Pekne.
0 hlasů
Vítejte u constructed rozboru Rivals of Ixalan, kde jako obvykle kladu hlavní důraz na standard.
V tomto článku se snažím odpovědět na několik palčivých dotazů, jako například: Jsou chupakabry opravdu nejlepším tribalem edice? Jaký je průměrný mana cost dobrého dinosaura. Kolik vampýrů musí vyjít, aby byli konkurenceshopní na standardu. A zejména, proč mají merfolci uncommon lorda, zatímco piráti v tomto ohledu ostrouhali.
Rivals of Ixalan (RIX) jsou druhou, dolpňující sadou Ixalan bloku čítající 196 karet v poměru 13 mythic rare, 48 rare, 57 uncommon, 73 common a 5 basic landů. Dalších devět karet bude navíc součástí planeswalker decků.
Edice bude legální na constructed od pátku 19.1.2018 (na MTGO už od pondělí 15.1.).
Edice dále rozvíjí tribal tématiky čtyř hlavních obyvatelů Ixalanu, tj. Piráti (Grixis), Vampýři (WB), Merfolci (UG) a Dinosauři (Naya + jedna modrá a černá karta).
Stejně jako u Ixalanu, i tentokrát byl kvůli těmto tribalům u několika bytostí změněn creature type (týkalo se to pouze dinosaurů). O těchto a také dalších drobných změnách si můžete přečíst zde.
V edici se zároveň poprvé v historii MTG asociuje creature subtype "elder" s jinou rasou, než jsou draci. Jde samozřejmě o dinosaury. Celkem je v edici šest elder dinosaurů a to ve všech barvách, čímž se trochu narušil color pie jednotlivých tribů, protože až doteď byli dinosauři pouze v naya barvách.
Z mechanik tu máme jenom jeden nový keyword, kterým je Ascend. Jedná se o keyword abilitu, která vám přiřkne "City's Blessing", pokud máte ve hře alespoň deset permanentů. Jakmile hráč jednou dostane City's Blessing, tak už mu zůstane až do konce hry.
V případě, že je ascend součástí instantu či sorcery, tak se podmínka kontroly deseti permanentů kontroluje při jeho vyhodnocení. Pokud má ascend bytost či jiný typ permanentu, tak City's Blessing dostanete okamžitě (tj. nejde to na stack a tudíž se na to nedá reagovat) při kontrole deseti pernanetů.
Podobně jako třeba monarch, či planeswalker emblémy, i City's Blessing má svoji zástupnou kartu:
V RIX jsou samozřejmě i nadále keywordy, které známe už z Ixalanu, konkrétně enrage, raid, explore a transform. Ochuzeni samozřejmě nebudeme ani o treasure tokeny.
Více podrobností o mechanikách si můžete přečíst v tomto článku.
jako poslední bonus nám zbývá buy-a-box promo, kterým je Captain's Hook
Tím jsme se zdárně prokousali skrze faktické poznámky o edici a konečně se můžeme vrhnout na rozbor jednotlivých karet. U každé barvy budou jako obvykle dvě sekce - v první zmíním karty, u kterých si myslím, že je čeká dobrá budoucnost na standardu (či jiném constructed formátu), zatímco v druhé budou hlavně karty, které se mi přijdou zajímavé, ale constructed zřejmě nijak neovlivní.
Než s tím ale začneme, tak by ještě bylo záhodno si říci, co vyplývá z aktuální změny banlistu na standardu, kam přibyla čtveřice karet: Attune with Aether, Rogue Refiner, Rampaging Ferocidon a Ramunap Ruins.
1. RUG Energy je mrtvý deck. Stále nám zůstaly karty jako Harnessed Lightning, Whirler Virtuoso, či Bristling Hydra, ale bez dobrých enablerů už nebudou zdaleka tak silné. Jako hlavní problém ale vnímám, že bez Attunu se rapidně zhorší manabase. Nejenom, že bude hodně těžké splashovat Scarab Goda, ale bez těchto karet nebude ani Aether Hub příliš spolehlivým zdrojem barevné many. Možná by bylo zajímavější, kdyby byl zabanován pouze Rogue Refiner, ale o tom můžeme už pouze spekulovat...
2. Energie je pořád velmi dobrá mechanika. Tenhle ban rozhodně neznamená konec pro všechny energy karty. Glint-Sleeve Siphoner, Harnessed Lightning, nebo Aethesphere Harvester jsou pořád velmi dobré karty, které se i nadále budou hrát. Za zmínku stojí, že většina z nich je v grixis barvách, z čehož by mohl vzniknout nový energy deck.
3. Ramunap(less) Red bude stále dobrý deck. Ban ho trochu oslabí, ale rozhodně to nebude jeho konec. Nejlepší karta v decku je Hazoret a na tom se nic nemění. Jako hlavní důvod banu vidím to, že na obě dvě karty není na formátu příliš mnoho dobrých odpovědí a zejména Ferocidon zesměšňoval všechny karty, které byly proti decku dobré (lifegain, více bytostí do bloku). Bez pochyby by byl také skvělý proti všem tribal deckům z Ixalanu, které budou chtít hrát co nejvíce bytostí a patrně jenom minimum removalu.
Jako řešení se nabízí jednoduše do decku zpátky zařadit v playsetech Soul-Scar Mage a Ahn-Crop Crashera.
4. Formát se otevře novým strategiím. Na standardu se po delší době bude dát opět dobře inovovat. Na výsluní se může vrátit UB Control, UW Approach, ale neztratí se určitě ani agresivní tribal decky, které v RIX získaly značné posily. A hrát se samozřejmě mohou i různé midrange. Karty jako Winding Constrictor či Gonti pro stavbu takových decků přímo vybízí.
Bílá
Baffling End - pokud bych měl udělat "Journey to Nowhere" s mana cost omezením, tak by mi přišlo fajn to nechat třeba jako sorcery s textem: "Exile target creature with cmc 3 or less.".
Problém u Baffling Endu je samozřejmě v tom, že některé základní pilíře formátu mají vyšší mana cost, namátkou třeba Scarab God, Hazoret, nebo Glorybringer.
Za zmínku ale stojí, že je to dobrý způsob, jak se zbavit černých hrobolezců typu Scrapheap Scrounger, nebo Dread Wanderer. A když to vezmu kolem a kolem, tak v bílé vlastně není žádný levný removal, takže bych očekával že se i z takhle průměrného kusu stane standard staple.
Radiant Destiny - tohle je karta jako dělaná pro deck s Oketra's Monumentem (hrozně rád mám anglickou frázi "match made in heaven"). Spolu s ní a Legion Lieutenantem budou mít vampýři dva dobré posilovací efekty, což vypadá hodně nadějně pro hratelnost na standard (škoda jenom, že Monument vyrábí warriory).
Vigilance je zároveň velmi užitečná pro souboje creature decků, ve kterých ztežuje soupeřovi damage race.
Skymarcher Aspirant - tuhle jednomanovku vampýři potřebovali jako sůl, skvělá agresivní bytost, která se díky flyingu neztratí ani v late gamu.
Slaughter the Strong - možnosti se relativně levně zbavit Hazoret asi neopovrhne žádný deck, který bude moci tuhle kartu hrát. O dost zajímavější to samozřejmě bude, pokud váš deck vyprodukuje spoutu malých bytostí (například tokenů), které si budete moci ponechat, zatímco soupeř bude muset seknout celý board. Nebude to karta pro každý matchup, ale při dobré konstelaci bude zářit.
Honorable mentions:
Bishop of Binding - bytosti jako Fiend Hunter či Banisher Priest se obykle na standardu prosazovaly v agresivních creature decích, přičmež Bishop se dokonce umí zbavit i Hazoret a Scarab Goda. Pořád jsem ale celkem skeptický, že by se hrála bytost, která je v základu 1/1 za čtyři many a umře na Shock, či jednu aktivaci Walking Ballisty.
Famished Paladin - jakmile se na nějaké bytosti objeví kouzelná formule "Whenever you do XY, you may untap this creature.", tak to smrdí nějakým kombem až za roh. Notoricky známá je kombinace Nettle Sentinel + Heritage Druid a nyní se zrodilo nové kombo, které tvoří Famished Paladin s Resplendent Mentorem.
Jelikož jde o pětimanovou záležitost, tak neočekávám, že by se to někde uchytilo, ale minimálně to mělo za následek to, že je Mentor v současnosti všude vyprodaný.
Samotný Paladin by se teoreticky mohl hrát třeba v Soul Sisters, ale neočekávám, že by ke kartám jako Ajani's Pridemate či Serra's Attendant byla potřeba další větší bytost (ani lepší pětimanová komba s Kiki-Jiki a Achangelem of Thune se na modernu příliš neprosazují).
Blazing Hope - karta, která zajímavě interaguje s Death's Shadow, ale samozřejmě nedosahuje kvalit Fatal Pushe či Path to Exile
Forerunner of the Legion - pokud se na standardu vampýři prosadí, tak půjde dost pravděpodobně o velmi agresivní deck, do kterého Grey Ogre příliš nezapadá. Na druhou stranu ale bude moct najít nového vampýřího lorda a už jenom kvůli tomu by se mohl hrát. Užitečný by s ním mohl být i nějaký sideboard package, který by obsahoval několik situačních one-ofů.
Bytosti s jednou bílou manu v mana costu jsou zároveň všeobecně velmi dobré s Oketra's Monumentem.
Martyr of Dusk - na první pohled nejde o nějak extra dobrou kartu, ale je třeba vyzdvihnout, že bude dobrá s Oketra's Monumentem a že dává alespoň minimální resilienci vůči hromadnému ničení, což agresivní creature decky určitě ocení. Vzpomínáte na Doom Travelera? Ten byl svého času nedílnou součástí bílých creature decků.
Paladin of Atonement - zajímavá karta například v kombinaci s uncommon deserty z Amonkhetu, nebo s fečkami v ostatních formátech. I tak si ale myslím, že bude trvat hrozně dlouho, než z ní získáte nějaký větší profit, nedejbože když vám ho někdo exilne. Na standardu bych si raději zahrál agresivnějšího Adanto Vanguarda, či užitečnějšího Martyra of Dusk.
Trapjaw Tyrant - aby se na standardu prosadila pětimanová bytost, tak už musí umět něco vskutku výjimečného. Tyrant bohužel sám o sobě nic takového nezvládne a proti spot removalu také zrovna nezáří.
Původně se mi pozdávala myšlenka hrát v dinousauřím decku Walking Ballistu jako způsob, jak efektivně triggerovat enrage, ale pravda je taková, že bez Winding Constrictora to prostě není moc dobrá karta.
Dinosauří se navíc lépe profilují spíše v RG kombinaci, takže dvě bílé jou další mínus. Škoda, že neumí alespoň s enragem schovat vlastní bytost, abychom ho mohli použít na ochranu proti hromadnému ničení.
Modrá
Nezahal, Primal Tide - zajímavý finisher pro čistokrevný kontrol, který nápadně připomíná mi Pearl Lake Ancient, což je bytost, která se v minulosti hrála právě jako finisher v UB Controlu. Původně jsem si říkal, že bude těžko konkurovat Torrential Gearhulkovi, který ideálně zapadá do kontrolní draw-n-go strategie. Nyní (po banech) si ale myslím, že uvidíme více kontrolů, což je pro Nezahala ideální situace, protože v mirroru bude zářit.
Seafloor Oracle - čtyři many je celkem dost a merfolci budou chtít být co nejagresivnější. Jde ale o velmi silný efekt, takže bych pár kusů do decku jakožto vrchol křivky zařadil.
Silvergill Adept - dobrá bytost do křivky, která nám navíc za sebe dá náhradu. To je sen snad každého milovníka agresivních creature decků. Nemluvě o tom, že bude mít ještě další tribal synergie. Škoda jenom toho opravdu nepovedeného artu (milovníci merfolků ale doma jistě mají playset z Lorwynu).
Warkite Marauder - útočně laděná bytost, má evasion a podporuje v útoku ostatní bytosti. Pořád si ale nejsem jistý, jestli křehká těla všech pirátů mohou uspět proti deckům, které budou hrát bytosti s podstatně vyšším power levelem. Myslím si, že pirátům chybí nějaká levná tempo karta typu Vapor Snag.
Honorable mentions:
Admiral's Order - velmi zajímavý design, ale poněkud kontraproduktivní, jelikož kántrování se tradičně nejčastěji hraje v soupeřově kole. Možné využití je v soubojích decků s větším množství kántrů, ale takové decky patrně nebudou mít levné bytosti, které by enablovaly raid. A hlavně, na standardu jsou nejblíže dobrému tempu decku piráti, kteří už mají Siren Stormtamera a Lookout's Dispersal, což jsou všestrannější karty.
Flood of Recollection - Regrowth je karta, která byla svého času omezená na vintage, takže i jeho okleštěná verze by teoreticky měla být hratelná. Flood má ale dost svazující manacost a standard poslední dobou není zrovna příliš v režii instantů a sorcery.
Všeobecně řečeno se podobné karty hodí spíše do kombo decků, kde mohou vrátit tutor, či znovu vrátit silný draw efekt typu Wheel of Fortune. V takových decích ale bude muset soupeřit s Past in Flames, či Yagmoth's Will a tenhle souboj se dá vyhrát jenom hodně těžce.
Release to the Wind - zajímavá tempo karta, kterou by mohli využít zejména piráti. Problém je ale v tom, že celkem dost bytostí na standardu má nějaký comes-into-play trigger, takže je dost riskantní takovou kartu hrát, jelikož je velmi situační.
Rozhodně nebudete chtít soupeři blinkovat Torrential Gearhulka, Whirler Virtuosa, nebo Silvegill Adepta. Na druhou stranu to ale stejně tak můžete použít i na svou bytost, nebo se tím zbavit tokenu ze Scarab Goda, či jedné z eternalize bytostí, takže nějaké využití to bude mít asi vždycky.
Secrets of the Golden City - Divination už dnes asi nikoho neohromí, ale kontroly často mívají v late game na stole hromadu zemí a v ten moment už půjde o velmi slušné card draw. Ani tak bych ale nedoporučoval hrát více, než jeden-dva kusy, jelikož na úvodní ruce tuhle kartu většinou chtít nebudete.
Siren Reaver - pokud jde vše podle plánu, tak to bude fajn bytost do křivky, ale v opačném případě bude podprůměrná. Piráti ale nemají příliš mnoho trojmanovek s evasion, takže by se mohla hrát vyloženě kvůli tomu.
Dire Fleet Poisoner - jako u všech pirátů i zde vidím jako největší slabinu křehké proporce, což ovšem vynahrazuje dobrá flexibilita. Jako jeden z mála pirátu může totiž dobře posloužit v obraně, když se vymění s libovolným soupeřovým útočníkem. Posílení v kombatu mi přijde jako dělané k dvojici pirátů s menace, Kari Zev a Fathom Fleet Captain. Kombinace menace a deathtouche v podstatě zaručuje, že kombat dopadne pro soupeře naprosto katastrofálně.
Forerunner of the Coalition - z cyklu tutorů na vršek knihovny je tohle podle mě asi nejlepší kus. Jednak může hledat dobré karty jako Hostage Taker, či Dreamcaller Siren, ale zároveň poskytuje i dobrou možnost, jak v zapikované situaci ubrat soupeři posledních pár životů. Zvláště pak, když mohou hledat další kopie, čímž se bude "life drain" stále urychlovat.
Grasping Scoundrel - černá má přehršel agresivních onedropů, nicméně až doteď nebyl žádný z nich pirát. Těžit by z toho měla zejména agresivní verze pirátího decku v BR barvách, která bude hrát karty jako Dire Fleet a Fathom Fleet Captain.
Moment of Craving - celkem dobrá sidovka proti agresivním deckům, ale bohužel nedosáhne na Kari Zev, či Winding Constrictora. Jelikož ale nemáme příliš na vybranou, tak se hrát bude. Stejně ale nevím, proč jsme nemohli dostat třeba Bile Blight, či Ultimate Price.
Ravenous Chupacabra - Nekrataal bez omezení, to zní celkem fajn a dává to prostor pro vznik různých midrangů. Velmi silná bude také jeho interakce se Scarab Godem. V poslední době se sporadicky objevovala více midrange verze UB Controlu, která hrála méně kántrování a více bytostí, a právě tady by Chupacabra měla zářit. A samozřejmě bude skvělá i s God-Pharaoh's Giftem.
Na druhou stranu se ale také může stát, že formát bude plný velmi agresivních decků a kontrolů, což Chupacabře nebude příliš vyhovovat.
Jako jedna z mála karet v edici by se zároveň mohla prosadit i mimo standard, zejména v toolbox decích s kartami jako Eldritch Evolution, či Traverse the Ulvenwald. Rozhodně půjde přinejmenším o commander staple.
Co mi ale nedá spát, to je fakt, že v edici, která je soustředěná kolem čtyř hlavních tribalů, je jedna z nejlepších karet beast horror...
Honorable mentions:
Champion of Dusk - pokud by se na standardu hrály zejména midrange a rozhodující by byla karetní výhoda, tak by šlo o skvělou kartu. Dokud ale budou moji soupeři hrát Hazoret a Glorybringera, tak o pětidrop, který mi ještě ubere pár životů, zájem mít nebudu. Nemluvě o tom, že ideální křivka ve vampýrech bude končit na třech manách.
Dusk Legion Zealot - v Elfech si vždycky rád zahraju Visionáře, ale ve vampýrech je podobný efekt o dost horší, jelikož ti budou spíše o co největší agresivitě, než o karetní výhodě. O nečem jiném by to bylo, kdyby šlo o bílou kartu, která by se dala spárovat s Oketra's Monumentem, ale takhle...
Golden Demise - zajímavá možnost pro kontrolní decky s černou, jak se zbavit menších bytostí, aniž by musely "vynechat" jedno kolo, jak tomu je po zahrání Bontu's Last Reckoning.
Mastermind’s Acquisition - mít několik užitečných situačních karet v sidu vypadá jako docela fajn nápad, ale na druhou stranu je to pořád jenom o Diabolic Tutor, což není karta, která by na constructed nějak zářila.
Reaver Ambush - exile se hodí proti kartám jako Scraphear Scrounger a Dread Wanderer, ale opět si musím poštěžovat nad tím, proč černá prostě nemůže dostat pořádný instantní removal. Zde bych se spokojil například s Murderem, nebo se stejným efektem za dvě many.
Sadistic Skymarcher - do vampýrů celkem dobrá bytost, ale nejsem si jistý, jestli se prosadí v konkurenci dalších dvoumanovek, která čítá například dvojici "lordů" (Metalic Mimic, Legion Lieutenant), nebo agresivního Adanto Vanguarda
Tetzimoc, Primal Death - hrozně se mi líbí design téhle karty, ale přijde mi to bohužel pouze jako casual záležitost. Kdyby šla abilita používat instantně třeba s omezením na jedno použití za kolo, tak by to bylo lepší. Takhle je manově neefektivní, což bude rozhodující faktor pro hratelnost.
Twilight Prophet - na téhle kartě je největší past její creature type. Podle mě to totiž není karta do vampýrů, kteří se budou soustředit spíše na agresivitu a hlavně budou primárně monowhite pouze s malou černou splashí. Těžko říci, jaký deck by ho mohl nejvíce využít, jelikož kontrolní midrange decky jednak nedosáhnou tak snadno na ascend a hlavně v nich budou na čtyřech manách lepší bytosti jako Gonti a Chupacabra. Zajímavá možnost by mohl být třeba grixis, který by hrál Whirler Virtuosa, nebo Treasure Map.
Vona's Hunger - v mirroru vampýrů s Oketra's Monumentem by tohle mohla být zajímavá sidovka, ale jinak není třímanový edict něco, co bych chtěl na standardu hrát, zejména když už se nemusíme bát Bristling Hydry.
Blood Sun - Myslím si, že původní záměr u vydání téhle karty byl na standardu omezit sílu Azcanty, což se na novém standardu bude dost možná hodit. Jako lepší karta mi ovšem přijde Field of Ruin, jelikož Blood Sun bude ve většině případu pouze třímanový cantrip.
Daleko zajímavější bude sledovat, jestli po Blood Sunu sáhnou nějaké decky na modernu či legacy. Blood Sun vypíná fetchlandy, takže si nemyslím, že ho bude hrát třeba Jund jakožto způsob, jak zneškodnit Valakut decky. Osobně mi přijde nejzajímavější interakce s "bounce landy" ze staré Ravnicy, které to promění na Ancient Tomby v tuningu. Zájem by o něj tak mohl mít Amulet Titan.
Další decky, které běžně hrají minimum fetchlandů jsou například Storm, nebo Dredge, ale u těch si nejsem tolik jistý, že by ho využily. Ačkoli do Dredge se hodí asi nejlépe, jelikož ho lze vždycky využít pro extra dredgenutí.
Nejvíce se mluví o tom, že by ho mohl využít Tron jakožto odpověd na landdestrukci typu Ghost Quarter, či v poslední době velmi populární Field of Ruin. Jelikož ale Tron v úvodních kolech většinou nemá přístup k červené maně (sphery se obvykle používají pro zelenou), tak se k tomuto stavím spíše skepticky.
Podobné je to i na legacy. Je to zajímavá karta například proti Dark Depths kombu, ale decky jako Miracly si radši zahrají Back to Basics/Blood Moon a Delver si nemůže dovolit hrát podobnou kartu s osmi fečkami a playsetem Wastelandů...
Suma sumárum bych řekl, že se jedná o zajímavou kartu, které ale vyžaduje velmi specifické restrikce při stavění manabase, což bude vyhovovat jenom minimálnímu počtu decků.
Daring Bucaneer - troufám si říci že je tohle nejlepší pirát z celého Ixalan bloku, který bude nejenom základem agresivních BR Pirátů, ale mohl by se hrát třeba i v Monoredu, pokud by se prosadila agresivnější verze s playsety Kari Zev a Rigging Runnerů.
Dire Fleet Daredevil - tohle je karta někde na pomezí Abbota of Keral Keep a Snapcaster Mage. Je dost možné, že se bude hrát v pirátech jenom kvůli tomu, že půjde o bytost do křivky, ale jinak mi to přijde spíše jako karta pro midrange decky.
Daredevil bude nejlepší v metagame, kde se bude hrát hodně spell-heavy decků, což se aktuálně na standardu neděje. Lepší to bude na modernu, kde by ho mohli využít například Humani, jakožto sidovku proti Thoughtseize/Lightning Bolt deckům.
Další využití by mohlo být ve fringe decích jako Skred Red, nebo BR Moon, které by ocenili obstojnou bytost se zabudovanou karetní výhodou.
Honorable mentions:
Fanatical Firebrand & Goblin Trailblazer - bytosti, které by se teoreticky mohly hrát v nějaké all-in verzi pirátů. Osobně bych byl ale opatrný, abych si deck nepřeplnil vanilkami, které se pak budou smutně dívat na soupeřovy bytosti s trojkou v obraně.
Reckless Rage - zajímavý removal pro dinosauří decky. Zbaví se většiny bytostí na formátu a ještě zvládne spustit enrage. Nevýhoda je samozřejmě v tom, že nejdříve musíte ve hře nějakého dinosaura udržet, takže nepůjde o zrovna nejspolehlivější kartu do úvodních kol.
Rekindling Phoenix - jestli nás něco historie MTG naučila, tak je to rozhodně fakt, že hráči mají fénixe ve velké oblibě, ale ve skutečnosti se na constructed takřka nikdy neprosadí. Tenhle fénix vypadá jako skvělá bytost proti deckům s velkým množstvím removalu, ale pravda je taková, že removal je na standardu velmi špatný a midrange s velkým množství removalu se nehrají. Navíc nevidím jediný důvod, proč dát téhle kartě přednost před Chandrou a Hazoret.
Deeproot Elite - solidní posila do merfolků, kde bude fungovat jako o něco lepší Metallic Mimic, jelikož s ním budete podle potřeby moci rozložit countery tak, aby byl pro vás kombat co nejvýhodnější
Jadelight Ranger - velmi dobrá bytost, kterou spíše než merfolci ocení různé zelené midrange. Pomáhá efektivně filtrovat draw a zajímavá je i třeba s Winding Constrictorem. V podstatě je to Regue Refiner 2.0, ale ve verzi, která není tak broken.
Thrashing Brontodon - dinosaurům zoufale chyběly nějaké lepší kusy do prvních kol a Brontodon nejen, že řeší tenhle problém, ale zároveň má i velmi užitečnou abilitu, protože dinosauří určitě uvítají dobrý způsob, jak se zbavit Heart of Kiran. Čtyřka v obraně je zároveň skvělá proti červenému removalu - vyhne se Abradu i Lightning Striku a v obraně taky leccos vydrží.
Thunderherd Migration - ještě před pár lety by mi přišlo jako samozřejmost, že bude zelená mít na standardu přístup k Rampant Growthu. Postoj RnD k manarampě se ale za poslední léta dost změnil a nyní to došlo tak daleko, že si troufnu říci, že je Rampant Growth s nevýhodou jedna z nejlepších zelených karet v edici.
Dinosauři potřebují spolehlivou rampu (tím neříkám, že by zároveň neměli hrát i Drovera), která jim umožní hrát ve třetím kole Ripjaw Raptora, nebo Chandru.
Zároveň to bude i dobrá fixace v případě, že budete chtít zkoušet tříbarevnou verzi, která bude mít větší top-end například s Gishathem.
Wayward Swordtooth - jedna z nejzajímavjěších karet v celé edici. Exploration efekt je ve správném decku velmi silný a možnost ho najít Zenithem, Chordem of Calling, nebo dokonce Collected Company vypadá velmi zajímavě.
Dá se samozřejmě namítnout, že už je tu Azusa, která umožňuje být se zeměmi ještě explozivnější, nicméně ta je zanedbatelná v kombatu, což je podle mě další výhoda Swordtootha. GW Company na modernu by po téhle kartě mělo sáhnout.
Dále by o něj mohly mít zájem decky s Loamem, což by mělo být hlavně na legacy, kde by mohlo jít o fajn one-of k Zenithu do Aggro Loamu či Mavericku.
Rád bych také vypíchnul fakt, že na standardu budeme aktuálně mít k dispozici Ramunap Excavatora zároveň se Swordtoothem, což je celkem vtipné kombo, ačkoli tu kromě Evolving Wilds není nic, s čím by se tahle kombinace nějak výrazněji vyplatila hrát (a navíc tu nejsou žádné dobré tutory, přičemž nejde o karty, které bychom chtěli hrát v palysetu).
Honorable mentions:
Enter the Unknown - poměrně zajímavý design, nicméně kombinace levnějších bytostí a mana rampy mi nejde příliš dohromady. Klasická Explore mi přijde mnohom lepší.
Ghalta, Primal Hunger - zahrát si za dvě many 12/12 tramplera, to vypadá velmi lákavě, ale myslím si, že v situaci, kdy Ghaltu budete moci zahrát za dvě many už budete mít na stole tak výraznou převahu, že to bude pouze "win more" karta. Paradoxně mi přijde, že Ghalta jako jedna z mála karet prodělala na banu energy karet, jelikož mohla být docela dobrá do věčných boardstallů při soubojích energy decků.
Jade Bearer - není to ideální play do prvního kola, ale pokud budou chtít Merfolci naplno využít potenciál Kumeny, tak se extra jednomanovka bude hodit
Path of Discovery - velmi těžkopádná karta, ale pokud je váš deck plný bytostí a hodláte hrát dlouhé midrange partie, tak bude tahle karta skvělá. Obzvláště pěkné využití bude mít v token strategiích, což by mohlo být fajn na standardu s různými kartami produkujícími thopter tokeny.
Ohledně čtyřmanovky bez okamžitého vlivu na hru bych byl ale velmi skeptický. Rozhodně ale půjde o skvělou casual kartu do různých jednokarťáků.
Swift Warden - zajímavá karta proti spot removalu, nicméně bych raději hrál karty s celoplošným efektem jako Kopala či Kira, Great Glass-Spinner
Tendershot Dryad - pěkná engine karta, která dokáže delší hru vyhrát sama o sobě. Zajímavá bude na standardu s dvojicí čtyřmanových enchantmentů - právě zmiňovaným Path of Discovery a samozřejmě i s Anointed Procession. Nejsem si ale jistý, zdali se dokáží tokeni popasovat s agresivními evasion bytostmi jako Heart of Kiran či Glorybringer.
Kumena, Tyrant of Orazca - bez pochyby parádní karta pro merfolky, která je velmi flexibilní. Podle potřeby na ni můžete například dávat countery za pomoci Deeproot Elite a udělat si tak velkého neblokovatelného bijce, hrát dlouhé hry díky velké karetní výhodě, nebo pomalu přečíslit soupeře zvěčující se armádou.
Zajímavé je, že má velmi dobrou interakci s jinak nenápadnou kartou v podobě Deeproot Waters, ačkoli asi v merfolcích nebude tolik místa pro třímanovky a lepší zřejmě bude hrát extra one-drop jako je Jade Bearer.
Legion Lieutenant - trochu škoda, že Oketra's Monument vyrábí warriory, ale i tak půjde o kus, jenž bude základem všech vampýřích decků na standardu a teoreticky by mohl odstartovat i anabázi vampýrů na modernu.
Merfolk Mistbinder - zcela jednoznačně nejlepší karta pro merfolky v edici, kteří mi s releasem RIX přijdou jako nejvíce competitive tribal na standard. Jeho potenciál ale nekončí jenom na standardu, už s releasem Ixalanu jsme mohli na modernu vidět UG merfolky, které hrály Kumena's Speakera a Merfolk Branchwalkera, a do téhle verze se bude parádně hodit i tenhle nový lord.
Relentless Raptor - skvělý poměr cena/výkon a jeho nevýhoda se dá snadno znegovat tím, že ho necháte "nasednout" do nějakého vehiclu. Mardu Vehicly vypadají po banech velmi dobře a tenhle Raptor jim může pomoci ovládnout další PT.
Honorable mentions:
Angrath, the Flame-Chained - je dost těžké odhadnout, jak hratelný bude Angrath, jelikož to do velké míry souvisí s tím, jaká bude na formátu metagame.
Vydiscardovat v souboji midrangů soupeře a potom ho dorazit ultimátkou, to zní dost fajn, ale na druhou stranu na formátu, kde budou převládat agresivní decky, půjde de facto spíše o předražený a ne úplně spolehlivý removal. Na pěti manách bych dal zatím určitě přednost Lilianě.
Azor, the Lawbringer - ideální scénář s touhle kartou vypadá moc pěkně, ale UW Control už má karty jako Torrential Gearhulk a Approach of the Second Sun a nejsem si jistý, že se dá hrát tolik spellů za šest a více man, zejména když za každým rohem může číhat chupacabra.
Na druhou stranu se už ale nemůžu dočkat, až s ním v hospodě v kombinaci třeba s Eldrazi Displacerem všechny zalockuju.
Dire Fleet Neckbreaker - dva dopředu je už docela výrazný bonus, který by ze všech ostatních tuctových 2/1 bytostí mohl udělat slušné řezníky, kteří by dorazili načatého soupeře
Elenda, the Dusk Rose - zajímavá engine karta, ke které ale podle mě nemáme dostatek podpůrných karet, bez kterých je dost těžkopádná (napadá mne jenom Hidden Stockpile). Bonus je ale, že roste i za soupeřovy bytosti, takže může lehce rozpiknout jinak nerozhodnou situaci. Pokud budete mít v decku Forerunnery, tak by možná stálo za to hrát jeden či dva kusy v sidu pro podobné případy.
Huatli, Radiant Champion - pěkná karta pro tokenové decky, kde by při správné konstelaci mohla kolo po zahrání použít ultimátku, což by vyústilo v ohromnou karetní výhodu. Má to ale několik háčků - malé bytosti snadno (a často) umírají, je celkem špatná proti agresivním deckům a hlavně v tokenech už máme podle mne lepší čtyřmanovky v podobě Anointed Procession a Path of Discovery.
Siegehorn Ceratops - celkem silný efekt, ale bohužel ve špatných barvách, jelikož dinosauři budou mít základ v RG barvách. Další problém je samozřejmě i v tom, že ve většině případů, kdy se spustí enrage, to bude zároveň Ceratopsova smrt.
Storm Fleet Sprinter - zajímavá bytost pro nějaký tempo deck, ale 2/2 za tři many není žádné terno (to by se samozřejmě změnilo, kdyby měli piráti svého dvoumanového lorda) a zřejmě bude lepší hrát třímanovku se silnějším power levelem, jako je třeba Ahn-Crop Crasher, či Pia Nalaar.
Zacama, Primal Calamity - pokud rádi rampíte do opravdu gigantických monster, tak na standardu těko najdete lepší kartu (trojhlavý tyranosaurus Rex, to už je opravdu něco). I když na ni bude mít soupeř odpověď (s výjimkou pár karet jako Unlicensed Disintegration a Vraska's Contempt), tak mu poklidí většinu boardu a v opačném případě nebude mít hra delšího trvání.
Osobně mi ale devět man přijde už dost za hranou hratelnosti a tak bych se raději pohlédnul po nějakém jiném způsobu, jak dostat Zacamu do hry, což by mohl být například Gishath. S kartami jako Thunderherd Migration a Hour of Promise by se na osm man dalo narampit relativně snadno.
Journey to Eternity - i pokud by se nám podařilo Journey transformovat, tak nevím, jestli by na standardu byla nějaká bytost, kterou by se vyplatilo za pět man zreanimovat. Podle mě půjde spíše o casual záležitost, která bude pěkná s kartami jako Sakura, nebo Fulminator Mage.
Path of Mettle - tuhle kartu určitě nebudete hrát jenom kvůli tomu, abyste zaútočili s pár first strike bytostmi a transformovali ji. Pokud ale bude na standardu dostatek různých tokenů, či jiných bytostí s jedničkou v obraně, tak půjde o fajn možnost do sidu. Tím víc pokud jí budete umět spolehlivě transformovat.
Profane Procession - za osm man exilnout bytost, to nezní příliš lákavě, ačkoli bychom to mohli ocenit proti kartám jako Scarab God či Hazoret. Opět si ale myslím, že máme co dočinění s kartou hlavně pro casual hraní.
Storm the Vault - v artefaktovém decku by nemělo být příliš těžké Storm the Vault transformovat, nicméně na standardu nebude moc způsobů, jak přehršel many využít, snad s výjimkou Walking Ballisty, který ale jinak v obyčejném midrangi bez dalších synergií bude dost průměrný. Tak nějak si celkově myslím, že všechny transformační karty jsou pouze kusy pro casual hraní (ostatně v Ixalanu tomu bylo také tak).
Azor's Gateway - mít zemi, která nám dá za tapnutí deset, či patnáct man, to je asi sen každého hráče. Transformovat Azor's Gateway a pak si dát pořádnou Sphinx's Revelaci, nebo Genesis Wavu, to zní krásně. K tomu ale musíte Gateway dát ve druhém kole a pak čekat minimálně dalších pět, z čehož mi opět vychází, že půjde pouze o funny kartu do jednokarťáků.
Silent Gravestone - Relic of Progenitus to není, ale na standardu spolehlivě zastaví karty jako Scarab God a God-Pharaoh's Gift, což znamená, že půjde o velmi slušnou sidovku. Myslím si, že by na standardu měla být vždycky přítomna podobná karta, aby se neopakovala situace jako při nadvládně Rally the Ancestors.
Honorable mentions:
The Immortal Sun - zajímavá směsice efektů, ale těžko si představit, že na nějakém z competitive formátů bychom chtěli hrát podobnou kartu. Kdyby efekt potírající planeswalkery platil pouze pro soupeře, tak bych věřil, že se bude hrát alespoň v nějakých jednokarťácích, ale takhle si myslím, že snad v každé barvě budou lepší efekty pro karetní výhodu či posilování bytostí.
Arch of Orzaca - za pět man líznout kartu mi přijde jako hodně podprůměrný efekt, natož ještě s extra omezením. Sea Gate Wreckage se nedočkala takřka žádného úspěchu a tohle je ještě o chlup horší karta.
Přiznám se vám, že dnes bylo obzvláště těžké vybrat deset karet, natož pak ještě nějaké upřednostnit před druhými. Většina zajímavých karet má aplikaci pouze na standard a svým power levelem nijak výrazně nevybočují.
10. Azor's Gateway - nejzajímavější karta ze transformačních kusů v edici
9. Slaughter the Strong - dobrá odpověď na Hazoret a také zajímavý nástroj pro agresivní creature decky s větším počtem menších bytostí
8. Thunderherd Migration - po dlouhé době konečně hratelná a spolehlivá rampa za dvě many
7. Kumena, Tyrant of Orazca - konečně dobrý důvod, proč hrát merfolky
6. Silent Gravestone - kvalitní graveyard hate, který je skvělý proti několika základním pilířům formátu (Torrential Gearhulk, Scarab God, God-Pharaoh's Gift)
5. Agresivní jednomanové bytosti - jeden z hlavních nedostatků hlavních tribů Ixalanu byl absence jednomanových bytostí, a tento problém RIX dokázal odstranit
4. Wayward Swordtooth - jedna z mála karet v edici, která má potenciál na to, aby se prosadila i mimo standard
3. Ravenous Chupacabra - skvělá karta pro midrange, ale v základu jde stále jenom o čtyřmanový removal a zanedbatelné tělo v kombatu, což zase není taková bomba
2. Jadelight Ranger - skvělá všestranná bytost, která se může bez problémů hrát v každém decku se zelenou. Winding Constrictor možná ještě neřekl poslední slovo.
1. Legion Lieutenant & Merfolk Mistbinder - Ixalan je v první řadě tribal block a do jednotlivých tribal decků jsme snad nemohli dostat lepší posily. Zároveň si myslím, že obě karty mohou oběma tribalům vehnat novou krev do žil i na modernu.
To je pro dnešek, co se Ixalanu týče, vše. Už brzo se ale můžete těšit na článek plný zajímavých brew s novými kartami. Do té doby se mějte fajn a užívejte si hraní s novými kartami.
Kumano
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|