Články
Disputace o Zendikaru
Původní články na serveru BlackBorder.com najdete zde (B, G) a zde (W, U, R). Článek byl poskytnut v rámci partnerství s tímto serverem.
Zelená
Y: Moje pořadí:
- Baloth Woodcrasher
- Grazing Gladehart
- Nissa's Chosen
- River Boa
- Oran-Rief Survivalist
- Turntimber Basilisk
- Harrow
- Territorial Baloth
- Baloth Cage Trap
- Mold Shambler
- Greenweaver Druid
- Oran-Rief Recluse
- Timbermaw Larva
- Vines of Vastwood
- Quest for the Gemblades
- Savage Silhouette
J: A moje:
- Baloth Woodcrasher
- River Boa
- Grazing Gladehart
- Turntimber Basilisk
- Oran-Rief Survivalist
- Nissa’s Chosen
- Harrow
- Vines of Vastwood
- Territorial Baloth
- Baloth Cage Trap
- Mold Shambler
- Oran-Rief Recluse
- Timbermaw Larva
- Greenweaver Druid
- Quest for the Gemblades
- Savage Silhouette
Y: Při pohledu na tvůj žebříček mě napadá: proč River Boa před Grazing Gladehart?
J: Protože myslím, že River Boa je jedním z nejlepších 2-dropů formátu, a zelená potřebuje tento slot zaplnit. Navíc se hodí do útoku i obrany, což je na první pick důležité, jelikož ještě nevíš, jak agresivní tvůj balíček bude.
Y: Souhlasím s tím, že brzy položené bytosti jsou klíčové, jenže zelené chybí agresivní 3- a 4- dropy a bytosti s evasion. To znamená, že často musíš čekat na svoje velké bytosti, a k tomu ti Antilopa dá čas. Přesto si myslím, že jsem Hada podhodnotil, stojí přeci jen pouze G, v porovnání s GG u Nissa's Chosen.
J: Možná to bude tím, že když draftuji zelenou, nerad beru pomalé balíky s velkými bytostmi. Formát je tak rychlý, že nechci dlouho čekat, až se můj balíček rozhoupe k akci. Čili karty jako River Boa jsou zlaté když se snažíš o rychlý balíček, např. RG.
Y: Mluvíš o významu 2-dropů, proč tedy Turntimber Basilisk na 4. místě?
J: Je pravda, že 2-dropy mám rád, a Nissa's Chosen obzvlášť, je ale třeba uvážit dvě věci:
1. Je to removal na nožičkách, a to nemluvím, pokud ho nakombíš např. s Harrow. Možnost zničit protivníkovu nejlepší bytost je pro mne velmi důležitá.
2. Nissa's Chosen je karta obecně podhodnocená, pro většinu hráčů to není zásadní signál. Proto ji nechci brát vysoko, protože počítám s tím, že obejde stůl. To také vysvětluje, proč hodnotím Oran-Rief Survivalist výše než Nissa's Chosen (a to pomíjím jeho Spojenecký potenciál i fakt, že stojí 1G proti GG u Nissa's Chosen).
Y: Pravda, Bazilišek stojí za úvahu, zatím jsem ale odehrál málo draftů, abych ho docenil. Navíc jsem draftoval většinou tak, abych měl výrazně zelený balík se splashí na zabíjení. Takže pořadí picků dost záleží na tom, jak mohutně zelený chceš být. Timbermaw Larva je na nic, když hraješ málo Lesů. Oran-Rief Survivalist bych asi vzal přes Nissa's Chosen v prvním boosteru, ale později, pokud bych neměl další spojence, si nejsem jistý, že bych 2/3 poslal dál. Jaké barvy bys k zelené přidal?
J: Červenou nebo černou. Červenozelená je asi jediná kombinace, kterou bych hrál, kdybych draftoval zelenou. GB vypadá dobře na papíře, v reálu už to tak slavné není. Jediné dobré GB balíčky, které jsem viděl, obsahovaly několikeré Nimana Sell-Sword a Oran-Rief Survivalist a nějaké to černé zabíjení. Řekl bych, že čím méně zelené balíček obsahuje, tím je lepší. Jak ironické, že?
Y: Asi se shodneme, že zelená je zatím nejslabší barvou. Ujde snad v případě, pokud budeš jediný hráč u stolu, který ji draftuje.
