Recenze
Rozbor Ixalanu na constructed
Vítejte u constructed rozboru Ixalanu, kde jako obvykle kladu hlavní důraz na Standard. Které karty v edici jsou skrytým pokladem, a o které by ani dinosaurus nezavadil, to a samozřejmě ještě mnohem více se dozvíte v dnešním článku.
Základní fakta o Ixalanu
Ixalan (XLN) je první, velká sada Ixalan bloku, která bude legální na constructed od pátku, 29. září 2017 a na MTGO dokonce už od 25. září.
V edici je 279 karet + deset speciálních, které najdete pouze v planeswalker decku. Karty jsou v poměru 15 mythiců, 63 rare, 80 uncommon, 101 common a 20 basic landů. Oproti jiným edicím tu ale bude o něco menší šance na otevření mythicu v boosterech, jelikož deset rare jsou oboustranné transformační karty, které v boosteru nahrazují klasické rare, případně mythic. Jeden mythic tak připadá na 142 karet, což je zhruba 9,5 boosteru. V boosterech zároveň po delší době nebude možné najít žádné karty z masterpiece series.
Změna "planeswalker uniqueness" pravidla
Ixalan přináší jednu revoluční změnu v pravidlech, kterou je zrušení planeswalker uniqueness pravidla. Bude tedy možné mít ve hře více planeswalkerů se stejným subtypem, což se podle mě na constructed bude nejvíce týkat Jace, the Mindsculptor a Jace, Vryn's Prodigy, které se občas hrávají pospolu například na vintage.
Pořád ale nebude možné mít ve hře stejného planeswalkera vícekrát, jelikož na ně bude aplikováno "legendary rule". Všichni doposud vydaní planeswalkeři dostanou errata a budou od nynějška legendárními permanenty (noví to samozřejmě už budou mít napsané v text boxu). Tím si polepší některé karty, jako například Captian Sisay, nebo Thalia's Lancers. Zajímavý nárůst ceny díky tomu zaznamenala například i karta Untaidake, the Cloud Keeper, která chvilku dokonce stála skoro 300 Kč (spoiler alert - karta je i s novým pravidlem dost špatná).
Tématiky a mechaniky edice
Hlavními tématikami Ixalanu je čtveřice tribalů - Piráti v UBr barvách, Dinosauři v GRw barvách, Merfolci v UG barvách a Vampýři v WB barvách.
Z hlediska historie magicu se jedná o velmi atypický výběr creature typů. Pirátů bylo až do vydání Ixalanu v magicu všehovšudy pouhých dvacet (dva z toho jsou dokonce na standardu a jeden z nich patří mezi běžně hrané karty - vzpomenete si, o které kartě je řeč?) a dinosauři dokonce nebyli vůbec (ale hned čtrnáct starších karet dostalo errata, takže můžete z dinosaurů postavit tribal EDH!).
Každý z tribalů má své specifické mechaniky. Nejvíce je jich spojeno s piráty, takže pojďme na ně:
Raid - vracející se mechanika, která byla původně v Khans of Tarkir. Jedná se o triggerovanou abilitu u některých bytostí, která se spouští při příchodu dané bytosti na bojiště, pokud jste předtím v daném kole zútočili alespoň s jednou bytostí.
Raid je dobrá abilita pro agresivní decky. V Khans of Tarkir byl Wingmare Roc stálicí formátu a očekávám, že nějaká podobná karta se vyskytne i tentokrát.
Vehicels - po kraťoučké odmlce se nám vracejí vehicly, tentokráte ve formě pirátských lodí. V edici jich je celkem pět, ale na rozdíl od all-star karet z Kaladesh bloku tu nevidím na první pohled žádný vyloženě hratelný. Poměr manacostu, crew a čísel do útoku není zrovna ideální...
Transformační karty - v edici je deset flipovacích rare karet, které představují symboliku pátrání po pokladech. Při splnění nejrůznějších podmínek se transformují na legendární země, z nichž většina připomíná ikonické karty jako Maze of Ith, Diamond Valley, nebo dokonce Gaea's Cradle. Splnit podmínku pro transformování ale u většiny z nich není úplně jednoduché, takže vidím jejich budoucnost zejména v rukou casual EDH hráčů.
Enrage - mechanika typická pro dinosaury. Je to triggerovaná abilita u některých bytostí, která se spustí vždy daná bytost dostane damage. U některých karet se jedná o zajímavé bonusy s dobrými vyhlídkami na constructed.
Explore - nový keyword u bytostí všech možných creature typů. Když bytost "exploruje", tak ukážete vrchní kartu knihovny a pokud je to land, tak si ho dáte do ruky. V případě, že ukážete nonland, se na onu bytost položí +1/+1 kántr a ukázanou kartu můžete dle libosti nechat na vrchu knihvny, nebo jí dát do hrobu.
Jelikož se jedná o nahodilý efekt, tak si nejsem jistý užitečností téhle ability. Mohly by jí využít agresivní decky, které ocení i drobnou karetní výhodu. V některých případech ale pro spuštění ability musíte vyvinout nemalé úsilí (zaplatit manu a danou bytost tapnout), což za to podle mne nestojí.
Merfolci a vampýři nemají žádné tématické keyword ability, nicméně u merfolků můžeme vidět různé synergie s plusovými kántry a nlokovatelností, zatímco u vampýrů je to lifelink a poté následné aktivování nejrůznějších abilit prostřednictvím ztráty životů.
Více informací k jednotlivým mechanikám a vysvětlení zajímavých herních situací najdete v Pravidlovém okénku - Ixalan.
Zajímavá data & promo karty spojené s Ixalanem
- Pro Tour Ixalan se odehraje v Albuquerque ve dnech 3.-5.11.2017 (datum je posunuto o několik týdnů kvůli MS)
- už před releasem samotné edice můžete získat první promo karty z Ixalanu, a to ve dnech 16.-17.9. na Ixalan Open House, což je akce mířená na začátečníky, kde získají promo Walk the Plank
- prerelease Ixalanu proběhne o víkendu 23. a 24.9. Jako promo si v něm můžete otevřít libovolné rare, nebo mythic z edice.
- s Ixalanem bude pokračovat i sealed liga (ze tří boosterů stavíte třicetikaretní deck, který každý týden můžete vylepšit o další booster), ve které můžete získat promo Unclaimed Territory
- týden po prereleasu, tedy ve dnech 30.9. a 1.10. se bude konat tzv. Draft Weekend, kde každý účastník získá promo Bishopa of Rebirth
- poslední říjnový víkend (28. a 29.10.) se budete moci zúčastnit tzv. Dino-Sized Weekendu, kde mimo jiné budou speciální drafty se čtyřmy boostery. Jako výhra tu mimo jiné budou doposud nezveřejněné artworky s Ixalan tématikou.
- probíhat budou samozřejmě i Standard Showdowny a to v týdnech od 7.10. až do 24.12 (ideální datum pro turnaj). Na ceny budou opět speciální čtyřkaretní boostery, které budou obsahovat dvě rare/mythicy, jeden náhodný foil a foilový basic, což tentokráte bude sada s artworky od Rebeccy Guay, které jsme až doposud neměli možnost vidět ve foilovém provedení
- první velkou novinkou je Store Championship, což bude náhrada za Game Day. Půjde o turnaj, který bude zakončovat aktuální standardovou sezónu a jako speciální cenu v něm budete moci vyhrát promo kartu z nadcházející edice. Store Championship pro Ixalan bohužel vychází trochu nešťastně na silverstrovský víkend 30. a 31.12.
- druhou velkou novinkou je zrušení FNM promo karet ve stávající podobě (tedy proma s aktuálními dvojkovými kartami). Od října se budou na FNM vyhrávat oboustranné foilové tokeny, což je údajně díky feedbacku samotných hráčů, kterým se velmi líbil oboustranný foilový token rozdávaný při prerelease Eldritch Moonu, a tak se ptali, jestli se v budoucnu bude vydávat více podobných tokenů. No nevím jak vy, ale já bych raději prodloužil o pár týdnů období, kdy se rozdává foilový Fatal Push...
- na závěr zbývá doplnit už jenom Booster Box promo, kterým bude Burning Sun's Avatar
Než se pustíme do rozboru jednotlivých karet, tak bude důležité zmínit, že s vydáním Ixalanu dochází k rotaci standardu. Formát opustí Battle for Zendikar, Oath of the Gatewatch, Shadows over Innistrad a Eldritch Moon. Nový standard se tedy bude skládat z Kaladeshe, Aether Revoltu, Amonkhetu, Hour of Devastation a Ixalanu.
Tím jsme se zdárně prokousali skrze faktické poznámky o edici a konečně se můžeme vrhnout na rozbor jednotlivých karet. Každá sekce bude jako obvykle rozdělená na dvě části. Nejprve se vždy rozepíšu o kartách, u kterých jsem si jistý, že je budeme pravidelně vídat na constructed, nebo mi přijdou jinak zajímavé (například planeswalkeři), a poté zmíním další karty, které mi přijdou hratelné, ale s jejich budoucností to nevidím úplně růžově.
Bílá
Inspiring Cleric - vypadá to, že po rotaci bude Ramunap Red "deck to beat" a mít tak k dispozici lifegain a zároveň blokera, který se vymění v podstatě s libovolnou soupeřovou bytostí, vypadá velmi užitečně. Papadoxně bude ale Inspiring Cleric lepší před sidem, jelikož po sidu příliš nekoresponduje se strategií předsidování do midrange s Chandrou a Grlobringerem. Bezpochyby se ale jedná jednu z lepších karet, pokud se chystáte proti červenému aggru metagamovat.
Legion’s Landing - tohle patrně nebude karta, kolem které budete stavět deck, ale ve správném decku bude velmi užitečná. S nejvyšší pravděpodobností půjde o velmi agresivní deck s velkým množství jednomanových bytostí, nebo o tokenový deck s kartami jako Anointed Procession a Hidden Stockpile.
Zajímavým aspektem Legion's Landing také je, že když ho zvládnete včas transformovat, tak může sloužit i jako mana akcelerace. V bílé mi jako nejlepší payoff pro manovou akceleraci přijdou větší midrange kusy jako Angel of Sanctions, nebo Crested Sunmage, která vám zároveň díky lifelinku z vyrobeného tokenu hned může udělat token. Bohužel, obě karty příliš neobstojí v souboji s Chandrou a Globringerem, což bude základ pro úspěch na novém standardu (spoiler alert, tohle srovnání ve zbytku rozboru ještě párkrát uvidíte).
Honorable mentions:
Adanto Vanguard - zajímavá agresivní bytost, která dokáže potrápit kontroly
Ashes of the Abhorrent - na první pohled zajímavý graveyard hate, ale ve skutečnosti se jedná o past - nedělá nic proti nejčastějším graveyard strategiím jako je dredge a reanimace. Na standardu sice zneškodní Torrential Gearhulka, ale to je asi všechno... A co se lifegainu týče, tak mnohem lepší je třeba Authority of the Consuls.
Ixalan’s Binding - díky lepší flexibilitě bych určitě dal přednost Cast Outu, ale Binding je speciálně užitečný proti Hazoret a Chandře, jelikož se obě karty běžně hrají v playsetu a často se stává, že po tom, co se pracně zbavíte prvního kusu, zahraje soupeř další kolo druhý. Jenom díky tomu bych Binding úplně neodepisoval.
Kinjalli’s Sunwing - zajíamvý vrchol křivky pro agresivní creature deck, evasion v kombinaci se znesnadněním blokování jsou pro aggro super ability. Pamatuji si, že jsem svého času prohrál spoustu her proti White Weenie, když mi Blood Baron přišel do hry taplý kvůli Imposing Sovereignovi. Nejpravděpodobnéjší deck pro něj budou zřejmě Mardu Vehicly, tedy pokud přižijí i bez Thraben Inspectora a Gideona.
