Osobně mám také velmi rád Aven Mindcensora, který je obzvláště exceletní proti kartám jako Stoneforge Mystic, Enlightened Tutor, Infernal Tutor, nebo Green Sun’s Zenith. Matchup, kde pak přímo exceluje jsou komboelfové, kterým vypíná dvě nejsilnější karty – Zenith a Order. Často také poslouží jakožto Strip Mina na fečku. Z vlastních zkušeností mohu říci, že soupeři si do něho naběhnou v 99% případů – kdo by taky fečoval ve svém kole když nemusí, že?
Zbylé možnosti
Vzhledem k tomu, že v decku hrajeme Green Sun’s Zenith, je možné hrát plno zelených bytostí jakožto one-ofy.
Noble Hiearch – sice hrajeme playset Šamanů, ale i tak je fajn mít extra akceleraci, která se nespoléhá na to, jestli máme k dispozici fečku. Se vzrůstající popularitou Grindstonu také vyniká jeho skrytá schopnost – může útočit i přes Ensnaring Bridge!
Scavenging Ooze – extra kousek graveyard hatu je dobrý proti Reanimaci, ale i proti Zemím (Lands). Často také dokáže opanovat late game v souboji s Delver decky.
Thrun, the Last Troll – velmi dobrá hrozba proti deckům, jako jsou Miracly a téměř neřešitelná karta pro UWR/RUG Delvera. Nevýhoda jsou samozřejmě čtyři many (pět se Zenithem), které nemusíme mít v každé hře.
Gaddock Teeg – tohle je podle mě jednoznačně mategame call. Pokud očekáváte hodně Miraclů, Elfů a Stormu, pak bude Gaddock Teeg zářit, když ale narazíte na samé Delvery, budete Gaddocka nenávidět pokaždé, když si ho líznete... V neznámém prostředí bych tudíž spíše nechal v sidu.
Qasali Pridemage – karta která bývá občas vidět i ve více kopiích, ale osobně si myslím, že jednou je dostačující. Nejlepší je samozřejmě proti Stoneblade deckům, ale nějaký cíl si najde skoro v každém matchupu, ať už jde o Counterbalanci, Grindstone, nebo Sylvanku.
Sigarda, Host of Herons – další metagame call. Jedná se o dobrou hrozbu proti Miraclům, ale úplně nejlepší je podle mě proti BUGu, který se jí neumí zbavit, snad s výjimkou Toxic Deluge a Pernicious Deedu, ale v mnoha verzích se tyhle karty vůbec nehrají. Problém je samozřejmě v tom, že pět man je na legacy opravdu velká porce, ale proti oběma zmiňovaným deckům se většinou hra protáhne dostatečně na to, abyste Sigardu v pohodě zahráli.
Scryb Ranger – Může blokovat Delvera „all day long“, umožňuje používat Šamana a Relikviáře dvakrát za kolo, ale pokud zrovna nehrajete proti Delverovi, tak toho moc neumí a je to dost špatný topdeck v late gamu. Hrát bych ho chtěl asi pouze tehdy, kdybych hrál verzi, která by se výhradně soustředila na co nejrychlejší kill přes Dark Depths.
Wilt-Leaf Liege – zajímavá bytost, která je výborná proti deckům s Lilianou, ale potřebuje pro opravdu efektivní využití trochu upravit maindeck – pravděpodobně by bylo nutné cutnout Dark Depths a nějaké Relikviáře a hrát Lingering Soulsy + Cabal Therapie.
Dryad Arbor – není to tak úplně bytost, ale je to užitečná součást „Zenith toolboxu“. Občas se hodí jí najít Zenithem v prvním kole, občas si pro ní fečnete, když potřebujete bytost k Jittě a s Loamem je to nekonečný bloker.
2. Noncreature spelly
Swords to Plowshares – co k tomu dodat, pravděpodobně nejlepší removal všech dob, jasný playset...
Green Sun’s Zenith – plno verzí hraje playset a nelze vůči tomu nic namítat, deck pak může konzistetněji zabíjet přes Relikviáře a také můžete s větší jistotou počítat, že budete mít v každé hře příatup ke svým one-ofům. Já ale raději hraju 2-2 split s Thoughtseizou, jelikož to zlepšuje matchup proti kombům.
