Ostatní
Čtvrteční Standard - Red Devotion pětkrát jinak
Red Devotion deck se objevil s nástupem Therosu a jeho sílou je použití permanentů s dvěma a více červenými symboly v mana costu a utilizací Nykthosu. Typický Red Devotion hraje dohromady 25 zemí, z toho 4x Nykthos, Shrine to Nyx. Z potvor jsou to playsety Ash Zealota, Burning-Tree Emissary, Frostburn Wierda, Boros Reckonera, Mogisova Fanatika a Stormbreath Dragona. Dále tento balík typicky obsahuje dva Purphorose, God of the Forge, dvě Purphorosovy kladiva, jednu Chandru, Pyromaster a několik kopií Mizzium Mortarů. Tyto karty se objevují ve všech Red Devotion decích, o kterých dnes budu psát.
Poentou balíku je vysázet na stůl co nejvíce potvor a vytvořit tak velkou devotion a s pomocí Nykthosu zahrát rychle některého z finišerů. I když má balík potenciál tlačit soupeře průběžně, jeho typickou win kondicí je Fanatic of Mogis, který dává po příchodu na stůl do soupeře za tolik, kolik je aktuální devotion. Pokud je soupeř načatý a podaří se zahrát v jednom kole dva Fanatiky s rozumnou devotion na stole, bude soupeř pravděpodobně mrtvý. Ne vždy se to ale povede. Jelikož balík pravidelně zásobuje field novými potvorami, vyplácí se hraní Purphorose, který s každou potvorou dá za dva do hlavy a značně tak pomáhá redukovat soupeřovy životy. Jeho schopnost pumpovat potvory do útoku také není k zahození, a pokud náhodou ožije, což se bude stávat poměrně často, je to skvělý útočník.
Purphorosovo kladivo poskytne každému nově příchozímu haste, a pokud zrovna nebude na ruce vhodná potvora, pravděpodobně bude možné obětovat nějakou tu zemi a potvoru tím získat. Plán balíku je tedy poměrně přímočarý, tlačit, pokud to jde a na závěr dát pecku Fanaticem. Chandra pak plní univerzální roli. Buďto dělá cestu přes soupeřovy potvory, nebo funguje jako decentní zdroj karetní výhody.
V začátcích Therosu byl balík poměrně oblíbený, postupem času však začal dvojkový rybník opouštět, protože Black a Blue devotion ovládly field a nejsou zrovna ideální matchup. Černá dokáže devotion červeného mága držet na uzdě, modrá dokáže, díky Masterovi hodně zatlačit. S Born of the Gods a Bile Blightem v černé dostal definitivní tečku a výskyt tohoto balíku tak ještě více klesl, takže se s ním potkáte spíše výjimečně. To platí 100% pro MODO, v papíru, hlavně na lokálních turnajích a FNM, s tímto archetypem stále musíme počítat.
Red Devotion
Čistě červený devotion balík hrává v základu několik blesků, typicky Magma Jet, který díky přidanému scry, dokáže lépe určovat draw karet. Sideboardy bývají poměrně rozmanité a záleží na konkrétní metagame. Typicky obsahuje nějaké globálnější zabíjení jako třeba Anger of the Gods, mívá nějakou nepříjemnou kartu na kontroly, proti červeným deckům pak často siduje ničení hor, což se může hodit i proti GR nebo Jund Monstrům, Rakdos aggru apod.
Zde uvádím příklad čistého Red Devotion balíku, tak jak se hrával na začátku Theros standardu:
Red Devotion | Jiří Kocman |
Main Deck | Sideboard |
21 Mountain 4 Nykthos, Shrine to Nyx 4 Ash Zealot 4 Burning-Tree Emissary 4 Frostburn Weird 4 Boros Reckoner 4 Fanatic of Mogis 2 Purphoros, God of the Forge 4 Stormbreath Dragon 4 Magma Jet 2 Mizzium Mortars 2 Hammer of Purphoros 1 Chandra, Pyromaster | 1 Hammer of Purphoros 2 Mizzium Mortars 1 Chandra, Pyromaster 4 Anger of the Gods 2 Burning Earth 2 Chandra’s Phoenix 3 Peak Eruption |
Bohužel pro červené mágy, se po PT Theros rozmohl Blue Devotion balík s čtyřmi Master of Waves, kterého se čistě červený balík nedokáže zbavit. O chvíli později začal dominovat i Black Devotion plný discardu a zabíjení, kde velký problém působil Desecration Démon. Aby se koncept balíku mohl udržet na fieldu, potřeboval evoluční krok a ten také přišel.
Red / White Devotion
Hlavně jako reakce na Blue a Black devotion začal balík splashovat bílou barvu. Která otevřela prostor pro Chained to the Rocks, Wear // Tear, Boros Charm nebo Assemble the Legion. Typický Red / White Devotion ze začátku Theros standardu vypadá zhruba následovně:
Red / White Devotion | Jiří Kocman |
Main Deck | Sideboard |
12 Mountain 4 Sacred Foundry 4 Temple of Triumph 4 Nykthos, Shrine to Nyx 1 Boros Guildgate 4 Ash Zealot 4 Burning-Tree Emissary 4 Frostburn Weird 4 Boros Reckoner 4 Fanatic of Mogis 2 Purphoros, God of the Forge 4 Stormbreath Dragon 2 Hammer of Purphoros 3 Chained to the Rocks 3 Mizzium Mortars 1 Chandra, Pyromaster | 1 Chained to the Rocks 1 Mizzium Mortars 4 Boros Charm 3 Wear // Tear 3 Assemble the Legion 3 Burning Earth |
Přidání bíle, znamená změnu v mana bázi, kde část hor nahrazují RW duály. Magma Jety pak nahrazuje Chained to the Rocks, který se dokáže snadno vypořádat právě s problémovým Masterem či Démonem.
Další výraznou posilu balíku bílá barva přináší v sideboardu a pomáhá právě proti jiným devotion deckům, zvedá i odolnost proti globálnímu ničení v podobě Boros Charmu. Burning Earth se ze začátku hojně hával, ale ústup od tříbarevných balíků byl poměrně velký a karta se nevyplatila. Dnes se ale zase spousta trojbarev začíná objevovat, Burning Earth tak začíná opět nabírat na síle a v sideboardech se neztratí, otázkou ale je, v jakém prostředí se pohybujete.
Asseble se pak hodí proti pomalejším balíkům a kontrolům, ale hlavně proti černé devotion. Wear // Tear se umí zbavit nepříjemných enchantmentů a artefaktů, jako jsou například soupeřovy Chained to the Rocks, Detention Sphere nebo zbraně jednotlivých bohů. Lze také zařadit karty jako Blind Obedience proti haste agrům, Revoke Existence na bohy.
Asseble se pak hodí proti pomalejším balíkům a kontrolům, ale hlavně proti černé devotion. Wear // Tear se umí zbavit nepříjemných enchantmentů a artefaktů, jako jsou například soupeřovy Chained to the Rocks, Detention Sphere nebo zbraně jednotlivých bohů. Lze také zařadit karty jako Blind Obedience proti haste agrům, Revoke Existence na bohy.
Red / Green Devotion
Bílá barva přidala spoustu zajímavých karet, chybí ji ale výraznější karetní výhoda, proto někteří hráči začali sázet na zelenou splash, primárně kvůli Domrimu, který kromě zdroje karet přináší i alternativu removalu, zvláště v kombinaci s Boros Reckonerem. Gruulský Devotion může vypadat následovně:
Red / Green Devotion | Jiří Kocman |
Main Deck | Sideboard |
13 Mountain 4 Stomping Ground 4 Temple of Abandon 4 Nykthos, Shrine to Nyx 4 Ash Zealot 4 Burning-Tree Emissary 4 Frostburn Weird 4 Boros Reckoner 4 Fanatic of Mogis 2 Purphoros, God of the Forge 4 Stormbreath Dragon 1 Xenagos, God of Revels 2 Mizzium Mortars 3 Domri Rade 2 Hammer of Purphoros 1 Chandra, Pyromaster | 3 Anger of the Gods 2 Xenagos, the Reveler 2 Ghor-Clan Rampager 2 Destructive Revelry 3 Mistcutter Hydra 1 Pithing Needle 2 Mizzium Mortars |
Díky Domrimu bychom měli mít nějakou tu kartu navíc a pokud ho použijeme k fightu našeho Reckonera, můžeme často měnit dvě za jednu, nebo dát soupeři do hlavy poměrně slušnou pecku, závislou od toho, do jak velké potvory si bude chtít Reckoner kopnout.
Xenagod, pak pěkně napumpuje naše potvory. Nejvíce si rozumí s Wierdem. Na začátku combat fáze dáte na stack trigger Xenagoda a Wierda v reakci napumpujete dopředu. Jakmile trigger resonuje, máte na stole 8/5 wirda, kterého zase můžete pumpnout dopředu až na krásných 12/1. Manu by měl při dostatečné devotion poskytnout Nykthos. Pokud soupeř nemá blockera ani manu na zabíjení, je to neuvěřitelná pecka. A teď si představte, že podobně napumpovaný Wierd bude na příkaz Domriho bojovat s vaším Reckonerem, který schytá obrovskou pecku, kterou rád věnuje soupeři přímo do hlavy - GG.
V sideboardu najdeme Mistcutter Hydry, které jsou klíčové proti Mono Blue. Ghor-Clan Rampager pomůže přejet soupeřovy chumpblockery, Xenagos vyvine tlak na kontroly, Angery pak mají použití proti malým agrům, teoreticky i mirroru, nepříliš namnoženým krysám nebo proti Naya Hexproof, kde se uplatní i nějaké to ničení enchatmentů. Jehla je pak univerzální vypínač všeho možného. Kromě výše zmíněného komba Wier + Xenagod a případně Wierd + Domri + Reckoner, se balík hraje naprosto stejně jako R či R/W devotion.
Red / White / Green Devotion
Někdo mohl být se samotnou splashí bílé nebo zelené nespokojený. Méně obvyklou verzí Red Devotion tak tvoří kombinace bílé i zelené splash – Naya Devotion. Tento balík se v základu hraje v podstatě stejně jako Red / Green Devotion, a bílá je obsažena jen v sideboardu. Příklad takového decku je takovýto:
Naya Devotion | Jiří Kocman |
Main Deck | Sideboard |
4 Sacred Foundry 4 Stomping Ground 4 Temple of Triumph 4 Temple of Abandon 4 Nykthos, Shrine to Nyx 5 Mountain 4 Ash Zealot 4 Burning-Tree Emissary 4 Frostburn Weird 4 Boros Reckoner 4 Fanatic of Mogis 2 Purphoros, God of the Forge 4 Stormbreath Dragon 1 Xenagos, God of Revels 3 Domri Rade 1 Chandra, Pyromaster 3 Mizzium Mortars 2 Hammer of Purphoros | 4 Mistcutter Hydra 3 Chained to the Rocks 3 Boros Charm 2 Assemble the Legion 2 Wear // Tear 1 Chandra, Pyromaster |
Balík umí stejné triky jako Red / Green varianta. Po sideboardu ale přináší karty typické R/W variantě. Chained to the Rocks na Desecration Démona nebo Master of Waves. Assemle proti černé, Boros Charm a Chandra proti kontrolům. Wear // Tear proti mnoha dekům.
Problémem balíku ale může být manová nestabilita, se kterou se každý trojbarevný balík dříve nebo později bude potkýkat.
Red / Black Devotion
Poslední variantou Red Devotion, o které něco napíšu, je varinta s černou splashí. Tato verze je posledním evolučním stádiem tohoto archetypu. Za to můžeme vděčit sadě Born of the Gods, která přinesla R/B temple, čímž stabilizoval manu v této barevné kombinaci. Do mainu se navíc dostává i nový bůh - Mogis. Přiklad decklistu R/B devotion je následující:
Red / Black Devotion | Jiří Kocman |
Main Deck | Sideboard |
11 Mountain 4 Temple of Malice 4 Blood Crypt 4 Nykthos, Shrine to Nyx 2 Rakdos Guildgate 4 Ash Zealot 4 Burning-Tree Emissary 4 Frostburn Weird 4 Boros Reckoner 4 Fanatic of Mogis 2 Purphoros, God of the Forge 2 Mogis, God of Slaughter 4 Stormbreath Dragon 2 Dreadbore 2 Rakdos’s Return 1 Mizzium Mortars 2 Hammer of Purphoros | 1 Dreadbore 1 Rakdos’s Return 1 Thoughtseize 1 Mizzium Mortars 2 Slaughter Games 2 Chandra, Pyromaster 3 Dark Betrayal 3 Doom Blade 1 Erebos, God of the Dead |
Krom nutné výměny zemí z dřívějších verzí, v mainu najdete nově Dreadbore, který nahrazuje Mizzium Mortary. Dále pak dva Rakdos’s Returny, což je ta nejvíce tricky část balíčku a klíčový důvod proč hrát právě tuto verzi. Jelikož hrajeme Nykthos a many máme často spíše přebytek, Rakdos’s Return ji s povděkem všechnu zkonzumuje. To, že to může být slušná damage do soupeře nemá smysl vyzdvihovat, discard karet je pak příjemným bonusem. V mainu se navíc hraje Mogis, God of Slaughter, který rozhodně nepotěší balíky s malým počtem potvor.
Jedná se o první verzi, která nehrává Chandru v základu, pokud by vám chyběla, můžete ji nahradit za Mogise.
Černá barva s sebou přináší nové možnosti pro sideboardové karty. Kromě dalšího Dreadbore, Returnu a Mortarů tak můžeme zařadit Doom Blade, který se hodí proti nečerným potvorovým balíkům, proti černé pak využijete Dark Betrayal. Chandra a Erebos pak bude mít široké uplatnění a obě možnosti mohou přinést nějakou tu kartu navíc. Erebos se pak bude hodit i proti balíkům, které si nějakým způsobem přidávají životy. Thoughtseize bude mít také využití proti širokému spektru balíků, kde se bude snažit zbavit něčeho problematického. Jako třešničku na dortu jsem si nechal Slaughter Games. Tato karta se příliš nehrává, myslím si ale, že je to chyba. Možnost zbavit se soupeřovy win kondice dříve, než ji zahraje je luxusní. Proti kontrolům je i důležitý fakt, že se karta nedá counterovat a bude mít skvělý cíl v Sphinx’s Revelation a win kondicích soupeře. V černé barvě se samozřejmě najdou i další karty. Volba záleží na metagame, ve které budete hrát.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.