Legion Conquistador - bílá nemá příliš mnoho karetní výhody, ale Gray Ogre, který vám nalíže další Gray Ogry, to asi nikoho neohromí. O něco lépe to ale vypadá, když to zkombinujeme s Oketra's Monumentem.
Settle the Wreckage - fajn karta pro kontrolní mágy. Nejsou to sice regulérní čtyřmanová vrata, ale jde o možnost, jak se zbavit bohů, což se hodí zejména proti Hazoret, která útočí celkem často. Free mana pro soupeře by neměla být příliš vleký problém, protože Wreckage bude dobrá hlavně proti agresivním creature deckům, které toho s extra manou moc nevymyslí.
Nevýhoda samozřejmě je, pokud bude soupeř získávat karetní výhodu třeba přes Scarab Goda, který nemusí nikdy zútočit. A narozdíl od klasického hromadného ničení lze Wreckage samozřejmě docela dobře obehrávat.
Sheltering Light - zneškodnit removal a ještě získat extra value ze scrye, to zní jako fajn sidovka pro aggro
Tocatli Honor Guard - další ze zdánlivě nekonečného množství bílých hate bytostí. Svého času jsme na standardu měli Hushwing Gryff, který se hrál ve velmi malém množství jakožto hate proti Siege Rhinovi. Honor Guard by na tom mohl být podobně, jakožto dobrá odpověď například na Earthshaker Khenru a na energy bytosti typu Rogue Refiner a Bristling Hydra.
Wakening Sun's Avatar - docela silný efekt pro nějakou rampu, ale osm man je už dost velká porce a tři bílé také nedáte dohroady úplně nejsnáž. Jako největší mínus ale vnímám nemožnost zničení bohů a ostatních dinosaurů, z nichž někteří na constructed vypadají hodně fajn a předpokládám, že budou nedílnou součástí formátu.
Modrá
Chart a Course - skvělá karta pro tempo decky. Na standardu by mohli být ideálním příkladem takového decku nově vzniknuvší UB Piráti, ale stále bych nepodceňoval ani nějaký UR deck s Riddleform a Soul-Scared Magem.
Myslím si ale, že tohle není ani zdaleka všechno a že Chart a Course má potenciál převyšující standard. Na modernu i legacy mi to přijde jako ideální karta ke spárování s Delverem of Secrets a Monastery Swiftspearem (i když ten vyžaduje hraní spellů před kombatem).
Možná vám líznutí dvou karet nejpřijde tak dobré, jelikož jsme spíše zvyklí na efekty říkající "draw three" (Brainstorm, Treasure Cruise, Compulsive Research), ale na formátu s kartami jako Wasteland a Daze mi to osobně přijde do Delver decku o dost lepší, nežli třeba Painful Truths. A jakožto modrá karta je také lepší s Force of Will.
Daring Saboteur - pěkný příklad toho, jak fungují Piráti. Ti se spíše než na power level samotných karet spoléhají na synergie.
Saboteur může útočit i v jinak zapikované situaci, zlepšuje vám draw a hlavně enabluje další karty, jako je třeba právě zmiňovaná Chart a Course, dále všeobecně karty s raidem, nebo také nový "pirátí" Mana Leak, ke kterému se dostanu za chvilku.
Jace, Cunning Castaway - z nového Jace jsem poněkud rozpačitý a upřímně si nemyslím, že ho na constructed uvidíme ve vysokém počtu.
Jeho nejlepší abilita je zcela jednoznačně +1. Jace bude tedy nejlepší v nějakém tempo decku, který ocení extra karetní selekci. Pro Jace je určitě škoda, že s rotací přijdeme skoro o všechny graveyard synergie. Karty jako Traverse the Ulvenwald, Fiery Temper, nebo Stitched Skaab by určitě ocenily extra loot efekt/discard outlet.
Zůstala nám tu pouze jedna z graveyard strategií, kterou je God-Pharaoh's Gift. Ten je shodou okolností i docela dobrý proti Ramunap Redu, takže dávám Jacovi alespoň malou šanci v tom, že se najde deck, ve kterém by mohl být užitečný.
Myslím si, že tradiční tempo decky s větším počtem bytostí (UB Piráti) o Jace nebudou mít zájem, jelikož budou raději ve třetím kole použijí nějakou interakční kartu jako je removal, nebo kántspell. V pirátech už máme navíc lootera v podobě Daring Saboteura.
Co mi ovšem přijde vtipné, to je Jacova ultimátka v kombinaci s Doubling Season. Udělat si nekonečno planeswalkerů a poté i nekonečno bytostí, to mi přijde jako celkem cool kombo, ačkoli je to stoprocentně pouze casual záležitost.
Kopala, Warden of Waves - možný upgrade Kiry, Great Glass-Spinner pro modernové merfolky. S kartami jako Merrow Reejerey a Lorf of Atlantis budete vždycky raději chtít dalšího Merfolka a s tím, tak jsou rychlí, bude připlacení dvou man pro soupeře ve většině případů stejně problematické, jako counter abilita Kiry.
Lookout’s Dispersal - skvělá tempo karta pro piráty, stačí v úvodních kolech zahrát několik menších bytostí a poté si držet Dispersal pro soupeřovu velkou payoff kartu. Vzhledem k tomu, že většina dobrých pirátů je za dvě many, tak Dispersal zapadá do jejich strategie opravdu ideálně.
Opt - zajímavá karetní "selekce" pro kontrol a kombo. Můžete sice pracovat pouze se dvěma vrchními kartami decku, ale hlavním bonusem je bezpochyby instantní rychlost. Kontrol si tak může nechat volnou manu na kántrování a v případě, že soupeř nezahraje nic, co by za zkántrování stálo, si můžete místo toho dát Opt.
Velmi relevatní mi to přijde zejména na modernu, kde si třeba ve Faeriích budete moci až do poslední chvíle vybírat mezi Spellstutter Spirtou, Fatal Pushem a Optem. Se Serum Vizemi jste takhle flexibilní možnosti neměli.
Na standardu mi Opt přijde nejlepší do UW Controlu s Approachem, kdy může Opt urychlit jeho druhé zahrání a také do UR prowess decku, který ocení de facto každý hratelný jednomanový cantrip.
A podobné to samozřejmě bude i na modernu, kde jsou decky jako Storm, Delver, či UR Kiln-Fiend. A v těch uvítáte každý dobrý jednomanový cantrip s otevřenou náručí.
Search for Azcanta - velmi zajímavá karetní výhoda, které ale trvá hrozně dlouho, než s ní získáte nějakou znatelnou karetní výhodu. Ideální by pro ni bylo, kdyby se hrálo hodně midrangů a kontrolů, jejichž souboje jsou hlavně o karetní výhodě.
Největší nevýhoda Search for Azcanta je, že když ho zahrajete ve druhém kole, tak bude trvat hrozně dlouho, než se transformuje. Navíc je další problém v tom, že většinu času budete ve druhém kole zahrát Censor, nebo removal spell typu Fatal Push či Harnessed Lightning.
Ideální by to bylo, kdybyste mohli rovnou využít i odemílání karet do křbitova, což ale na standardu bude takřka nemožné (God-Pharaoh's Gift nehraje skoro žádné noncreature karty, které by mohl hledat pomocí Azcanty).
Nejpravděpodobnější využití pro Search Azcanta tak bude jako extra karetní výhoda pro kontrol typu UW Approach, a ani tam neočekávám, že se bude hrát ve více, než dvou kusech.
Siren Stormtamer - pro podobné karty se vždycky našlo uplatnění, ať už to byl Cursecatcher v Merfolcích, Judge's Familiar v Monoblue Devotion, nebo Mausoleum Wanderer v UW Flashi.
Siren Stormtamer bude dobrý v pirátech, kde bude skvělým enablerem pro Chart a Course a Lookout's Dispersal, ale v podstatě ho využije každý tempo deck s modrou.
Spell Pierce - další pěkný reprint, který ale hráči trochu předceňují, zřejmě kvůli tomu, že se pravidelně hraje na formátech jako legacy a vintage.
Spell Pierce totiž rozhodně není karta pro každý deck s modrou. V podstatě platí, že čím agresivnější váš deck je, tím lepší v něm Spell Pierce bude. Na standardu by pro něj měl být ideálním deckem RUG Midrange, který díky kartám jako Bristling Hydra či Glorybringer nemá příliš problémů s rychlým zabitím soupeře.
V pirátech už jsem o něco skeptičtější, Lookout's Dispersal vypadá jako mnohem všestrannější karta a piráti mají poměrně křehká těla a zase tak rychle nezabíjejí. Pokud jste někdy prohráli proti Scapeshiftu se Spell Piercem na ruce, tak určitě víte, o čem mluvím.
Honorable mentions:
Arcane Adaptation - na první pohled pouze předražená casual karta, ale ve skutečnosti je to zajímavý kombo enabler. Dvě z jednodušších komb jsou s Turntimber Rangerem pro "nekonečno" bytostí a s Rooftop Stormem pro Omniscience efekt na vaše bytosti.
Deadeye Quartermaster - jsou čtyři many za podobný efekt dobrá value pro constructed play? Upřímně řečeno si myslím, že nejsou, ale přijde mi to jako fajn karta pro jednokarťáky, kde využijeme i možnost tutoru pro Smuggler's Copter a Heart of Kiran.
Dreamcaller Siren - další zajímavá tempo karta, která se ale více než do pirátů hodí do nějakého agresivnějšího decku, který využije Sirénu jako nástroj k tomu, aby v mezičase zabil soupeře se zbylými bytostmi. A k tomu nemají piráti zrovna ideální rozměry v kombatu. V nějakém agresivním UR decku s Chandrou a Glorybringerem už by to ale mohla být úplně jiná káva.
Entrancing Melody - pokud budete chtít ukrást nějakou větší bytost na standardu, tak asi zapláčete, ale třeba proti Marit Lage tokenu...
Herald of Secret Streams - poměr sil do útoku a manacostu je dost podprůměrný, ale za pozornost stojí docela pěkná interakce s Verdurous Gearhulkem
Perilous Voyage - zajímavá karta pro kombodecky, ve kterých by mohla nahradit vracení typu Echoing Truth či Chain of Vapor. Na konci kola vrátit do ruky Thalii, Chalice of the Void, nebo třeba Gaddock Teega a ještě si při tom najít potřebný kus do komba, to mi přijde hodně fajn.
Černá
Duress - je stoprocentně velká škoda, že Duress nevyšel o pár edic dříve, jelikož by se proti deckům jako 4C Saheeli a Aetherworks Marvel hodil jako sůl. Ačkoli už dnes na formátu ani jeden z těchto decků není, tak se stále jedná o skvělou kartu proti kontrolům, kterou čené decky určitě rády dají do sidu. V kombinaci s Doomfallem to kontroly nebudou mít vůbec jednoduché.
A od věci určitě nebude ani proti Ramunap Redu, kde kromě burn spellů může zahodit Chandru.
Fathom Fleet Captain - skvělá útočná bytost, která má agresivně laděné proporce a zároveň poskytuje karetní výhodu. Rozhodně to bude jedna ze základních karet v pirátech, ale může najít uptřebení i v agresivních decích s energy tématikou, jelikož to zdaleka není jediný dobrý pirát v černých barvách.
Kitesail Freebooter - podobný efekt jsme na standardu naposledy měli ve formě Brain Maggota, který se ale příliš nehrál. Výjimkou byly synergické decky s enchantment tématikou. Freebooter je na tom ale o dost lépe, díky kombianci evasionu a extra thoughnessu.
Všeobecně půjde o další disrupci pro černé agresivní decky, ale extra dobrý bude v pirátech, kde si ho budete moci navíc ochránit pomocí Siren Stormtamera a Lookout's Dispersalu.
Ruin Raider - černým aggrům se blýská na lepší časy. Nejenom, že dostaly po dlouhé době konečně hratelnou variaci na Dark Confidanta v podobě Glint-Sleeve Siphonera, ale teď mají k dispozici další dobrou karetní výhodu.
Je zajímavé, jak pěkně se spolu obě zmiňované karty doplňují. Siphoner díky menace může snadno poskytnout raid a můžete tak de facto dostávat každé kolo dvě extra karty. Dalším bonusem je samozřejmě ideální creature type.
Díky dvojce Siphoner a Ruin Raider by také mohlo mít slušnou šanci nějaké BR Aggro, které bude mít k dispozici opravdu obrovské množství nejrůznější disrupce a také nebývale dobrou karetní výhodu.
Jenom pozor nato, že ability Glint-Sleeve Siphonera a Ruin Raidera jsou dvousečné a například proti Ramunap Redu si určitě dvakrát rozmyslíte, zdali se vypaltí ztratit pár životů kvůli extra kartě.
Vraska’s Contempt - čtyři many jsou na spot removal opravdu hodně, ale bude se určitě hrát, jelikož půjde o jednu z nejlepších odpovědí na karty jako Hazoret, Chandra, či The Scarab God. A life gain proti Ramunap Redu určitě neurazí, zvláště, když ho můžeme zdoublovat pomocí Torrential Gearhulka.
V podstatě mi Contempt přijde jako nový Utter End, což byla karta, která se díky dobré flexibilitě povětšinou hrála v midrange decích v jednom kuse. U Contemptu to vidím podobně.
Walk the Plank - opravdu se mi bude stýskat po časech, kdy jsme za dvě many mohli instatně zabít Hazoret. Nyní bude po Fatal Pushi jediným levným černým removalem Walk the Plank, takže je skoro jasné, že se bude hrát, i když to bude pouze kvůli nedostatku lepších karet.
Dobrá správa alespoň je, že na standardu nebudou žádní dobří merfolci, tudíž s Walk the Plankem zabijete v podstatě libovolnou (non-god) bytost.
Honorable mentions:
Bishop of the Bloodstained - vampýři mají docela dost token generátorů, takže by tohle mohl být slušný finisher. Bohužel to ale příliš nevypadá, že by na constructed udělali nějakou velkou díru do světa.
Bloodcrazed Paladin - podobné karty vždy vypadají jako ideální odpovědi proti hromadnému ničení, ale ve skutečnosti jsou příliš situační a nějaký větší užitek z nich budete mít opravdu jenom výjimečně. Například si nepamatuji, že bych kdy využil abilitu u Callera of the Claw...
Deadeye Tracker - zajímavý graveyrd hate, který by se dal použít například proti Torrential Gearhulkovi, nebo God-Pharaoh's Giftu, nicméně špatné počáteční rozměry Trackera z něj nedělají příliš lákavou kartu.
Dire Fleet Ravager - docela zajímavé ability, avšak pět man bude pro černé agresivní decky příliš velká porce a navíc je dost špatný proti Ramunap Redu. Pokud by se ale hrálo hodně kontrolů, tak bych mu šanci dal.
Sanctum Seeker - takový Hellrider pro vampýry. Spolu s Bishopem další fajn finisher a dobrá payoff karta pro vampýří tokenové strategie. Opět je tu ale problém v tom, že na standardu vampýři zrovna dvakrát nezáří. Kdyby to byl pirát, tak bych řekl, že jde o jednu z nejlepších karet edice...
Wanted Scoundrels - skvělý poměr manacostu a čísel do kombatu, ale na standardu umírá opravdu na každý removal a velmi nerad bych soupeře narampil do planeswalkera, nebo Gearhulka. Škoda jenom, že nám odrotuje eldrazi rampa, proti které by to byla fantastická sidovka (vzpomeňte, jak rampu svého času trápil ve druhém kole zahraný Lambholt Pacifist).
Červená
Charging Monstrosaur - Nebudeme si nic nalhávat, na Reality Smasherovi měli všichni nejraději název karty, který krásně korespondoval s jeho velikostí a kombinací trample + haste. Jeho abilita, která znepříjemňovala soupeři zabití spot removalem byla pouze příjemný bonus.
A stejnou kombinaci má i Charging Monstrosaur. Jedná se o ideální vrchol křivky do nějakého agresivního midrange, či skvělou sidovku v aggro decích, která potrápí kontrolní decky. Není moc lepších kontra-playů na soupeřovo hromadné zabíjení, než 5/5 haste bytost.
Lightning Strike - jako by Ramunap Red nebyl už tak dost dobrý deck... Nejen že půjde o náhradu za rotující Incendiary Flow, ale ještě bude upgradováná o instant speed.
Z kombinace skvělého removalu (Abrade, LIghtning Strike) a velmi silných a všestranných karet jako Chandra, Hazoret a Glorybringer jde strach.
Rampaging Ferocidon - další skvělá karta pro červené aggro. Nejen že má velmi dobré rozměry do útoku, ale ještě k tomu dodává decku reach a potírá sideboardové karty, které přidávají životy. Nebude žádné překvapení, když se Ferocidon bude hrát v playsetu ve všech agresivních dvojkových decích s červenou.
Zajímavý mi ale přijde třeba i na modern do Zoa, kde vynuluje problematické obranné karty jako Kitchen Finks a Scavenging Ooze. A zároveň má i zajímavou utilitu proti Saheeli kombu.
Vance’s Blasting Cannons - nejsem si úplně jistý, zdali Remunap ke kartám jako Hazoret a Chandra potřebuje ještě další čtyřmanovku, ale minimálně před sideobardem mi Blasting Cannons přijdou jako hodně zajímavá karta. Před sideboardem z toho důvodu, že po sidu obvykle ubydou nějaké menší agresivní bytosti, které nahradí další Chandry a Glorybringer. V první hře tedy bude snažší "kanóny" transformovat.
Škoda je, že jsou legendární a že přes ně nemůžete hrát země, což bylo skvělé s Outpost Siege, která naopak díky možnosti hraní zemí dobře zapadala do sideboard plánů s dražšími midrange kartami.
Honorable mentions:
Burning Sun’s Avatar - narozdíl od Inferno Titana neumí zabít více bytostí naráz, ale pořád jde o zajímavou kartu, kterou by mohla využít například postrotační verze RG rampy.
Captain Lannery Storm - karta, která trochu připomíná Goblin Rabblemastera, ale ve skutečnosti bude mít mnohem užší využití. Nejlepší podle mě bude v decích, které dokáží využít extra manu z vyrobených pokladů. Jako ideální příklad mi přijde postsidobardová hra s rampou, když očekáváte, že soupeř po sidu nebude mít v decku skoro žádný removal. A hromadné vyrábění artefaktů by mohly ocenit i některé karty s improvise mechanikou.
Fiery Cannonade - pokud by se v pirátech hrála červená, tak tohle bude zajímavá sidovka proti agresivním deckům
Rigging Runner - není to úplně ideální play do prvního kola, ale monored pravděpodobně bude chtít jednomanovou náhradu za rotujícího Falkenrath Gorgera a Village Messengera.
Zelená
Carnage Tyrant - král midrange soubojů, kterého se, když si odmyslíme bytosti s deathtouchem (hrát by se mohl například Gonti), lze zbavit pouze hromadným ničením (nemluvě o tom, že se vyhýbá i Hour of Devatation).
Pokud hrajete zelenou, tak bych Tyranta zvažoval minimálně do sidu už jenom proto, jak brutální je na kontroly a midrange. Kromě toho, že je to skvělá sidovka by to mohl být hlavní payoff pro dinosauří rampu. A kdo ví, pokud se najde úspěšný recept na Ramunap Red a formát se zpomalí, tak je klidně možné, že půjde o jednu z nejlepších bytostí na formátu.
Growing Rites of Itlimoc - nejdražší a dost možná i nejdiskutovanější (a nejpřeceňovanější) karta v edici. Jak by také ne, když nápadně připomíná samotnou Gaea's Cradlu.
Problém je ale v tom, že první polovina je hodně podprůměrná a i poté, co strávíte celé třetí kolo hraním "cantripu", ještě musíte čekat až do jeho konce, aby se tranformovala...
Na standardu je navíc minimum karet, které využijí extra manu. Suverénně nejlepší manasink je Walking Ballista, který se hraje výhradně v BG kombinaci, která by tak možná mohla hrát Growing Rites jako one-of.
Asi nejzajímavější je na standardu interakce se Sram's Expertise, což je nejlepší způsob, jak Rity rychle transformovat. Problém je v tom, že token decky až doposud Expertízu vůbec nehrály a bez Gideona navíc nemají k dispozici žádný dobrý posilovací efekt. Třeba nás ale Sam Black překvapí nějakým zajímavým brew.
Další chyba, kterou při posuzování téhle karty vidím, je přílišná fixace na Gaea's Cradlu. Rity rozhodně nejsou dobrá karta například do modernových elfů. Tři many za cantrip je na tak rychlý formát neakceptovatelné a navíc vůbec nespolupracuje s kartami jako Collected Company a Lead the Stampede.
Nejlepší využití budou mít Rity jednoznačně v jednokarťácích, kde o přehršel bytostí a způsoby, jak využít extra manu, určitě nebude nouze.
Ripjaw Raptor - parádní karta pro útočně laděné zelené midrange. Nejvíce se mi na něm líbí, že vypadá opravdu dobře proti Ramunap Redu. Nejenom, že je dost nepříjemné ho zabíjet burn spelly, ale hlavně má klíčovou thoughness pět, která odolá Chandře i Glorybringerovi.
Celkem sexy vypadá i interakce s Walking Ballistou, kdy si můžete průtokově nalízat velké množství karet. Raptor by tak klidně mohl v BG Aggru nahradit Bristling Hydru na pozici velkého finishera.
Shapers’ Sanctuary - můj tip na nejvíce podceněnou kartu v edici. Jedná se o úžasně efektivní kartu, která je hratelná v podstatě na každém formátu. Úplně nejlepší mi přijde na modern, který je plný spot removalu, se kterým mají některé decky velké potíže - například Affinita, Zoo, Elfové, Collected Company decky, Kiki Jiki kombo, atd...
Na standardu půjde o dobrou kartu proti kontrolům, Ramunap Redu, nebo deckům s Walking Ballistou.
Excelentní bude samozřejmě i v jednokarťácích, kde zahraná v prvním kole může proti správnému decku v podstatě sama vyhrát hru. A představit si jí umím i na legačce, například jako sidovku pro Elfy, Infect, nebo Maverick.
Honorable mentions:
Commune with Dinosaurs - pěkný cantrip pro dinosauří tribal. V nějaké agresivnější RG verzi dinosaurů s bytostmi jako Rampaging Ferocidon a Ripjaw Raptor by se dal bez problémů hrát.
Deeproot Champion - zajímavá built-around karta, která vypadá hodně lákavě v kombinaci s Winding Constrictorem. Nějaká verze BG Aggra s maindeck kartami jako Duress a Blossoming Defense by s ním mohla být celkem fajn.
Drover of the Mighty - v prvních kolech umožní akcelerovat do větších dinosaurů a poté může s nimi po boku útočit. Tomu říkám synergická karta.
Old-Growth Dryads - 3/3 za manu vypadá hrozně lákavě do různých all-in zoo decků, nicméně free akcelerace pro soupeře je tak výrazná nevýhoda, že bych hrát tuhle kartu oravdu nedoporučoval. Představte si třeba, že na modernu můžete soupeře urychlit do Liliany zahrané ve druhém kole...
Ranging Raptors - tahle karta mi trochu připomíná Viridian Emissary, který se svého času na standardu celkem hojně hrál. Je ale rozdíl akcelerovat ze dvou na čtyři many a ze tří na pět, jelikož pětimanovek se všeobecně hraje o dost méně. Opět ale musím zmínit pěknou synergii s Walking Ballistou, což je možná dostatečný důvod, abychom téhle kartě dali šanci.
Multicolor
Admiral Beckett Brass - parádní lord, kvůli kterému se určitě vyplatí do pirátů přidat červenou splash. Většina pirátů jsou menší bytosti, takže posílení určitě uvítáte. A díky levným evasion bytostem (Siren Stormtamer, Kitesail Freebooter), nebo Fathom Fleet Captainovi nebude zase tak složité použít i jeho druhou abilitu.
Hostage Taker - spíše, než jako na removal, bych se na Hostage Takera díval jako na value kartu, kterou oceníte v soubojích pomalejších decků. Díky tomu si myslím, že bude všeobecně lepší v klasických midrange decích, než přímo v pirátech.
Je ale dost možné, že se bude hrát už jenom díky tomu, že si umí poradit s bohy a třeba i s Heart of Kiran.
Zajímavý mi přijde i na vintage, kde s ním můžete ukrást Mox a hned si ho zahrát.
Důležité je také upozornit na to, že Hostage Taker má errata, jelikož byl omylem vytištěn bez klauzule "exile another target artifact or creature", což znamenalo, že by mohl zacílit sám sebe, čímž by spusil nekonečno ETB triggerů, které by šly velmi lehce využít s krtami jako Soul Warden, nebo Purphoros, God of the Forge...
Huatli, Warrior Poet - planeswalkeři v Ixalanu mi přijdou takoví nemastní, neslaní. Na Huatli bych se díval zejména jako na kartu, která vám každé kolo vyrobí 3/3 token, což bude dobré opravdu pouze v minimum matchupech.
Její nevýhoda spočívá zejména v tom, že pět man je pro aggro docela dost a pro midrange decky nejsou první a mínusová abilita dostatečně flexibilní. Lifegain například vypadá dobře proti Ramunap Redu, ale kolik bytostí vám realisticky zůstane v pátém kole ve hře, když bude mít soupeř plný deck karet jako Chandra, Abrade a Lightning Strike...
Malé plus je, že Huatli sama umí enablovat všechny své ability, ale díky malé flexibilitě a špatnému okamžitému vlivu na hru (první aktivace je de facto 3/3 bytost za pět man) se pravděpodobně příliš neprosadí. Lepší by také bylo, kdyby místo RW barev byla RG, jelikož to vypadá jako mnohem lepší kombinace pro dinosaury.
Regisaur Alpha - pokud se na standardu prosadí dinosauři, bude v tom určitě mít prsty tahle karta. Má skvělý poměr celkové síly a mana costu, díky hastu pro token bude skvělá ve vytváření tlaku na kontrolní decky, nemluvě o dream sekvenci, kdy ho další kolo bude následovat Carnage Tyrant.
Nevýhoda je, že thoughness čtyři je trochu horší proti Chandře a Glorybringerovi, nicméně vždycky vám zůstane alespoň token a naopak můžou nastat i situace, kdy soupeř použije chandřinu mínusovou schopnost a vy jí další kolo Regisaurem dorazíte.
Vraska, Relic Seeker - z trojice nových planeswalkerů se mi Vraska líbí nejvíce, ale i u ní si nejsem jistý, jestli bude hratelná na standardu. Trochu mi připomíná Sorina (Grim Nemesis) v tom smyslu, že to je skvělá karta do attrition-based matchupů, která rychle rozhodne hru, pokud na ni soupeř nemá okamžitou odpověď.
Super samozřejmě je, že obě ability ji skvěle pomáhají ochránit před soupeřovými bytostmi a že dokonce umí ničit i enchantmenty, což by mohlo být plus pro agresivní BG decky, které se až doposud neuměly zbavit karet jako Cast Out. Šest man je ale na formátu, kde dominuje Hazoret, opravdu obrovská porce, takže mi Vraska přijde spíše jako fajn one-of do sidu.
Honorable mentions:
Call to the Feast - za čtyři many dostanete bytosti s celkovou silou tři, což je docela bída, ale má zajímavé synergie s kartami jako Anointed Procession, Bishop of the Bloodstained, nebo Sanctum Seeker. Pokud se najde deck, který bude z těchto synergií profitovat, tak nevidím důvod, proč by se nemohla hrát.
Dire Fleet Captain - dvojdrop, který má potenciál na to, aby útočil za tři a více, to je docela lákavé pro všechny agresivní decky. Škoda ale je, že piráti mají v téhle barevné kombinaci pouze jeden onedrop, kterým je smolně Rigging Runner, což není zrovna úplně ideální do prvního kola.
Vona, Butcher of Magan - karta se zajímavou abilitou, která díky lifelinku ve skutečnosti není tak špatná, jak se na první pohled zdá. Problém je ale opět se čtyřkou v obraně. Rozhodně bych nebyl nadšený, kdybych zaplácnul celé kolo pětimanovkou, kterou by soupeř zabil Chandrou či Glorybringer a já bych z toho neměl žádný užitek.
Kdyby uměla exilovat a abilitu bychom mohli používat instatně, pak by to bylo o nečem jiném, takhle se ale zřejmě neprosadí.
Artefakty & Země
Fell Flagship - na Flagshipu bych se v první řadě díval jako na posilující efekt pro piráty a až potom jako na vehicle, což u téhle karty vnímám spíše jako příjemný bonus. V matchupech proti kontorlům se ale zabudovaný discard bude hodit.
Dost dobře si neumím představit, jak kontrol porazí křivku Siren Stormtamer, Kitesail Freebooter a Flagship. Zároveň je dobře vidět, jak pěkné jsou pirátí synergie. Dvojice levných bytostí s evasion bude v decku díky posilovacím efektům opravdu famózní.
Sentinel Totem - trochu mi přijde, že RnD s graveyard hatem ujel vlak. Kde byly karty jako Sentinel Totem a Scavenger Grounds když formátu dominovalo 4C Rally, nebo GB Delirium s Emrakul...
Nyní nám rotuje delirium mechanika a zombies, což byly dva základní decky, které pracovaly s hrobem. Teď sice občas narazíte na Scrapheap Scroungera, nebo Torrential Gearhukla, ale přímočaře zaměřené graveyard strategie jsou pasé.
Sentinel Totem je ale natolik efektivní graveyard hate, že by neměl zůstat opomenutý jenom kvůli tomu, že pro něj zrovna není dobré místo v metagame.
"M10" země (Checklandy) - spolu s cyklovacími duály z Amonkhetu to bude dobrá stabilizace pro multicolored decky, ale podle mě to trochu povede k tomu, že aggro decky budou mít horší manabase než zbytek formátu, jelikož jak cyklovačky, tak checklandy půjdou docela často do hry taplé. Určitě znáte ten pocit, když máte Chandru na ruce a přijde vám Canyon Slough.
Unclaimed Territory - líbí se mi, jak Ixalan nenápadně pokračuje v tribal tématice, která začala vydáním Commanderu 2017. Territory bude dobrá casual karta do potvorových tribal decků, ale i na standardu by mohla například pomoci splashovat červenou v UB Pirátech.
Je dost možné, že se prosadí i na modernu, kde je docela dost tribal decků s Collected Company, které prakticky hrají jenom bytosti a Comapny, jako například 4C Humani, nebo Sliveři.
Honorable mentions:
Transformační artefakty - vedle legendárních transformačních enchantmentů tu máme ještě pětici artefaktů, jenž sice vypadají zajímavě, ale ve skutečnosti si myslím, že jsou až moc pomalé na to, aby se prosadily na formátech jako standard a modern. Rozhodně ale půjde o pěkné karty pro casual commander hráče.
Na standardu dávám malou šanci Thaumatic Compassu, který by mohl využít například UW Approach, ve kterém je důležité každé kolo pokládat zemi a následná "Maze of Ith" by se decku určitě hodila.
Ostatní karty už mi přijdou za hranicí hratelnosti. Například Primal Amulet vypadá zajímavě jakožto alternativní winkondice pro storm, ale nedovedu si představit, že by takový deck chtěl hrát čtyřmanovku, která nemá okamžitý vliv na hru. Stejně tak si například u Dowsing Daggeru neumím představit, jak by tempo deck s evasion bytostmi využil extra manu...
Shadowed Caravel - zajímavě nadesignovaná karta, ale bez velkého počtu explore bytostí v decku je dost nevýrazná. Prospěl by jí levnější crew cost, nebo více dobrých bytostí s explore.
Sorcerous Spyglass - Určitě se vám někdy stalo, že jste potřebovali preventivně zahrát Pithing Needle, například kvůli Jacovi (The Mind Sculptor), jenže potom dal soupeř Lilianu a vy jste byli smutní.
U Spyglassu tenhle problém odpadá. Neodpadá ale samozřejmě problém toho, že si soupeř kdykoli může líznout planeswalkera z vršku. A dvě many jsou o dost více než jedna. Vždyť Pithing Needle byla z části tak dobrá kvůli tomu, že jste v prvním kole mohli dát Gitaxian Probe a pak jmenovat třeba fetchland, který měl soupeř v ruce ve více kusech. A nemluvě o tom, že šlo o jeden z lepších cílů pro Trinket Mage.
Na standardu ale Spyglass můžeme využít proti kartám jako Ramunap Ruins, Heart of Kiran, nebo The Scarab God, což je docela dobrá utilita.
Vanquisher’s Banner - pěkná casual karta pro tribal decky, mimo jiné ideální doplněk do decků z Commanderu 2017. Na standard či modern je ale pět man příliš velká porce.
Field of Ruin - zajímavá odpověď na Ramunap Ruins, Scavenger Grounds, nebo nové transformační enchantmenty. Díky Ramunap Ruins by Field mohly chtít hrát v jednom či dvou kusech kontroly a pokud by se začaly ve velkém hrát karty jako Search for Azcanta, nebo Vance's Blasting Cannons, tak by se mohl objevit i v dalších decích.
Moje TOP10 z Ixalanu
10. Transformační enchantmenty & artefakty - na standardu velkou díru do světa neudělají, ale jakožto milovník jednokarťáků jsem nadšený z jejich utlilt a z referencí na staré ikonické země
9. Chart a Course - dobrá karetní výhoda pro tempo decky, která má potenciál i mimo standard
8. Vraska's Contempt - manově se nejedná o příliš efektvní kartu, ale její flexibilta a synergie s Torrential Gearhulkem z ní dělá ideální odpověď pro kontroly na problematické permanenty. A lifegain bude taky velmi užitečný..
7. Check landy - rare země, které jdou většinu času untaplé do hry, se na standardu nikdy neztratí
6. Carnage Tyrant - karta, která zničí kontroly a v závislosti na metagame může formátu zcela dominovat
5. Regisaur Alpha - dobrá value bytost, ideální vrchol křivky pro agresivní decky a především skvělý kus do dinosauřího tribal decku
4. Opt, Duress, Spell Pierce, Lightning Strike - pěkné reprinty většinou nenápadných karet, které ale budou nedílnou součástí standardu
3. Ripjaw Raptor - výborná všestranná bytost, která bude skvělá proti Ramunap Redu, což bude základní klíč k úspěchu na novém standardu
2. Rampaging Ferocidon - těžko se blokuje, pro aggra poskytuje reach do lategame, zneškodní sideboardové lifegain karty a shodou okolností skvěle zapadá do nejlepšího decku na formátu
1. Shaper's Sanctuary - může být sidovka nejlepší kartou edice? Pokud je dotatečně efektivní a flexibilní, tak proč ne. Očekávám, že Sanctuary uvidíme na všech formátech a ve velké škále nejrůznějších decků, což z něj v mých očích dělá nejlepší kartu edice. Pokud máte v oblibě nejrůznější zelé creature decky, tak neváhejte a objednávejte, za koupi čtyř získáte Charging Badgera zdarma!
To je pro dnešek, co se Ixalanu týče, vše. Už brzo se ale můžete těšit na článek plný zajímavých brew s novými kartami. Do té doby se mějte fajn a užívejte si vlnu probíhajících prerelease.
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.