Ostatní
Legacy - rozbor nejhranějších karet
Vítám vás u dalšího pokračování Úvodu do Legacy. Ten dnešní bude trošku delší. Nechtěl jsem vás totiž ošidit o slibovaný rozbor nejdůležitějších jedenapůlkových karet. Zároveň se ale minulý víkend odehrál další turnaj z Czech Legacy Series. O tak důležité akci jsem prostě musel napsat, nechtěl-li jsem být za ignoranta.
Pro čtenářovu snazší orientaci jsem dnešní Legačku rozdělil na dvě části.Snad to bude dostatečné opatření, abyste se necítili zahlceni písmenky.
Část první, aneb "Alpha, Beta, Legacy"
Následující seznam neberte jako nějaké neměnné dogma. Silných a často hraných karet byste od většiny písmen vymysleli desítky. Já jsem jen vybral ty karty, které mě oslovily buď svou obrovskou herní silou, nezvyklou cenou, vlivem na metagame, nebo kombinací předchozího. S jedinou výjimkou jsem vždy ke každému písmenu vybral jen jednu kartu. Věřte, že to nebyl nijak snadný výběr.
Berserk. Pro svou vysokou cenu je tato karta k vidění spíš na MWS než v papírové podobě. Berserk se většinou hraje jako součást nějakého komba, známý příklad je třeba Affinita, kde je obvyklý cíl Berserku většinou Atog nebo Arcbound Ravager. Hraje ho také The Cure (nikoliv gothic-rocková kapela, ale experimentální aggro/kombo zelenočerný balík.)
U písmene "B" prostě musím zmínit ještě Blood Moon a Back to Basics, jejichž vliv na hru bývá často srovnatelný s Berserkem... a rozhodně je potkáte častěji.
Chalice of the Void. To je jedna z nejoblíbenějších sideboardových kartiček. Zastavuje rychlá komba, Fritku a agresivní balíky s nízkou manovou křivkou jako je třeba zelená Mašina nebo minule rozebírané MBA. Je to také základní karta už zmiňovaných "8-Tomb" balíčků typu Dragonstompy.
Disciple of the Vault. Jedna z nejsilnějších common na Legacy. V kooperaci s Ravagerem dokáže úplné divy. Umí prorazit soupeřovu ochranu tvořenou Worshipem. Ve více kusech se každý topdeck Chromatic Stary náhle mění na Shock či Lightning Bolt s prolíznutím. A pokud se v mirroru potkají dva Disciplové na opačných stranách stolu, pak způsobují neuvěřitelné bolení hlavy.
Na druhé straně je nutno přiznat, že Disciplova síla je vázána na zbytek balíčku a tak se jeho použití omezuje na Affinitu, KCI, příp. nějaká pseudoflashová komba s Protean Hulkem.
Engineered Plague. Na formátu, kde jsou obvykle velmi výrazně zastoupeni Goblini, je Engineered Plague jasná karta do sideboardu každého balíčku, který umí generovat černou manu.
Force of Will. Jestliže jsem doposud psal o kartách, které možná jsou a možná taky nejsou poznávacími znameními Legacy, pak FoW (či Forsáž) je zcela mimo diskusi. Force of Will je "lepidlo, které drží formát pohromadě". Umožňuje kombům prorazit kontrolní zeď, agresivní balíky jím odvracejí zvratové karty typu Wrath of God, kontrolům pak umožňuje přežít úvodní kola.
Pro optimální využití čtyř Forsáží je obvykle vyžadováno přinejmenším dalších 16 modrých karet. To sice poněkud limituje herní hodnotu této karty, přesto je to ale jedna z nejsilnějších karet na formátu.
Goblin Lackey. Symbol jedenapůlkových Goblinů. Lokaj dává Goblinům tu správnou šťávu! Tempo, které v prvních kolech dokáže vygenerovat, je často smrtící. Dlužno ovšem podotknout, že podobně jako minule zmiňovaný Dark Confidant, i tenhle malý chlapík má poněkud nešťastný sklon vrtat se v neodborně zajištěných elektrických rozvodech.
Stejně jako Forsáž, i Goblin Lackey má dost specifické požadavky na balíček. Jestli ale u Forsáže jsme na pochybách, zda máme nutnost šestnácti modrých kouzel v balíčku vůbec považovat za nevýhodu, u Lackeyho jsme si naopak 100% jistí - ano, určitě chceme hrát třicet goblinů...
Hymn to Tourach. O Hymně jsem psal už minule a od té doby se stále nic nezměnilo. Nejlepší dvoumanový discard, navíc v běžné raritě. Nejhezčí obrázek má dle mého skromného názoru verze ilustrovaná Quintonem Hooverem.
Ill-Gotten Gains. Tahle karta vyniká ve dvou směrech - jednak je to skvělý discard, obzvláště ve spojení s Leyline of the Void. Především je to ale motor známého kombo balíčku, IGGy Popa. Na starém cmusu byl rozbor balíčku pro Vintage, pro referenci přikládám link na jedenapůlkovou verzi:
www.mtgthesource.com/forums/showthread.php
Jötun Grunt. Aneb největší bílá ryba. Abych řekl pravdu, tak Grunt mi ze začátku přišel jako taková znouzectnost, jelikož pro "J" jsem nedokázal najít jinou skutečně silnou a hranou kartu. Když jsem si však uvědomil, jak tenhle obří voják vadí Aggroloamu, Terrageddonu a některým hrobovým kombům, tak jsem musel konstatovat, že Grunt vlastně vůbec není špatný. Přinejmenším do sideboardu.
Karakas. Ještěd je nejen vhodný pro vracení reanimované Akromy, ale je také srdcem balíčku známého jako Death and Taxes. Pokud se o ten balík budete zajímat, všimněte si synergie mezi Karakasem, Vialou a Mangarou. To je velice nepříjemný zámek, věřte mi!
Následujícím odkazem se dostanete k zajímavému myšlenkovému experimentu, který probíhal (či dosud probíhá) na Sourcu. Až pochopíte, o co přesně jde, tak si v decklistech najděte "Isamaru's singularity". A potěšte se další krásnou synergií.
www.mtgthesource.com/forums/showthread.php
Lion's Eye Diamond. Neboli Black Lotus pro Legacy. Ponejvíce ho najdete jako "jednorannou zbraň" v Ichoridovi či Madnessu, dále pak samozřejmě v IGG, případně v Salvager/Gamekeeper kombu, kde LEDka vytváří nekonečnou manu.
Pozor! Zahození celé ruky je součástí aktivační ceny, takže nejde vypnout třeba Jehlou. Z Gathereru si také dovolím zkopírovat doplňující informaci k LEDce. "10/4/2004 The ability is a mana ability, so it is played and resolves as a mana ability, but it can only be played at times when you can play an Instant. Yes, this is a bit weird."
Mox Diamond. Další rychlá mana a další odkaz na P9. Mox Diamond způsobuje dost očividnou karetní nevýhodu (mimochodem: mrkněte na errata!) a vyžaduje poněkud větší množství zemí v balíčku, než je obvyklé. To je přesně ten důvod, proč Mox najdete v balíčcích, které obě nevýhody obracejí ve prospěch. Příklad? Tak jen namátkou - Stax, Aggroloam, Terrageddon, Übermadness...
Nether Void. Prozatím nejdražší "světové očarování" v Magiku a zřejmě tomu tak bude i v budoucnosti. Wizardi už dávno rozhodli, že přínos tohoto typu karet je všeobecně tak malý, že už se další tisknout nebudou.
Přínos konkrétně Nether Voidu je naproti tomu obrovský. Se správnou akcelerací a rozumnou podporou dokáže tahle karta sama o sobě vyhrávat. Zdražení všech kouzel o tři many způsobí soupeři obvykle tolik potíží, že nebude schopen ustát vyvíjený tlak. Jediný, zato skutečně zásadní problém je správné načasování. Protože své hrozby musíte samozřejmě zahrát před Nether Voidem, stačí pak často jediný instant zahraný v reakci na seslání Nether Voidu (třeba jen blesk do Negatora, klidně i nesmrtící) a najednou jste to vy, proti komu se tahle karta obrátí. Proto se v balíčcích užívajících Nether Void často hraje Tomb of Urami nebo Phyrexian Totem.
Opalescence. Je k vidění ponejvíce v aggro/kombo/kontrolním balíčku známém jako White Sui. Základem je:
- dostat do hrobu Opalescenci, Humilitu, Sterling Grove a Worship.
- zahrát Replenish
- v reakci na Replenish se zastřelit
Tento balíček je poměrně složitý a málokdo má pro jeho hraní odvahu.
Pernicious Deed. Ten snad není potřeba nijak zvlášť představovat. Základ mnoha kontrolních balíčků, ochrana před otravnými permanenty, a masové zabíjení. Navíc má psychologický efekt podobný Disketě (Nevinyrral's Disk) - soupeř neví, co ještě může položit do hry, než pohár trpělivosti přeteče.
Mám pro vás takové doporučení - jestliže soupeř zahraje byť jen jediné Bayou, pak se pro jistotu připravte na Perník. Obvyklá protizbraň je Stifle nebo Pithing Needle.
Rofellos, Llanowar Emissary. Vynikající generátor velkého množství many. Elfí balíčky díky tomuto borci (a samozřejmě s pomocí karet jako Exploration nebo Priest of Titania) dokáží neskutečně rychle rozjet nějaké kombo, seslat velkého vaška, nebo složit zapeklitý zámek. A přitom se vlastně pořád jedná o víceméně "rogue" balíček, kromě Gaea's Cradle nenáročný na manovou skladbu.
Serendib Efreet. Vzhledem k poměru cena/výkon můžeme Serendiba prohlásit za druhou nejlepší modrou nestvůru.
Tarmogoyf je nejlepší dosud vydaná modrá potvora. Wizardi ji dokonce museli vytisknout se zeleným rámečkem, aby ji zpitomělí hráči Thresholdu omylem nezahazovali do Force of Will.
Umezawa's Jitte. Zdaleka nejlepší karta pro aggro/aggro mirrory. Všimněte si vysoké synergie s nestvůrami!
Vindicate. Tu najdete nejčastěji v aggro/kontrolních balíčcích. V prvních kolech je obvykle používána na boření soupeřových zemí a čištění cesty pro útočníky. V pozdější fázy je to zase způsob, jak se zbavit nějakého permanentu, který nám brání ve výhře. To z Vindikačky dělá velice flexibilní kartičku - v podstatě nikdy to není mrtvá karta a vzhledem ke své nízké sesílací ceně a zároveň vysoké účinnosti ji chcete vidět víceméně pokaždé. Že šetří místa v balíčku, které by jinak obsazovaly situační karty jako Disenchant, to snad ani nemusím nějak zvlášť zdůrazňovat.
Wrath of God. (Nebo Damnation.) Už několikrát jsem v předchozích článcích zmiňoval, jak moc je Legacy definovaná combat fází. Nebudu se tedy opakovat a rovnou přeskočím k tomu, že dobrá combat fáze je zase definovaná tím, zda v minulém kole někdo nezahrál "Vrata". Ačkoliv se sice může zdát, že Wrath of God je pro Legacy moc pomalý, tak opak je pravdou. Jednak je na Legacy dost způsobů, jak zbrzdit soupeřův úvodní nástup a vydržet do čtvrtého kola, resp. do čtvrté many. Druhý aspekt je ten, že beztak není žádné lacinější masové zabíjení, nebo přinejmenším ne tak ultimátní. Flamebreak, Perish, Pyroclasm, Suleiman's Legacy či Tivadar's Crusade jsou všechno strašně omezené karty a rozhodně nedosahují hrozivé síly Wrath of God.
Xantid Swarm. Vosy jsou nejen kartička s ilustrací, která obsahuje největší počet živých tvorů od jednoho druhu, ale taky je to jeden z nejelegantnějších způsobů, jak ochránit své smrtící kombo. Řekněme, že hrajete balíček, který právě takovým kombem zabíjí a zároveň nehraje (téměř) žádnou potvoru. Soupeř pravděpodobně před druhou hrou odsiduje veškeré zabíjení a přidá rušení. Pokud se vám podaří protlačit a udržet Xantid Swarm, tak rázem získáváte obrovskou výhodu. S velkou pravděpodobností se pro soupeře část jeho karet právě stala zbytečnou přítěží. Do třetí hry pak musíte samozřejmě znovu sideboardovat, aby soupeř nevěděl, jestli má nebo nemá do balíčku vrátit zabíjení.
Xantid Swarm najde své užití i v agresivních balíčcích, kde buď úplně ruší modrá protikouzla, nebo aspoň vyláká Forsáž či Swords to Plowshares. Taky se s nimi můžete pokusit zastavit High Tide, ale tady vás musím trochu zklamat - dokud se vám nepodaří vymyslet, jak zaútočit ještě před koncem upkeepu, tak vlastně Vosy nic neumí. Soupeř vás prostě porazí v reakci na trigger. Ale pořád je Xantid Swarm tisíckrát lepší než Chimney Imp a s Rancorem už dokonce umí i štípat. (Akorát vám nepřeju to rozhodování, jestli hrát Rancor před útokem nebo až po něm...)
Yixlid Jailer. Ne snad, že by Yixlid Jailer byl nějak zvlášť silný, ale jednak je to jedna z mála kartiček na "Y" a pokud se navíc vaše metagame výraznou měrou skládá z balíků pracujících s hrobem, pak byste snad tohoto šmrdláka mohli využít.
Další kandidát je zřejmě jen Yosei, the Morning Star. Zajímavé je, že jsem nenašel žádnou Yavimaya kartičku, která by stála za zmínku... a přitom jich je poměrně hodně.
Zo-Zu the Punisher. Ankh of Mishra, který jde hledat Gobliní Matronou. Také se tapuje do útoku, zablokuje Goyfa a v neposlední řadě má tisíckrát veselejší ilustraci, než většina ostatních karet začínajících na "Z". Obvykle se hraje v Goblinech či Landestrukci. Víc vám k Zuzymu neřeknu. Nebo snad ano...?
Část druhá, aneb "Zuzyho pohár"
Jak asi víte, na sobotu 16.2. pro nás Jan Zuskač aka Zuzy připravil druhý turnaj z letošní Czech Legacy Series. Sláva mu! Turnaj se odehrál v brněnském Černém rytíři a navštívilo ho 25 lidí. Jelikož je CLS (a sesterská Czech Vintage Series) zdejší jednoznačně nejlepší (prozatím oznámenou) akcí pro formát Eternal, musel jsem se sobotního turnaje samozřejmě zúčastnit. Mám pro vás teď takový kraťounký report, ale než se do něj pustíme, chtěl bych ještě jednou Zuzymu poděkovat za moc hezký turnaj a popřát mu mnoho úspěchů během následujících pokračování Czech Eternal Series. Myslím, že Zuzyho série má slušnou šanci stát se kvalitní, vyhledávanou a uznávanou akcí.
Samotný report bude co nejstručnější, aby dnešní Úvod do Legacy nepřekročil rozumnou a pro čtenáře únosnou délku. Přesto si z něj snad uděláte aspoň povšechnou představu, jak CLS probíhala. Doufám také, že také na příští Zuzy Cup nalákám ty, kteří minulý víkend chyběli. Turnaj totiž byl opravdu moc prima - utíkal svižným tempem, hrálo se v přátelské a klidné atmosféře a ceny byly štědré.
Svůj decklist ani psát nebudu. Zuzy jistě dá na cmus decklisty jak sobotní, tak i nedělní Top 8, takže ušetřím jednak trochu místa za decklist, zároveň i vaše nervy – ano, probojoval jsem se do osmičky. To také znamená, že jsem se umístil dostatečně vysoko pro to, abych dosáhl na ceny. Jak vysoko, tím budu drahé čtenáře ještě chvilku napínat.
Takže...:
Report.
Večer před CLS se v pražské pobočce Černého rytíře hrála páteční Legacy. Mimochodem, začíná se nám konečně formovat jedenapůlková komunita, tak tímto apeluji na všechny pražské hráče Magiku – chcete-li, aby se o vás za pár let mluvilo jako o zakládajících členech „pražský legačky“, tak sebou rychle hoďte! Mimopražští jsou samozřejmě též vítáni – jestliže Praha vždy byla a dále bude srdcem českého národa, pak venkov zase byl a bezpochyby i zůstane jeho duší. A mezi srdcem a duší musí panovat jednota, jinak tělo (ať už tělo lidské nebo národní) zmírá.
Ale zpět k turnaji. (Pozor, teď píšu o tom pátečním!) Bral jsem ho jako takový (před)poslední test před sobotní velkou Legačkou, takže mě trochu mrzelo, že jsem dostal naloženo 1:2. Šel jsem tedy zapít žal do blízké hospody (s mírou, vždy s mírou...) a rovnou jsem si tam naposledy otestoval svůj balíček. A to proti MBA, což je můj oblíbený match-up, především proto, že je neuvěřitelně nepředvídatelný a že se během hry štěstí přiklání jednou na tu, podruhé na onu stranu. Nyní už vám asi bezpodmínečně musím prozradit, co jsem hrál. Tak tedy Ugw Threshold (ano, občas jsem člověk bez fantazie). Balík vypadal takto:
Páteční (a taky sobotní) MD:
19 zemí
14 potvor
8 cantripů
8 rušení
2 Jitky
5 CB+SDT kombo
4 Swords to Pl.
Sobotní (ne však páteční) SB:
Medlářové, Grunti, Katakiové, Kr. Gripy
V téhle sestavě jsem balíček v sobotu ráno dával do batohu. (Přesný decklist dodá či už dodal Zuzy.) Vstával jsem v šest hodin, což nepamatuju od doby, kdy jsem změnil zaměstnání. Rychle jsem vyrazil na Smícháč, kde jsme měli sraz se Zuzym. Cestou jsem potkal spolužáka ze střední školy, ale přehlédli jsme se, jestli mi jako rozumíte.
Osádka našeho automobilu se skládala ze šesti hlav a čtrnácti nohou. V Brně jsme byli rychle a bez potíží, dálnice byla prázdná a ani „čerti negrilovali“; beztak jsme jeli předpisově.
Turnaj samotný začal rychle, registrace byla bezproblémová, lidi fajn. Prostředí bylo sice trochu stísněné, ale zase se nás sešlo „jen“ 25, takže nic strašného.
Jak už jsem psal výše, hrál jsem Ugw Threshold. Změny oproti jiným verzím byly jen kosmetické – hrál jsem kombo Counterbalance a Sensei´s Divining Top (občas se ještě nehraje), dva Enforcery (občas se už nehrají), dvě Jitty maindeck, čtyři basiky (2/2 Island/Forest) a jednu Savannu. Během turnaje mi nikdy nevadilo, že nemám základní Pláň. Savannah mi nikdy neuškodila, v balíčku nadále zůstane. Na poslední chvíli jsem vzhledem k neustálému strachu z hrobových komb a LftL.dec balíčků trochu pozměnil sideboard, ale bývalo by se nic nestalo, kdybych tak neudělal.
Ještě vám dlužím informaci, kdo se z našeho vozu vlastně účastnil turnaje: samozřejmě já a Zuzy, dále Techno a Karol Čillík. Takže žádní klučíci... jestli se teda můžu aspoň trochu pochválit.
