me se nelibi nazor, ktery sem uz nekolikrat cetl a to je ten, ze shocklandy hracum zpristupni modern.... misto za 400 si ho koupi za 200, ale co fecky atd? moc zasadni sleva balicku to opravdu neni
0 hlasů
Po šesti letech se znovu vracíme na Ravnicu. Kdo padne za oběť golgarijským nájemným vrahům a ničivým legiím borosu a kdo se úspěšně proplete ulicemi Ravnicy a dojde až na konec labyrintu? To a samozřejmě ještě mnohem více, se dozvíte v dnešním rozboru, kde se, jako obvykle, nejvíce soustředím na Standard.
Foto: Wizards of the Coast & Noah Bradley
Guilds of Ravnica (dále jen GRN) je velká samostatná edice obsahující 259 karet v poměru 15 mythiců, 53 rare, 80 uncommon a 111 common. Jak je v poslední době zvykem, součástí edice jsou i další karty (celkem čtrnáct), které nemůžete otevřít v klasickém boosteru. Je to buy-a-box promo, pětice basic landů (kterou najdete v bundlu a planeswalker decích - GRN nemá v boosterech basic landy) a osm karet, které budou součástí planeswalker decků.
GRN není oficiálně součástí žádného bloku, ale jde o první ze série tří edic, které se budou odehrávat na Ravnice. Oproti klasickým blokům budou všechny tři edice čítat přes 250 karet a budou se draftovat samostatně.
Legální na constructed je GRN od pátku 5.10.2018, přičemž na MTGO se s ní mohlo hrát dokonce o týden dříve.
S příchodem GRN na constructed zároveň proběhla rotace standardu. Legální přestaly být edice Kaladesh, Aether Revolt, Amonkhet a Hour of Devastation. Standard se bude skládat z Ixalanu, Rivals of Ixalan, Dominarie, Core Setu 2019 a Guilds of Ravnica.
V Guilds of Ravnica je pět guild, z nichž má každá svůj svoji specifickou mechaniku. Jsou to:
Tím jsme se zdárně prokousali skrze faktické poznámky o edici a konečně se můžeme vrhnout na rozbor jednotlivých karet. U každé barvy budou jako obvykle dvě sekce - v první zmíním karty, u kterých si myslím, že je čeká dobrá budoucnost na standardu (či jiném constructed formátu), zatímco v druhé budou hlavně karty, které mi přijdou zajímavé, ale constructed zřejmě nijak neovlivní.
Conclave Tribunal - lákávý removal pro většinu creature decků. Zároveň si vylepšit pozici na stole a zbavit se soupeřovy hrozby, to zní super.
Pamatujete si, jak parádní bylo vyrobit pár tokenů a poté zabít soupeři bytost se Stoke the Flames? Tohle je podle mne podobný případ (ačkoli Stoke byla trochu speciální záležitost díky skvělé synergii s Goblin Rabblemasterem). Bílé decky určitě uvítají nějaký flexibilní removal jako náhradu za Cast Out.
Venerated Loxodon - z téhle karty jsem opravdu nadšený. Je to skvělý payoff pro weenie//token strategie. V soubojích agresivních decků může na stůl položit obrovský power během jednoho kola a navíc je to fajn karta proti Chainwhirlerovi, což je skvělý předpoklad pro úspěch.
Jako hlavní nevýhodu vnímám to, že nás nutí všechno vyložit naráz na stůl, což bude náchylné na hromadné ničení. Pokud ale bude sweeper číslo jedna Settle the Wreckage, tak se není čeho bát.
Honorable mentions:
Crush Contraband - trochu dražší karta, ale pokud bude mít v nějakém matchupu dostatek cílů, tak půjde o výbornou sidovku, která má potenciál na to, aby lehce otočila hru ve váš prospěch
Dawn of Hope - pomalá a manově náročná karta, ale pokud máte v decku způsob, jak tokeny posilovat (Benalish Marshal, Loxodon), tak to najednou nezní zase tak špatně. Také by jít o zajímavou sidovku v pomalejších matchupech, jelikož umí sama sebe enablovat. Proti kontrolu jí můžete zahrát ve druhém kole, kdy soupeř ještě nebude mít manu na kántrování a poté můžete začít pomalu získávat karetní výhodu.
Určitě půjde o solidní kus pro casual commander hráče, mezi kterými je lifegain velmi populární build-around tématika.
Divine Visitation - celkem zajímavý efekt, ale pět man je opravdu hodně na kartu, která nemá okamžitý vliv na situaci ve hře. Na standardu může předvádět zajímavé kousky třeba s Heroic Reinforcementy, ale to je spíše kombo ze zadní stránky Legendy :)
Přikláním se hlavně k využítí v commanderu, kde může jít o celkem brutální kus a vzhledem k tomu, že je to mythic, jsem velmi zvědavý, jak se bude pohybovat jeho cenová relace.
Haazda Marshal & Hunted Witness - možné výplně na one-drop slotu pro bílá aggra. Obě karty jsou ale špatné proti Chainwhirlerovi a navíc jim chybí relevantní creature typy (knight k Benalii či vampire k Legion Lieutenantovi).
Chemister's Insight - modrá přijde o Glimmer of Genius i Hieroglyphic Illumination a tohle je solidní náhrada. Důležité je také, že jde o kartu, která přinese užitek, pokud si ji odemeleme do hrobu, což je skvělá interakce se surveil kartami.
Disdainful Stroke - dvoumanové kántrování se na standardu vždy bez problémů prosadí. Stroke je celkem špatný proti aggrům, takže ho budeme vídat hlavně v sideboardech, coby trumf v soubojích midrangů a kontrolů. Svého času se díky téhle kartě spoustu Siege Rhinů potácelo se zlou a nejinak tomu bude i tentokrát (dovolím si dokonce říci, že tenkrát to byla v matchupu Jeskai vs. Abzan nejlepší sidovka).
Dream Eater - nový Torrential Gearhulk? Tak vynikající asi nebude, ale v kontrolu bude zastávat podobnou funkci - finisher, který přinese okamžitou value a de facto sám bude moci zcela zvrátit situaci na stole. Zásadní rozdíl oproti Gearhulkovi je trojka v obraně, což není úplně ideální proti Lightning Striku a Chainwhirlerovi. Příliš mnoho lepších finisherů pro kontrol ale na formátu nanajdeme.
Sinister Sabotage - důstojná náhrada za Disallow (možná je to i lepší karta, jelikož kontrol určitě velmi ocení možnost filtrovat draw). Určitě fajn věc pro kontrol, ale jinak si nemyslím, že bychom to měli hrát v nějakém selfmillu jenom proto, že se tu objevuje "surveil".
Honorable mentions:
Drowned Secrets - nemyslím si, že se díky téhle kartě začně hrát mill, ale mohlo by jít o zajímavou sidovku pro souboj kontrolů. "On play" ji plácnete na stůl ve druhém kole a pak už budete jenom mlít a mlít... Jedna ze sidovek, která zcela změní dynamiku hry.
Guild Summit - samo o sobě to není dostatečný důvod k tomu, abychom se snažili stavět deck plný gate, ale pokud v dalších edicích vyjde podobná karta, jako byl Maze's End v předchozí Ravnice, tak to bude v takovém decku jedna z hlavních engine karet.
Mission Briefing - poněkud složitá karta na odhadnutí využitelnosti na constructed. Přijde mi, že sama o sobě není dost dobrá, srovnejte si ji třeba s Regrowthem a Eternal Winessou. Rozhodně si nemyslím, že kontrol bude automaticky hrát playset, aby mohl "flashbackovat" kántrování a board sweepery. Pokud ale bude dost hratelných graveyard enablerů (pod tím si představuji karty jako byl v minulosti třeba Satyr Wayfinder nebo Mulch), tak se pro ni určitě najde nějaký dobrý deck. Ideální by byl patrně UB či BUG Midrange.
Další možností je i deck speciálně zaměřený na surveil, s kartami jako Thoughtbound Phantasm či Dimir Spybug.
Určitě ale půjde o fajn kus do commanderu, kde se hroby plní velmi rychle a o velmi silné spelly, kteté si rádi "flashbacknete", tu není nouze.
Narcomoeba - vůbec nechápu reprint na rare slotu, vždyť mimo dredge decky na eternal formátech je to takřka nepoužitelná karta. Osobně budu celkem rozladěný pokaždé, když ji otevřu v boosteru.
Nightveil Sprite - jako surveil enabler nic moc, ale mohla by to být fajn karta v decku s Favorable Winds a Tempest Djinem
Doom Whisperer - nový král midrangů, má fantastický poměr cena/výkon a ještě umožňuje hledat specifické odpovědi na problematické soupeřovy hrozby. Těžko si přát lepšího finishera...
Plaguecrafter - efekt je to sice symetrický, ale ve správně postaveném decku to bude naopak plus, stačí hrát třeba pár undergrowth karet.
Jako hlavní výhodu vnímám, že to je zajímavá karta proti midrangům a kontrolům. Proti midrangům by měl dost často ulovit větší bytost a kontrol bude podle mého dost spoléhat na Teferiho, se kterým si Crafter hravě poradí (samozřejmě za předpokladu, že nedostane counterspellem).
Ritual of Soot - za poslední dobu jsme si zvykli, že podobné efekty nebyly příliš úspěšné. Na formátu bylo až moc vehiclů, indestructible bohů, či bytostí jako Fénix a Scrounger. Tohle ale rotace dost radikálně změní a klasické board sweepery budou opět v kurzu. Rituál vypadá jako skvělá karta pro černé midrange, kde se často stane, že soupeři všechno smetete a vám přitom zůstane pašík ve hře.
Honorable mentions:
Blood Operative - zajímavá value bytost, která je paradoxně lepší v souboji kontrolů, než proti aggrům, kde umře na Chainwhirlera a libovolný blesk. Pokud se bude hrát spousta midrangů s hromadou spot removalu, tak to pro něj bude bude ideální situace. Pořád tu ale máme karty jako Vraska's Contempt a Seal Away...
Creeping Chill - přijde mi lákavé zkusit tuhle kartu v nějakém all-in graveyard decku, jako je třeba Dredgevine na modernu, ovšem obávám se, že ve většině případů půjde jenom o tzv. win more kartu, která bude navíc dělat deck ještě více náchylný vůči graveyrd hatu
Dead Weight - pokud nebude lepší levný removal, tak si dovedu představit, že se Dead Weight bude v kontrolnějších decích hrát i v mainu. A zatím je to podle mne přesně tenhle případ. Zajímavá je i interakce s Golgari Findbrokerem a Muldrotou.
Mausoleum Secrets - na standard je to asi příliš kostrbaté (preferoval bych, kdyby šlo o sorcery a šlo by s tím hledat libovolný nonland), ale v commanderu půjde o fajn tutor. Budou stačit dvě-tři bytosti ve hřbitově a už budeme moci hledat kusy jako Liliana of the Veil, Phyrexian Arena, nebo Dark Confidant.
Midnight Reaper - konečně bytost s dobrým creature typem. Mohl by se hrát v BW Benalii, ačkoli osobně mám raději jako další třídrop Militia Buglera. Spíše ho vidím jako dobrou sidovku na kontrolnější decky s větším počtem spot removalu. Trochu ošemetné je ale, že se nejedná o may trigger, takže z výoidy se snadno může stát nevýhoda. Ale znáte to, "Greatness, at any cost."...
Necrotic Wound - tahle karta je ukázkový případ pasti. Papírově vypadá dobře, nicméně levný removal je záhodno proti aggrům hrát v prvních kolech, kdy ale nebudeme mít dostatek bytostí ve hřbitově. Raději si připlatím dvě many za Murder, nebo budu hrát Moment of Craving...
Price of Fame - poměr cena/výkon není nijak oslnivý, ale extra value v podobě surveilu je lákavá. Zkusil bych to hrát v kontrolu jako one-of a pro případ, že by hrál soupeř větší množství legendárek, bych dal další kusy do sidu.
Větší množství legendárních bytostí je zejména v commanderu, kde by mělo jít o velmi dobrý removal.
Goblin Banneret - onedrop, který se neztratí ani v late game a navíc poskytuje fajn value. Goblini díky Trashmasterovi a Warchiefovi zároveň začínají vypadat zajímavě i jako tribal.
Lava Coil - sorcery speed je bezpochyby nevýhoda, ale červená rozhodně uvítá možnost, jak zabít větší bytosti. Umí vypořádat s Rekindling Phoenixem, takže o něj budou stát zejména kontrolnější decky, kde se v klidu může hrát už v mainu. Hrát by se samozřrjmě mohl i v monoredu, coby sidovka proti větším midrange bytostem.
Risk Factor - říká se, že karty, u kterých si jejich efekt může sám určit soupeř, nejsou na constructed příliš dobré. V burnu mi ale instatně líznout tři přijde stejně tak dobré, jako čtyři pecky do hlavy. Když bude mít soupeř málo životů, nechá si to dát za čtyři? S vidinou toho, že další kolo bude stát před ještě těžší volbou?
Je možné, že ideální build monoredu bude hodně agresivní s Risk Factorem jakožto jediným třímnovým spellem. Výhoda také je, že ho můžete zahodit do Keldu a i tak ho ještě později využít.
Risk Factor může mít dokonce využití i mimo standard. Na modedrnu by se mohl hrát třeba v nějakém graveyard-based decku s kartami jako Thought Scour či Faithless Looting, nebo by mohl pomoci vstát z mrtvých Delverovi. UR Wizardi už s vydáním Wizard's Lightningu vypadali celkem hratelně a Risk Factor by jim mohl ještě více pomoci.
Runaway Steam-Kin - nejlepší červená bytost v edici. Jeho abilita je tak trochu prowess v tuningu a proto jde o skvělý dvoudrop, který se neztratí ani v late gamu. Ideálně vyplní mezeru po Earthshaker Khenře a Kari Zev. Speciálně se mi líbí jeho synergie s kartami jako Banefire a Fight with Fire.
Najdou se ale i hráči, kteří ho budou chtít využít pro jeho kombo potenciál. Funguje vlastně podobně jako Baral s Goblin Electromancerem a na modernu lze díky němu postavit all-in deck, který díky Packtům of the Titan a Bushwackerům může zabít v prvním kole.
Samozřejmě mi neuniklo, že v GRN máme reprint Goblin Electromancera, takže by nějaký bláznivý kombodeck mohl vzniknout i na standardu. Thousand-Year Storm anyone?
Honorable mentions:
Arclight Phoenix - povinný mýtický fénix nechybí ani v nové Ravnice. Ze srovnání s Rekindling Fénixem nevychází úplně nejlépe, na standardu není dost dobrých levných instantů a sorcery, selfmillu (ten je v úplně jiných barvách) a i kdyby bylo, tak payoff je karta, kterou zabije obyčejný Shock. Arclight Pheonix je ale celkem fajn jako vrchol křivky, takže by se mohl uživit v nějakém extrémně agresivním monoredu, který bude preferovat okamžitý zdroj damage před resiliencí v podobě Rekindling Phoenixe.
Experimental Frenzy - celkem zajímavý design. Asi nepůjde o kartu, kterou by hrál kdejaký midrange pro extra karetní výhodu v grindy matchupech. Pokud ale bude většina vašeho decku za jednu a dvě many, může Frenzy celkem rychle vygenerovat vskutku masivní karetní výhodu. Klíčem k úspěchu (třeba na rozdíl od Vance's Blasting Cannons) je možnost hrát země, bez čehož by to bylo dost průměrné. Za pozornost samozřejmě stojí ukázková spolupráce s Runaway Steam-Kinem.
Goblin Cratermaker - opravdu nevím, čím si tohle Karn zasloužil. Nejdříve ho úplně zastínil Teferi a teď, když má šanci opět pořádně zazářit, bude mít na něj každé aggro s červenou ideální odpověď.
Ale teď vážně, Cratermaker zase tak úžasný dvoudrop není a bez dalších synergií s gobliny za to podle mě nestojí (to by musel umět dát damage i do hráče). Karn ale po rotaci bude jedna z nejlepších karetních výhod pro decky bez modré a jakožto ideální odpověď by se Cratermaker mohl hrát právě kvůli tomu. Škoda, že jsme takovou kartu neměli v době, kdy standardu dominovaly vehicly (podobný případ byl Suncleanser vs. Walking Ballista a energy countery).
Legion Warboss - celkem křekhé proporce a navíc těžko trumfne Chainwhirlera na pozici agresivního třídropu. Je ale pravda, že bez odpovědi ukončí hru proklatě rychle a proto by se mohl hrát v midrangích a kontrolech jakožto překvapivý úhel útoku po sidu. Odsidoval jsi většinu removalu? Fajn, tak se seznam tady s Warbossem... Podobný případ byl třeba Glint-Sleeve Siphoner coby sidovka v mirroru Esperů.
Risk Factor - říká se, že karty, u kterých si jejich efekt může sám určit soupeř, nejsou na constructed příliš dobré. V burnu mi ale instatně líznout tři přijde stejně tak dobré, jako čtyři pecky do hlavy. Když bude mít soupeř málo životů, nechá si to dát za čtyři? S vidinou toho, že další kolo bude stát před ještě těžší volbou?
Je možné, že ideální build monoredu bude hodně agresivní s Risk Factorem jakožto jediným třímnovým spellem. Výhoda také je, že ho můžete zahodit do Keldu a i tak ho ještě později využít.
Risk Factor může mít dokonce využití i mimo standard. Na modedrnu by se mohl hrát třeba v nějakém graveyard-based decku s kartami jako Thought Scour či Faithless Looting, nebo by mohl pomoci vstát z mrtvých Delverovi. UR Wizardi už s vydáním Wizard's Lightningu vypadali celkem hratelně a Risk Factor by jim mohl ještě více pomoci.
Smelt-Hoard Minotaur - tahle bytost bude dobrá proti pomalejším deckům, kde bude ideální, když vyřadíte z kombatu velkého blokera, jako třeba Doom Whisperer, nebo Lyra Dawnbringer. Nedivil bych se, kdyby se v nějakém agresivním monoredu hrála coby vrchol křivky spolu s Chainwhirlerem.
District Guide - Civic Wayfinder a Borderland Ranger byly svého času standardové stálice. District Guide navíc ve trojbrvě poskytuje i velmi slušnou fixaci, což je zejména na začátku rotačního cyklu, kdy většina trojbarev (ale koneckonců i dvojbarev) nemá k dispozici dostatek dobrých duálů, velmi vítaný efekt.
Samozřejmě, že to nebude žádné terno proti agresivním deckům, ale stabilní manabase, to je věc k nezaplacení. Midrangům a kontrolům navíc určitě nebude vadit, když si pročistí knihovnu a přitom se dostanou třeba na šestou či sedmou manu.
Nullhide Ferox - ideální do páru s Ghaltou, či jako vrchol křivky do libovolného aggra ve stylu RG Monsters. Speciálně dobrý bude proti červeným aggrům, pro které bude velké tělo velmi problematické. Rozhodně je ale potřeba kolem Feroxe stavět celý deck, protože jeho efekt může být čas od času celkem na obtíž. Osobně se mi velmi líbí kombinace Feroxe, Ghalty a Adventurous Impulsu, který bude skvěle zajišťovat konzistenci.
Pelt Collector - další vynikající agresivně laděná bytost. Na standardu by mohla zaplnit díru po Greenbelt Rampagerovi v zeleném aggru (s Feroxem a Ghaltou může narůst do opravdu monstrózních rozměrů), či popřípadě dát za vznik zcela novému agresivnímu decku (nějaký agresivnější build BG Midrange).
Zajímavé je to s ním i na modernu, kde by mohl pomoci oživit klasické zoo strategie. Může to být klasická Naya s Wild Nacatly a Atarka's Commandy, suicide zoo s Death's Shadow, či nějaká verze s Faithless Lootingy a Vengevinami. Speciálně vypečená je jeho interakce s Vexing Devilem, což je snadný způsob, jak z něj dostat 3/3 za jednu manu a ještě přitom dát soupeři za čtyři. Ideální draw takového zoo decku může klidně zabíjet ve třetím kole...
Honorable mentions:
Beast Whisperer - lákavý efekt, leč na příliš křehkém tělu. Mimo casual formáty jako commander se jenom těžko prosadí.
Circuitous Route - hodně kvalitní ramp spell, který by mohl být základem nějaké bláznivé vícebarevné rampy. Podobné decky ovšem zpravidla nepatří mezi tier záležitosti...
Impervious Greatwurm - RnD si očividně dalo za úkol do každé edice nacpat nějakého pašíka s opravdu absurdními proporcemi. Greaterwurmových 16/16 je dokonce novým rekordem, co se do velikosti bytosti týče (pokud opomeneme funny karty jako B.F.M.). Osobně si ale myslím, že kromě nějakých těch hospodských jednokarťáků ho nikde neuvidíme. Ke convoku máme na standardu lepší payoffy (Loxodon, March of the Multitudes) a je dost špatný proti deckům s větším množstvím removalu.
Kraul Harpooner - obstojný dvojdrop do agresivního decku, ale takhle do křivky prakticky nikdy nevyužijete jeho abilitu a jako v uvozovkách 3/2 vanilka za dvě many, mě to rozhodně nijak neoslní
Assassin's Trophy - pokud budete na standardu hrát tyhle barvy, určitě budete hrát Trophy v playsetu, ačkoli třeba proti Monored Aggru to nebude vyloženě nějaká pecka. Možnost se zbavit planeswalkerů a enchantmentů (a třeba i otočené Azcanty) je ale super, čím víc dobrých noncreature cílů bude Trophy mít, tím větší bude její value.
Na modernu se jistojistě bude hrát v BGx midrangích, kterým pomůže zlepšit matchupy proti UW Controlu či Tronu, ale formát nejspíš nijak drasticky nezmění...
Aurelia, Exemplar of Justice - u většiny boros karet mám problém s tím, že nevidím důvod, proč si kazit manabase, když můžu v klidu hrát monored s playsetem Chainwhirlerů. Mít ale jeden bílý zdroj ve čtvrtém kole zase není tak složité a Aurelia je super follow-up po Chainwhilerovi.
Dodává reach do late game díky evasion a jen tak mimoděk cukruje ostatní bytosti. Jako třešnička na dortu je thoughness pět, což je naopak velmi dobré proti jiným Chainwhirler deckům. Zajímavá interakce je také s Militia Burglerem, ačkoli si nejsem jistý, zdali to na standardu bude vůbec kdy relevantní.
Find // Finality - nenápadná karta, která má ale velký potenciál, jelikož v BG midrangích jsou obě půlky velmi silné. Find je super s explore bytostmi jako Merfolk Branchwalker a Jadelight Ranger a Finality budou často vrata, při kterých vám zůstane jedna velká bytost (a soupeři ideálně nic), což je za šest man velmi dobrý efekt.
Obě půlky se zároveň dají velmi lehce splashovat, například v Monogreen Aggru, kde budou s Ghaltou opravdu hodně v pohodě. Myslím si, že monored a GW tokeni budou jedny z lepších decků na formátu a tahle karta bude proti oběma skvělá. Jako milovnk midrange nemůžu, než doporučit všemi deseti ;)
Ionize - v Jeskai Controlu to může být lepší než Sinister Sabotage, protože to není tolik náročné na barevnou manu. Zejména je to ale super karta do tempo decků, jako třeba UR Wizardi na standardu, či Delver na modernu.
Knight of the Autumn - skvělá a velmi flexibilní midrange bytost, která by se dokonce mohla hrát i na modernu v Company decích. Na standardu se nepochybně bude hrát v GW decích, kde půjde o skvělý follow-up k Llanowar Elfům, ale hlavně o výbornou kartu proti červeným aggrům, zejména pak pokud se bude hrát Experimental Frenzy.
March of the Multitudes - karta s ohromným potenciálem, sice je trochu náchylná vůči Chainwhirlerovi, ale pokud ji spárujete třeba s Venerated Loxodonem, nebo Trostani, tak tenhle problém rázem odpadne (nehledně na to, že Trostani je fajn convoke enabler).
March zahraný na konci kola může velmi rázně ukončit hru proti midrangi či kontrolu a proto bude vždycky velmi záludné, když GW soupeř passne kolo s otevřenou manou (zvlášť, když nebudete vědět, jestli třeba jenom drží na ruce Settle the Wreckage). Myslím si, že půjde o jeden ze základních pilířů formátu, kolem kterého bude vždycky dost složité dobře hrát (myslím si, že třeba taková Fiery Canonnade se bude objevovat v sidech výhradně kvůli Marchi).
Notion Rain - Read the Bones byla svého času hojně hraná karta a tohle je v podstatě mírný uprage. Za kvalitu se ale musí platit, takže si ho budeme moci zahrát pouze v UBx midrangích. Je dost možné, že dobře hratelné bude jak samotné UB ve více tapout variantě, tak i Grixis se splashí na Bolase, nebo BUG se zelenou splashí na Vrasku a Assassin's Trophy.
Tajic, Legion's Edge - Aurelia je fajn, ale ten pravý důvod, proč splashnout přidat do červeného aggra bílou, je Tajic. Jeho mix abilit mi přijde dost přísný - mentor je skvělý v kombinaci s hastem, jeho druhá abilita ochrání ostatní bytosti proti bleskům či damage-based hromadnému zabíjení (v kombinaci se Shalai vám monored může podat ruku) a first strike bude super proti jiným creature deckům - v kombinaci s Chainwhirlerem to budou dvě velmi silné bytosti s first strikem, což je téměř nemožné racovat s jiným creature deckem, snad pokud zrovna nemáte ve hře Ghaltu...
Trostani Discordant - pokud máte rádi midrange a neradi prohráváte s červenými aggry, tak je tohle ta pravá kara pro vás. Trostani chrání vaše tokeny před Chainwhirlerem, díky thoughness čtyři je imunní proti věšině blesků (trochu to kazí Lava Coil) a určitě bude ideálním základem všech token strategií.
Největší nevýhoda je paradoxně její legendárnost, protože jinak bych se nebál hrát ve všech midrangích playset. I tak si myslím, že je to nejlepší pětidrop s Guilds of Ravinace, jelikož je ze všech nejlepší proti červenému aggru. A porážet pravidelně Chainwhirlera a spol bude i po rotaci naprostým základem k úspěchu.
Honorable mentions:
Assure // Assemble - může tohle být nový Blossoming Defense? Rozdíl oproti jedné a dvěma manám je samozřejmě obrovský a je to neefektivní proti Contemptu, ale na formátu je stále spousta blesků, Assassin's Trophy, či Cast Down. A když si ochráníte Ghatlu, Trostani, či Lyru před removalem, tak to dost často snadno rozhodně hru pro váš prospěch.
A ani ambush tří tokenů není v late gamu úplně nejhorší. Zřejmě nepůjde o kartu, kterou budete hrát v playsetu, ale pár kusů na ochranu klíčových bytostí se nikdy neztratí, zejména pokud dobře využijete i druhou polovinu karty.
Boros Challenger - fajn dvoudrop, ale jsem celkem skeptický ohledně toho, jak by v Borosu fungovala manabase, bychom chtěli po křivce hrát Challengera a Chainwhirlera. Ačkoli je ale celkem fajn právě v mirroru, kde je v úvodních fázích hry dost užitečná trojka v obraně.
Centaur Peacemaker - pokud se opravdu bojíte monoredu, tak tohle je kombinace celkem solidního těla a fajn lifegainu. Asi je to ale zbytečné, když už tu jsou maindeckovatelné karty jako Knight of Autumn a Trostani.
Charnel Troll - hrozně se mi líbí tenhle design a rád bych ho hrál v nějakém decku spolu se Stitcher's Supplierem. Nevýhoda ale je, že Troll je horší ve více kusech a v aggru budete spíš chtít hrát bytosti po křivce, než se zdržovat discardem do Trolla.
Conclave Cavalier - solidní bytost proti removal heavy deckům, zejména pak proti červené, jelikož je to zároveň i obstojný bloker a může dobře racovat. Nepřekvapilo by mne, kdyby se začal hrát v GW midrangi.
Deafening Clarion - dobrý efekt, jenom v trochu zlváštních barvách. Mohl by to být dobrý sweeper třeba pro Jeskai Control. Určitě by to mohla být i dobrá překvapivá karta pro mirror Borosů, kde by se dal využít i druhý mód. Ve většině případů to ale bude příliš situační.
Dimir Spybug - pokud bude někdy hratelný UB midrange se zaměřením na surveil, tak tohle v něm bude jeden z nejlepších payoffů.
Discovery // Dispersal - myslím si, že do klasického kontrolu bude díky instant speedu lepší Anticipate, ale pokud nějak umíte využít odemílání do hrobu, tak bude Discovery lepší volba. Dispersal je poněkud nespolehlivý (když půjde o běžně hranou kartu, tak kolem něj budou všichni hrát) a bude to de facto jenom drobný upgrade, který využijeme tak jednou za padesát her...
Flower // Flourish - podobné karty mám celkem rád, už jenom kvůli tomu, že se na to můžeme dívat jako na zemi, která nám v late gamu poskytne super value, díky které nezřídka vyhrajeme hru, zvláště když máme do GW karty jako Trostani a March of the Multitudes.
Emmara, Soul of the Accord - s dostatkem convoke karet bude poskytovat velmi dobrou value a nezodpovězená ve druhém kole může lehce vyhrát hru proti kontrolu. Bohužel je ale dost průměrná proti monoredu a docela ji sráží i fakt, že je to legenda, protože v convoke decku bychom ji rádi hráli v playsetu.
Golgari Findbroker - variace na téma Eternal Witness. Samozřejmě to nebude ani zdaleka tak dobrá karta, ale vrátit si Chupacabru, či Jadelight Rangera, to zní celkem fajn. Pěknou synergii má i s Memorialem to Folly, ačkoli všechno tohle je setsakra manově náročné. Jeho proporce jsou ale obstojné proti aggru, takže má vlastně dobré uplatnění v každém matchupu. Jeden či dva kusy bych si v BG midrangi klidně zahrál.
Integrity // Intervention - zajímavá karta do boros aggra, kde jsou obě poloviny celkem dobře hratelné. Integrity můžeme využít se Swiftblade Vindicatorem, nebo k posílení bytosti s mentorem. Intervention bude zase dobrá karta v mirroru červených aggro decků.
Izoni, Thousand-Eyed - na papíře vypadá jako fantastický finisher pro BG graveyard decky, nicméně šest man je opravdu hodně a všechno může pokazit jeden obyčejný Chainwhirler, takže mi to nepřijde jako úplně ideální investice.
Justice Strike - občas se stane, že se budeme smutně koukat na Trostani či Aurelii, ale na druhou stranu se za dvě many umí zbavit Lyry, Venerated Loxodona, Nullhide Feroxe, nebo dokonce i Ghalty! Nedivil bych se, kdyby Boros aggro hrálo pár kusů v mainu.
Lazav, the Multifarious - Lazav má určitě potenciál, ale spíše na legacy s Dreadnoughtem, nebo v casual commanderu. Na standard je to příliš manově náročné a payoff ve většině případů nebude ani nijak skvělý...
Niv-Mizzet, Parun - pokud by se nějakou náhodou na standardu objevil matchup, kde by byla zásadní "can't be countered" klauzule, tak by to mohla být fajn sidovka. Jinak ale nevidím důvod, proč hrát Niv-Mizzeta, když můžeme hrát Dream Eatera.
Ral, Izzet Viceroy - za pět man lízneme kartu, nebo zabijeme menší bytost, to zní opravdu... ...podprůměrně. Dvojice planeswalkerů tentokráte opravdu nebude tahákem edice. Navíc není zase tak složité do UR Controlu splashnout Teferiho, což je na pěti manách o dost lákavější volba.
Swiftblade Vindicator - že by nový Pummeler? Je jasné, že jde o kartu nadesignovanou pro synergie s mentor abilitou, nicméně daleko lákavější je hrát to s posilovacími efekty. Přímo ukázková spolupráce je s Aurelií, nicméně fakt, že si přímo nabíhá do Chainwhirlera mne od něj spíše odrazuje. Po další rotaci by ale mohl prorazit, potenciál na to rozhodně má.
Status // Statue - Status je úsměvné kombo s Chainwhirlerem, ale pokud se někde bude tahle karta hrát, tak to bude kvůli Statue, kterou pro její dobrou flexibilitu může využít nějaký GBx midrange jako fajn one-of.
Thief of Sanity - zajímavý efekt, ale bude trvat opravdu dlouho, než z něj dostanete nějakou výhodu. Jako nejzajímavější využití pro něj vidím sideboardy kontrolů, kde ho využijeme jako změnu strategie po sidu v kontrolnějších matchupech. Není totiž nic horšího, než když proti kontrolu odsidujete většinu removalu a potom na vás ve třetím kole vybafne Thief.
Thought Erasure - Transgress the Mind se svého času hrál naprosto běžně a tenhle kus ho nápadně připomíná. Díky dvoubarevnému costu se ale bude hodně těžko hledat deck, který by ho využil. Kontrol dá radši přenost Duressu díky manové efektivitě a pro přímo zaměřený surveil deck zatím nemáme dost karet. Možná, že by se dal postavit nějaký Grixis s Nicolem Bolasem...
Thousand-Year Storm - spíše casual záležitost, podobně jako třeba Sunbird's Invocation. Je to rozhodně zajímavé v kombinaci s Runaway-Steam Kinem, či Goblin Electromancerem, nicméně díky kartám jako Knight of Autumn a Assassin's Trophy budou podobné karty o dost méně lákavé...
Underrealm Lich - vypadá jako super value karta pro midrange, kde v late gamu snadno díky karetní selekci ovládne hru. Musíme ale zohlednit fakt, že jde o pětimanovku, která v kombatu nezastaví Chainwhirlera a je náchylná na Lightning Strike a Wizard's Lightning. Proto bych dal osobně přednost jiným pětimanovým finisherům, jako třeba Doom Whisperer, Trostani, nebo Regisaur Alpha. Rozhodně je to ale ze všech uvedených karet nejlepší casual záležitost a v commanderu ho určitě užijeme.
Unmoored Ego - konečně pořádná třímanová extrakce - a dokonce umí exilnout i basic landy (i když jenom čtyři kousky). Na standardu se asi hrát nebude (dovedu si ale představit, že kontrol bez Teferiho bude výrazně oslaben), ale na starších formátech by se prosadit mohla.
Vraska, Golgari Queen - Vraska kolem sebe potřebuje na míru postavený deck, abychom mohli maximálně využít její první abilitu. To by asi nebyl zase takový problém (v Abzan tokenech bychom mohli obětovat například přebytečné kopie Legion's Landingu), ale vaz ji sráží hlavně druhá abilita.
Limitace pouze na levné permanenty znamená, že z výměny na tom bude vždycky lépe soupeř (použijeme manově dražší kartu, abychom se zbavili levnějšího permanentu), což mi nepřijde jako dobrý payoff. Kdyby se uměla zbavit Teferiho, nebo Conclave Tribunalu, tak by to bylo daleko zajímavější. A na čtyřech manách už navíc máme Karna, který umí přinést karetní výhodu mnohem snáze.
Wee Dragonauts - celkem fajn finisher do UR prowessu, kde je navíc zásadní, že jde o wizarda (proč je to ale zároveň i faerie, tomu vůbec nerozumím). Má ale poněkud křehké tělo, což u třídropu není zcela ideální.
Other
Chromatic Lantern - dobrý reprint pro commander hráče, kteří ještě nemají dostatek kusů téhle fenomenální fixace. Na standardu by se zároveň mohla uchytit v nějaké vícebarevné rampě.
Shocklandy - dobrá manabase je základ každého decku a shocklandy se budou na standardu skvěle doplňovat s dominarijskými zeměmi. Zároveň je to skvělý reprint, který je zpřístupní pro modernové a commander hráče, kteří si ještě nestihli sehnat potřebný počet kopií od každého kusu.
V neposlední řadě to je tahák, díky kterému se budou dobře prodávat boostery. Mít v edici rare, které zaplatí celý booster a ještě je to skvěle využitelná karta v nejrozličnějších formátech, to prostě dělá hodně...
Moje TOP10 z Guilds of Ravnica
Pomalu se dostáváme k závěru dnešního rozboru, takže nesmí chybět mých deset nejoblíbenějších karet z edice. Kromě osobních sympatií jsou hlavní kritéria využitelnost na ostatních formátech mimo standard a i potenciál na poli finančních spekulací a investic.
10. Notion Rain - skvělá karetní výhoda pro midrange decky na standard
9. Find // Finality - v edici je plno skvělých midrange karet (Doom Whisperer, Trostani), ale tenhle kus málokdo zmiňuje, leč podle mne je to paradoxně snad nejlepší midrange karta v edici, kterou lze lehce splashovat a hodí se proto do nepřeberného množství decků. Proti aggru "vrata", proti kontrolu skvělá karetní výhoda, to je split karta, o kterým se midrange milovníkům v noci zdají sny.
8. Runaway Steam-Kin - skvělá náhrada za dvoudropy, o které monored přišel díky rotaci, a zároveň karta s kombo potenciálem na eternal formátech (a vlastně i na standardu, viz Experimental Frenzy)
7. Mission Briefing - zajímavá karta pro kontrol a midrange a dost možná nejlepší EDH kus v edici, což by do budoucna mohla být velmi dobrá investice
6. March of the Multitudes - jeden ze základních pilířů standardu po rotaci, skvělý způsob, jak v kombatu zastavit červená aggra, ale i dobrá karta proti kontrolu, a flexibilita je vždy dobrý předpoklad k úspěchu
5. Risk Factor - na standardu bude fajn v monoredu, ale nebude tam zase tak klíčová, rozhodně se ale jedná o jednu z konstrukčně nejzajímavějších karet v edici, která má potenciál se prosadit i mimo standard
4. Lava Coil + Dead Weight - levný removal je základ všech kontrolních decků na standardu a pokud hrajete jednu z těchto barev, tak na výběr nebudete mít příliš mnoho lepších možností, zejména exile u Lava Coilu bude klíčový
3. Knight of Autumn - nejflexibilnější bytost v edici, jasná posila pro Company decky na modernu a skvělá věc do každého jednokarťáku
2. Assassin's Trophy - nejlepší removal v edici, který se bez problému prosadí i v eternal formátech
1. Shocklandy - tentokrát jsem opravdu neměl těžké rozhodování, skvělé reprinty, které plno hráčům zpřístupní modern a zároveň i výrazně zlepší manabase standardových decků. Někdo říká, že RnD docházejí nápady na nové cykly zemí, ale já říkám, že podobných reprintů není nikdy dost!
Máte stejné oblíbence v edici jako já, nebo si myslíte, že jsem něco opomenul či podcenil? Neváhejte se podělit o své dojmy v komentářích.
Příště se u vidíme klasicky u Flash News, kde se podíváme na první dvojkové turnaje s novými kartami. Do té doby se mějte fajn.
Kumano
Spawn
15.10.2018 20:26
me se nelibi nazor, ktery sem uz nekolikrat cetl a to je ten, ze shocklandy hracum zpristupni modern.... misto za 400 si ho koupi za 200, ale co fecky atd? moc zasadni sleva balicku to opravdu neni
0 hlasů
Grahf
15.10.2018 22:19
Je to tak. Ak kartu, ktorá stojí trebars 200 euro reprintnu a bude stáť 100...nezmení sa skoro nič. Tí, ktorí si ju kúpia za tých 100 by si ju kúpili aj za 200, naopak, tí, ktorí neholdujú tejto sekundárnej hre na burzových maklerov, by si ju nekúpili za 200, za 100, ani za 50, pretože a priori odmietajú platiť za kus kartonu podobné sumy (to platí hlavne pre začínajúcich hráčov). Také master sety, čo mali byť reprint sety a mali znížiť ceny predražených kariet nezmenili v priemere vôbec nič, pretože wizardi tie najdrahšie pecky dali ako mythicy, čo značí, že s cenou pohnú len minimálne.
0 hlasů
Anonym
21.10.2018 14:34
Osobně jsem si fečky pořídil v KTK, ale většinu shocklandů mám jenom jednou kvůli commanderu. Myslím si, že spousta hráčů je na tom podobně ;)
0 hlasů
JanoB
17.10.2018 09:05
Este by som uviedol aj Expansion/Explosion, ktora je celkom dobra do URx controlov a midrangov. Obidve casti su celkom pouzitelne.
0 hlasů
Chainer
20.10.2018 12:48
Rozbor je pěkný, ale opět bych rád upřesnil na pár nepřesností a chybek...
Convoke - Nezlevňuje o bezbarvou manu, ale o manu generickou ;-)
Jump-Start - Chápu, že ti nepřijde lákavý, ale jelikož Standard ztratil Cycling (hlavně tedy cyklící země), tak ty kontroly ten Jump-Start stejně relativně uvítají...
Divine Visitation + Legion's Landing, History of Benalia, Legion Warboss, Leonin Warleader, Siege-Gang Commander, Tilonalli's Summoner je dalších pár komb smrti z Legendy. Ale moment. Nevypadá to jako deck? ;-)
Hunted Witness - Nevím, jestli je zase tak špatný proti Chainwhirlerovi. On proti němu totiž vlastně "neumírá"...
Mausoleum Secrets - Kdyby šlo o sorcery a šlo tím hledat libovolný nonland, tak by s tím šlo na Vintage hledat Black Lotus... BTW Jaktože Black Lotus není "black card"? ;-)
Goblin Cratermaker - "Karn ale po rotaci bude jedna z nejlepších karetních výhod pro decky bez modré." Tak třeba BG je deck bez modré a karetní výhodu nahání vším možným, jenom Karnem ne ;-)
Risk Factor - Uvádíš ho dvakrát :-/
Nullhide Ferox - Vtip je v tom, že přes Feroxe tu Impulse nezahraješ, ledaže... (Ale jo, já asi vím, jak to myslíš :-))
Impervious Greatwurm - Jako napsat k bytosti, která má Indestructible, že je "špatná proti deckům s větším množstvím removalu", to je trošku výsměch. Ne každý removal je "exile-based", takže buďme trošku rozumní.
Assassin's Trophy - Jak ukazují současné decklisty, tak Trophy se na Standardu čtyřikrát rozhodně nehraje. BG decky ji hrají maximálně dvakrát a někdy dokonce vůbec...
Knight of Autumn - Zmiňuješ Company decky, což je ok. Ale já bych si chtěl počíst spíš o Restoration Angelovi ;-)
Trostani Discordand - Tak je nejlepší pětidrop v GRN Trostani nebo Doom Whisperer? Vyber si...
Niv-Mizzet, Parun - Důvod, proč hrát Niv-Mizzeta, je... Že to je úplně absurdně přesílená karta??? !!! ??? ... :-)
Ral, Izzet Viceroy - Ale líznout "lepší ze dvou" mi už přijde nadprůměrné. Prostě to je takový "lepší" Ob Nixilis a i ten se hrál, ne? ;-)
A jelikož jsi nezmínil Crackling Drakea a Expansion/Explosion, mám pocit, že ty ten Izzet prostě nemáš rád :D
Shocklandy - Jak už jsem zmiňoval dříve, tak vydávat stejný set zemí potřetí a nepošetřit si ho do nějaké Masters sady, mi přijde o ničem, ale budiž. Tu radost těm lidem brát nebudu.
Závěr: Je zajímavé, že přestože jsme oba dost pokročilí a vyspělí hráči, tak mnoho karet vidíme úplně ale úplně jinak. Inu, čas ukáže... :-)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|