Isolate - A třeba Aether Vial tě nenapadá?
Shield Mare/Omenspeaker - Líbí se mi, jak říkáš, že Shield Mare se staty 2/3 proti monoredu nic neublokuje, ale Omenspeaker se staty 1/3 jo... ;-)
0 hlasů
Po třech letech se nám vrací klasický letní Core Set. Jaké pikle na nás kuje Nicol Bolas a ostatní Elder draci, se dozvíte v dnešním rozboru, který se, jako obvykle, soustředí hlavně na Standard.
Foto: Wizards of the Coast
Magic 2019 Core Set (dále jenom M19) je velká samostatná edice, která obsahuje 280 karet (16 mythiců, 53 rare, 80 uncommon, 111 common a 20 basic landů) + 33 dalších, které jsou součástí planeswalker a welcome decků. Součástí edice je opět i exkluzivní buy-a-box promo, které se nedá rozbalit v boosterech.
Legální na constructed je M19 od pátku 13.7, přičemž na MTGO se s ní mohlo hrát dokonce o týden dříve.
M19 navazuje na dřívejší core sety, ve kterých bylo zvykem, že obsahovaly větší množství reprintů (je jich tu 99 - pokud nepočítáme karty z planeswalker decků) a nezaváděly žádné nové mechaniky.
Flavorové téma edice je konflikt mezi bratry Nicol Bolasem a Uginem a celá edice je protkána různýmy dračími kartami, ať už to jsou původní elder dragoni v novém kabátě, nový Sarkhan, či karty operující s powerem při castění creature spellů.
V edici se objevují i další tribaly, ke kterým je v každé barvě jeden "lord" (bytost, která dává ostatním stejného tribu pod vaši kontrolou +1/+1). Jsou to knighti (bílá), spiriti (modrá), zombie (černá), goblini (červená) a elfové (zelená).
Více informací o promo kartách a tokenech z Magic 2019 najdete zde. Tím jsme se zdárně prokousali skrze faktické poznámky o edici a konečně se můžeme vrhnout na rozbor jednotlivých karet. U každé barvy budou jako obvykle dvě sekce - v první zmíním karty, u kterých si myslím, že je čeká dobrá budoucnost na standardu (či jiném constructed formátu), zatímco v druhé budou hlavně karty, které mi přijdou zajímavé, ale constructed zřejmě nijak neovlivní.
Ajani, Advesary of Tyrants - na první pohled není jasné, do jakého decku zapadne Ajani nejlépe, ale to mám na planeswalkerech rád - když musíte správně postavit deck, aby všechny synergie pěkně zapadaly do sebe. Není jasné, jestli s Ajanim chcete raději reanimovat ucommonové knighty z Dominarie, nebo posilovat lifelink bytosti (například tokeny vyrobené Legion's Landingem).
Jako nejlepší synergie mi přijde přidávat countery na Walking Ballistu, což by mohlo být fajn třeba v GW Midrangi, kde díky Llanowarům můžete dávat Ajaniho už ve třetím kole. Škoda jenom, že s Winding Constrictorem je to příliš náročné na barevnou manu...
Mentor of the Meek - parádní karetní výhoda pro bílé creature decky, nicméně jde o celkem špatnou karta proti červeným aggrům (opravdu nechcete, aby soupeř zabil vás třídrop Shockem). Myslím si, že dokud budou na formátu hrát prim karty jako Chandra, Hazoret a Chainwhirler, tak o něm příliš neuslyšíme, nicméně potenciál tu je.
Remorseful Cleric - výborný hatebear na eternal formáty. Na modernu bude velmi relevantní jeho creature type (Bant Spiriti) a na legacy by se mohl hrát v Death and Taxes jakožto součást toolboxu pro Recruitera of the Guard. A už vůbec nemluvím o tom, že podobný efekt jistě najde dobré využití i ve všech různých variantách "jednokarťáků".
