Recenze
Recenze Duel Decks: Mind vs Might
Zajímá vás jestli je výhodné si koupit Duel Deck: Mind vs Mind? Co od decku čekat? Tato recenze zhodnotí deck po stránce herní, designové tak stránce cenové.
Dnes se podíváme na produkt Duel Decks: Mind vs Mind vydaný 31. března 2017. Produkt byl navržen Samem Stoddardem, který ještě s dalšími spolupracoval na Aether Revoltu. Jedná se o produkt z řady Duel Deck, tudíž produkt obsahuje dva hratelné decky, které jsou určené k hraní proti sobě. Podle jména bych očekával, že se jedná o matchup aggro vs. control. Mind vs Might má obsahovat několik karet s úplně novým obrázkem, další karty mají obrázek z Magic Online. Pojďme se na produkt podívat.
Balení samo o sobě nám představuje dva “generály” duel decků na přední straně typické krabice ve tvaru M. Tentokrát se jedná o Jhoiru of the Ghitu z Mind decku proti Lovise Coldeyes z Might decku. Obě dámy mají nový obrázek a jsou ve foilu.
Uvnitř balení najdete dva typické spin down life countery s planeswalker symbolem místo dvacítky, dvě papírové krabičky, které tentokrát jsou schopny pojmout obalené decky. Nepočítejte však s tím, že do krabiček dostanete dvakrát obalený deck nebo třeba sideboard. Jedná se však rozhodně o velké zlepšení ze strany WotC.
Do krabiček se vejdou i obalené duel decky.
Decky a karty
Balení obsahuje karty se zcela novým artem, v každém decku tři - Jhoira of the Ghitu, The Unspeakable, Desperate Ritual, Lovisa Coldeyes, Zo-Zu the Punisher a Guttural Response. Navíc, některé karty mají ilustrace z Masters setů nebo předchozích Duel Decků. Některý z artů jsou známe jen z Magic Online - Snap, Mind’s Desire a Temporal Fissure.
Design všeobecně ladí s tématikou duel decku, nejsou zde žádné očividně nevkusné karty. Obzvláště souhlasím s výběrem artu Grapeshotu (oproti původnímu obrázku). Tři karty s novou ilustrací z Might decku jsou laděné do ledového prostředí, které připomíná Ice Age, ze které Lovisa pochází (Coldsnap). Mind karty ukazují hrátky s ohněm a ilustrace Jhoiry poukazuje na vztah Jhoiry s artificery, Tolarianskou akademií a časovými trhlinami (viz “Urzový” Tinker).
V balení je také deset tokenů s klasickou deckmaster zadní stranou, pět příslušejících každému decku. Chtěl bych zmínit to, že Might deck své tokeny nemusí pomalu ani využít, karty jako Empty the Warrens, Talrand, Sky Summor a Young Pyromancer z Mind decku však vyžadují o dost větší množství než bylo decku přidělené. Využití double-faced tokenů by asi bylo lepší, podobně jak je tomu u Commander decků.
Mind nemá dostatek tokenů ani náhodou.
Chtěl bych podotknout, že i přes to, že oba decky hrají červenou hory v každém decku mají jiný art.
Mind
Mind je v barvách Izzet (modrá-červená). Jedná se o mid až late game deck, který se přiklání k control-combo roli na aggro/control/combo škále. Deck má v sobě spoustu synergií a čeká jen na to až je nějaký hráč, který radši přemýšlí a plánuje na více kol dopředu, využije, aby dosáhl vítězství.
Hlavní zaměření decku je na instanty a sorcery, s mechanikou, která potřebuje vyprodukovat co největší storm count (Snap, Desperate Ritual, Reach Through Mists and Quicken) pro jednu z karet jako je Empty the Warrens, Mind’s Desire nebo třeba Grapeshot. Popravdě, neočekávejte moc z Mind's Desire s velkým storm countem. Quicken na druhou stranu se prokázal být velmi efektivní. Karty, které využijí hraní instantů a sorcery (hlavně cantripů) nejvíce jsou Young Pyromancer, Talrand, Sky Summoner a Jori En, Ruin Diver. Suspend je také jeden z klíčových elementů na spellech jako jsou Rift Bolt, Shivan Meteor a Deep-Sea Kraken.
Druhou stránkou decku je jeho schopnost bránit se. Deck nabízí různé removal spelly díky, kterým hráč může vyčkat na správný moment, kdy může zahrát svoji win condition nebo velkou bytost, se kterou si Might nedokáže poradit, jen oddálit svůj jasně daný osud. Kontrolu nad hrou udržují karty, které zabíjí bytosti - Rift Bolt, Shivan Meteor a Volcanic Vision. Deck je také schopen zplodit značný počet tokenů, aby se mohl ubránit nebo oponenta i porazit.
Jhoira of the Ghitu sama o sobě není moc velkou pomocí pro deck jako takový. Jediné karty, které budete chtít přes ní zahrát jsou jen ty s opravdu vysokým mana costem jako jsou The Unspeakable, Beacon of Tomorrows nebo Firemind’s Foresight. Jediná karta, kterou bych rád zasuspendoval přes Jhoiru je Deep-Sea Kraken jež díky svojí schopnosti může ze sebe odstraňovat time countery.
Někdy jsou ty karty prostě moc drahé.
Nejlepší způsob jak deck hrát je využití na maximum synergii karet, které nabízí. Toto vás dost často dostane do pozice, kdy vás top deck od Mightu může zabít. Hra se tak však stává více zábavnou pro obě strany.
Decklisty Vše
Mind
Maindeck
Sideboard
Might
Might, je gruulí (červeno-zelený) deck, který se snaží být rychlým midrange deckem obsahující karty, které jsou schopné projít přes útočné a obranné schopnosti Mind decku. Je pro hráče, kteří mají radši hru rychlejší a nepotřebují až zase tolik myslet dopředu. Hráči Might decku se tak chopí iniciativy a snaží se, co nejrychleji oponenta “přejet”.
Might se snaží vyhrát zahráním více bytostí než spoléháním na jednu win condition. Nechává tak na oponentovi, aby usoudil, co je ta největší hrozba. Klíčové karty pro strategii Might decku jsou bytosti se schopností Bloodthirst jako jsou například Skarrgan Pit-Skulk, zvláště pak Gorehorn Minotaurs. Deck obsahuje karty, které vytvářejí value a jsou tak dobré proti spot removalu a board wipu - Call of the Herd a Beast Attack. Talara’s Battalion urychluje clock a navíc ignoruje oponentovu snahu o to se zazdít tokeny. Má však podmínku; vyžaduje zahrání jiného zeleného spellu v kole. Ideální takovou kartou je Burning-Tree Emissary. Zo-Zu the Punisher těží z toho, že Mind deck potřebuje k dobrému fungování co nejvíce zemí ve hře. Další významnou hrozbou jsou Rubblebelt Raiders, kterým nesmí být za každou cenu umožněno zaútočit - jinak se obvykle jedná o zhoubu Mind decku.
Might má spoustu způsobů jak si poradit se strategií Mind decku. Hlavním způsobem je mechanika Flashback. Firebolt může zabít vyráběče tokenů, Beacon of Destruction může dorazit zraněného, ale stabilizovaného oponenta, nebo zabít win condition Mind decku. V decku najdeme Cloudcrown Oak na zastavení nepřátelských letců, Sylvan Might na záchranu bytostí nebo udělení více zranění, Increasing Savagery pro to, jak prorazit, a Kamahla, Pit Fightera, který často tohle všechno sám. Karty s abilitou Trample, hlavně Relentless Hunter, se dokážou probojovat přes obranu tvořenou tokeny. Guttural Response se tu zdála být méně použitelná než to původně vypadalo. Might deck se obvykle chce vytapat, aby mohl hrát své hrozby po křivce a tak nezbývá mana na counterování. Navíc modré instanty v Mind decku nejsou obvykle ty karty, které byste potřebovali zrušit (až na Snap).
Deck nabízí trochu synergie, ale v omezeném množství. Lovisa Coldeyes posiluje Warriory, kteří jsou v Might decku nejvíce zastoupený creature type. Lovisa vybízí k využívání schopností Boldwyr Intimidatora, avšak cena této karty je příliš vysoká a Mind většinou ve hře má tokeny - nejedná se tudíž o moc dobře využitelnou kartu. Rád bych zmínil Coat of Arms. Jedná se o kartu, která je schopná oponenta zabít, pokud se zahraje ve správný moment, ale může se také jednat o naprosto mrtvou kartu, pokud oponent byl mezitím schopen vyrobit si několik tokenů.
Občas to není dobrý play.
Might deck je proaktivní deck a který se snaží oponenta dostat do vrávoravé obrany. Držte si svoje větší hrozby na ruce a až Mind bude donucen použít všechen removal tak poté je teprve zahrajte. Doražte oponenta flashback kartami, “generálem” Lovisou Coldeyes nebo Coat of Arms.
Decklisty Vše
Might
Maindeck
Sideboard
Versus
Hraní s těmito decky proti sobě je spousta zábavy. Často máte pocit, že rozhodnutí hráčů ovlivňují hru víc než synergie a čirá síla karet. Might nastavuje tempo hry a Mind se jej snaží zastavit nebo zpomalit, aby dokázal zahrát vlastní win kondici. Hry jsou dost často těsné a hodně závisí na schopnosti obou hráčů správně vyhodnotit situaci, s větším důrazem na hráče Mindu. Což je samozřejmě občas nemožné, kvůli mana floodu nebo mana screw, na což je náchylný obzvláště Mind. Mightu třeba mana flood nemusí tolik vadit, kvůli kartám s flashbackem.
Might udává tempo, Mind se snaží zdržovat.
Decky by se mohly trochu upravit, aby byly schopné fungovat i proti dalším balíkům. Z decků by se vyndaly jak karty, které zde jsou vyloženě proti druhému duel decku (takových karet je více v Mightu) tak karty slabší. Slabšími kartami v balících jsou například Firemind’s Foresight nebo Roar of the Wurm. Tyto karty by pak byly nahrazeny kartami, které by podporovali jednu účinnou strategii levnějšími kartami (problém Mind decku).
Všeobecně, souboj těchto decků je dobrá zkušenost ať už z kterékoliv strany. Jedná se o produkt, který je zamýšlen pro středně pokročilé hráče, kteří začínají hrát na trochu vyšší úrovni. Vzhledem k tomu, že zabere nějaký ten čas naučit se všechny záludnosti decků, primárně Mindu, a dynamiku hraní aggra proti controlu/combu, je replayabilita vysoká a s decky bude zábava po dlouho dobu. Produkt je pravděpodobně nad rámec chápání začínajícího hráče Magicu a naopak moc jednoduchý pro pokročilé hráče.
Souboje tokenů jsou běžné.
Ceny
Jinými slovy, vyplatí se produkt za svoji prodejní cenu v porovnání nákupu kusových karet? Celé balení stojí 449-499 Kč.
Cena decků je skoro shodná se součtem cen karet dražších jak 10 Kč při koupi na cernyrytir.cz. Nejdražší kusovkou je Coat of Arms (69), následována Jhoira of the Ghitu (65), Beacon of Tomorrows (49) a Talara’s Battalion (39). Tři kopie Rift Boltů (25) a dvě kopie Snapu (25) a Young Pyromancerů (25) produkty přidávají dost na ceně. Karty s novým artem nejsou ani na skladě (Desperate Ritual (19) a Guttural Response (19))
Zbytek karet jsou vesměs karty kolem 3 Kč až na pár výjimek za 9 Kč. Pokud bychom koupili všechny kusovky celek by stál skoro 850 Kč, s tím že 70 % ceny by bylo skoro 600 Kč. To znamená, že koupě samotného produktu je výhodné a k tomu ani nepočítáme extras jako jsou spindown countery na životy nebo krabičky.
Na magiccardmarket.eu, by nákup produktu stál 14.80 EUR (což je v přepočtu 390 Kč bez dopravy).
Pokud bychom sečetly hodnotu karet výše ohodnocených, dostali bychom se na přibližnou cenu 16.50 EUR, což znamená, že i zde by nákup produktu byl výhodný. V každém případě to znamená, že kupující si pořídí produkt, který obsahuje karty v peněžní hodnotě, kterou zaplatil.
Celkové hodnocení
Hratelnost decků proti sobě navzájem, cena produktu vs. kusovek jsou hlavními faktory hodnocení produktu. Design a extras jsou druhořadé, co se hodnocení týče.
Vzhledem k tomu, že decky jsou velmi dobře navrženy pro souboj proti sobě, vhodné pro středně pokročilé hráče a cena produktu odpovídá ceně obsahu, dal bych produktu hodnocení 3,8 z 5. Pokud do hodnocení zahrnu dobře sladěné ilustrace, krabičky, do kterých se vejdou obalené decky, hodnocení se zvedne na 4,2 z 5 bodů.
Pokud si chcete zahrát s tímto novým Duel Deckem, tak si jej můžete pořídit v našem partnerském e-shopu Veselý drak.
Luriel a S'Tsung
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.