Pravidla
Přehled mechanik v Guilds of Ravnica
Máme pro vás tradiční přehled mechanik v nové sadě Guilds of Ravnica. Tentokrát nás čeká unikátní mechanika pro každou guildu, z nichž budou čtyři nové a pro zelenobílou Selesnyu jí bude již známý Convoke. Čeká nás také návrat split karet a hybridní many.
Foto a video: Wizards of the Coast
Guilds of Ravnica - přehled mechanik
S novou sadou tu máme jako vždy várku zcela nových mechanik a nějakou tu již známou. Tentokrát každá mechanika náleží určité guildě - Dimir a Surveil, Izzet a Jump-Start, Golgari a Undergrowth, Boros a Mentor a Selesnya s Convoke (jediná již dříve představená mechanika). Vrátí se také split karty a hybridní mana.
Dimir a Surveil
Surveil je trochu podobný abilitě Scry a zapadá perfektně do kalkulovanosti modročerného Dimiru. Po klíčovém slovu "Surveil" vždy následuje číslo, to znamená, že se podíváte na tolik karet a můžete se rozhodnout, které vrátíte (v libovolném pořadí) na vršek knihovny, zbytek poputuje do hrobu. Od Scry se tedy liší tím, že jdou karty do hrobu místo na spodek knihovny a můžete je tak dále využít pomocí graveyard synergií.
Izzet a Jump-Start
Jump-Start najdete na instantech a sorcery. Pokud je taková karta v hrobě, můžete ji zahrát znovu pokud zaplatíte její cenu a ještě navíc zahodíte kartu z ruky, poté je spell se surveilem exilnut ze hry (ať už se kouzlo vyhodnotí nebo je zrušen). Platí, že instanty můžete z hrobu hrát instantně, u sorcery platí klasická omezení.
Abilita je tak podobná flashbacku kromě toho, že "flashback" cenou je vždy klasická cena plus zahození karty. I přes karetní nevýhodu by měla být abilita hodně platná v lategame, kdy můžete zahodit nepotřebné země. Navíc v kombinaci se Surveilem si můžete nějakou tu kartu s Jump-Startem "semlít", pokud chcete mít co nejvíce možností.
Golgari a Undergrowth
Každá karta Undergrowth abilitu využívá trochu jinak, proto čtěte pozorně. Vždy se však zajímá o počet bytostí v hrobě, v zájmu Golgari decků je tedy hodně bytosti měnit v kombatu, semílat si vlastní knihovnu či zahazovat karty. Z toho také plyne, že Undergrowth je slabší na začátku hry, ale silný ke konci hry, kdy máte přirozeně již hodně bytostí v hrobě.
Boros a Mentor
Mentor triggeruje vždy, když bytost s touto abilitou zaútočí. Vyberete si jinou bytost s nižším powerem jako cíl. Zda má bytost menší sílu se kontroluje i při vyhodnocení ability, pokud je stále menší, tak dostane +1/+1 counter, jinak se nestane nic. To je relevantní například pokud máte více bytostí s Mentorem a cílují stejnou bytost. Je dobré si dát pozor, aby se ability vyhodnocovaly ve správném pořadí (na stack je můžete umístit jak chcete, mějte na paměti, že to co dáte na stack jako poslední se vyhodnotí jako první), abyste dostali maximální počet counterů. Takový případ je podrobněji rozebrán ve videu výše.
Selesnya a Convoke
Convoke je již známou abilitou, která se často objevuje třeba na Modernu u Chord of Calling. Dovoluje vám platit za spelly pomocí tapování bytostí a to i za barevnou manu u bytostí odpovídající barvy (nebo jedné z barev, pokud je bytost vícebarevná). Pokud máte třeba níže vyzobrazeného kentaura a dvě další bytosti, stačí zaplatit 1GW a tapnout obě bytosti. Pokud jsou bytosti zelené, tak můžete zaplatit jen 2W a tak dále. Pokud máte bytostí pět a alespoň jednu zelenou a bílou, můžete dokonce zahrát tento spell "zadarmo".
Je dobré si pamatovat, že můžete tapovat i bytosti, které dané kolo přišly a nemají haste, protože u ability není tapovací symbol. Convoke se děje až po vyhodnocení mana abilit, nemůžete proto zároveň zaplatit zelenou manu z Llanowar Elfa a tapnout ho do Convoku, elf bude už tapnutý.
Converted manacost kouzla se nemění, Roseman Centaur má tedy CMC 5 ať už jste jej zahráli jakkoliv.
Split karty
Vrací se také split karty, což jsou karty u kterých si můžete vybrat ze dvou "podkaret". Vždy si vyberete, kterou půlku chcete zahrát, zaplatíte odpovídající manacost a dostanete odpovídající efekt. Dokud je karta na stacku, je považována za tu konkrétní půlku, která je hrána. Pokud tedy hrajete Status, má CMC jedna. Celá karta je považována za jednu kartu, pokud tedy máte zahodit dvě karty, split karta se počítá pouze jako jedna. Pokud není na stacku, má kombinované vlastnosti obou karet, takže Status // Statue má CMC 5 (a nemůže být zahozena třeba pomocí Inquisition of Kozilek).
Hybridní mana
Na části Status splitky výše si můžete všimnou hybridní many v manacostu. To znamená, že si můžete vybrat, zda zaplatíte černou či zelenou manu. To vám dává flexibilitu a možnost kartu hrát i v balíčku, který hraje jen jednu z těchto barev.
Přečíst si můžete i originální článek od WotC v angličtině, jehož přibližným překladem je náš článek
Jaká z nových mechanik se vám líbí nejvíce?
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.