Honorable mentions:
Ajani's Pridemate - vypadá celkem lákavě v kombinaci s Ajani's Welcome, ale obě karty jsou dost špatné draw prakticky kdykoli mimo ideální křivku a tak bych stále mnohem raději vsadil na osvědčené dvoumanovky jako Knight of Grace, Scrapheap Scrounger, či Heart of Kiran
Clensing Nova - pětimanová vrata bez přidaného efektu dnes už na constructed nikoho neohromí. Zbavit se najednou více enchantmentů//artefaktů zní lákavě, nicméně decky s vehicly většinou nebudou mít ve hře více, než jeden artefakt, a naopak proti UW Controlu oceníte daleko raději karty jako Cast Out či Crushing Canopy, které mají větší flexibilitu. snad jenom, pokud by se díky novým kartám začaly více hrát artefaktové strategie, proti kterým by šlo o super sidovku.
Isloate - nevidím důvod, proč hrát tuhle kartu místo Fatal Pushe, Seal Awaye, nebo na modernu Path to Exile. Má příliš úzké využití, možná kdyby pro ni byly nějaké dobré noncreature cíle, ale napadá mne snad maximálně Skullclamp v nějakém tom jednokarťáku...
Leonin Warleader - klasický příklad čtyřmanovky, která umře na removal a neposkytne vám žádnou výhodu. Nedovedu si představit, že bych ho hrál raději, než Ajaniho s Karnem. Někdo může namítnout podobnost s Hero of Bladeholdem, který byl svého času jedním z pilířů formátu. K tomu jsme tenkrát ale měli Lightning Maulera, Honor of the Pure a hlavně šlo o jednu z nejlepších karet proti RG Wolf Runu, což byl deck, který tenkrát vyhrál pro tour a mistrovství světa.
Militia Burgler - hrozně rád bych hrál nějaký deck s Burglerem, Mentorem of the Meek a Oketra's Monumentem, nicméně opět je tu problém ve velké náchylnosti na Chainwhirlera. A ještě ke všemu tu teď bude podobný efekt i v černé (k tomu se za chvilku dostaneme). Lákavě vypadá i s Aether Vialem, ale nevím, jestli bude v Humanech na modernu či v Death and Taxes na legacy místo pro takovouto pomalou karetní výhodu.
Resplendent Angel - podle mne jedna z nejvíce přeceněných karet v edici. 3/3 letec za tři many není nijak extra oslnivý poměr a hlavně - na třech manách už v bílé máme History of Benalia a Benalish Marshala. Aby byl hratelný, tak by podle mne musel mít buďto lifelink, abychom ho mohli posílit třeba Ajanim a Marshalem, nebo aspoň čtyřku do útoku, aby ho mohla naboostit Lyra tak, že by hned na konci kola udělal token.
Shield Mare - na první pohled zajímavá sidovka, ovšem podle mne je na monored horší, nežobyčejný Knight of Grace. Ten aspoň zastaví soupeřovo útočení v případě, že nemá blesk. Mare nám sice přidá tři, ale na boardu supeře příliš neomezí. Přijde mi to spíše jako ukázková past. Rozhodně ale musím říci, že má suprovou ilustraci a ve foilu vypadá opravdu nádherně.
Suncleanser - kdyby uměl vypnout infect, tak bych alespoň řekl, že půjde o fajn sidovku na modern, ale takhle je to poněkud rozpačité. Odpověď na energii a Walking Ballistu jsme přece jenom potřebovali o mějaký ten měsíc dříve, tohle je takzvaně "s křížkem po funuse".
Omniscience - na standard v podstatě nepoužitelné, ale jedná se o skvělý reprint, který určitě potěší všechny casual hráče. V hospodě není příliš mnoho uspokojivějších situací, než když plácenete na stůl Omniscienci :)
Do jisté míry to vlastně i dvojkové hráče ovlivnit může, protože to lze hrát v brawlu jako kombo s Jodahem, ale otázka je, jestli dneska ještě někdo brawl vůbec hraje...