Thoughtseize – Nejlepší discard všech dob, osobně mám rád v celkových 75 kartách přístup k playsetu, jelikož se bez toho těžko poráží komba (i když dostat v reakci Brainstormem moc nepotěší) a navíc je super i proti kontrolnějším deckům jako jsou Miracly nebo kontrolní verze BUGu. Prakticky je to také jediný důvod, proč v prvním kole nezahrát Šamana, když máte tu možnost, což svědčí o mnohém.
Sylvan Library – nejlepší karetní výhoda v zelené, tzv. zelený Ancestrál. V kombinaci s Relikviářem často funguje jako vylepšená Senseika. Na druhou stranu trvá kolo, než má efekt na hru a je nepříjemné, když dostane Decayem, takže bude stačit jednou „na chuť“. Po sidu si jí občas hledáte Tutorem, což je příjemný bonus.
Abrupt Decay – další důvod proč hrát černou, i když náš deck se umí s Counterbalancí i Mysticem vypořádat i jinak (máme hodně trojmanovek) a proto není nutné ho hrát v mainu. Je ale dobré mít pár kousků v sidu, jakožto extra removal proti deckům s Delverem/Mysticem/Šamanem.
Life from the Loam – sice nejsme typický Loam deck, ale protočený Wasteland vyhraje nejednu hru. Další dobrá abilita Loamu je (a kvůli tomu ho mám v mainu), že nám umožňuje vracet Dark Depths a tak nám nevadí, že první Marit Lage dostane Swordem.
„Stoneforge Package“ - do neznámého prostředí bych si vždycky dal do mainu Jittu a Batterskull, protože jsou prostě nejuniverzálnější a nejlepší. Pokud ale víte, že se u vás hraje hodně True-Name Nemesis, je možné vyměnit Batterskull za Sword of Fire and Ice. Ke Swordu of Feast and Famine jsem celkem skeptický, jelikož untap nám nijak extra nepomáhá a pro extra discard raději nasiduji Thoughtseize „do plných“.
3. Manabase
Jelikož hrajeme Relikviáře a Šamany, je potřeba tomu manabase patřičně upravit. To znamená, že chceme hrát maximum feček, a díky tomu, že Relikviářem často hledáme „utility landy“, chceme celkově hrát větší počet zemí, než je legacy standard, jelikož opening handy s Maze of Ith a Dark Depths jsou často dosti rozpačité.
Podle mě je zároveň dobré hrát více basiců, jelikož Blood Moon a Wasteland umí pěkně potrápit. A tak doporučuji hrát čtyři basicy a devět feček. Alternativou je hrát pouze tři basicy (od každého jeden), anebo úplně cutnout Swamp, což je jasně nejhorší karta v decku, ale zároveň je to nezbytné zlo. Pokud víte, že hrajete proti decku s Wastelandy, ale zároveň chcete začít Thoughtseizou, tak prostě basic Swamp potřebujete. Takže základ je následující:
4× Windswept Heath
3× Verdant Catacombs
2× Marsh Flats
2× Plains
1× Forest
1× Swamp
Díky tomu, že hrajeme spoustu utility landů pak v decku nezbývá moc místa pro duály. Ačkoli jsme trojbarva, tak hrajeme pouze čtyři!
2× Savannah
1× Scrubland
1× Bayou
Utility landy
Wasteland – co k němu říct, základ všech potvorových decků na legacy, zbaví se soupeřových utility landů a hlavně přinese spoustu „free winů“, kdy soupeř zůstane bez zemí (nejčastěji se to stává proti RUG a UWR Delverovi). Navzdory tomu, že je to tak skvělá karta, se mi nevejde do decku v playsetu, jelikož dvě místa zabírají Dark Depths a Thespian’s Stage. Pokud byste však chtěli dát do decku playset, tak by to neměl být problém, stačilo by cutnout jeden další utility land a fečku/basic.
Karakas – další nezbytný utility land, vyhrává hry proti Show and Tellu a Reanimátoru, znepříjemňuje život Death and Taxes a v neposlední řadě umožňuje vracet naše legendy do ruky, čímž je chrání před removalem a hlavně tak můžete „obehrávat“ soupeřovu Jittu/Batterskull.
Dark Depths + Thespian’s Stage – dobrá win kondice a ačkoli je dost pravděpodobné, že většina vašich soupeřů bude hrát Wastelandy, tak v reálu zabijete stejně často na kombo, jako na klasický damage. Jenom pozor na to, že vytvořený token je legenda a soupeř vám ho tak může vrátit Karakasem!
