Karetní
Recenze produktů Final Fantasy TCG
Zalíbila se vám karetní hra Final Fantasy a máte za sebou i seznámení s pravidly? V tom případě vás čeká už jen poslední krok, a to výběr toho správného starter decku a dalších doplňků. V této recenzi vám pomůžeme s výběrem, abyste měli jednodušší rozhodování.
Final Fantasy TCG je trading card game od SquareEnixu, která po šesti letech svého fungování v Japonsku se dostává poprvé i mimo Japonsko. Jedná se o relativně svižnou hru, která je velmi jednoduchá na vysvětlení, avšak má velkou strategickou hloubku. Deckbuilding v této hře je také unikátní neboť hra používá specifický systém generování zdrojů na placení karet - zdroje mohou být získány zahozením karty z ruky nebo tapnutím již zahrané karty, produkující zdroj.
Další informace o karetní hře Final Fantasy:
- Základní informace o Final Fantasy Trading Card Game
- Pravidla Final Fantasy Trading Card Game
- Recenze produktů z Final Fantasy Trading Card Game
Recenze produktů karetní hry Final Fantasy
Ke hře prozatím vyšly 3 Starter Set decky. Každý Start Set obsahuje 50 karet, vždy 10 karet, které jsou jen ve starterech (5 od každého elementu) a 10 karet z OPUS I (také 5 od každého elementu). Balení obsahuje pravidla, popis Starter Set decků, a podložku se zónami hry. Pokud hráč chce hru hrát, je dobré začít koupí tohoto produktu, protože obsahuje karty, které se nedají v boosterech rozšiřující sady běžně otevřít (dají jen ve vzácném foilu).
Startery jsou dobře hratelné proti sobě, ale lehce nevybalancované. Final Fantasy X deck je lepší než zbylé dva, ale zase je trochu složitější na hraní. Představuje více mechanik a možností, co se při hře dá dělat a pro hráče netknuté TCGčkám to může chvíli trvat, než objeví, jak vše funguje. Pro hráče jiných karetních her nebude pochopení Starter decků žádný problém.
Final Fantasy VII Starter deck
Deck s tématikou Final Fantasy VII je postaven na kartách z FFVII a Fire a Earth elementů. Jedná se o relativně přímočarý deck, který se snaží postřílet oponentovy Forwardy pomocí Fire karet udělující damage a útočit silnými Forwardy, což ve výsledku znamená, že tento deck se spíše chová jako midrange. V decku jsou karty, které umí hledat jiné karty. Například [1-188-S] Zangan umí najít kartu jménem Tifa. Tento Zangan následně kartám jména Tifa dává Haste, pokud stojí 4CP nebo méně. V decku se nachází přesně jedna taková karta. [1-204-S] Jessie je karta, která hledá libovolného Forwarda z kategorie VII. Může tím pádem najít nejsilnější kartu decku - [1-187-S] Clouda - nebo najít postavu, kterou potřebujete k aktivování Special ability postavy, co už máte ve hře. Deck ideálně potřebuje přístup k oběma elementům, ale ze začátku klidně můžete hrát jen Earth nebo Fire. Tento deck není zrovna nejrychlejší, takže se k druhému elementu prostě dolížete.
Tento deck je přibližně stejně silný jako třináctkový deck. Je však konzistentnější. Může jak hru rychle ukončit, tak ji ukontrolovat a vyhrát v late game, což Lightning/Ice deck moc nedokáže.
Final Fantasy XIII Starter deck
Tento deck je postaven kolem postav z FFXIII a obsahuje karty elementů Ice a Lightning. Jedná se o agresivní tempo deck, který se snaží být rychlý a kazit oponentovi hru tapováním Forwardů, jejich neodtapnutím v Active Phase nebo discardem. Zahazování karet ve FFTCG je silnější než se může na první pohled zdát, protože ať už zahodíte jakoukoliv kartu, vždy se jedná o případné zahození 2CPček, což oponentovi může dost zkazit jeho plány. Tento deck nevyžaduje moc zdrojů a tak i discard za zničení vašeho zdroje se vyplatí (př. zrovna tento deck je založen na rychlosti a hráč má obvykle spočítané, co potřebuje a vše využije. Ztráta jedné karty, tohle dosti pokazí). Díky postavám se schopností Haste tento deck získává na rychlosti, ale za cenu Poweru Forwardů (tudíž neumí moc rozumně blokovat), proto tento deck nemůže zahálet a musí útočit, co nejrychleji, co to jde. Pokud se deck dostane do pozdější části hry, slabší postavy nedokážou prorazit přes silnější Forwardy a ani je nedokážou zabít v obraně. Každopádně Lightning (jako element) má k dispozici zabíjení Forwardů v podobě karet jménem Odin. V OPUS I vyšla jedna Lightning, která je umí najít. Tento Summon v Starter Set provedení zabíjí Forwarda s costem 4 a méně. V OPUSu I se však najdou další karty, které umí zabíjet - [1-124-R] Odin nebo např. [1-137-R] Seymour.
Tento deck trpí na nevyváženost a na větší množství mrtvých karet proti jednomu nebo druhému starter decku. Některé karty jsou totiž dobré v kombinaci s jinými kartami, ale horkotěžko se scházejí pohromadě. Je proto obvykle lepší zvolit plán - dobrá postava -> útok - než nějakým čekáním na možnost zbavit se oponentova boardu. Deck sám o sobě funguje jako mono lightning, takže není problém si nechat zcela 'fialovou ruku'. Pokud se vám ale sejde moc Ice karet, neočekávejte, že vyhrajete. Karta [1-193-S] Jihl Nabaat je však velmi silná a vyhrává hry, ale jen s Ice Forwardy vyhrajete spíše jen omylem.
I přes to, že toto nezní moc povzbudivě, tento deck je přibližně stejně silný jako FFVII Starter. Tento deck spoléhá více na synergie a tempo a tudíž jeho nekonzistence je znatelně cítit (budete více závislý na tom jak deck přijde), na rozdíl od FFVII decku, který je primárně o dobrých kartách. Takový časný Cloud je pro Lightning/Ice deck dost velký problém.
Final Fantasy X Starter deck
FFX tematický deck obsahuje karty Wind a Water elementů. Tento deck využívá nejvíce synergií a je podle mého z těch tří decku nejsilnější. Tento deck vyžaduje hodně zdrojů. Potřebuje mít také na stole nějakou kombinaci karet, co se navzájem podporují. Snaží se hru ukontrolovat primárně Summony, lízat karty díky [1-214-S] Yuně, ať už její abilitě nebo díky Tidově abilitě (když Yuna zemře, líznete dvě karty). Bez Yuny ten deck dost vaří z vody (pun intended). Tento deck hraje levné Forwardy, které dost často jsou schopné překvapit jak v útoku nebo bloku a dát více damage než oponent očekává. Brání se vracením Forwardů na ruku nebo se může do bloku odtapnout a oponenta tím překvapit (a navíc i něco zabít). Aby člověk vylepšil deck bude se muset podívat po kartách, které lížou další karty. V Tactics kategorii se najdou Summony [1-172-C] Moogle a [1-170-C] Fairy. Takový [1-163-L] Tidus může sám o sobě hru ukončit. S kartou jako je [1-171-H] Min Wu mohou některé postavy blokovat do nekonečna.
Deck funguje krásně, pokud máte k dispozici Yunu, bez ní se však hraje o dost hůře. I bez Yuny však deck je znatelně silnější než zbylé dva Starter decky.
OPUS I
OPUS I je rozšiřující sada obsahující 186 ne-starter set karet. V OPUS I je možné však otevřít premium verze karet ze starter setu, tudíž sada obsahuje ve skutečnosti 216 karet. Prodává se v booster boxech po 36 boosterech nebo jednotlivých boosterech, které obsahují 12 karet. V sadě je 78 common, 60 rare, 34 Hero, 14 Legend a 30 starter set karet. Karty z OPUS I obsahují karty z tří nových kategorií - Dissidia Final Fantasy, World of Final Fantasy a Final Fantasy VII remake.
OPUS II
Už teď víme, že se můžeme těšit na OPUS II (i Opus III). Sada vyjde v březnu v Japonsku a release pro západní trh není znám. Je známo, že v sadě bude 148 nových karet. Bude v černém balení s ilustrací Squalla. Sada bude pravděpodobně zaměřena na charactery z Final Fantasy VIII, Final Fantasy XIV, Final Fantasy XII. Předpokládám, že 'Standardní jednotky' budou z Final Fantasy IV vzhledem k tomu, že v OPUS I jsou z FFIII. Prozatím je vyspoilovaných pár karet. Tady jsou!
Doplňky ke karetní hře Final Fantasy
Cloud/Sephirot playmat
Sleeves (Tidus/Yuna, Cloud/Sephiroth, Tifa, Lightning)
Pokud chcete začít hrát Final Fantasy TCG, tak je dobré začít koupí Starter Set decků. Obsahují totiž karty, které jinak jinde neseženete. Hraním se Starter set decky zjistíte, jak FFTCG hrát a nasměřuje vás to i jak dál. Poté můžete přejít ke koupi boosterů nebo jednotlivých karet.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.