Sai, Master Thopterist - příliš mnoho Thopter tokenů může způsobit velkou náchylnost vůči Chainwhilerovi, nicméně Sai umožní poměrně rychle znovu vytvořit velkou armádu a hlavně je proti Monoredu velmi obstojný blocker. Na standardu taky dobře spolupracuje s kartami jako Scrap Trawler a Servo Schematic. Myslím si, že tohle by mohl být konečně klíč k úspěchu nějakého artefaktového decku. A nemusí to nutně být UB Improvise, ale třeba i deck, který se bude více podobat modernové affinitě, o což se už hráči snažili po vydání Karna.
Sai by se podle mne mohla prosadit i mimo standard. Na modernu si ji dovedu představit v affinitě či Ironworks kombu jakožto součást "go wide" sideboard plánu. Jde totiž o zajímavý způsob, jak bojovat proti kartám typu Stony Silence či Ancient Grudge.
Supreme Phantom - těžko říci, jestli je tohle předzvěst spiritů v nadcházejících Ravnica bloku, ale rozhodně jde o fajn kartu pro modernové spirity. Skoro mi přijde, že se dvojicí nových silných dvoudropů se nabízí otázka, zdali je Bant verze s Company stále ta nejlepší, nebo jestli bude lepší dát přednost čistě UW verzi s Aether Vialem ve stylu Death and Taxes.
Tezzeret, Artifice Master - pět man je na standardu docela dost, nicméně za tu cenu dostanete planeswalkera s vysokou loyality, který se sám umí nejen chránit, ale i enablovat a přináší parádní karetní výhodu. Spolu s Karnem to budou ideální payoffy pro artefaktové decky, které teď konečně vypadají opravdu konkurenceschopně. Ušli jsme velký kus cesty od karet jako Tezzeret, the Schemer a Herald of Anguish.
Honorable mentions:
Anticipate - zajímavá možnost pro modré decky. Myslím si ale, že tradiční kontrol už mezi kartami jako Syncopate, Essence Scatter, či Seal Away už pro Anicipate nenajde místo - koneckonců třeba takový Supreme Will se skoro nehraje. Lepší využití by Anicipate mohla mít třeba v UR Wizardech, kde s Adeliz uvítáme každý hratelný cantrip.
Exclusion Mage - další potenciální kus do UR Wizardů, kombinace tempo výhody a dalšího těla k Adeliz nevypadá vůbec zle. Zapadnout by mohl i do decků s Giftem či Scarab Godem, ve kterých by mohl kupovat čas proti agresivním deckům.
Gearsmith Prodigy - nabízí se tu srovnání s kartami jako Toolcraft Exemplar či Ghitu Lavarunner. Modrá v kombinaci s artefakty vsází spíše na pomalejší payoffy (Karn, Antiquities War) a tak se bloker do úvodních kol může hodit.
Mistcaller - zajímavý hate proti různým kombům (Kiki-Jiki, Through the Breach, Reanimace) v kombinaci s relevantním creature typem dělá z Mistcallera minimálně solidní sidovku. Nevýhodou je samozřejmě velmi křehké tělo, ale to by Merfolkům zase tolik vadit nemuselo. Koneckonců Cursecatcher je taky mimo křivku dost bídné draw a stejně se hraje (s Vialem ale můžete lehko nachytat soupeře i v pozdějších fází hry).
Mystic Archeologist - možná sidovka pro souboj kontrolů, zejíména pokud počítáte s tím, že soupeř odsiduje většinu reovalu
Omenspeaker - co se "crappy" sidovek proti monoredu týče, tak tohle je jedna z těch lepších voleb. Profiltruje draw a zastaví většinu malých útočníků, což je za dvě many docela solidní.
Sleep - zajímavá tempo karta pro decky jako UW Flash, nebo UR Wizardi (nebo dokonce Merfolci, po kterých se od vydání Dominarie na standardu úplně slehla zem). Rozhodně to ale není karta pro každý matchup, takže si myslím, že její místo bude maximálně v pár kusech v sidu.