J: Souhlas. Pokud přece jen naberete nějaké zelené karty, držte se raději druhé barvy a používejte jen osvědčené karty jako Oran-Rief Survivalist nebo Mold Shambler.
Počkej, co dělá Vines of Vastwood na 14. místě?!
Y: Inu, mám raději bytosti, aby dostaly soupeře pod tlak nebo abych s nimi mohl blokovat. A protože zelená má velkých bytostí už tak dost, posilovací kouzlo není tak důležité, i když v zeleném balíčku se vždycky hodí.
J: Právě, posilovací kouzla jsou takovým "zeleným zabíjením". Co ale považuju za podstatnější, je "shroud" efekt. Může být rozhodující "counterovat" soupeřovo zabíjení za jednu zelenou. A nedosti na tom, můžeš zacílovat i soupeřovu bytost! Podařilo se mi tak counterovat Gigantiform, Celestial Mantle a Rite of Replication. Ale souhlasím, že v tomto formátu nejsou posilovací kouzla tak důležitá
Černá
Y: Podíváme se na další barvu. Co nám přináší černá:
J: Hmm, nemám v ní úplně jasno, ale pořadí by mohlo vypadat takto:
- Vampire Nighthawk
- Marsh Casualties
- Hideous End
- Disfigure
- Gatekeeper of Malakir
- Surrakar Marauder
- Vampire Hexmage
- Vampire Lacerator
- Quest for the Gravelord
- Crypt Ripper
- Nimana Sell-Sword
- Heartstabber Mosquito
- Giant Scorpion
- Guul Draz Vampire
- Blood Seeker
- Hagra Crocodile
Y: Shodujeme se na prvních čtyřech! Moje vypadá takto:
- Vampire Nighthawk
- Marsh Casualties
- Hideous End
- Disfigure
- Surrakar Marauder
- Vampire Lacerator
- Gatekeeper of Malakir
- Heartstabber Mosquito
- Giant Scorpion
- Vampire Hexmage
- Crypt Ripper
- Guul Draz Vampire
- Quest for the Gravelord
- Nimana Sell-Sword
- Blood Seeker
- Hagra Crocodile
J: Shodujeme se na tom, že bereme Hideous End přes Disfigure. Existuje názor, že Disfigure je lepší než Hideous End, protože stojí jen B (čili se dobře splashuje) a dovede zničit spoustu bytostí. Černá je na draftu čím dál oblíbenější, takže podmínka "non-black" může být spíš nevýhoda.... Co si o tom myslíš?
Y: Tedy, zatím bych nikdy nebral Disfigure přes Hideous End, většinou draftuju balíčky s černou a hraju dost bažin, BB ve vyvolávací ceně mne nevyděsí. Možnost zničit nečerného blokera je silný efekt, a ztráta dvou životů se počítá, zvlášť ve chvíli, kdy se snažíš dostat soupeře na 10 a méně životů.
J: Souhlasím, mínus dva životy pro soupeře jsou dobré, tudíž ve většině případů je Hideous End lepší. Mimochodem, mým oblíbencem je Gatekeeper of Malakir, i když ty bys ho asi nebral tak vysoko. Považuju ho za nejlepší bytost do třetí kola, v případě, že hraju agresivní balík. A s vyvolávací cenou BBB většinou nemám problém, moje B/x balíčky zřídka obsahují méně jak 10 bažin.
Y: To opravdu velmi závisí na počtu hraných bažin. Surrakar Marauder je vynikající 2-drop a útočit s intimidate po celou hru je přesně to, co chci. Gatekeepera považuji za 3-drop a donutit soupeře obětovat ve 4. či 5. kole (pokud hraješ dvoubarevný balík) chabou 1/1 mi přijde slabé v porovnání s Marauderem. Černá chce udělit co nejvíc zranění, a k tomu je Marauder ideální. Blokerů se buď zbavíš zabíjením, nebo je obejdeš.
J: Třeba máš pravdu, přesto je pro mne Gatekeeper silná karta a výrazným signálem jít do černé barvy.
Y: Možná že v celočerném nebo alespoň výrazně černém balíčku je Gatekeeper lepší, případně když nemáš zabíjení, nebo máš již dost 2-dropů nebo se snažíš o kontrolnější pojetí. Já jsem dosud černou draftoval jako agresivní balíček, a v něm se víc vyjímá Marauder. Tuhle dvojku opustíme a podíváme se na další- Vampire Hexmage přes Vampire Lacerator bereš kvůli sférochodcům?
