Super rozhovor. Diky za nej, Lobo a Stando.
0 hlasů
Přečtěte si parádní rozhovor s bývalým profesionálním hráče karetní hry Magic: the Gathering a pokeru, který z těchto her přesedlal k Hearthstone. V této hře se probojoval mezi nejlepší hráče světa a s českým týmem vyhrál v roce 2017 Mistrovství světa. Je součástí profesionálního e-sportového týmu Misfits.
Tento rozhovor repostujeme, jelikož se Standa kvalifikoval tento víkend na mistrovství světa 2021, které se bude konat 8-10. října!! Druhým již kvalifikovaným je Ondřej Strásky zde je odkaz na rozhovory s ním.
Standa Cifka je momentálně jeden z nejlepších hráčů na světě v online karetní hře Hearthstone. Český tým pod jeho vedením vyhrál mistrovství světa v Hearthstone a je globálně velmi úspěšným hráčem. Není tomu však tak dlouho, co hrával Magic the Gathering a byl taktéž velmi úspěšný (2x TOP 8 na Pro Touru). Ještě předtím hrál Standa také šachy a jistou dobu i poker. Je jasné, že Hearthstone Standovi sedl nejlépe a díky tomu, že se jedná o globálně velmi sledovanou a divácky atraktivní hru, je z něj nefalšovaná celebrita. V tomto rozhovoru bychom se rádi podívali na celou jeho cestu od šachů, přes poker a MTG až po Hearthstone.
Lobo: Ahoj Stando, předně ti děkujeme, že sis našel čas na rozhovor pro CMUS. Jak už jsem naznačil v úvodu, rádi bychom se tě vyzpovídali o všech hrách, kterým ses seriózně věnoval. Jestli mám správné informace, šachy byly první hrou, kterou jsi hrál a byl jsi v ní úspěšný. Prozraď prosím našim čtenářům, jak ses k šachům dostal, kam jsi to dotáhl a proč jsi je (zda vůbec) opustil?
Standa: Šachy mě naučili rodiče ještě před tím, než jsem začal chodit do školy. Dlouho pro mě byly prioritou, na gymnáziu jsem měl kvůli tréningu individuální studium, pravidelně jsem se účastnil dorosteneckých mistrovství světa. Nejvyšší rating jsem měl v 18 letech (elo 2440) kdy jsem s profesionálním šachem skončil kvůli pokeru.
Lobo: Co tě na šachách bavilo a co ti naopak vadilo?
Standa: Šachy jsou první hra, se kterou jsem se seznámil. Obdivuji jak je hra jednoduchá a zároveň hluboká. Na šachách mi vadí, že hra zejména na nejvyšší úrovni často končí remízou, je stále stejná (dalo by se to přirovnat k tomu, že hrajete pořád dokola stejný match-up) a váš výkon se odvíjí od nejslabšího momentu v partii (většinou prohraje ten kdo udělá za partii největší chybu, i pokud zahrál většinu tahů lépe).
Lobo: Co bylo další na řadě, byl to Magic, poker nebo něco jiného?
Standa: Poker jsem hrál profesionálně od 18 do 23, MtG od 24 do 26.
Lobo: Jak jsi se k Magicu dostal a jaké byly tvé začátky s touto karetní hrou?
Standa: MtG jsem začal hrát, když mi bylo 12 a chodil jsem na gympl. Pro představu tou dobou zrovna vyšla edice Invasion.
Lobo: Kdy se dostavily první úspěchy?
Standa: Poprvé jsem se dostal na MČR ve 14, první T8 na MČR jsem uhrál s Affinitou.
Standa Cifka na Mistrovství republiky v roce 2011
Lobo: Díval jsem se na tvoje úspěchy podrobněji a máš na svém kontě 2x TOP 8 na Pro Touru, 3. místo na World Magic Cupu a několik GP TOP 8. Ze kterého úspěchu jsi měl největší radost, které bylo nejvíce vydřené a proč?
Standa: Určitě to bylo na PT Return to Ravnica, kde jsem vyhrál s balíčkem Second Sunrise. Ten turnaj si budu určitě pamatovat až do smrti, sešlo se tam milion věcí (moje PT premiéra byla na PT Praha, kde se hrál draft staré Ravnici) a hlavně průběh turnaje byl naprosto neskutečný (15-1 record ve swissu, 12-0 na hry na draftu, 22-0 game win streak) a pochybuju, že tohle někdy v životě překonám.
Dalším momentem, na který moc rád vzpomínám byl Magic World Cup kde jsme s dost podceňovaným teamem (Leoš Kopecký byl v té době podle DCI ratingu nejhorší hráč v ČR) dokázali uhrát semifinále. Od té doby mám pocit, že víc než na tom kolik je v teamu hvězd záleží na tom jak si všichni sednou a zda dokáží bojovat za společnou věc.
Český tým na World Magic Cup 2013, zdroj: Wizards.com
Lobo: Balíček Second sunrise jsem tě viděl hrát a užasl jsem, jak si dokážeš všechno spočítat a jak jsi využíval pravděpodobnosti. Přesné sekvencování hry tak, aby jsi měl co největší pravděpodobnost líznout si klíčovou kartu, plánování každého kroku dopředu „na několik tahů“. U tohohle balíčku jsi asi těžil dost právě z Šachů, že?
Standa:. Myslím si, ze hraní balíčku Second Sunrise není jiné než když hrajete kontrol nebo fritku. Musíte pochopit, co je duležité v každém match-upu a tomu přizpůsobit gameplan. V té době jsem dával MtG opravdu hodně a byl jsem rád, že to bylo potvrzeno hezkým vysledkem.
Lobo: Co bylo klíčovým faktorem úspěchu, tj. co tě „dostalo“ na gravy train?
Standa: Asi obrovská vnitřní motivace. V té době jsem měl pokeru plné zuby a opravdu jsem chtěl začít dělat něco jiného. Samozřejmě v tom bylo i trošku štěstí, na posledním PT v sezoně jsem potřeboval uhrát T16, ale i kdybych tehdy “missnul”, věřím, že by to byla jen otázka času.
Lobo: Když bys porovnal všechny hry: šachy, poker, MTG a Hearthstone, v kterých oblastech by byl Magic nejlepší a v kterých naopak nejhorší?
Standa: Magic je pravděpodobně nejkomplexnější hra, kterou jsem zkusil a pokud chcete nekonečné množství zábavy je to přesně hra pro vás.
Nejhorší byl Magic v tom, že jsme velmi vzácně hráli proti jiným TOP hráčům. S vyjímkou Magic Championshipu jsem hrál proti ostatním Pros spíše výjimečně, v průměru tak 2x za PT a třeba jednou za GP. Rovněž mi dost vadilo to, že neexistoval žádný pro level nad Platinou či bonus za pořadí v Player of the Year, takhle se mi vždycky stalo že jsem měl zhruba po 8 měsících splněno a 4 měsíce jsem pak dělal něco jiného.
Lobo: Vídáš se ještě s lidmi z Magicu? Hraješ vlastně někdy ještě Magic, nebo na to prostě už není čas?
Standa: S lidmi z MtG se vídám často, přijde mi, že jsou v průměru inteligentnější než třeba šachisté. Intenzivně spolupracuji s Janem Kotrlou a herně si dost pomáháme se Stráčou a Ivanem Flochem. Jelikož je MtG mimořádně podobný Hearthstonu, tak ho aktivně příliš nehraji, protože bych si u něj příliš neodpočinul. Ale scénu stále bedlivě sleduji.
Standa Cifka v TOP 8 proti Arnoštu Žídkovi (Martin Jůza aka coverage man :-))
Lobo: Nechal jsi si nějaké karty, nebo jsi se všeho zbavil?
Standa: Ještě nějaké karty mám, ale spíše kvůli tomu, že jsem nechtěl věnovat energii prodeji karet.
Lobo: Musím vzpomenout na jednu příhodu z jednoho mistrovství České republiky, kdy jsem tě musel diskvalifikovat, jestli si správně pamatuji, navrhoval jsi soupeři hodit si kostkou o vítězství, je to tak? Jak jsi tehdy vnímal tu situaci?
Standa: Je to tak, tehdy jsem hrál hodně Magic Online a na živé turnaje jsem chodil tak jednou za rok, takže jsem neměl páru, co se může a co ne. V té chvíli mě to dost zasáhlo, protože jsem byl jednou nohou v T8 MČR, na turnaj jsem byl výborně připraven a byla to pro mě v té době jediná možnost jak se dostat na MS. Přestože DQ bylo zcela na místě, na Magic jsem dost zanevřel, víceméně jsem nehrál turnaje a celá moje MtG kariéra mi připadá jako jedna velká náhoda, protože na MČR 2011, které pro mě bylo odrazovým můstkem, jsem jel jenom kvůli tomu, že mě Martin Jůza přemluvil slovy, že v Brně se dobře kalí.
Lobo: To mě mrzí. Tehdy bylo DCI na tyto věci dost přísné a hodně lidí dostalo dokonce kvůli podobným věcem ban. Tak jsem rád, že to se tebe netýkalo.
Máš poměrně velký rozhled a můžeš porovnávat Magic a Hearthstone. V čem ti přijde Hearthstone lepší a včem naopak Magic?
Standa: Obě hry jsou si velmi podobné, Magic je více strategický, kdežto u Hearthstone se musí více počítat varianty a obehrávat karty. Výhodou HS je, že je v porovnání s MtG mnohem levnější a netrávíte žádný čas tím, že spravujete kolekci.
Lobo: Rozhodnutí opustit Magic asi muselo být poměrně těžké, radil jsi se s někým, nebo jak se ti podařilo dát „poslední sbohem“?
Standa: Ten přechod byl celkem plynulý. V květnu 2014 jsem nasbíral body na platinum a měl jsem 3 měsíce volno, tak jsem si řekl, že se naučím HS. Na podzim jsem se zúčastnil prvního Dreamhacku (obdoba GP) a když jsem viděl, jak celý hokejový stadion sleduje finále karetní hry, bylo mi jasné, že přesně tohle chci dělat. Když jsem pak na jaře 2015 vyhrál DH v Bukurešti, vědel jsem, že moje aktivní MtG kariéra skončila.
Standa Cifka na GP Praha 2013
Lobo: Když by jsi porovnal, co si člověk v TOP 50 na světě může vydělat v Magicu vs. člověk v TOP 50 v Hearthstonu, v jakých relacích to je (je to dvojnásobek, desetinásobek...)?
Standa: Moje turnajové winnings v HS jsou zhruba srovnatelné s dobou kdy jsem hrál MtG.
Mimo to máte ještě příjmy od sponzoru a jelikož HS sleduje mnohem vice lidí, jsou příjmy z této oblasti mnohem zajímavějsi než pokud hrajete MtG, ale vyžaduje to velkou aktivitu a dobré schopnosti co se týče komunikace s fanoušky a sponzory. Pokud to hráč zvládá dobře (což zatím moc nebyl můj případ) můžou jeho příjmy z winnings tvořit i méně než 10% celkových příjmů.
Lobo: Kdysi si prý hrával i poker a živil jsi se jím. Kdo tě k pokeru přivedl a jaké jsi zaznamenal úspěchy?
Standa: Když mi bylo 18, byl v ČR obrovský pokerový boom. Všichni moji kamarádi chodili hrát do casin a v té době to byl mimořádně snadný zdroj příjmů. Postupně se, ale trh vyčerpal, já přestal vydělávat a zjistil jsem, že pokud nezapnu na maximum, tak doslova skončím na ulici. Začal jsem pak postupně poker studovat. Jako první mi pomohla Alkáčova videa (ne, není to placená reklama :D) až jsem se nakonec zlepšil natolik, že jsem porážel MTT turnaje s buy-inem 100 US+. Nejzajímavějším pokerovým zážitkem bylo, když jsem vyhrál kvaldu a vyrazil na finálový turnaj EPT v Madridu v roce 2011 (buy in byl tuším 10 000 EUR).
Lobo: Souhlasím, Alkáč je fakt profík. Snad se nebude nikdo zlobit, když zmíním spřízněný portál pokerarena.cz, kde jsou tyhle videa k dispozici. Zkus prosím trochu rozvést ten EPT v Madridu. Přiznám se, že jsem nevěděl o tomto tvém velkém úspěchu.
Standa: Na tomto turnaji jsem neskončil v penězích, ale bylo to opravdu něco jiného, než hrát online poker. Tehdy jsem byl i trošku nervozní, přece jen člověk viděl poprvé naživo všechny pokerové hvězdy na jednom místě. Na druhou stranu mi celá ta akce přišla maličko přestřelená (velmi luxusní prostředí atd) a já si začal pomalu uvědomovat, že to není místo, kde chci být.
Lobo: Asi není žádným tajemstvím, že život pokerového hráče je docela náročný a není moc zábavný (buď člověk vysedává u počítače, nebo na živých turnajích, kde se často skrývá za brýlemi a nehne brvou). Jak to vidíš ty?
Standa: Pokerovou komunitu a pokerový lifestyle nemám rád, proto jsem s pokerem skončil.
Lobo: Před hodnou dobou byl poker položen na úroveň různých hazardních her jako je ruleta, sázky apod. Považuješ ty sám poker spíše za dovednostní hru, či hru založenou na náhodě?
Standa: Samozřejmě je ve hře prvek štěstí, ale v dlouhém časovém horizontu vyhrává lepší hráč. Vzhledem k tomu, že si můžete vybrat o kolik, a jak často budete hrát, nestane se vám, že budete hrát jednu hru o váš průměrný roční příjem, jako se to někdy stává v MtG či Hearthstonu.
Lobo: Kdybys opět měl porovnat poker vůči šachům, MTG a Hearthstone, v čem by poker vyšel nej a včem naopak nejhůře?
Standa: Pokud umíte vše na stejné úrovni, určitě si pokerem nejvíce vyděláte. Ve všem ostatním pro mě vychází nejhůř.
Historické foto - Standa Cifka a šachy, zdroj: strmilov.cz
Lobo: Nyní konečně k Hearthstone, zkus nám prosím popsat, v čem je Hearthstone podobný Magicu a co je naopak hodně jiné? Z mého pohledu (casual hráče Hearthstonu), mi přijde např. zajímavé odstranění závislosti na maně (žádná mana screw, žádný mana flood), na druhou stranu pak menší závislost na náhodě (což Blizzard v poslední době čím dále odbourává vydáváním karet, které mají random effekt).
Standa: Určitě je HS mnohem přívětivější pro začínající hráče a zejména pro diváky. (například to, že neexistuje hrob, dává hře větší spád a přehlednost). Další výhodou HS je, že ve hře nejsou země a lepší systém mulliganu, kdy si necháte v ruce libovoný počet karet a ostatní měníte 1 za 1. Magic je zase hlubší hra, takže je možné, že velkou část hráčů začne po nějaké době HS nudit.
Lobo: V Hearthstonu jsi to dotáhl asi nejdále. Čemu připisuješ, že jsi v této hře tak úspěšný? Zkus prosím důvody rozdělit na obecné předpoklady (protože úspěšný jsi byl ve všech hrách, které jsi hrál) a pak specifické důvody, které u Hearthstonu znamenaly dostat se na úplný vrchol.
Standa: V MtG jsem byl zhruba stejně úspěšný jako v HS. Obecně bych řekl, že nemám žádné mimořádné schopnosti, spíše jsem dříč. Když se pro něco nadchnu, tak nedělám nic jiného a neexistuje, abych si třeba zapnul Dotu s kamarády.
V karetních hrách se mi hodí, že jsem dost kreativní, což se pak projeví v deckbuildingu. Oproti jiným hráčům HS mám největší zkušenosti, takže pak dokážu lépe zvládat stres, rozvrhnout si čas atd. Je to milion drobných věcí, nedá se říct, že bych v něčem soupeře válcoval.
Lobo: Když bys porovnal Magic a Hearthstone z pohledu profesionálního hráče, jaké bys našel rozdíly (mám na mysli takové ty věci jako pořádání turnajů, úroveň coverage, úroveň, jak se kdo stará o hráče apod.)
Standa: HS je oproti MtG mnohem více profesionální a postavení hráčů je úplně jiné. V HS jsou teamy, které se starají o své hráče. V MtG mi přišlo, že profesionální scéna víceméně nikoho nezajímá a vše se točí jenom okolo ceny karet.
Lobo: Jaký je rozdíl mezi testováním na MTG vs. Hearthstone při přípravě na velký turnaj?
Standa: Na turnaji v HS si musíte připravit ne jeden, ale většinou 4-5 balíčků, se kterými budete hrát. Samozřejmě se tak nemůžete dostat s každým z nich do takové hloubky a jste rádi pokud si zahrajete s každým z nich 50 her.
Lobo: Jak se liší komunity hráčů MTG vs. Hearthstone? V Magicu je komunita celkem fajn, ale jak je to Hearthstonu, když je to online hra?
Standa: HS komunita je mnohem mladší, většině Pro hráčů je lehce přes 20 let. Většina důležitých turnajů má offline finále a jelikož je organizované hraní soustředěné více na světovou špičku, tak se s ostatními hráči znám mnohem lépe než když jsem hrál Magic.
Lobo: Kdyby jsi měl odhadnout budoucnost karetní hry Magicu a Hearthstonu, kam myslíš, že se budou tyto dvě hry ubírat (Magic nyní spouští Magic Arenu, rozjiždí další aktivity jako geocaching apod., Hearthstone zatím jen výhradně v online podobě, ale zase kvalitní provedení a user interface)?
Standa: Myslím si, že Magic v online podobě zaspal a už nikdy se z toho nevzpamatuje. V současné době je v online prostředí naprosto válncován nejen HSkem, ale i například Gwentem. Je otázkou jestli se dokáže udržet ve své papírové formě, přijde mi, že mladší generace tíhne spíše k počítačům než ke kartám.
Lobo: Kde vidíš sám sebe třeba za 5-10 let? Jan Škampa po velkých úspěších v pokeru založil vlastní firmu a už se hraní nevěnuje, myslíš, že u tebe to bude něco podobného, nebo budeš hrát profesionálně, dokud to půjde?
Standa: Nevím. Hraní mě často frustruje a kladu si otázku, jestli má smysl. Zároveň mě ale neláká představa být multimilionářem, takže pokud bych měl založit firmu tak proto, abych dělal něco užitečného. Zatím mě žádná taková nenapadla :D.
Standa Cifka s českým týmem právě vyhrál Mistrovství světa v Hearthstone
Lobo: Přeci jen už jsi teď celebrita, zažíváš někdy takový ten „efekt celebrit“, že se k tobě hlásí kde kdo a snaží se tě využít ke svým účelům?
Standa: HS je hodně o popularitě, takže často vznikají spolupráce hodně účelově. Moc se mi to nelíbí, proto mám za partnery pouze firmy, které podle mého názoru nabízejí sympatický produkt a spolupracuji z hráči podle toho jací jsou a ne podle toho kolik mají followerů na twitteru.
Lobo: Dokázal by jsi nám říci nějakou vtipnou historku ohledně takového „využívání“? Nebo případně jakoukoliv jinou vtipnou historku z hraní her?
Standa: Nejvtipnější mi přišlo když Amaz nedával plat Firebatovi zhruba půl roku a ten z teamu Archon odešel. Místo vysvětlení pak Amaz natočil video, kde popisoval jak zanedbával péči o psa v Team Housu a proto museli spolupráci ukončit :D.
Lobo: Jak je to s tvým jezením banánů, máš je opravdu rád, nebo máš mezi svými sponzory Chiquitu? :-)
Standa: Mám rád celkově ovoce včetně banánů. Jedl jsem je poprvé na streamu během Dreamhacku, který jsem vyhrál. Od té doby je to zdrojem zábavy, je dobře když se občas hraní trošku odlehčí. Chiquitu jsme oslovili, ale bohužel žádný program pro podporu sportovců nemají.
Lobo: Co není, může být. Podle mě ještě nedocenili reklamní efekt online her :-). Hraješ ještě jiné počítačové hry, nebo se spíš ve volném čase snažíš vyhnout počítači?
Standa: Rád sleduji hru CSGO, ale celkově se počítači spíše vyhýbám, i tak tam trávím moc času.
Lobo: Na závěr taková filozofická otázka o Magic: the Gathering. Když by jsi měl zhodnotit Magic, co ti ta hra dala, případně vzala?
Standa: Dala mi strašně moc, podpořila logické myšlení, naučila snášet prohry, díky MtG jsem objel celý svět a poznal kamarády na celý život. Na rozdíl od pokeru mi nic nevzala, takže jsem opravdu rád, že jsem Magic hrál a věřím, že se k Magicu vrátím. (poprosil jsem o invite na speciální teamový Pro Tour, tak mi držte palce).
Wow, tak to je dobrá zpráva. Držíme palce, ať to vyjde, myslím, že by to bylo super. Ještě jednou díky za rozhovor a ať se ti daří do budoucna alespoň tak jako teď!
18.1. Innistrad Remastered Prerelease, Různé Sealed |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|