Thespian‘s Stage pak kromě toho často poslouží jako extra Wasteland, nebo Maze of Ith. Zajímavá je také její interakce s Blood Moonem – když zkopírujete basic, tak nejenom že na ni Blood Moon nemá vliv, ale navíc jí zůstane i kopírovací abilita.
Maze of Ith – trumf na soupeřův equipment, nebo jenom prostě drží oponentova útočníka pod kontrolou do doby, než nám přijde Sword. Další fajn vychytávka je, že soupeř proti ní nemůže agresivně používat Matku (Mother of Runes).
Yavimaya Hollow – tady to už je na hraně hratelnosti, já jí mám například ve svém buildu jakožto 61. kartu jenom proto, že je to má pet karta. Do decku jsem ji zařadil po zkušenosti, kdy mi dal soupeř Decay na Relikviáře poté, co jsem ho poprvé mohl použít. Hned potom jsem si říkal: „kdybych tak měl v decku Yavimaya Hollow...“ Kromě toho taky překvapí soupeře, který se vám chystat smést stůl Perníkem, nebo zahrál vítězně Vindikačku (zdravím Petra Štefana).
Horizon Canopy – další volitelná možnost, v late game s Relikviářem a Loamem může přinést solidní karetní výhodu, ale v dost zápasech není čas tento engine rozběhnout a navíc je manabase tak náročná, že byste nejspíš museli cutnout pár basiců, což za to nestojí.
Finální maindeck
Dark Maverick | Kumano |
Main Deck | Sideboard |
4 Windswept Heath 3 Verdant Catacombs 2 Marsh Flats 2 Savannah 1 Scrubland 1 Bayou 2 Plains 1 Forest 1 Swamp 1 Dryad Arbor 2 Wasteland 1 Dark Depths 1 Thespian’s Stage 1 Karakas 1 Maze of Ith 4 Deathrite Shaman 4 Knight of the Reliquary 3 Mother of Runes 3 Thalia, Guardian of Thraben 2 Brimaz, King of Oreskos 2 Aven Mindcensor 2 Stoneforge Mystic 1 Noble Hierarch 1 Scavenging Ooze 1 Thrun, the Last Troll 1 Qasali Pridemage 4 Swords to Plowshares 2 Green Sun’s Zenith 2 Thoughtseize 1 Sylvan Library 1 Life from the Loam 1 Umezawa’s Jitte 1 Batterskull |
4. Sideboard
Spíše, než abych zde rozepisoval všeobecné možnosti sideboardování, tak zde hned na začátek uvedu svůj sideboard a poté to více rozvedu.
2× Thoughtseize
1× Golgari Charm
2× Abrupt Decay
1× Thalia, Guardian of Thraben
1× Gaddock Teeg
1× Sigarda, Host of Herons
2× Enlightened Tutor
1× Rest in Peace
1× Spirit of the Labyrinth
1× Ethersworn Canonist
1× Sword of Fire and Ice
1× Engineered Plague
1× Pithing Needle
2× Thoughtseize – proti kombům je důležité mít po sidu přístup k co nejvíce discardu, rád je pak siduju i proti Miraclům, zejména pokud jsem on play
1× Golgari Charm – Primární účel téhle karty je samozřejmě zabíjet True-Name Nemesis, ale je skvělá i proti Dark Confidantům a Lingering Soulsům a siduju ji s oblibou i proti Death and Taxes a samozřejmě také na Elfy. Dá se sidovat i proti Miraclům, ale pokud se nejedná o verzi s Rest in Peace a Helmou, tak bych to nedoporučoval.
2× Abrupt Decay – primárně sidovka proti deckům s Delverem a Mysticem, ale má samozřejmě ještě mnohem širší využití, například proti Death and Taxes, Grindstonu a jde sidovat i na Elfy a Miracly.
1× Thalia, Guardian of Thraben – proti kombům a deckům s Force of Will/Dazou mám rád přístup k celému playsetu Thalií
1× Gaddock Teeg – jak už jsem zmiňoval výše, Gaddock je skvělý proti Miraclům, Elfům a Stormu. Za zvážení stojí i proti Reanimátoru, který má samozřejmě Forsáže, ale hlavně poslední dobou se u něj v sidu začíná stále častěji objevovat Massacre, který je proti nám naprosto brutální.
1× Sigarda, Host of Herons – opět jsem už všechno podstatné zmínil výše, tedy jde o výbornou kartu proti BUGu (zejména proti verzím bez Delvera) a Miraclům. Sidovat jí ale lze v podstatě proti všemu, kde očekáváte, že se hra dostatečně protáhne. Takovými matchupy mohou být například Death and Taxes, nebo Země (Lands).