J: Cože, Dark Depths v této sadě nenajdu?.. Ne, vážně, vím, proč nesouhlasíš, ale mně se prostě na formátu líbí. Je to dobrý útočník i bloker, převyšuje spoustu commonových útočníků. Umí odebírat countery z questů a spojenců, takže je to pro mě mnohostranně použitelná bytost.
Y: No, já to vidím úplně opačně! Vampire Lacerator je karta, kterou chci ve čtyřech kouscích, abych ji vždy zahrál v prvním kole. S čím rozhodně nesouhlasím, je Hexmage jako dobrý útočník nebo bloker. Proti nejlepším commonovým modrým, červeným a bílým útočníkům si neškrtne, eliminují ho třeba Giant Scorpion, Oran-Rief Recluse nebo Kor Sanctifiers. To platí sice i pro Laceratora, ale to je aspoň 1-drop.
J: Je pravda, že s BB v sesílací ceně se některé strategie vyrovnají obtížně- v GW chcete hrát Turntimber Basilisk nebo Nissa's Chosen (obě stojí GG), v BW jsou kousky jako Kazandu Blademaster, Kor Aeronaut či Kor Outfitter s WW ve vyvolávací ceně. Proto jsou některé barevné kombinace skoro nehratelné.
Y: Co Heartstabber Mosquito? Mám dojem, že jsem ho nadhodnotil, dal bych ho na 11.-12. místo. Zato Giant Scorpion, ten je podle mého gusta, myslím, že by se neměl dostat pod Moskyta nebo Crypt Rippera, že?
J: Ripper je úžasný ve výrazně černém balíčku, a protože černá je většinou hlavní barva, není problém hrát hodně bažin. Srovnání Moskyta se Škorpiónem je odvislé od typu balíčku, vyjímají se spíš v kontrolním UB. Ani jeden se nehodí do BR aggra, na sedm man se (pro nakopnutí Moskyta) většinou ani nedostaneš. Co si myslíš o Quest for the Gravelord? V kombinaci s několika zabíjeními (doporučuji BR) ani nezáleží na tom, v jaké fázi ho aktivuješ, 5/5 bytost se hodí vždy. Pokud se to povede v ranné fázi, může vyhrát hru sama o sobě.
Y: Je mi líto, Moskyte, ale asi skončíš na 16. místě...
Bílá
- Shepherd of the Lost
- Kazandu Blademaster
- Journey to Nowhere
- Kor Skyfisher
- Kor Hookmaster
- Kor Sanctifiers
- Kor Aeronaut
- Windborne Charge
- Pitfall Trap
- Steppe Lynx
- Kor Cartographer
- Cliff Threader
- Kor Outfitter
- Makindi Shieldmate
- Ondu Cleric
- Pillarfield Ox
- Shepherd of the Lost
- Kazandu Blademaster
- Journey to Nowhere
- Kor Skyfisher
- Kor Hookmaster
- Steppe Lynx
- Pitfall Trap
- Kor Aeronaut
- Kor Sanctifiers
- Windborne Charge
- Kor Cartographer
- Cliff Threader
- Makindi Shieldmate
- Ondu Cleric
- Kor Outfitter
- Pillarfield Ox
Y: Shodli jsme se tedy na prvních pěti. Shepherd of the Lost je jednoznačně nejlepší, neboť sám o sobě umí vyhrávat partie. Kazandu Blademaster je jedním z nejlepších 2-dropů formátu, v útoku mu pomáhá first strike, v bloku vigilance a navíc je to Spojenec. Journey to Nowhere je dobré a levné zabíjení. Někdy přes něj ovšem beru Kor Skyfisher, to v případě, že ho budu kombit např. s Kor Hookmaster nebo Goblin Shortcutter. Jak to vidíš ty?
Y: Hm, moc mi nevoní.
J: Já s ní mám dobré i špatné zkušenosti, ale celkově bych řekl, že to není tak dobrá karta. Vidím, že v tvém pořadí se před ní dostaly karty Kor Sanctifiers a Kor Aeronaut, a možná je to tak správně. Mám trochu problém s WW v mana costu letce, ale to bude tím, že pokud už draftuji bílou, snažím se nabrat W/x Spojence, a pak se snažím vyhnout brzkému picku WW karty.
Y: Letec a Windborne Charge jsou tak vysoko z toho důvodu, že bílé chybí evasive bytosti. Bílá nemůže vyhrát hru s pozemními 2/2 potvorami, takže cokoli, co tvým bytostem dává křídla, se počítá. Když už nic jiného, i Nimbus Wings se dá hrát. Přejděme ke Steppe Lynx. Nejdříve musím říct, že picky 6-10 jsou velmi těsné a jejich pořadí závisí především na mojí křivce nebo počtu bytostí, které jsem už nabral. Kočka není špatná, ale zařadil jsem jí níž, protože je to mizerný bloker a opravdová bomba je, pouze pokud ji položíš v prvním kole. Zkrátka, myslím, že Kor Skyfisher je lepší.
J: Kočka je určitě lepší než Kor Skyfisher. Formát rozhoduje mimo jiné rychlejší start než má protivník. Když jí bereš vysoko, máš větší šanci, že vezmeš i další. Tlak je potřeba vyvinout hned od prvního kola. Někdy ti možná nedojdou země v požadovaném množství, ale to by se mělo stát v minimu případů.
Y: Dobrá, zkusím jí dát příště šanci. Koukneme se na modrou?
Modrá
Y:
- Living Tsunami
- Welkin Tern
- Umara Raptor
- Kraken Hatchling
- Merfolk Seastalkers
- Windrider Eel
- Whiplash Trap
- Sky Ruin Drake
- Into the Roil
- Reckless Scholar
- Aether Figment
- Paralyzing Grasp
- Spreading Seas
- Gomazoa
- Cancel
- Summoner's Bane
J:
- Living Tsunami
- Welkin Tern
- Umara Raptor
- Merfolk Seastalkers
- Kraken Hatchling
- Windrider Eel
- Whiplash Trap
- Sky Ruin Drake
- Into the Roil
- Reckless Scholar
- Aether Figment
- Paralyzing Grasp
- Gomazoa
- Cancel
- Summoner's Bane
- Spreading Seas
Y: Krakena beru výš než Merfolky, přestože jejich schopnost je docela dobrá. V daném formátu jsou však pomalí. Nicméně pravděpodobnost toho, že by Merfolci obešli stůl je daleko menší než v případě Krakena. I když bych ho tedy v balíčku viděl raději, je asi lepší brát dříve merfolky.
J: Právě. Když si dělám žebříček, beru v potaz také fakt, zda je karta poddraftovaná. Kraken je karta, kterou hráči nemají moc rádi, takže často stůl obejde. Mimochodem, jak vysoko stavíš Spojence? Zaměřil by ses na ně hned, když by se naskytla příležitost, nebo pouze ve chvíli, kdy bys neměl jinou možnost?
J: Dobře, s tím souhlasím. Podíváme se teď na červenou, barvu, kterou chce draftovat každý!
Y: Já tedy dávám přednost černé, ale souhlasím:
Červená
- Burst Lightning
- Plated Geopede
- Punishing Fire
- Goblin Shortcutter
- Inferno Trap
- Torch Slinger
- Bladetusk Boar
- Goblin Bushwhacker
- Highland Berserker
- Shatterskull Giant
- Geyser Glider
- Tuktuk Grunts
- Zektar Shrine Expedition
- Goblin Ruinblaster
- Ruinous Minotaur
- Magma Rift
J:
- Burst Lightning
- Plated Geopede
- Punishing Fire
- Inferno Trap
- Magma Rift
- Torch Slinger
- Bladetusk Boar
- Shatterskull Giant
- Goblin Shortcutter
- Highland Berserker
- Geyser Glider
- Tuktuk Grunts
- Zektar Shrine Expedition
- Goblin Ruinblaster
- Ruinous Minotaur
- Goblin Bushwhacker
J: Trošku mne překvapuje fakt, že Magma Rift se u tebe umístil hodně dole. Já jsem s ním měl vždy dobrou zkušenost ve velmi agresivních balíčcích. Zabije téměř všechny potenciální blokery (pro červenou magii důležitá věc) a ztráta země mě moc nebolela.
Y: Právě s názorem, že ztráta země není důležitá, nesouhlasím. V prvních kolech potřebuješ 4 až 5 zemí, možná je budeš potřebovat i pro své Ruinous Minotaury. Magma Rift uvidím v balíčku rád, ale rozhodně ho nedám výš než Goblin Shortcutter nebo Bladetusk Boar.
J: Inu, možná ji trochu přeceňuji, poněvadž jsem viděl, že ji hráči posílali dál (pravda, není to žádný zásadní signál), ale vždycky budu rád, když v mém balíčku bude karta jako tato. Myslím, že se dá číst i (skoro) takto: As an additional cost, sacrifice a land. Destroy target creature. A ruku na srdce, hrál bys takovou kartu? Navíc, s Ruinous Minotaurem neútočíš v ranných kolech pokud nehraješ hyperagresivně.
Y: Červaná má bytosti rozprostřené v křivce na všech mana costech. Všechny jsou schopné dát dostatek zranění a ty tak potřebuješ pokládat bytosti pravidelně 4 až 5 kol. Pak přijde na řadu zabíjení, aby tvým bytostem proklestilo cestu. Pokud jsi ale zpočátku bytosti nepoložil, PROTOŽE jsi přes ně bral Magma Rift, zabiješ sice jednu protivníkovu bytost, ale další přijdou brzy. Červená zkrátka potřebuje pokládat bytosti KAŽDÉ kolo (alespoň zpočátku).
J: Stává se mi, že hráči posílají Goblin Shortcuttera, možná přehodnotím žebříček a Magma Rift dám mezi Goblina a Bladetusk Boar. Mimochodem, nezdá se ti, že Torch Slinger má podobný problém jako Magma Rift? A přesto jsi ho dal mnohem výš?!
Y: Pravda, s Riftem jsem byl trochu protivný. Shortcutter a Boar jsou dle mého desetkrát lepší v porovnání s Riftem, se Slingerem je výsledek porovnání těsnější. Pravda je, že jsem ho dosud nehrál tolikrát. A pokud jsem ho hrál, přes svojí manovou náročnost mi vždy pomohl. Cíl si najde skoro vždy, v aggro matchupech je vynikající, protože často znamená výměnu 2 za 1.
J: Vidím obě karty velmi odlišně, ačkoli se obě tváří jako zabíjení. Vrhač Pochodní je karta snažící se o karetní výhodu v lategame. Magma Rift je o rychlosti, o odstranění blokerů jak nejrychleji to jde, abys udělil poslední zranění (podobně jako Mark of Mutiny, tady se ale bytosti definitivně zbavíte). Mimochodem, Vzpouru bysme asi měli ocenit výše... Rozhodně tě ale Torch Slinger nezbaví obtížných blokerů (např. Sky Ruin Drake), zatímco Magma Rift ano.
Y: Na Mark of Mutiny jsem se tě chtěl zrovna zeptat, protože jsem pro ní zatím nenašel místo. Mžná by byla před Goblin Ruinblaster a Ruinous Minotaur, možná na stejné úrovni jako Zektar Shrine Expedition. Může být úžasná, ale je k tomu potřeba balíček s dobrou křivkou, že?
J: Je těžké ji vzít brzy, protože ještě nevíš, jak bude tvůj balíček vypadat. Kdybys ji musel brát až ve třetím boosteru, byla by určitě výš.
J: Mám s ním stejný problém jako ty s Magma Riftem.... Nepřesvědčil mne, ani když jsem hrál proti němu.
Y: Pro mě je OK, posiluje bytosti dopředu a haste přidává moment překvapení pro soupeře.
J: Zkusím jí, stejně si ale myslím, že není nic moc, může být sice překvapivá, ale pro hmatatelný účinek potřebuješ ještě jednu bytost na ruce, a celé to budeš nejspíš hrát v pátém a pozdějším kole. Viděl jsem protivníky, kteří ji hráli v několika kopiích, aby se později zarazili o větší bytosti.
Y: Dobrá, máš něco závěrem?
J: Jasně, k čemu vytvářet pořadí picků? Otevřme si nějakou pecku!!!
Doufám, že vás ten dlouhý dialog neunavil a přinesl vám nějaké nové myšlenky. Přidávám ještě slovníček nepřeložených výrazů:
slovníček pojmů:
cycler- karta s aktivovanou schopností cycling nebo vedlejším efektem Draw a card; někdy se používá výraz cantrip.
Ally/Spojenec- typ bytosti, hojně využívaný v sadě Zendikar.
lategame- pokročilá fáze hry.
intimidate- statická schopnost řazená do evasive schopností, tj, takových, které ztěžují obránci blokování (např. flying, landwalk, fear, shadow); znamená, že bytost s intimidate může být blokována jen artefaktovou bytostí nebo bytostí, která je stejné barvy.
Radek "leeland" Oswald
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře