Pěkně napsané, palec nahoru. Tyhle decky se povedly.
0 hlasů
Nový Duel Deck: Merfolk vs. Goblins se opravdu povedl a ocení jej nejen casual, ale i všichni hráči Magicu. V naši recenzi si tento produkt pořádně rozebereme, podíváme se na hry balíčků proti sobě a i na finanční stránku Duel Decku.
Předchozí 19. Duel Deck se jmenoval Mind vs Might, ve kterém bojovala Lovisa proti Jhoiře. Jednalo se o matchup aggro vs combo-control a z mé strany se jednalo o velmi povedený produkt. Recenzi si můžete přečíst zde. Tentokrát se vydáme do hlubin moře za merfolky a do hor za gobliny.
Dvacátý Duel Deck s názvem Merfolk vs. Goblins (den vydání je 10. listopadu 2017) je o dost jiný. V současné době máme tribal karty všude kam se podíváme - sada Ixalan zaměřená na čtyři triby (Merfolk, Vampire, Dinosaurs, Pirates) a Commander 2017 také se čtyřmi triby (Cats, Vampires, Wizards, Dragons). I tento Duel Deck se zabývá triby. Jedná se o souboj merfolků a goblinů. Oba dva decky jsou tentokrát stejného typu, můžeme je označit za aggro, i když každý deck se chová trochu jinak. Goblini jsou více agresivní, zatímco 'ryby' jsou spíše záludné (rozumějte neblokovatelné).
Každý Duel Deck obsahuje dva balíčky o šedesáti kartách, které jsou nadesignované tak, aby se s nimi proti sobě dobře hrálo. Mají nějakého představitele decku - jedná se o foilovou kartu, která na vás bude koukat ze zabaleného produktu. V tomto případě se jedná o Master of Waves a Warren Instigator. Obě karty mají nový obrázek, stejně jako pár dalších karet v samotném Duel Decku. S minulým duel deckem se zvýšila cena produktu a podle toho se změnil i obsah balení. V balení najdeme dva spin down life countery, dvě papírové krabičky, která každá pojme jednou obalený šedesátikaretní deck, v každém decku se nově nachází 11 vzácných karet (včetně té foilové), a tokeny.
Předtím než se podíváme na oba dva decky trochu podrobněji bych chtěla něco říct k tomu jak se decky hrají. I přes to, že je označuji za aggra jedná se o synergické decky postavené na momentu (hybnosti tělesa) nebo 'critical mass' jak říkám, když mluvím o Vintage. V češtině se pravděpodobně ani jedna analogie moc nepoužívá a tak to zkusím vysvětlit. Jde opravdu o analogii s jistými zákony fyziky. Co se toho prvního týče, jestli víte, co je hybnost tělesa asi vám moje analogie dojde. Momentum závisí na rychlosti a hmotnosti tělesa (násobí se mezi s sebou a výsledkem je hybnost). Malé těleso pohybující se rychle na tom bude stejně jako středně velké těleso pohybující se pomaleji než to malé. Obě tělesa mohou dosáhnout stejné hybnosti. Je určitá hodnota, která je pro oba decky kritická. V momentě dosažení tohoto vrcholu daný deck vyhraje, už se jednoduše nedá zastavit. Oba decky se umí dostat na stejnou hodnotu přibližně stejně rychle - goblini jsou rychle se pohybující malé těleso a Merfolci jsou pomalejší, za to těžší.
Oba decky nejsou postavené tak, aby se držely agresivního plánu od začátku hry do konce. Prostě jim snadno dojde dech, a když se tohle stane, hra se dostane do fáze, kdy ani jeden hráč toho moc nezmůže. To je moment, kdy nejpozději byste měli začít na sbírání hybnosti. V kartičkové praxi to znamená, že počkáte, až postupem času budete mít dostatek zdrojů na to, abyste mohli zahrát více bytostí, které oponent nebude v rámci jednoho nebo dvou kol zabít. Mezitím zabijete vy jeho.
Merfolci jsou tribe, který primárně najdeme v modré barvě, avšak historicky najdeme i merfolky v ostatních 4 barvách. V tomto produktu je celomodrý balíček.
Jedná se o aggro, které se však primárně zaměřuje na late game. Není totiž tak rychlé jako Goblini, ale umí získat karetní výhodu, v krátkém čase v pozdní fázi hry získat převahu na stole a následně pomocí nějaké evasion (Islandwalk, Flying) prorazit.
Merfolci obsahují několik merfolků, co mají Islandwalk nebo ho rozdávají. Vzhledem k tomu, že goblini zrovna moc v moři (a ostrovech) nežijí, musí umět merfolci Island z oponentových hor nějak udělat. Jde to buď přes kartu Aquitect's Will nebo Streambed Aquitects. První karta je enchantment, která ze země udělá navíc Island a lízne vám kartu, pokud máte pod kontrolou merfolka. Streambed Aquitects je velmi nepříjemnou bytostí pro Gobliny. Její power a toughness jsou již problematické (2/3) a navíc buď z bytosti udělá neblokovatelnou (a větší) pokud oponent již Island má nebo vyrobí Island, aby nějaká bytost s Islandwalkem mohla projít.
Ostatní merfolci mají rozličné efekty na sobě a je na vás jak je použijete. Je však nutná kombinace různých efektů (posilování bytostí, neblokovatelnost, tapnutí bytosti, střílení do bytostí/hráče, lízání karet), abyste se dostali do pozice, ze které můžete vyhrát. Vaše bytosti v decku nejsou od toho, aby jen útočili. Útočit budete ve skutečnosti relativně málo, pokud se zrovna nejedná o kartu Wake Trasher, která obvykle vyroste natolik, že ji oponent prostě bude muset podskočit a tudíž s ní můžete útočit každé kolo. Nejlepší karetní výhodou je obvykle Tidal Courier, který může donést hned několik merfolků (nebo také žádného). Navíc umí občas létat a i to může být v některých hrách relevantní. Rootwater Hunter vás v decku může překvapit. Tato schopnost i přes to, že se původně objevila na modré kartě, je známá spíše z červených karet. Rootwater Hunter umí zabít spoustu goblinů ať už tokenů nebo karet a občas může sebrat těch pár posledních životů, co oponent má.
Non-creature spelly
Kromě Aquitect's Will zmíněné výše najdeme v decku několikero zajímavých karet. Najdeme zde tak v decku dvakrát Essence Scatter, který by měl zrušit nějakého goblina, která vám bude opravdu vadit (například Krenko). Nadále 2 Claustrophobii, která tapne nějakou bytost a nedovolí ji odtapnout. Nejlepším zabíjením v decku je Tidal Wave, i když se vám tato karta na první pohled nemusí zdát. Tento spell vytvoří 5/5 zeď (nemůže útočit), která se na konci kola obětuje. Engulf the Shore je karta, která je schopná zvrátit tempo. Since to znamená, že si vrátíte i vaše bytosti avšak, můžete to zahrát tak, že hned ve svém kole zase co můžete, zahrajete a oponent tak bude moci udělat až po vás. Dost často toto je konečná pro gobliny. Triton Tactics je zajímavá a velmi silná karta a to jak v obraně, tak v útoku. Nepodceňovat! Dalšími noncreature spelly jsou Concentrate a Mind Spring, které vám nalížou nějaké ty karty, aby vám nedošel dech. Misdirection je na eternal formátech jako třeba Vintage silnou kartou, její síla však částečně závisí na tom, jak silný efekt může přecílovat a obvykle funguje jako náhrada counterspellu. V tomto decku plní roli jednu jen jednu a to, že přecíluje nějaký blesk. Tato karta je však silná díky svému momentu překvapení. Může být totiž zahrána za její alternativní cenu (která vás bude stát modrou kartu). Největší dopad Misdirection bude mít, když se vám podaří přecílovat Ghostfire, který by jinak zabil vašeho Master of Waves.
Wizards
I goblini se v Magicu pohybují ve všech barvách, ale nejčastější zastoupení je v červené barvě. V Duel Decku je gobliní deck červený.
Jedná se o více přímočaré aggro. I přes to, že je rychlejší, než merfolčí deck, pořád se nejedná o nějak rychlý deck. Goblini obvykle na začátku hry dají nějaké zranění než se dostanou do fáze, kdy nemůžou útočit a posléze si musí tudíž trochu pomoci jak se přes merfolky dostat, např. kartou Relentless Assault nebo Goblin Grenade. Goblin Charbelcher je karta, která v decku s 24 zeměmi, není úplně nejvýkonnější, avšak merfolci si s ní neumí poradit. A tak pokud nemáte vyloženě velkou smůlu, zabije postupně všechny merfolky i jejich pilota.
Poté, co mi Belcher zabil všechny moje rybičky obvykle 1-2 ukázanými kartami, vystřelil i do mě. 8 karet s horou dost zabolelo. A to jsem si říkala, že životů mám dost. A ejhle, jeden. Mýlila jsem se.
I přes to, že Warren Instigator je představitelem decku, není to zdaleka nejlepší karta k dispozici. Už jen Goblin Wardriver, který umí posílit všechny útočící bytosti, obvykle odvede více práce, zvláště pokud předtím zahrajete Krenko's Command nebo Hordeling Outburst. Merfolci totiž nejsou obvykle nejlepší blokeři a obvykle je bude blokování stát více zdrojů (karet) než gobliny. Větší množství bytostí (resp. primárně tyto dva spelly) využijí i karty jako je Goblin Rabblemaster a Foundry Street Denizen. Gobliny umí množit Krenko, Mob Boss, na kterého merfolci potřebují okamžitou odpověď jinak je to jejich záhuba. I goblini občas dokážou projít neblokovatelně. V decku najdete Boggart Brute se schopností Menace (musí být blokován dvěmi a více bytostmi) a Goblin Tunnelera, která nechá jednoho malého goblina proběhnout, aniž by se dal vůbec blokovat. Někdy stačí využít schopnost Goblin Diplomata, nechat si dát nějaké zranění a pak oponenta nazpět zabít.
Goblini mají relativně dost karet, kterými můžete oponenta dorazit a to Relentless Assaultem, který vám dá druhou útočnou fázi, Cleaver Riot, který dá všem bytostem Double Strike. Někdy na doražení oponenta stačí Ghostfire, Tarfire nebo Goblin Grenade. Ghostfire si primárně nechávejte na Streambed Aquitecty a Master of Waves (má protekci na červenou a tohle je jedna z možností jak se ho zbavit, druhou možností je země Blighted Gorge), Tarfire na lordy nebo další nepříjemné vzácné karty (jako Tidebinder Mage nebo Wake Thrasher). I přes to, že goblini mají spoustu odpovědí, Merfolčí deck je schopen svojí karetní výhodou najít náhradu za zabité merfolky a tak později gobliny přeci jenom přečíslit.
Nejproblematičtější karta pro merfolky je Goblin Charbelcher. Pokud ta přistane na stole, nezbyde hráči merfolků nic jiného než přejít do frontální ofenzívy.
Wizards
Obecně mi přijde, že oba dva balíčky jsou velmi dobře vybalancované. Nejedná se o klasická tupá aggra (úplně běžně budete mít na stole sedm zemí, ve skutečnosti vás decky dosti potrápí. V případě merfolků budete muset využít každé možnosti, která vám deck nabídne. Jakákoliv malá i zdánlivě nedůležitá výhoda je třeba. V případě goblinů můžete plánovat trochu více dopředu, protože jde primárně o čísla. Počkání na správný trik se vyplatí. Oba decky se obvykle utkají v takových dvou větších bitvách. Jedna oponenta nezabije a ta druhá rozhodne hru.
Z hraní mi přišlo, že goblini mají trochu navrch nad merfolky, ale může to být čistě subjektivní, neodehrála jsem zase tolik her. Merfolci i přes to, že mají více karetní výhody se občas nedokázali sejít ve správné kombinaci nebo neměli dostatek zemí (Merfolk Wayfinder byl často vítanou kartou) a neočekávaný Relentless Assault mě párkrát dost nepříjemně potrestal. Hráč merfolků musí tudíž počítat s tím, že občas dvojnásobné zranění ho zabije. Pokud je na stole Goblin Wardriver a vy si s ním neumíte poradit, mějte na paměti, že s další útočnou fází se trigger této karty spustí znovu. Z 1/1 tak v druhém útoku budou 3/1 bytosti. I přes to, že pravděpodobnost, že se to takto sejde vícekrát za sebou, je malá, neznamená to, že se to stát nemůže.
V téhle hře jsem si říkala, že možná dokonce i vyhraji. Oponent se mi vyloženě vysmál, zahrál Relentless Assault a místo útoku jen za 15 z toho byl nakonec útok za 15 + 11.
Replayabilita decků je vysoká. Hry budou dost často vypadat jinak a oba hráči budou muset podle situace na stole vymyslet jak svým bytostem uklidit cestu. Někdy to může být hrubou silou, někdy správným načasováním s triky, v obraně etc.
Pochopení jak decky fungují, může chvíli trvat. Možná to půjde snáze začínajícím hráčům, kteří budou rádi objevovat, co karty dělají. Mě osobně tyto decky vůbec nesedly a nebyla jsem ochotna se jim přizpůsobit. Tyto decky vyžadují, aby se hráč jim podřídil, a to není zrovna něco, co mě na Magicu láká. Pokud tak však učiníte a necháte si ukázat krásu toho, co decky dělají, užijete si s tím spoustu zábavy.
Pokud byste si decky chtěli poskládat sami, vyjde vás každý z decků na postavení na více jak 400 korun s tím, že kolem 400 Kč se jedná o cenu, kterou dáte, když si pořídíte konkrétně karty z tohoto duel decku (levnější varianta). Do této ceny nejsou započítané další věci, které v balení dostanete (spin down countery, krabičky).
Kdyby měl někdo v plánu si Duel Deck koupit na Magic Online po jednotlivých kartách, vyjde vás to na 11 (Merfolk, kde nejdražšími kartami jsou Master of Waves a Misdirection) + 6 (Goblini, kde nejdražší kartou je Goblin Rabblemaster) tixů.
Když jsem viděla, že se jedná o dva tribal decky byla jsem dost skeptická o tom, co Duel Deck může nabídnout. I přes to, že jsem většinu her odehrávala ve stavu, kdy jsem měla jistého tribu vyloženě plné zuby (Merfolci) tak jsem záhy zjistila, že balíčky jsou hezky nadesignované a hráč se musí opatrně rozhodovat, co v průběhu hry udělá. Merfolci mě mile překvapili, protože je toto první balíček, který mi ukázal, že ryby umí i něco jiného než útočit. Díky hernímu designu je i vysoká replayabilita, což je u těchto produktů dost zásadní. Za mě bych deck ohodnotila na 4 z 5 a to vám právě píše člověk, který si s jakýmkoliv tribal deckem vyloženě nerozumí.
Pokud sháníte předkonstruované balíčky na občasné hraní s kamarádem nebo pro hraní s trochu pokročilejším hráčem, tak toto je produkt pro vás. Je to i dobrý dárek pro více casual laděné hráče.
Rozhodněte sami, který z těchto tribů je nejlepší. Pořiďte si Duel Deck: Merfolk vs. Goblins v našem partnerském e-shopu Veselý drak a zažijte tuhle epickou bitvu. Kromě toho svým nákupem podpoříte CMUS.cz.
S'Tsung
(tímto bych chtěla poděkovat ještě mým oponentům z Magic Online, za jejich ochotu a trpělivost)
Pěkně napsané, palec nahoru. Tyhle decky se povedly.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Rychlý rozbor Tarkir: Dragonstorm - 3. část
Ďakujem, robím čo môžem :o) No a osobne sa snažím termín "košická karta" čo najviac propagovať, niektorí západnejšie "ložení" hráči si z...
všechny komentářePondelí s Komandérem - Pětibarva a Přítelé z Dominárie
Ono Jace aj Liliana boli počas príbehu chvíľu na lodi osobne. Aj tie arty planeswalkerov od Tierse Nielsenovej vlastne ukazujú tú časť...
všechny komentářeÚvod do formátu preDH - Nostalgie vrací úder!
O EDH variante preModernu som veru ešte nepočul, pripomína mi to úplne presne „WoW Classic“ vo svete EDH; návrat ku koreňom ako veci kedysi...
všechny komentářeStředeční výhledy 6/2025
Tak v tom prípade odpoveď bude jasná - Keldon Battlewagon od Kevina Walkera.
všechny komentářeStředeční výhledy 5/2025
Tento tyzden som si dal za ulohu, ze to skusim rozlustit aj ja a dostal som sa presne tam, kde Ty, ale nedoslo mi, ze ked skopirujes tu...
všechny komentářeStandův soutěžní článek: Pauper Duel Commander
Díky! Přeji vám, ať se rozrůstáte a ať se vám daří! Ahoj! :-)
všechny komentáře