2× Enlightened Tutor + příslušný toolbox – ke správnému sidování s Tutorem musí mít člověk s balíkem trochu nahráno. Nejlepší je ho sidovat na matchupy, kde vyloženě září nějaký z našich one-ofů, například Rest in Peace na Reanimátor, Mor na tribal decky, Kanonistka a Spirit na High Tide nebo Storm. Na hraně je to například proti Miraclům, kde žádný z našich one-ofů nezáří, ale na druhou stranu máme hodně karet, které je potřeba odsidovat. V takových případech lze Tutor nasidovat jakožto value kartu, která bude hledat Sword of Fire and Ice a Sylvanku.
*pravděpodobně jste si všimli, že je v sidu 16 karet, což je dáno tím, že ho vždy přizpůsobuji aktuální metagame. Pokud by měl být co nejuniverzálnější, pravděpodobně bych vyndal Thoughtseizu, nebo Tutor.
5. Matchupy
Na závěr se pokusím popsat strategii v matchupech, se kterými se u nás (například na Legacy Series) setkáte nejčastěji. Například jsem u nás nikdy nepotkal Grindstone, Jund nebo Země, a naopak poměrně často potkávám Fritku a Elfy.
Fritka – skoro nejlehčí matchup, pokud mne paměť neklame, tak jsem s ní ještě neprohrál. Máme dost lifegainu a velké bytosti, kterých se soupeř neumí zbavit
(Relikviář, Thrun, Brimaz).
(Relikviář, Thrun, Brimaz).
Side in: 1-2× Abrupt Decay/Golgari Charm, Gaddock Teeg, Thalia
Side out: Life from the Loam, 2× Aven Mindcensor
Jednoznačně nejlepší soupeřova karta a de facto nejlehčí způsob, jak prohrát, je Sulfuric Vortex, proto nikdy neodsidovejte Qasaliho! Asi netřeba zdůrazňovat, že je důležité fečovat pro basicy, kvůli Price of Progress. Docela otravný je i Lavamancer, proto je možné nasidovat Decaye, nebo Charm (oboje je zároveň výborné proti Vortexu). Rád si nasiduju i Gaddocka, který „zakazuje“ Fireblast a případně nasidovanou Pyrokinesis (ale tu už na mě pořádně dlouho nikdo nezahrál).
Elfové – před sidem se dá jenom velice těžko zvítězit, museli bychom mít multiple Swordy, Thoughtseizu, nebo rychlého Mystica pro Jittu. V matchupu je také extrémně důležitý Aven Mindcensor, jelikož jejich nejsilnější karty jsou Zenith a Order.
Side in: Golgari Charm, 2× Thoughtseize, 2× Abrupt Decay, Gaddock Teeg, 2× Enlightened Tutor, Spirit of the Labyrinth, Ethersworn Cannonist, Engineered Plague, Pithing Needle
Side out: 2× Brimaz, Batterskull, 3× Mother of Runes, Scavenging Ooze, Thrun, Qasali Pridemage, Life from the Loam, Yavimaya Hollow, 2× Thalia
Vidíte, že se jedná o velmi komplikovaný sideboard plan, ale skutečně je nutné se ho naučit, jelikož většina našich maindeck bytostí je dost pomalá a tak toho musí po sidu hodně pryč. Naopak většina našich sidovek je velmi dobrá a po sidu už takřka nemůžeme prohrát. Je pouze potřeba si dát pozor na Progenita, kterého se neumíme zbavit, maximálně ho může racovat Marit Lage.
Pokud máte na ruce Tutor, je primární cíl Mor a poté Kanonistka. Nejlepší play do prvního je pak Toughtseize. A hlavně, pokud budete hrát Jehlu, tak vždycky jmenujte Wirewood Symbiota (i na GP se mi stalo, že lidi řekli Herritage Druida)!
Reanimátor – jednoduchý matchup, jelikož už v základu máme Šamana, Oozu a Karakas.
Side in: 2× Enlightened Tutor, 2× Thoughtseize, Spirit of the Labyrinth, Gaddock Teeg, Rest in Peace, Thalia, Pithing Needle
Side out: 2× Stoneforge Mystic, Batteskull, Umezawa’s Jitte, 2× Brimaz, Life from the Loam, 1× Aven Mindcensor, Thrun
Po sidu k tomu všemu máme navíc Rest in Peace, takže se musíme nejvíce obávat Show and Tellu, kvůli čemuž mám rád playset Thoughtseizů. Spirit a Jehla jsou skvělé proti Griselbrandovi, Gaddock je pak proti Massacru, který se stal už standardní součást sideboardu Reanimátoru. Největší hrozba po sidu je jednoznačně Inkwell Leviathan, kterého se neumíme zbavit.
Death and Taxes – vcelku vyrovnaný matchup, hry se často dost protáhnou a většinou rozhoduje kdo jako první zaútočí s mečem. Nevýhoda je, že naše hlavní zbraň, Marit Lage, je na ně takřka neúčinná.
Side in: Golgari Charm, Sigarda, 2× Abrupt Decay, 2× Thoughtseize, Sword of Fire and Ice, Pithing Needle
Side out: 3× Thalia, 3× Mother of Runes, 2× Brimaz
Plán po sidu je jasný, pryč musí všechny legendy, jelikož není nic horšího, než když zahrajete Thalii/Brimaze a soupeř vám to vrátí Karakasem. Velice účinné jsou proti nim „Mor efekty“ – tedy Mor na humany, kvůli čemuž odsidovávám Matky, a samozřejmě také Golgari Charm. Navzdory tomu, že Dark Depts plán zde není příliš účinný, tak nechávám v decku jak Relikviáře, tak Loam, jelikož hrají celkem dost nonbasiců. Je však možné odsidovat jednoho dva Relikviáře a dát dovnitř Tutor jakožto value kartu.
Miracly – středně těžký matchup, moštuje nás Terminus, na druhou stranu všichni naši hatebeaři jsou proti nim výborní, což se ještě zlepšilo z příchodem Brimaze.
Side in: Gaddock Teeg, Thalia, 2× Thoughtseize, Sigarda, Sword of Fire and Ice, Pithing Needle (Abrupt Decay)
Side out: 4× Swords to Plowshares, Umezawa’s Jitte, Noble Hierarch, Life from the Loam, (2× Knight of the Reliquary)
Po sidu je nejdůležitější karta Gaddock Teeg, pokud k němu máte Matku nebo Karakas, často to bude snadná cesta k vítězství. Jelikož se hry většinou hodně protáhnou, jsou výborné i pomalejší karty jako Thrun a Sigarda. Vynikající je i Sword of Fire Ice, který dělá z každé bytosti rychlý clock. A nakonec tu máme Jehlu, která zakáže Senseiku nebo Jace. Jelikož hrají minimum nonbasiců, jde ven i Loam.
Další sidování zaleží na jednotlivých verzích, pokud bude soupeř hrát více Vendelínů, nebo dokonce Mystica, pak je rozhodně dobrou volbou Decay. Na klasickou verzi se ale Decay sidovat nevyplatí, protože nám Counterbalance takřka nevadí a je dokonce velmi pravděpodobné, že ji soupeř odsiduje. Alternativní možnost je vysidovat Relikviáře kompletně a dát dovnitř Tutory, kterými lze najít Sylvanku, nebo Meč.
Storm/High Tide – před sidem velmi špatné matchupy, ale na oba decky máme výborný side. Hry jsou ale bohužel dost často pouze o hodu kostkou (obzvláště proti Stormu).
Side in: Gaddock Teeg, 2× Thoughtseize, Thalia, Ethersworn Cannonist, Spirit of the Labyrint, 2× Enlightened Tutor, Rest in Peace, (Golgari Charm, Abrupt Decay, Pithing Needle)
Side out: 4× Swords to Plowshares, Thrun, 2× Brimaz, 2× Stoneforge Mystic, Batterskull, Umezawa’s Jitte (Life from the Loam)
Proti stormu jsou klíčoví naši hatebeaři. Karty, které nemůžou porazit, jsou Thalia a Kanonistka. Výborný je i Gaddock, který ruší všechny jejich win kondice a i případný nasidovaný Massacre. Dobrý je i Spirit, který ruší všechny cantripy a Rest in Peace, které vyautuje Past in Flames. Podobně jako třeba u Elfů, i tady toho máme spoustu k odsidování, takže se většinou dostane i na karty jako Golgari Charm (zabije gobliny z Empty the Warrens) a Sword of Fire and Ice (je mnohem lepší než Jitta a Baterka).
S High Tidem je to víceméně obdobné. Mám proti nim rád Rest in Peace, protože zhoršuje jejich draw po Time Spirale a akceptovatelné sidovky jsou ještě Jehla (na Candelabru nebo Sensei) a ze stejných důvodů i Decay.
Stoneforge Mystic decky (Esper, Deathblade, Junk, UWR Delver) – jeden z těžších matupů, často se stává, že když vyřešíte Mystica s Delverem, tak už vám už nezbyde odpověď na Goyfa nebo Šamana. Před sidem se také těžko hraje proti True-Name Nemesis, i když bych řekl, že se teď zdaleka nehraje tolik, jako tomu bylo kolem nového roku.
Side in: 2× Abrupt Decay,1× Sigarda, 1× Golgari Charm
Side out: 2× Knight of the Reliquary
Sideboardování je zde poměrně obtížné, protože v decku není nic, co bychom vyloženě chtěli odsidovat, nicméně Decay, Sigarda i Charm jsou v tomto matchupu výborné. Většinou vyndávám dva Relikviáře, jelikož mi přijdou moc pomalé proti deckům s kántry a levnou disrupcí. Ze stejného důvodu je možné vyndat i Loam, ale ten zase dokáže excelovat v delší hře. Pokud se dostanu až do stavu naprosté bezradnosti, tak potom sáhnu po pravidlu „když nevíš, tak dej pryč od všeho něco“ a odsiduju jednu Thalii a Matku…
RUG Delver - Opět nepříjemný matchup, se kterým se budete setkávat velmi často, jelikož tenhle deck je u nás velmi populární. Základ je ustát počáteční nápor, jelikož naše karty jsou v late game daleko silnější, než jejich. Jakmile nám projde Thrun, Ooza, nebo Brimaz, tak už bychom neměli prohrát.
Osobně jsem pro strategii swordovat Delvera/Goyfa ihned po vyložení, jelikož deck má tolik disrupce, že není možné hrát vždycky kolem všeho (když si necháte manu na Daze, tak zase neobehráváte Spell Pierce, apod…). Netřeba pak asi dodávat, že je nutné fečovat když je soupeř zatapovaný, jelikož Stifle je velmi nepříjemná karta. Ze stejného důvodu buďte opatrní s Relikviářem.
Side in: Rest in Peace, 2× Abrupt Decay, Thalia, Spirit of Labyrinth
Side out: 2× Thoughtseize, Qasali, 2× Aven Mindcensor
Rest in Peace se vypořádá se dvěma soupeřovými bytostmi ze tří, Decay je naprostý allstar a Thalii se Spiritem mám rád, jelikož soupeři alespoň částečně znepříjemňují hru. Mám je určitě raději než Thoughtseizu, jelikož proti decku s tolika cantripy nemá zase takovou váhu, nemluvě o tom že ztráta dvou životů je v tomhle matchupu také docela znatelná.
BUG Delver/Shardless BUG – nejtěžší matchupy, zejména s kontrolními verzemi BUGu mám velké potíže. Na rozdíl od RUGu mají lepší karty do late game, hlavně v podobě v podobě Liliany a Jace. Plno verzí taky hraje Perník, se kterým bohužel nenaděláme vůbec nic. U Shardless verze je pak nejdůležitější karta Ancestral Vision – pokud nemáte dostatečný tlak na stole a soupeř je resolvne, tak je většinou konec. Naše trumfy jsou podobné jako proti RUGu, tedy Thrun, Ooza a Brimaz.
Side in: Rest in Peace, 2× Abrupt Decay, Spirit of Labyrinth, Sigarda (Golgari Charm, Sword of Fire and Ice, Pithing Needle)
Side out: Qasali, 2× Aven Mincensor, 1× Mother of Runes, 1× Thoughtseize
Side je podobný jako proti RUGu s tím, že je možno přisidovat několik dalších karet v závislosti na jednotlivých verzích, například pokud víte, že soupeř hraje playset True-Name Nemesis, tak klidně přisidujte Sword a Charm. Pokud hraje soupeř více planeswalkerů, nebo Perníky, je možné nasidovat i Jehlu.
Z osobních zkušeností mohu říci, že se po sidu dost často stává, že vyhraje ten, kdo jako první rozjede Loam. Soupeř také nemá efektivní způsob, jak zabránit killu pomocí Marit Lage. Největší slabinou soupeře je Sigarda, ale to už jsem zmiňoval několikrát…
A tím jsme se dostali na úplný konec. Doufám, že vás článek navnadil a že se brzo na nějaké legačce potkáme!
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře