Ostatní
Dvojka na Mirrodinu část druhá
Dvojka na Mirrodinu část druhá
Dnes, jak již bylo avizováno, budou v našem hledáčku strategie pasující do škatulky „Rampa“ nebo „ nestvůrčák“ . V prvním případě to bude poněkud fádní, nicméně mezi „tlačáky“ je o poznání více novinek.
Rampa
Do této kategorie spadají všechny balíčky kolem zeleného hledání zemí (exlore, cultivate atd..) a taktéž zeleného „ Primeval Titána“. V praxi potkáme nejčastěji dvě varianty. Jednu zneužívající zemi „ Valakut“ a druhou trápící oponenty tím nejlepším z rodu Eldrazi. Existuje však ještě zajímavá „combo“ varianta, jenž nedávno představil „šilený“ konstruktér Travis Woo.
Tradiční valakut rampa může vypadat třeba takto:
Rampa Main Deck Sideboard 2 Wurmcoil Engine
3 Avenger of Zendikar
3 Oracle of Mul Daya
4 Primeval Titan
3 Khalni Heart Expedition
4 Harrow
4 Lightning Bolt
3 Summoning Trap
4 Cultivate
4 Explore
5 Forest
12 Mountain
2 Evolving Wilds
3 Terramorphic Expanse
4 Valakut, the Molten Pinnacle
1 Verdant Catacombs1 Wurmcoil Engine
3 Gaea’s Revenge
1 Comet Storm
3 Nature’s Claim
3 Memoricide
3 Pyroclasm
1 Swamp
Tento balíček se hrál již na konci loňské dvojky, což ho postavilo do role tradičního „dinosaura v místnosti“. Čímž rozumíme strategii, jenž je papírově pasovaná do role dominantního hráče nového formátu a každý, kdo se snaží přijít s vlastním balíčkem se s ní musí chtě, nechtě vypořádat. Výsledky prvních turnajů ukazují, že sílu tato strategie dozajista má. Nicméně už v současné chvílí existují dobré způsoby, jak ji porazit a dle vizí některých profesionálů brzy vyklidí své místo na slunci.
V maindecku není příliš novinek, snad jen absence „rampáče“, jenž by se hrál, ale jaksi to nejde( odrotoval). Jedinou kartou z nové edice je tedy „šestý“ titán. Vše ostatní zůstalo při starém. Zahrajete několik hledání zemí, sešlete svého čuníka a pokud se s ním soupeř vypořádá, máme pořád možnost controlovat hru Valakutem.
V sideboardu vidíme Memoricide, což je právě jedna z cest, jak znepříjemnit život jiné „rampě“.
Druhou možností je tedy Eldrazi rampa:
Eldrazi Rampa Main Deck Sideboard 3 Everflowing Chalice
2 Wurmcoil Engine
4 Joraga Treespeaker
4 Overgrown Battlement
4 Primeval Titan
4 Summoning Trap
1 Emrakul, the Aeons Torn
1 Kozilek, Butcher of Truth
1 Ulamog, the Infinite Gyre
2 Cultivate
4 Explore
3 Growth Spasm
13 Forest
4 Eldrazi Temple
4 Khalni Garden
2 Mystifying Maze
3 Tectonic Edge
1 Eye of Ugin4 Ratchet Bomb
2 Acidic Slime
1 Gaea’s Revenge
4 Obstinate Baloth
2 Terastodon
2 Naturalize
Oba dva tyto balíčky jistě dobře znáte, takže místo jejich podrobného popisu se raději podívám na třetí možnost, kterou dost možná mnoho z vás ještě nevidělo.
Combo Rampa Main Deck Sideboard 4 Lotus Cobra
3 Joraga Treespeaker
4 Explore
3 Khalni Heart Expedition
4 Oracle of Mul Daya
4 Primeval Titan
3 Ob Nixilis, the Fallen
3 Avenger of Zendikar
4 Genesis Wave
11 Forest
2 Island
2 Swamp
4 Verdant Catacombs
4 Misty Rainforest
2 Evolving Wilds
2 Terramorphic Expanse
1 Creeping Tar Pit4 Jace Beleren
4 Consume the Meek
4 Obstinate Baloth
3 Overgrown Battlement
Jak jsem ji řekl, jde spíše o combo balíček. Akcelerace zde slouží k zahrání, co největší Genesis Wawe, jenž nám v ideálním případě přinese Ob Nixilise s kopou zemí a vyhraje hru v jednom kole. Tento plán je dobrý proti jiným rampám, nicméně není úplně ideální proti controlu nebo agrru. Proti controlu postrádáme v rampách tradiční Summoning Trapy a proti potvorám se v první hře zase nedovedeme dostatečně bránit.
Sideboard nám dává Jace proti controlu a možnosti, jak hrát proti fritce a potvůrkám. I přes svou zajímavost, však tento balíček asi nebude vašim častým soupeřem. Může mít úspěch tam, kde ve fieldu čekáte 3rampy ze 4 soupeřů, ale všude jinde poněkud zaostává. Konečně sám jeho konstruktér (trawis Woo) ho považuje spíše za „pet deck“ a doporučuje si ho vyšperkovat vlastními „pet kartama“ ( oblíbenci), pokud si ho chcete vzít. V tomto aspektu se nabízí hlavně zařazení šikovné zelené zídky ( battlement) již do maindecku a celková revize sideboardu a předně našeho plánu proti controlu na druhou a třetí hru.
Pokud jste si draze nakoupili Primeval Titány, bude pravděpodobně jeden z těchto balíčku vaším oblíbencem v nejbližších měsících. I přesto je však třeba zamyslet se nad trendy, jakými se standart ubírá, nebo možná ubírat bude. To znamená jednak přítomost tectonic edgů, Frost titánu a spreading seas a „druhak“ existenci velmi nepříjemných karet jako Sadistic Sacrament či Memoricide. Hráč rampy by těmto tahům měl tedy uzpůsobit minimálně svůj sideboard( ať již kartami jako Terrastodon nebo Natures claim) a také popřemýšlet, zda sám nenasadit Memoricide proti jiným rampám. Přeci jen v těchto strategiích není problém hrát v sideboardu 3-4 „extrakce“ a sesílat je přes jednu bažinu díky velkému počtu hledání zemí.
Fritka
Balíček starý jako magic sám o sobě dává vědět i tentokrát a dokonce máme opět přibližně tři cesty, jak si červenou postavit.
Variantou, jenž se nabízí, ale nevidíme ji hrát, je červený control, neboli „big red“. V takovém balíčku by se dal zastavit tlak soupeře blesky a ke controle hry použít rozličné červené planewalkery a jako win condition třeba nové „ masticory“ nebo wurmcoil engine. Bohužel ve fieldu, kde jeho dobrých 60procent tvoří rampy a modré controly, nejde o příliš reálnou cestu.
Druhou možností je zneužití Mirrodinové kartičky Assault Strobe. Ta spolu s tradičním zástupem rychlých červených karet dovede nadělat zřetelné trhliny do obrany soupeře. Problémem je pokud soupeř vlastní hodně zabíjení ( například UR control), není pro něj totiž příliš velký problém náš útok hlavně po sideboardu odrazit. Balíček využívající Assault Strobe vypadá třeba takto.
Red Deck Wins Darwin Castle Main Deck Sideboard 4 Goblin Guide
4 Kargan Dragonlord
4 Kiln Fiend
4 Plated Geopede
4 Assault Strobe
4 Burst Lightning
4 Forked Bolt
4 Lightning Bolt
4 Staggershock
4 Arid Mesa
12 Mountain
4 Scalding Tarn
4 Teetering Peaks3 Flame Slash
3 Goblin Ruinblaster
1 Manic Vandal
1 Mark of Mutiny
3 Searing Blaze
1 Tuktuk the Explorer
3 Tunnel Ignus
Mono Red Cedric Phillips Main Deck Sideboard 4 Molten-Tail Masticore
4 Goblin Guide
4 Kargan Dragonlord
4 Plated Geopede
4 Spikeshot Elder
3 Burst Lightning
4 Lightning Bolt
4 Koth of the Hammer
4 Flame Slash
15 Mountain
4 Arid Mesa
4 Scalding Tarn
2 Teetering Peaks4 Brittle Effigy
4 Cunning Sparkmage
3 Devastating Summons
4 Mark of Mutiny
Druhá fritka je z dílny známého „ milce bílých koní“ Cedrica Philipse. Ten ve své fritce myslí i na střední fází hry a dvojice „masticora“ , Koth the Hammer ji svedou hravě opanovat. Zajímavou kartou je potom spikeshot elder. Ten dovede využít přebytečnou manu a navíc s takovými teetering peaks střílí rovnou za trojku. Navíc pokud umře, jedná se o další krmivo pro naší Masticoru.
Většina karet červených balíčků je však i tak stejná a pochopitelně mnoho invence vymyslet nejde. Těžit lze z na první pohled účinných bytostí jako Goblin Guide či Kargan Dragonlord. Velkou výhodou červené v současném fieldu je také přítomnost karet jako Mark of Munity či Tunnel Ignus, jenž pozlobí rampu.
