Karetní
Pravidla karetní hry Dragoborne
V předchozím článku jsme si tuhle novou hru představili a teď přichází na řadu pravidla. Pokud vás uchvátily ilustrace nebo mechanika hry a chcete vědět, jak hrát Dragoborne: Rise to Supremacy, tak zde najdete vše potřebné.
Dragoborne: Rise to Supremacy - pravidla
V minulém článku jsme vám představili novou hru Dragoborne CCG a v tomto článku se budu věnovat pravidlům. Pravidla jako taková, která dostanete, pokud si zakoupíte Trial Deck, jsem přeložila a nasadila do grafické podoby. Jsou k dispozici zde. Následující článek je shrnutí toho, co potřebujete vědět k hraní a jak probíhá kolo. Více informací (jako třeba stavba decku nebo popis schopností) najdete v dříve zmíněných pravidlech.
Hra je jednoduchá na vysvětlení i na pochopení základních pravidel, avšak setup může být u první hry trochu zmatečný. Jedná se však o uzavřený (resp. limitovaný) systém, a jakmile mu přijdete na kloub, už vám problémy nebude dělat. Následuje výčet toho, co potřebujete, abyste odehráli svoji první hru a průběh hry. Pro podrobnější informace viz pdf pravidla výše.
Pravidla karetní hry Dragoborne: Rise to Supremacy
Každý hráč má na začátku hry balíček o alespoň 50 kartách, tři kostky a tři standarty (Banner). Nejsnažší cestou jak začít hrát, je koupit si nějaký z Trial Decků. Zkušení hráči si mohou postavit balíček z jednotlivých karet, například z boosterů.
Cílem hry je zničit oponentovy všechny jeho pevnosti. Hru hráč prohrává, pokud na konci kola nemá žádnou pevnost. Případně, hráč hru prohrává, pokud si má líznout kartu z balíčku a nemůže tak učinit, protože v balíčku už karty nemá.
Kostky jsou integrální součástí hry a mohou hodně ovlivnit její průběh. Hráči mají několik možností, co s kostkami dělat. Bytosti nebo kouzla s nimi také spolupracují (nebo se na ně odkazují). Dají se tak takticky využít i v případě nízkých hodnot, které obvykle nechcete. V průběhu hlavní fáze se dají kostky využít buď jako dragoštít nebo se dají použít ke dragokřížení bytostí.
Dragoštíty (Dragoshields) jsou první linií obrany proti útokům oponentových bytostí. Pokud máte u pevnosti dragoštít, bude blokovat útoky oponentových bytostí, dokud nebude zničen. Dragoštít se přiřazuje umístěním kostky před pevnost. Kostka musí mít stejnou barvu jako standarta příslušící pevnosti. Kostka pak reprezentuje 0/X obránce pevnosti, kde X je hodnota na kostce.
Dragokřížení (Dragocross) je využití kostky pro vylepšení bytosti ve hře. Abyste zdragokřížili kartu bytosti, umístěte kostku do jejího pravého horního rohu. Všechny zdragokřížené bytosti dostanou +1/+1 po dobu jejich dragokřížení. Některé bytosti však mohou získat i schopnosti, nebo další modifikátory, pokud jsou dragokřížené kostkou konkrétní barvy (to bude napsáno přímo na kartě).
Typy karet ve hře Dragoborne
Ve hře máme v současné době tři druhy karet. Bytosti, které brání vaše pevnosti a útočí na oponentovy pevnosti. Kouzla, které mají jednorázový efekt. Standarty, se kterými začínáte hru, a zároveň sloužící jako zdroje.
Bytosti (Creature)
Přivolané bytosti budou ničit vaše nepřátele (bytosti a pevnosti) a bránit vaše pevnosti poté, co dragoštíty budou zničeny. Bytosti mají cenu (vlevo nahoře), jméno, typ karty (bytost), text (schopnost karty, flavor text), ikonku národa (určuje barvu karty), ATK (útok) a EDR (odolnost). ATK je útočná síla bytosti. Podle této hodnoty bytost uděluje zranění do dragoštítů nebo dalších bytostí. Pokud udělené zranění bude rovno nebo přesáhne hodnotu EDR bytosti nebo dragoštítu je daný objekt zničen a odložen na odhazovací balíček.
Kouzla (Spell)
Kouzla jsou silné karty s jednorázovým efektem, který může ovlivňovat hráče, nebo cokoliv ve hře. Po zahrání jsou odloženy na odhazovací balíček. Mají cenu (vlevo nahoře), jméno, typ karty (kouzlo), ikonku národa/barvu a text.
Standarta (Banner)
Každý hráč má tři standarty, které jsou umístěny za jednotlivými pevnostmi na začátku hry a určují tak barvu pevnosti. Standarty jsou zároveň zdroje, které mohou být použity k placení karet.
Zóny v Dragoborne
Každý hráč bude potřebovat udržovat objekty na stole v určitých zónách. Víceméně se jedná o tři pomyslné řady. Ta nejblíže oponentovi bude obsahovat 3 pole na Ambush karty. Každá pevnost u sebe může mít nejvýše jednu Ambush kartu. Druhá řada tvoří tři pevnosti, na kterých na začátku hry se dají dvě bariéry (2 karty lícem dolů). V průběhu hry se na pevnosti umisťují bytosti (na jedné pevnosti mohou být maximálně dvě). Poslední řada nejblíže vám na začátku hry obsahuje vaše standarty. Umisťují se sem všechny zdroje, které za hru získáte (karty jsou vzhůru nohama).
Dále budete muset na stůl někam umístit váš balíček, mít místo pro odhazovací balíček a místo pro kostky, které zrovna nejsou ve hře (aby se tam nepletly).
Obrázek níže ukazuje rozmístění zón a jejich popis:
Průběh hry Dragoborne: Rise to Supremacy
Na začátku hráči náhodně zvolí, kdo začne (např. hodem kostkou). Hráči tajně umístí svoje standarty za pevnosti. Následně hráči zamíchají svůj balíček a líznou si pět karet. Pokud se někomu ruka nelíbí, může vzít x karet a zamíchat je zpět do balíčku a následně dolíznout do pěti. Poté hráči umístí na svoje pevnosti dvě karty z vrchu balíčku lícem dolů (zleva doprava) aniž by se na ně podívali. Hráči pak otočí svoje standarty lícem nahoru a hra může začít.
Struktura kola je následovná:
- Start Phase
Stand Step
Dice Step
Draw Step
Resource Step - Main Phase
- Combat Phase
- End Phase
Hráč, který začíná, přeskakuje Resource Step a Combat Phase. Ve Stand stepu, se všechny karty v pozici rest (otočené o 90 stupňů od pozice stand) dají do pozice stand (Magicovsky řečeno, všechno odtapnete). Následně hodíte kostkami, líznete kartu a rozhodnete se, jestli chcete přidat kartu do zdrojů nebo ne. Pokud ano, vezmete vrchní kartu balíčku a dáte ji ke svým standartám vzhůru nohama.
V Main Phase můžete dělat toto:
- Zahrát bytost
- Zahrát kouzlo
- Přemístit bytost
- Přiřadit kostku k pevnosti
- Zdragokřížit bytost
- Položit Ambush
- Aktivovat schopnost
Karty se hrají za zdroje. V levém horním rohu mají kartu cenu. Otočíte příslušný počet zdrojů o devadesát stupňů od pozice stand a kartu ať už bytost nebo kouzlo zahrajete. Musíte splnit podmínku barvy - jeden z vašich zdrojů, kterým platíte, musí mít stejnou barvu jako karta co hrajete. Bytosti zůstávají ve hře dokud nejsou zničeni a hrají se na pevnosti, kde mohou být maximálně dvě. Pokud na ní už dvě jsou, musíte vybrat jednu, co na pevnosti již je a odložit ji na odhazovací balíček. Kouzla se vyhodnotí a karta odchází okamžitě na odhazovací balíček. Karty se schopností Ambush se hrají lícem dolů na příslušné místo před pevnostmi. Pro zahrání Ambush karty, zaplaťte dva zdroje a umístěte kartu na vámi vybrané místo.
Kostku se buď přiřazují jako dragoštíty, které se pak stanou 0/X obránci pevností, kde X je hodnota kostky nebo se použijí pro vylepšení jedné z vašich bytostí - kostka se umístí do pravého horního rohu karty bytosti. Bytost tak získá +1/+1. Některé bytosti, pokud jsou zdragokřížené konkrétní kostkou, získají i další schopnosti nebo modifikátory statů (ATK/EDR).
V main phase se také mohou aktivovat schopnosti, které začínají písmenky ACT.
V této fázi můžete také libovolně přemisťovat vaše bytosti. Buď můžete vyměnit pozici dvou bytostí, nebo přemístit bytost na jiné volné místo na pevnosti.
Combat Phase
V Combat Phase můžete útočit na oponentovy pevnosti. Útočí se postupně vždy jednou bytostí. Útočící bytost se dá do pozice rest. Pokud pevnost, na kterou se útočí má u sebe dragoštít bytost dá zranění do dragoštítu (hodnota ATK se odečte od hodnoty EDR kostky). Pokud pevnost dragoštít nemá, může obránce vybrat jednu bytost na pevnosti a útok zablokovat. Bytost se také dá do pozice rest. Následně si obě bytosti vymění zranění (ATK hodnota se odečte od EDR). Pokud udělené zranění je rovno nebo větší hodnotě EDR, bytost umře. Pokud nebyl deklarován žádný obránce, zranění prochází do pevnosti. To znamená, že obránce se podívá na vrchní bariéru. Pokud karta má schopnost Fort Burst, může ji zahrát, pokud ne, dá si kartu do ruky. Pokud pevnost nemá žádné bariéry, je považována za zničenou.
End Phase
Pokud aktivní hráč má na ruce na konci kola více jak sedm karet, musí zahodit tolik karet, aby jich měl na ruce sedm.
V této fázi se odstraní veškeré zranění z bytostí.
Pokud hráč nemá žádné bariéry, prohrává hru.
Tip do začátku pro hru Dragoborne
Až si osvojíte pravidla tak budete potřebovat pochopit, jak strategicky hra funguje. Jedná se o dosti klasickou japonskou hru. Tudíž je třeba si všímat několika věcí najednou (zón) a hra se může v jednom momentě (obvykle jednom útoku) celá pokazit.
Co je důležité v každém kole sledovat (ať už hrajete jakýkoliv deck) je jestli oponent je schopen vás v jednom kole zabít. To zjistíte obvykle tak, že si zkusíte představit, čím vám oponent může ve vašem útoku hru pokazit a jak vám ji může pokazit v obraně. Jedná se o jednoduchá čísla obvykle od jedné do devíti, protože efekt karet nebo síla bytostí je až druhořadá. Vždy je přesně daný počet bytostí (útoků), které oponent musí provést, aby vám zničil všechny bariéry. Vy máte obvykle nějaké obrany (dragoštít, bytosti, Ambushe). Pokud váš oponent nemá dostatek bytostí, prostě neprorazí a vy se můžete soustředit na trochu odvážnější útok (kde vám nějaké bytosti mohou zemřít). Mít představu o tom, co oponent hraje za Ambushe je také důležité. Vy můžete pak se vyhnout tomu, že na ně úplně vymřete. Něco špatného se stane vždy, ale podle vašeho odhadu, to nemusí dopadnout tak katastrofálně. Například existuje karta Pyroblast, která, když se otočí tak dá X zranění do bytostí na vybrané pevnosti, kde X je hodnota na jedné z vašich červených kostek. Je proto dobré si nechávat na pevnostech bytosti s různou EDR nebo útočit do Ambushe v momentě, kdy na červené kostce je hodnota malá.
Každý deck obvykle bude závislý (méně či více) na tom jakou barvu hraje a jaké kostky vyžaduje. Podle toho, co oponent hraje, tudíž můžete zjistit, která pevnost je ta, na kterou útočit (kterou kostku chcete oponentovi jen tak nechat nebo ho donutit ji nechat jako dragoštít).
Pokud se v textu trochu ztrácíte, nebojte, brzo zjistíte, jak hra funguje a i když to potrvá třeba déle (protože například nemáte zkušenosti s podobnými hrami), přijdete na to. Jedná se o velmi pěknou hru, která rozhodně procvičí váš mozek a pozornost a vřele ji doporučuji jak hráčům v karetních hrách zběhlých tak hráčům novým.
Kde koupit hru Dragoborne: Rise to Supremacy?
Zaujal vás herní systém této hry nebo se vám jen líbí ilustrace? V tom případě si pořiďte Trial Deck a vrhněte se do hry! Aktuálně je v prodeji první základní sada Dragoborne: Rise to Supremacy - Rally to War a trojice Trial decků (předkonstruovaných balíčků) Dragoborne: Rise to Supremacy Trial Deck - Shadow Legion, Mystical Hunters a Alpha Dominance.
Produkty karetní hry Dragoborne: Rise to Supremacy zakoupíte v e-shopu Veselý drak zde.
S'Tsung
Podívejte se na ukázkovou hru od Bushiroad:
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.