Hrálo se na pět kol a Top 8. Na první kolo se hned podíváme.
1. kolo, Matouš Trajhan, bílý Stax ( „b“ minuskou, jen označuje barvu).
Matouše jsem potkal už v pátek, takže jsem věděl, že mě nečeká nic moc snadného. To se mi taky rychle potvrdilo, protože Matouš snadno složil neprolomitelný zámek, takže mi za stavu 18:20 v Matoušův prospěch nezbylo než vzdát se.
V druhé hře jsem naopak rozmoštoval já jeho, když rychlého Tarmogoyfa, navíc podporovaného zraněními z Ancient Tomb, nedokázal Matouš uhlídat.
Ani třetí hra nerozhodla. Po sideboardování to mám sice o něco lepší, protože vyhodím zcela mrtvé karty jako Counterbalance a naberu Katakiho a Medláře, nicméně Stax mě ještě pořád může dostat pod zámek rychleji, než bych snesl. Pokud je ve hře navíc Chalice na jedna, tak se ani nedokážu zbavit Exalťáka.
2. kolo, Martin Vlček, Bílé koně („B“ verzálkou, součást pojmenování).
Martin měl vždy velice rychlý nástup a obzvlášť Swords to Plowshares, Mother of Runes a Whipcorder jsou karty, které mi hodně vadily. Jakmile se mi ale povedlo složit zámek z Counterbalance a SDT, tak se hra rychle rozhodla v můj prospěch. V druhé hře můj poslední zápis životů dokonce zní 7:22 pro Martina a přesto mi o kolo později vzdal, když zjistil že se už nedokáže zbavit mých příšer a zároveň protlačit do hry nějaké své. Kdyby mu včas přišla Aether Vial nebo Exalťák... ale to už je pozdě řešit a já jsem za to samozřejmě rád.
3. kolo, Jan Kouřil, UR Standstill
V první hře jsem začal, stejně jako ve většině zápasů během turnaje. Velice rychle jsem položil CB+SDT, Tarmogoyfa a Jittu. Následně jsem během pár kol Honzu bravurně smetl. Byl jsem nemilosrdný, tvrdý, razantní a přesný
Ve zbylých dvou hrách si se mnou Honza utřel... nos. Nedal mi opravdu sebemenší šanci. Vzhledem k tomu, že první hra byla vyložená procházka růžovým sadem, tak musím přiznat, že porážka se mnou pořádně zacvičila. Navíc jsem měl už na kontě jednu remízu, nesměl jsem tedy v následujících kolech chybovat.
4. kolo, Michal Mendel, B/W aggro
V Míšův neprospěch hrály dva faktory. První, jakžtakž ovlivnitelný, byl ten, že mu nepřijel kámoš s kartami na půjčení, takže mu chyběly přinejmenším duály. Druhý faktor, a ten už byl zcela mimo Michalovu působnost, je ten, že hru proti MBA (a Michalův balík, ač dvojbarevný, se mu dost podobal) mám „z určitého důvodu“ fakt nacvičené. Navíc mě tenhle match-up moc baví, takže jsem ve své vítězství uvěřil hned, jak se na stacku objevila Hymna.
Counterbalance+SDT a Jehla na Nanuka. To je klíč k vítězství. Zvítězil jsem 2:1, ale zjistil jsem, že bíločerná verze je přece jen těžší soupeř. Jednak má víc kouzel na trojmanovém slotu, dále disponuje lépe manově rozloženým zabíjením a navíc nedokážu využít její (navíc mizivé) barevné nestability, protože jsem to většinou já, kdo má problémy se zeměmi.
V druhé hře jsem taky udělal nepochopitelnou a neodpustitelnou chybu – naběhl jsem si do Perishe. Dva Goyfové a Mongoosa... to už je skoro na deset bodů za umělecký dojem. Sice jsem se tvářil jako hrdina, Michal snad možná i na okamžik věřil, že mi šlo jen o to, abych ten Perish vylákal, ale... pravda je jiná. Prostě jsem na tuhle možnost úplně zapomněl a nechal se nachytat se staženými kalhotami.
5. kolo, výhra domluvená v můj prospěch.
Soupeř se nemohl dostat do Top 8, takže mi to za sedm bustrů pustil. Pro jistotu jsme si ještě hodili kostkou, což jsem samozřejmě vyhrál, protože moje kostky byly zabroušené.
Před osmičkou jsme si s Technem medili, že to vypadá, jako by naše auto mělo turnaj "vyownovat" - postupoval jsem já, Techno a Karol. Trochu jsme to tím asi zakřikli, Techno vypadl hned ve čtvrtfinále, když dle vlastních slov potkal nejtěžší match-up. Já jsem... ale to se dozvíte.
Čtvrtfinále. Jan Kouřil, UR Standstill
Ach, znovu moje Nemesis z třetího kola! Ale tentokrát se mi hra neobyčejně povedla a některé situace byly skutečně "na facku". Zvítězil jsem překvapivě snadno, takže jsem tomu ani sám nevěřil. Po zkušenostech z předchozího zápasu jsem čekal, že to budu spíš já, kdo vypadne.
Před druhou hrou jsem chtěl zkusit takovou zvláštní taktiku, že bych vyndal FoW a část cantripů, přesytil balíček potvorami (včetně Katakiho) a vyhrál na pouhou početní převahu - všechny bytosti by mi Jan prostě nepostřílel. Když jsem si ale uvědomil, že bych také musel vzít tři až čtyři Jehly proti Mishrám a Lavamancerům, plán jsem vzdal, protože ty dvě části plánu (nabrat co nejvíc potvor a zároveň vzít co nejvíc Jehel) byly prostě kontraproduktivní. Ale mohlo to být zajímavé.
Mimochodem, bral jsem jen jednu Jehlu a tu jsem našel hned v prvním Brainstormu. Jak říkám, na facku. A dokonce jsem s ní zasáhl i správný cíl, ne jako v předchozích hrách, kdy jsem zakazoval všechno okolo, ale Mishru pořád ne a ne trefit...
Semifinále. Karol Čillík, mirror
Poprvé za turnaj jsem nevyhrál hod kostkou. Mělo to snad být znamení, že se ode mě štěstí odklání?
V první hře položil Karol postupně Tarmogoyfa, Mongoosu a dalšího Goyfa. Chvíli mě s nimi jezdil (Mongoosa byla na stole největší - v hrobě byly jen instanty a sorcka), zatímco jsem se snažil něco vymýšlet. Ale Swordy mi Karol rušil, 2/3 Goyf nic nedokázal a když jsem konečně dostal zemi do hrobu, tak už bylo pozdě - jednak už jsem měl dost málo životů, takže by mě asi nepomohl ani úspěšný blok Mongoosy, navíc se Karol mého Goyfa zbavil.
V druhé hře jsem velice rychle položil dvě Mongoosy a Jittu. Vtipy na vrub této herní situace jsem nevnímal - jednak jsem věřil, že se prokoušu k nějaké plátovatelné potvoře, zadruhé mi chyběly snad dvě tři karty pro threshold. Stačil jeden Brainstorm, v něm fečka a Goyf a bylo by hotovo. Nebylo mi to však přáno a Karol mě znovu smetl. Bylo to poprvé během turnaje, co mě podrazila Jitta... a vlastně se to tak ani nedá brát, byla to prostě souhra několika nepříznivých faktorů (a Karolova herního umu), co mě porazilo.
Takže takhle pro mě dopadla brněnská část Czech Legacy Series - skončil jsem v semifinále.
Ale jsem spokojený. Odnesl jsem si Taigu. Zahrál jsem si spoustu napínavých partií. Zkusil jsem si jeden z nejsilnějších a nejdražších balíčků Legacy. Znovu mě strašně moc potěšil Tarmogoyf, který teď sice příšerně zaplevelil všechny balíčky, ale zase dává hraní spád a šťávu.
Mimochodem, v souvislosti s Tarmogoyfem se musím k něčemu přiznat. Nemám silné (ani žádné jiné) auto, nenosím šperky, oblečení mi kupuje máma, boty mám jediné, všechna moje elektronika je z minulého tisíciletí. Nepěstuji žádné sporty, kterými se zabývá tzv. "high society". Nezajímá mě móda, modelky, herci a herky. Na obědy chodím k Číňanům a piju pivo. Prostě si myslím, že rozhodně nejsem snob. S jedinou výjimkou - když jde o Magic. Tady jsem ale neuvěřitelný snobák a fakt to o sobě vím. A to je další důvod, proč mě Threshold tak moc baví. Když se mi povede zahrát skutečně hezkou sekvenci feček, duálů, Forsáží a Goyfů, tak mám prostě radost, jak lidem okolo padají čelisti. A samozřejmě mě baví cítit tu sílu.
Tolik tedy. Blížíme se k závěru dnešní Legačky, tak jen v rychlosti zmíním ješte jednu příhodu, související s turnajem. Vzhledem k tomu, že jsme jeli do Brna pouze na jedenapůlku, vraceli jsme se s Matoušem Trajhanem večer společně do Prahy. Na nádraží jsme zjistili, že autobus nám jede za hodinu, tak jsme ještě zašli do hospody na polívku a pivo.
Vybrali jsme si takový pajzl vedle Grandu a musím říct, že jsme teda čuměli. Ve společnosti dvou chlapců tam seděla banda náctiletých slečinek. Všechny musely být buď dokonale hluché, nebo naprosto morálně indiferentní. Jejich společník totiž trpěl těžkou pornolálií, ale ani jedna z dívek nevypadala, že by jí to nějak vadilo. Zato mně ta nepřerušovaná záplava neskutečných chlíváren obracela žaludek naruby. A to jsem za sedm let, co jsem pracoval ve fabrice, zvyklý na leccos. Vůbec si nedokážu představit, co tahle děvčata nutí trávit (zřejmě každý) večer ve společnosti člověka, jehož věty se skádají jen ze zájmen a urogenitálně-fekálních výlevů.
Když pak sál začali obcházet tři podivná individua tahající zpod kabátů kontraband - fernet, kafe, mobily - usoudili jsme, že vlastně na nádraží nebude až taková zima.
Strašný podnik. Omlouvám se, ale nemohu podat příznivější zprávu.
Cestou domů jsme do mrtě rozebrali Matoušův bílý Stax. Trochu už na nás šla po celém dni únava, takže v Praze jsme se rovnou rozešli. Před barákem jsem byl v deset večer po šestnáctihodinové šichtě. A chtě nechtě se mi vybavila slova jedné mé oblíbené písničky:
"See the smile waiting in the kitchen.
Food cookin' and the plates for two.
Feel your arms reaching out to hold me.
In the evening when the day is through."
Děkuji za váš čas.
Slovo závěrem:
Příště si rozebereme jeden kontrolní balíček. Bude to takový board control, čili balík pro specifickou metagame (hodně aggro, žádná komba). Je to ale balík, který je docela úspěšný a zároveň laciný, takže by to mohla být docela dobrá inspirace. Bude to... ale však se to včas dozvíte.
Taky bych se chtěl ospravedlnit, že nereaguji na diskuse pod články. Není to tím, že bych si svých čtenářů nevážil. Vzhledem ke svému pracovnímu i mimopracovnímu vypětí prostě nemám čas odpovědět takovým způsobem, který bych považoval za vyčerpávající. Polepším se, slibuji!
Příště nashledanou!
PS: V anketě sice zvítězila Necropotence, ale dost těsně! To jsem byl trochu překvapený, čekal jsem pro Nekru tak 90 %...
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.