Vadou na kráse červené je přítomnost UW controlu, jehož velká spousta karet činí červenému hráči zásadní problémy. Ať již jde o kor firewalkery, wall of omens, baneslayer angel či Wurmcoil engine. Poslední jmenovaná se navíc hraje v daleko více balíčcích a je třeba na něj myslet minimálně při stavbě sideboardu. Ideální odpovědí je Brittle effigy. Nicméně pokud očekávate spíše kor firewalkery, dá se uvažovat o Contagion Clasp nebo Perilous Myr. Pokud čekáte hodně artefaktů, najde ve vašem sideboardu zase uplatnění Manic Vandal. Toho si do sideboardu určitě přidáte minimálně ve chvíli, když po několikáté zemřete proti soupeři s Mimic Vatem nebo „afinitou“. Hodí se však i proti bílým koním nebo Landfall borosu na jejich equipmenty.
Monoblack aggro
Monoblack Aggro | Nihil198571 |
Main Deck | Sideboard |
4 Marsh Flats 18 Swamp 4 Tectonic Edge 4 Gatekeeper of Malakir 2 Grave Titan 4 Liliana’s Specter 3 Skinrender 2 Vampire Hexmage 1 Wurmcoil Engine 3 Inquisition of Kozilek 1 Mimic Vat 3 Mind Sludge 4 Sign in Blood | 3 Consume the Meek 4 Disfigure 3 Duress 2 Memoricide 2 Vampire Hexmage 1 Wurmcoil Engine |
S tímto balíčkem se na Onlinu před pár dny vytáhl hráč Nihil198571 a 4:0 s ním uhrál téměř bez problému. Balíček se snaží vzít to nejlepší z černého controlu a upíru. Z nových karet jde především o Liliana Specter a Skinrender. Ty nám stejně jako třeba gatekeeper of malakir umožňují získat karetní výhodu a hrát tak v oblíbeném modu 2 za 1. Balíček se dle svého složení dovede zdatně vypořádat s jinými balíčky kolem bytostí, nicméně dobře hraný control, jenž dovede negovat Mind Sludge mu bude patrně činit zásadní problém. Dovede sice a to především v boji bytostí získat karetní výhodu, bohužel tato výhoda není tak veliká, ani tento balíček tak rychlý, aby ovládl partii proti controlu.
Poison Aggro
Posion Aggro Main Deck Sideboard 21 Forest
4 Blight Mamba
4 Cystbearer
4 Llanowar Elves
3 Putrefax
2 Canopy Cover
4 Carrion Call
4 Giant Growth
4 Livewire Lash
2 Prey’s Vengeance
4 Primal Bellow
4 Vines of Vastwood3 Autumn’s Veil
2 Canopy Cover
3 Naturalize
1 Putrefax
3 Tajuru Preserver
3 Tectonic Edge
Vyhrát hru otrávením soupeře, je zjevně možné i na dvojce. Na rozdíl od limited s novým Mirrodin to však není příliš módní činnost. Pokud však hledáte levný a zároveň netradiční balíček, může být právě distribuce poison counteru vaším novým koníčkem.
Celý plán je poměrně jednoduchý, sešlu příšeru vybavenou schopností poison a pomocí různých myší s ní soupeře nasekám za co nejvíce. Poněkud však zamrzí nutnost hraní llanowar elves. Nedává sice poison, ale urychluje náš balíček, což je podstatné, protože dovede chránit posilováním naše kontaminované fešáky. Není větší slastí pro tuto strategii, než když nám soupeř v útoku střelí bleskem do „ nosiče jedu“ a naše reakce mimo zahrání posilování bude: „Dobře, tak ne za jeden „žetonek“, ale za 4“.
Další možností je postavit poison s černou hlavně kvůli jejích lordovi, nicméně takovému balíčku v současné chvíli chybí dostatek dvoubarevných zemí. I když máme „fatchku“ a místo elfa můžeme hrát ptáčka, takže to možná také za vyzkoušení stojí. Tak jak tak je osvěžující, že existuje po mnoha letech opět třetí možnost výhry magicové partie.
Upiří
Nepodívat se v prostředí nové dvojky na možnosti upírů, je stejně nepřípustné jako nepřizvat Václava Klause do diskuze o demokratickém deficitu EU. Protože i když mnoho lidí neví dost dobře o čem to je, vždy se najde někdo, kdo by za pana prezidenta, pardon za upíry prolil vlastní krev.
Jak jsem již naznačil, nejsou upíři rozhodně žádným „ formát deformujícím“ archetypem, nicméně černá barva má příznivců vždy dost a postavit schopné upíry, je již přes rok klíčová otázka nejednoho hráče.
V loňském roce byla odpověď poměrně snadná. Vzít bažiny, Mind Sludge, sing in blood, „tendrily“ a ty nejlepší z upíru a jelo se. Tedy ještě bylo třeba přijmout skutečnost, že si nás snad každý Jund dá k svačině.
Letos je situace poněkud jiná. Jund je na pravdě boží. Nicméně už Zendikar block contructed, kde se od upírů čekalo mnoho, dokázal. že je lepší fandit jinému teamu. Pokud vás toto všechno však stále neodradilo, máme asi tři možnosti, jak postavit upíry. Klasickou cestou je celočerná verze. Ta z nových karet využívá hlavně Bloodthrone Vampire, jenž v kombinaci s Fatchkou a bloodghastem dovede citelně kousnout. Vampire Nocturnuse nahradíme Captivating Vampirem a protože většinu soupeřů budou tvořit controly a rampy, najde se místo i na poněkud útočnější kusy jako Pulse Tracker. Mezi triky nabízí černá především již mnohokrát skloňovaný Mind Sludge. Díky RB a UB nestvůro-zemím, stejně jako novým zemím z Mirrodinu, jenž dobře pasují do útočných balíčků ,můžeme ale upíry obohatit buď modrou nebo červenou barvou. V případě modré si tak pomůžeme o rušení a v červené lze najít v současném fieldu zajímavé karty jako Mark of Munity nebo arc trail. Výhodou obou variant je i více možností jak dorazit soupeře. Ať již modročernou nestvůro-zemí(neblokovatelnost), nebo červenými blesky. Díky tomu, že již nehrajeme 4manové a dražší kusy jako Malakir nebo Nocturnus, můžeme v sideboardu použít Dark Tutelage, jenž pozlobí control.
Freakflag Main Deck Sideboard 4 Marsh Flats
13 Swamp
2 Tectonic Edge
4 Verdant Catacombs
4 Bloodghast
4 Bloodthrone Vampire
4 Gatekeeper of Malakir
4 Kalastria Highborn
3 Vampire Hexmage
4 Viscera Seer
3 Blade of the Bloodchief
1 Brittle Effigy
3 Doom Blade
4 Duress
3 Sign in Blood1 Blade of the Bloodchief
1 Brittle Effigy
3 Captivating Vampire
3 Dark Tutelage
3 Disfigure
2 Memoricide
1 Vampire Hexmage
1 Vampire Nighthawk
Vampires Main Deck Sideboard 4 Blackcleave Cliffs
4 Dragonskull Summit
4 Lavaclaw Reaches
2 Marsh Flats
1 Mountain
9 Swamp
1 Verdant Catacombs
4 Bloodghast
3 Captivating Vampire
4 Gatekeeper of Malakir
4 Kalastria Highborn
4 Pulse Tracker
1 Vampire Hexmage
4 Viscera Seer
4 Burst Lightning
4 Lightning Bolt
3 Mark of Mutiny4 Arc Trail
3 Dark Tutelage
4 Duress
1 Mark of Mutiny
3 Vampire Hexmage
WW
Bíle koně jsou další stálicí magicu. Letos však po vzoru loňského Mythic Bantu získaly do svého arzenálu jeden šperčík a to Argentum Armor. Ten nám dovede najít do nedávné chvíle téměř neznámá zendikarová kartička Quest of Holy Relic. Té je přizpůsobeno i složení příšer, takže si poprvé v útočném balíčku zahrajeme 8 potvor za 0 man. Podobnou funkci, tedy co nejrychlejší aktivace questu plní i Sqadron hawk, kterého jsme doposud vídali maximálně jako tahače rozlobených Vengevine z hrobu. Ze záplavy nudných útočných koní vyčnívá pak již jen Stoneforge Mystic, jenž si rozumí s eqipmenty, které se zase hodí naší bíle hordě. Při volbě tohoto balíčku bych se jen zamyslel, zda nevyužít steppe lynxe, protože můžeme hrát i fatchlandy a lynxa poněkud vyčnívá nad sestavou našich chudáků. A možná bych se také nechal pokřtít, i když bych se bál, že vzhledem k jednostrannosti této strategie budu muset rovnou sponzorovat rekonstrukci nejbližšího kostelíku, aby nějaká transendentální bytost vyslyšela mých tužeb a umožnila mi s koníčky docválat v této dvojce na bednu. Na druhé straně, pokud vaší nejčastější hračkou z dětství byl White Knight, dovedete možná projít i nepříznivým polem pyroclasem, blesků a consume the meeku.
WW Main Deck Sideboard 18 Plains
2 Tectonic Edge
4 Glint Hawk
3 Kor Duelist
4 Kor Outfitter
4 Kor Skyfisher
4 Memnite
4 Ornithopter
4 Squadron Hawk
4 Stoneforge Mystic
2 Argentum Armor
1 Basilisk Collar
4 Quest for the Holy Relic
1 Sword of Body and Mind
1 Trusty Machete4 Journey to Nowhere
4 Kor Firewalker
3 Leonin Arbiter
4 Revoke Existence
Boros
Boros Main Deck Sideboard 4 Arid Mesa
2 Evolving Wilds
4 Marsh Flats
6 Mountain
4 Plains
4 Scalding Tarn
4 Goblin Guide
4 Kor Skyfisher
4 Plated Geopede
3 Spikeshot Elder
4 Steppe Lynx
3 Stoneforge Mystic
3 Adventuring Gear
1 Basilisk Collar
4 Burst Lightning
2 Journey to Nowhere
4 Lightning Bolt3 Cunning Sparkmage
2 Journey to Nowhere
3 Kor Firewalker
3 Mark of Mutiny
4 Tunnel Ignus
Další z loňské dvojky známý „tlačák“ je RW landfall. Nových karet opět mnoho nepřibylo, ovšem koho to zajímá, když naše malé mršky útočí za hodně a neptají se. Jedná se o další balíček, jenž zabije rampu a opět si příliš nerozumí s pyroclasmou. Jeho nedostatkem je absence planeswalkeru, jenž dovedli pomoci proti controlu( ajany vengeant, Elspeth knight errant). Další nevýhodou je skutečnost, že v loňské sezoně šlo spíš o horší fritku, než životaschopný archetyp ( oba balíčky jsou rychle, mají podobné karty, ale fritka je stabilnější a lepší ve vzájemném souboji), a připočteme-li poněkud nestabilní manabase, není mnoho důvodů, proč si zvolit na turnaj boros. Pokud to přesto uděláte, zkuste se zamyslet nad přidáním cunning sparkmage do maindecku. Díky eqipmentům a potvorovému podnebí v České republice by jste z takového rozhodnutí mohli mít radost.
Elfové
Elves Main Deck Sideboard 13 Forest
4 Oran-Rief, the Vastwood
4 Tectonic Edge
4 Arbor Elf
2 Copperhorn Scout
4 Elvish Archdruid
3 Ezuri, Renegade Leader
4 Fauna Shaman
3 Joraga Treespeaker
1 Joraga Warcaller
4 Llanowar Elves
3 Nissa’s Chosen
1 Terastodon
2 Eldrazi Monument
3 Garruk Wildspeaker
3 Genesis Wave
2 Nissa Revane2 Gaea’s Revenge
4 Leyline of Vitality
4 Nature’s Claim
4 Tajuru Preserver
1 Terastodon
Zástup „punkerů z lesa“ je poslední z možných útočných strategií na nové dvojce. Páteří balíčků je mimo urychlení dvojice zelených planewalkerů Nissa Ravage a Garruk Wildspeaker. Zdatně jim však supluje i elfí rodinka. Ta mimo svého lorda do boje vyslala i „Ezuriho“, jehož úchylkou je sesílat Overrun všude tam, kde to naše mana dovolí. K popisu jeho nebezpečnosti je však třeba připočíst i fakt, že pokud zrovna nezlobí overrunem, regeneruje naše elfíky jak na běžícím pásu. Další povedený elf je Fauna Shaman. Ten sice nedovede nijak posílit naše hordy, za to jim však dovede najít to, co jim právě chybí.
Když již jsme u Fauna Shamana, je tu možnost přidat i Vengeviny. Té sice chybí adekvátní rasa( nebo živočišní druh?), za to dobře koresponduje se záplavou zelených mužíku.
Sideboard obsahuje především dvě vypečené karty. Tou první je Tajura Preserver, která se doslova směje všem „Gatekeeperům“ a „Consuming Vaporům“. Druhá je neméně veselá zelená leylina. Ta zase poněkud zlepšuje naši hru proti té proklaté pyroclasmě.
Tím bych uzavřel popis nové dvojky. Balíčků, jenž lze hrát je dost a určitě ještě nějaké přibudou. V současné chvíli to vypadá, že i přes zástupy útočných hord a v přesčasech pracujících Primeval Titánů, mají navrch controly. Především Modročerná a Modročervená mutace na téma Jace 2.0 , Frost Titán, rušení, removal a kompars.
Jaroušek Bílek
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.