Death Baron - historie se opakuje, přesně po roce vypadají zombies opět hratelně, ale opět je to nejspíše jenom do podzimní rotace. Kromě Barona mají i celou řadu dalších "lordů", jako třeba Metalic Mimic, Lord of the Accursed, či Liliana's Mastery. U Barona samozřejmě oceníme i deathtouch, díky čemuž budeme například s Dread Wandererem moci opakovaně útočit do větších bytostí.
Demon of Catastrophes - proti deckům s removalem typu Cast Out či Vraska's Contempt bude trochu riskantní hrát takovouhle kartu, ale na druhou stranu vypadá opravdu parádně proti červeným aggrům. Může držet na uzdě ty největší útočníky (Fénix, Hazoret) a stejně tak i dobře racovat. Jenom není na první pohled příliš jasné, jaký deck by ho nejlépe uplatnil (i když třeba BG Constrictor se sám nabízí - přes Llanowara ho tam šoupnout ve třetím kole...).
Diregraf Ghoul - další dílek skládačky pro úspěšný zombie tribal. Jako klíčová mi přijde především dvojka v obraně, což je ve světe ovládaném Chainwhirlerem důležitý předpoklad pro úspěch.
Graveyard Marshal - sice nedosahuje kvalit Cryptbreakera, ale má dobrý poměr cena//výkon a zároveň může v late gamu sám ovládnout stůl. Navíc ideálně vyplní křivku v zombie decku. O moc lepší už to snad ani nemůže být.
Infernal Reckoning - nemyslím si, že s touhle kartou bude někdo zabíjet Reality Smashery, Ulamogy, či Steel Overseery - už jenom proto, že proti Eldrazi je to další kus náchylný na Chalice of the Void (a navíc nevidím důvod, proč hrát tohle, když můžeme hrát Path//Swordy//Fatal Push). Jsem ale přesvědčen, že na standardu půjde o excelentní sidovku proti kartám jako Heart of Kiran a Scrapheap Scrounger.
Liliana, Unouched by Death - jinde než v zombie decku ji nevyužijeme, ale v tom bude opravdu zářit. Removal, karetní výhoda v jednom a plusová abilita navíc pěkně spolupracuje s bytostmi jako Dread Wanderer a Graveyard Marshal. Jako jeden z velmi užitečnách aspektů vnímám i to, že si -2 abilita umí poradit s kartami jako Hazoret a Rhonas.
Plague Mare - kdyby byl Chainwhirler 2/2 bez first striku, asi by byl standard o něco rozmanitější. V kombinaci s podobným efektem v černé už skutečně asi malým bytostem s jedničkou v obraně odzvonilo. Koníka by mohl využít třeba UB Midrange, či UB Gift, ačkoli kromě Llanowar Elfů a Bomat Couriera se drobných bytostí opravdu hraje pouze minimum. Ale třeba v kombinaci s Walking Ballistou už si poradíte s kdečím.
Honorable mentions:
Bone Dragon - zajímavá karta, která ale potřebuje více synergií k tomu, aby byla opravdu dobrá. Těžko si totiž představit, že bych ho za normálních okolností hrál raději, než Scarab Goda, nebo Lilianu. Hrát by se mohl třeba v UB Giftu, kde bychom ho mohli dostat do hrobu pomocí karet jako Minister of Inquiries či Champion of Wits.
Isareth the Awakener - na papíře velmi lákavý efekt, ale pro ideální scénář je potřeba, aby vydržela kolo na stole a potom pokud možno i přežila do dalšího kombatu. Kdyby to alespoň byla zombie, tak by mohla mít nějaké využití na standardu, ale takhle půjde podle mne jenom o casual kus.
Liliana's Contract - na standard je to příliš pomalé, ale je to zajímavý kus do jednokarťáků, ať už jenom jako karetní výhoda a poté samozřejmě přímo v démoním tribalu, nebo jako kombo s Arcane Adaptation a Xenographem.
Murder - v playsetu ho asi hrát nikdo nebude, ale instant removal za tři many, který se na nic neptá, je celkem solidní a díky své flexibilitě by kontrolnější decky jeden či dva kusy hrát mohly
Open the Graves - pět man je hodně a na standardu je až moc exilovacího removalu, nicméně pro casual hraní jde o pěknou kartu, obzvláště pokud umíte tokeny zdoublovat (Anointed Procession), umíte vracet bytosti z hrobu, nebo máte nějaký dobrý sacrifice outlet například v kombinaci s Grave Pactem.
Stitcher's Supplier - zajímavý enabler pro graveyard strategie, kterého by mohly využít decky jako Dredge v eternal formátech. Pěknou synergii má třeba s Cabal Therapií, či Goblin Bombardmentem. Na standardu pak vypadá zajímavě ve variantě Giftu, která se spoléhá na rychlé odemílání a Gate to the Afterlife.
Viashino Pyromancer - fajn posila pro monored s nízkou křivkou a The Flame of Keld, se kterým má přímo ukázkovou synergii. Zároveň je to wizard, což ještě zlepší Wizard's Lightning.
Honorable mentions:
Alpine Moon - těžko říci, zda-li bude Alpine Moon králem sideboardů, nebo to s ním dopadne podobně, jako s Blood Sunem. Hlavní problém na formátu, jako je modern, je jeho úzké využití. Je fajn na Tron (povšimněte si, že Tron se dívá na subtype, nikoli na jméno karty), použít se dá třeba i proti Infectu a Affinitě, ale to je asi tak všechno. Sideboard sloty jsou přitom na modernu velmi cenné. Další problém vidím v tom, že červené decky mají k dispozici mnohem lepší způsoby, jak se vypořádat s nepříjemnými nonbasicy.
Nejzajímavější využití by ale mohl mít na legacy, protože je to velmi efektivní opdověď proti Dark Depths kombu.
Apex of Power - zajímavá casual karta, ať už do EDH (Brawlu) s Jodahem či Jhoirou, nebo na chuť k Omniscience či Dream Halls
Banefire - klauzule "can't be countered" je lákavá, ale těžko si představit, že ji využije monored aggro se dvaceti zeměmi. Lepší by to mohlo být v nějaké rampě, či midrangi (verze RB Aggra, která hraje pětadvacet zemí). Každopádně je to pro červenou zajímavá karta do kontrolnějších matchupů.
Dark-Dweller Oracle - zajímavá abilita, karetní výhodu červená vždy ráda uvítá, nicméně na standard mi přijde dost pomalá, ačkoli možnost hrát země je fajn a třeba Scroungera klidně párkrát obětujeme. Možná, že do pomalých matchupů s velkým počtem spot removalu (například UB Midrange), by to mohla být fajn sidovka. A samozřejmě půjde i o skvělou kartu pro casual hraní, podobných efektů v červené není nikdy dost.
Dismissive Pyromancer - zajímavé ability, nicméně obě aktivace jsou trochu dražší, než by bylo záhodno. Karetní selekce je fajn, ale bez dalších synergií se asi neprosadí. Taková dobrá synergie by mohla být například s Giftem, ačkoli varianty s červenou se v poslední době příliě neprosazovaly. Naplnit si hrob a zároveň mít rekurzivní removal ale vypadá celkem fajn.
Goblin Instigator - goblin synergií na standardu pár je a tokeni můžou být fajn s Oraclem, nicméně karty jako Siege-Gang a Instigator jsou paradoxně dost špatné proti Chainwhirlerovi
Goblin Trashmaster - čtyři many jsou na gobliny obvykle příliš velká porce, nicméně je to dobrý cíl pro Goblin Matronu a očekávám, že na "nové" legačce se bude hrát celkem dost Stoneforge Mysticů. Kromě toho dává potenciál Goblinům na standard, kde už mají Warchifa, nicméně to pořád není dostatečný důvod proto, abyste jim dali přednost před klasickou variantou monoredu.
Guttersnipe - do klasického monoredu je to kříliš pomalá karta (a křehké tělo), větší potenciál má v nějakém UR tempu. Tam se ale musí bít na pozici třídropu s Adeliz, která má lepší synergii se zbytkem decku.
Lightning Mare - dvoudrop s útokem tři nikdy neurazí, ačkoli určitě nedosahuje kvalit Scroungera či Heart of Kiran. Hrát by se mohl především, pokud bude relevantní nezkántrovatelnost.
Sarkhan, Fireblood - tři many za planeswalkera, to zní vždycky lákavě, ale bez dračích synergií je to prakticky nepoužitelné (za to do casual draků bude Sarkhan parádní). Třeba i v Giftu bych raději hrál Dismissive Pyromancera. Libovolná kombinace many je ale celkem lákává vzhledem k tomu, že v M19 vyšel i cyklus tříbarevných elder dragonů. Mám ale pocit, že červená dá i tak přednost trochu jiným třimanovkám...
Elvish Clancaller - je to trochu překvapivé, ale za celé ty roky až doteď nikdy neměli elfové dvoumanového lorda. Clancaller vypadá jako parádní posila pro modernové elfy, ve kterých zároveň dobře využijeme i jeho druhou abilitu - často se totiž stává, hlavně s Herittage Druidem, že máme přehršel many, ale není pro ni pořádné
Reclamation Sage - na standardu je plno vehiclů, enchantmentů typu Cast Out, či trandform karet z Ixalanu a Sage si najde nějaký cíl snad v každém matchupu. Za správných okolností by se klidně mohl maindeckovat. V monogreenu má Brontodon lepší interakci s Ghaltou a Heart of Kiran, ale v ostatních decích bude super.
Scapeshift - na standardu je docela dost užitečných zemí, ale to není dostatečný důvod, proč ho někde hrát (v podstatě jsou jediné tři důvody Scapeshift, Titania a komba v Gitrog Monstru). Rozhodně se ale jedná o další super reprint, který zpřístupní těžko a draze sehnatelnou kartu.
Vivien Reid - další parádní zelený walker. V creature decku bych ji dal přednost před Nissou, jelikož mínusová abilita je na aktuální dvojice famózní, zatímco Nissa se více hodí do nějakých midrange strategií (rampa s Hour of Promise). Bude to noční můra pro UW Control, který se celkem dost spoléhá na enchantment removaly. A samozřejmě jde o skvělou casual kartu do jednokarťáků. Nebál bych se dokonce trvdit, že z dlouhodobého výhledu jde o jednu z nejlepších karet v edici.
Honorable mentions:
Aggressive Mammoth - po dlouhé době karta z planeswalker decků, která se mi celkem zamlouvá. Na standardu sice díru do světa neudělá, ale v commanderu půjde o velmi silný efekt. Škoda jenom, že díky omezené dostupnosti má trochu vyšší cenu.
Elvish Rejuvenator - urychlení do rampy, kde zároveň může koupit čas, když podskočí největší soupeřovu bytost. Hrát by se mohl i v různých jednokarťácích, protože umí najít nonbasic, což je ale vykoupeno tím, že to není 100% spolehlivé. V decku jako Azusa či Titania se ale podobná karta vždycky užije.
Goreclaw, Terror of Qal Sisma - jedna z nejzajímavější karet v edici, vždyť do medvědího commanderu opravdu zoufale chyběl generál! Ale teď trochu vážně, schopnost zlevnit všechny monstra a potom jim ještě k tomu dát trample, to má opravdu velký potenciál. Rhonas za jednu manu? Check. Wayward Swordtooth za manu? Check. Mohlo by to znamenat comeback RG Monster (škoda ale, že umírá na Lightning Strike i Abrade), kde by to mohlo být zajímavé i v kombinaci se Sarkhan's Unsealingem.
Další zajímavé interakce mimo standard jsou například s Myr Superionem, či Lupine Prototypem. A opět samozřejmě půjde i o fajn kus do jednokarťáků, ramp strategie jsou poměrně oblíbené a Goreclaw zlevní všechna velká monstra.
Gigantosaurus - opravdu velký pořez, ale chybí mu evasion a manacost je dost omezující. Do monogreenu sice vypadá lákavě, ale už teď se nevejdou kusy jako Verdurous Gearhulk či Skysovereign. Pro casual hraní to ale bude dobrá kus - třeba v jednokarťáku s Ghaltou, Rhonasem, nebo Selvalou.
Pelakka Wurm - v předchozích měsících se na standardu sporadicky objevovaly rampa decky s Hour of Promise a tohle by v nich mohl být ideální finisher, zejména pokud si ho budete umět vracet z hrobu.
Runic Armasaur - na první pohled vypadá dobře, ale neumí to nejdůležitější - mít efekt na manovače a na standardu nefunguje na vehicly. Na modern může vypadat lákavě, protože líže třeba za fečky, ale ve většině případů to bude jenom vanila bytost. A když si soupeř jednou fečne, tak dostanete třímanového Elvish Visionary, což zní dost podprůměrně. Patrně půjde o další kartu typu Harsh Mentor či Blood Sun.
Thorn Lieutenant - zajímavá karta proti červenému aggru, umí celkem obstojně blokovat, i přes blesk zanechá alespoň minimální value a v lategamu umí zužitkovat mana flood. Těžko ale říci, jestli je lepší třeba než Resilient Khenra, která dobře spolupracuje s Ghaltou.
Vine Mare - noční můra všech decků se spot removaly, představte si ji třeba v kombinaci s Rhonasem či Cartouche of Ambition. Dražší manacost ji naštěstí ale bude držet na uzdě (za uzdu), přesto půjde ve správném matchupu minimálně o vynikající sidovku.
Nicol Bolas, the Ravager - příliš neruzumím aktuálnímu poblouznění touhle kartou, protože mně osobně přijde dost průměrná. Teoreticky by mohl oživit Grixis Energy, ale upřímně nevidím důvod, proč mu dát přednost před čtyřdropy typu Karn, Chandra či Rekindling Phoenix, což jsou karty mnohem odolnější před spot removalem (jediný důvod je asi, že s menším počtem červených karet bude mít deck lepší manabase).
Myslím si, že je to takový "Nicol Bolas efekt". Pokaždé, když vyjde nový Nicol Bolas, tak jsou z něj všichni nadšení, nicméně si nevzpomínám, že by kdy nějak výrazně ovlivnil constructed. A tahle jeho poslední inkarnace spadá přesně do téhle kategorie. Měl bych o něm alespoň trochu lepší mínění, kdyby šel transform provést instatně...
Honorable mentions:
Arcades, the Strategist - karta se zajímavým designem, která na constructed díru do světa neudělá, ale třeba do commanderu bude fajn. Zdi mají určitě spoustu příznivců, kteří už se těší, až si kolem nich postaví deck.
Chromium, the Mutable - možná sidovka pro mirror controlů, nicméně zatím v tomto souboji prohrává s Nezahalem, protože karetní výhoda je mnohem lákavější, než flash a hexproof.
Satyr Enchanter - fajn casual karta, ve správném decku není nikdy podobných efektů dost. Na klasické constructed formáty jde ale o příliš pomalý kus s křehkými proporcemi. Možná, kdyby se RnD rozhodlo vydat více bytostí s hexproofem na standard... I tak ho ale zabije každý blesk.
Amulet of Safekeeping - parádní sidovka proti discardu, stormu, burnu či token kartám typu Lingering Souls a Young Pyromancer. Skoro to vypadá, jako kdyby někdo v RnD neměl rád storm - v kombinaci s Damping Spherou bude mít každý deck k dispozici velmi efektivní hate.
Crucible of Worlds - na constructed nehraje v nijak velkém počtu, ale díky velké oblíbenosti u casual hráčů (v EDH je to opravdu silný efekt) se jeho cena vyšplhala do obrovských výšin. I proto se jedná o další skvělý reprint, který určitě spousta hráčů uvítala všemi deseti.
Za zmínku také stojí, že na standardu teď máme zároveň k dispozici Crucible, Ramunap Excavatora a Wayward Swordtootha. Pravděpodobně se to nikde hrát nebude, ale je to pěkná zajímavost.
Honorable mentions:
Desecrated Tomb - pokud máte hrobolezce typu Scrapheap Scrounger, Bloodghast, či Gravecrawler a opakovaně je dostanete z hrobu do hry, tak asi nebudete mít problém dotáhnout hru do vítězného konce. Tomba ale dává do hry bytosti s evasion, což je docela dobrá value. V nějakém pomalejším matchupu by to mohla být zajímavá sidovka.
Dragon's Hoard - třímanové kameny osobně nemám moc v lásce, ale fixace se v commanderu s generály jako The Ur-Dragon a Scion of the Ur-Dragon určitě hodí a karetní výhoda v late gamu také neurazí. Jinde si Hoard ale asi nezahrajete...
Detection Tower - se zeměmi, které nedávají barevnou manu, bych byl docela opatrný, ale třeba na modernu by mohlo jít o fajn kartu proti Boglům a dovedu si představit, že při nějakém boomu Vine Mare by se mohla začít hrát i na standardu (proti Monogreenu umí "zkántrovat" i Blossoming Defense). A jsem si jistý, že ji uplatníme i v EDH, například proti Geistovi.
Reliquary Tower - další fajn reprint pro casual hráče. Není nad to, když si dáte pořádný Stroke of Genius a potom nemusíte nic discardovat.
Moje TOP10 z Magic 2019 Core Set
Hlavní taháky M19 jsou především reprinty, ale populární budou určitě i různé tribal karty, či cyklus nových planeswalkerů.
Moje hodcení zohledňuje především využitelnost mimo standard a potenciál do dalších let. Rozumějte tomu tak, že karta, která bude klíčovou součástí tier decku na standardu, ale po rotaci se nikde hrát nebude, bude hůře hodnocená, než karta, která bude staplem na eternal formátech, byť se bude hrát třeba jenom jako one-of v sidu.
10. Nicol Bolas, the Ravager - nemyslím si, že to bude nějaká super karta na constructed, ale Nicol má prostě ikonický status a design bytosti, která se transformuje na planeswalkera, je u hráčů velmi oblíbený
9. Amulet of Safekeeping - skvělá hate karta pro moderové sideboardy
8. Diregraf Ghoul & Graveyard Marshal - comeback zombie na standardu
7. Omniscience & Scapeshift - karty s poměrně úzkým využitím, avšak obojí bylo velmi nedostatkové zboží a casual hráči mají z těchto reprintů určitě velkou radost
6. Supreme Phantom & Elvish Clancaller - fajn posily pro tribal decky na modern
5. Reclamation Sage - skvělá karta v podstatě na všechny formáty, zejména pak do různých jednokarťáků. Prosadit by se ale bez problémů měl i na standardu.
4. Vivien Reid - nejlepší planeswalker v edici, který bude mít parádní využití ve všech jednokarťácích a samozřejmě i na standardu
3. Sai, Master Thopterist - zajímavá karta pro všechy artefaktové decky, kterým dodává zcela unikátní úhel útoku a také pomáhá obcházet většinu hate karet.
2. Remorseful Cleric - hatebear s evasion a velmi užitečnou abilitou, který má navíc relevantní creature type, minimálně v kontextu modernu. Měl by se bez problému prosadil na všech eternal formátech.
1. Crucible of Worlds - nejen, že se jedná o skvělý reprint, ale hlavně je to karta, kterou může hrát opravdu každý deck (na mysli mám zejména jednokarťáky) a proto si bude vždycky držet svou cenu. Z hlediska dlouhodobého výhledu je jasné, že půjde o nejhodnotnější kartu edice.
Máte stejné favority v edici jako já, nebo si myslíte, že jsem něco opomenul? Neváhejte se podělit o své dojmy v komentářích. A příště se u vidíme klasicky u Flash News, kde se podíváme na první dvojkové turnaje s novými kartami. Do té doby se mějte fajn.
Kumano
Isolate - A třeba Aether Vial tě nenapadá?
Shield Mare/Omenspeaker - Líbí se mi, jak říkáš, že Shield Mare se staty 2/3 proti monoredu nic neublokuje, ale Omenspeaker se staty 1/3 jo... ;-)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře