Rozhovory
Čtyřnásobný minirozhovor o Dominaria limited
Spolu s novou edicí pro vás máme další ze série minirozhovorů, kde se zaměříme především na první dojmy z Dominarie na limited. Tentokrát jsou zpovídanými Gold Pro Ondřej “Stráča” Stráský, Silver Pros Martin Hrycej a Jan Ksandr a “up-and-comer” Václav Loufek.
Tento článek byl původně plánován před GP Bologna, ale bohužel sme se k jeho zveřejnění dostali až teď.
Ahoj vespolek, tak jak se vám dařilo na prevku? :)
Ondra Stráský (Stráča): Já jsem prevko jako poměrně tradičně vynechal, pinknul jsem si pár sealedů online s nevalnýma výsledkama.
Honza Ksandr: Hrál jsem dvě prevka, první jsem začal 0-2 a pak jsem nějak vyšťoural 4-2, takže aspoň nějakej booster. Na 2HG se nám nedařilo, 2-3. Ještě jsem stihl odehrát dva team sealed decky a jeden sealed deck na modu.
Vašek Loufek: Byl jsem na třech runnech a každý jsem si náležitě užil. Začal jsem v sobotu s U/W controlem, kde mě bohatý removal a Helm of the Host dostaly na 4-2. Odpoledne vyšel znovu U/W, ale tentokrát neskutečný tempo s Teferim, legendárníma vratama a Shalai. To jsem vytáhl na 5-0. Poslední run byl dvojhlavec s Čvachťákem (4-1) kde jsem si dal monored s artefakty doplněný o UB control.
Martin Hrycej: Prevko pro mě bylo celkem netradičně skvělým zážitkem. Po delší době jsem si mohl vychutnat silný pool se spoustou rér a fixace. Domain v patém kole nebyl problém a bílý pětimanový plaguewind odfoukl nejednoho soupeře za brankovou čáru.
Když Dominarii srovnáte s jinými sadami, jaké jsou její základní parametry? Rychlá / pomalá, zaměřená na synergie / hrubou sílu, atd?
Stráča: Ve srovnání s několika posledníma sadama mi přijde Dominaria pomalá. Dokonce bych řekl, že to je nejpomalejší sada, co já si za svojí hráčskou kariéru pamatuju. I když je pravda, že je pořád brzo a formáty mají tendenci se balancovat (když lidi budou hrát pomalý decky → aggro bude lepší). Na draftu se pořád trošku rozkoukávám, ale myslím, že nebude nějak hodně synergickejch decků, jako to bylo s Ixalanem. Na druhou stranu si myslím, že je v sadě několik karet, který mají pěknou synergii s kartou jinou, takže v tomhle směru určitě nějaký synergie najdem.
Honza: Oproti Ixalanu je formát určitě výrazně pomalejší, což je super, protože si člověk může počkat s trikama, pustit do sebe víc damage a připravit si nějakej setup, kdy pak ze svejch karet získá víc. To mě samozřejmě i mnohem víc baví, protože hry jsou pak složitější a zajímavější, není jen třeba hrnout.
Vašek: Sealed je klasický boj o největší bombu a nejefektivnější removal. Pokud už najdete nějakou synergii, tak je to spíš příjemná náhoda. Hry jsou velmi vyrovnané a často až do poslední chvíle netušíte, kdo utrhne vítězství. Legendy tvoří solidní koleje pro build-around strategii. Toho půjde využít spíše v draftu.
Martin: Na první pohled (ono preview) se mi sada zdála jako to nejpomalejší, co jsem za posledních pár let zažil; relativně slabé dvoudropy (respektive defenzivně laděné), obecně kicker a různé další prvky, jako jsou například saprolingové (sami moc útočit neumí a útočit do nich také není žádný med). Nicméně po bližší konfrontaci jsem narazil i na poměrně svižné decky aka. UR tempo (3/2 Man-o-war je vskutku agresivní kousek), boros s nějakými těmi pegasy a BW s 1-2-3-4 křivkou a jsem clekem přesvědčen, že ani agresivní archetypy nebudou v Dominarii výjimkou.
Co se synergií týče, tak mě velmi mile překvapili saprolingové/fungus stuff, nicméně je nutné zmínit, že hry ve výsledku vyhrává většinou nějaké one card combo aka saproling/fungus lord nebo čtyřmanový Nantuko Husk. Principielně podobné mi přijdou i ostatní synergie v setu, kde se jedná povětšinou o synergie v rámci dvou karet. Jedinou výjimkou je pro mě historic – zatím jsem neviděl žádný fungující deck, který by dokázal z obvyklých historic karet udělat něco lepšího, než jenom průměrné fillery (v tom lepším případě).
Dominaria se tematicky točí kolem legendárních permanentů (a spellů). Před prevkem jsem se setkal s obavou, že těchhle karet coby "enablerů" keywordů historic nebo dokonce legendary sorcery bude nedostatek, zkrátka proto, že legendy bývají vzácné. Dominaria nicméně přináši řadu legend i na uncommonovém slotu. Potvrdily se tedy podle vás tyto obavy?
Stráča: Já jsem jako obvykle na spoiler vůbec nekoukal, předtím než jsem hrál první sealed, takže jsem obavy neměl :). Každopádně jsem se zatím s tímhle problémem moc nesetkal. Na sealedu teda asi člověk bude mít problém hrát Legendary sorceries, ale na draftu se mi zatím zdá, že je těch legend fakt dost, takže bych neměl být problém se k nim dostat. Každopádně je pravda, že když se na začátku draftu rozhoduju mezi nějakým close pickem, tak to že je potvora legendou je bonus.
Honza: Zatím je moje zkušenost taková, že na sealed decku se karty, spolupracující s "legendary" skládají těžko, ale na draftu by to mohl být reálný archetyp, něco jako U/W historic, Esper legendy, navíc k normálním barevným kombinacím. Rozhodně bych se na začátku života formátu nebál s archetypy nějak víc experimentovat.
Vašek: Tenhle problém je nutné rozdělit na dva: a to legendární spelly a historic mechanika. U legendárních spellů je podmínkou legendární potvoru, což může být problém. Samotný power level ale tuhle nestabilitu často převážil, protože 4 z 5 rare spellů (zeleň ostrouhala) dokáží otočit nebo rovnou vyhrát hru. Dá se na to koukat jako na splash neskutečný bomby kdy místo čekání na pár off-color landů čekáte na jednu z příšer.
Historic, na druhou stranu, je mnohem jednodušší aktivovat. Téměř všechny ságy jsou nadstandardní picky. Ze silných artefaktů je tu Icy Manipulator, equipmenty a pár artefaktových potvor. No a jakmile otevřete legendu do barev, téměř jistě ji budete hrát bez ohledu na to, že vám aktivuje historic. Sada v tomhle ohledu velmi dobře funguje.
Martin: To, zda se (ne)potvrdily tvé obavy, nedokáži posoudit, nicméně přesná čísla ohledně průměrných počtů legend v boosterech nám v jednom ze svých článků nabízí (překvapivě) Frank Karsten. Odkázal bych se tedy na něj v tomto ohledu. Co se týče enablování historic, tak legendy budou imo spíše doplňkem k artefaktům. V rámci legendary sorceries to bude složitější, ale co jsem tak viděl, tak nebude výjimkou, že se bílá wrata nebo červené legendary pečení do balíčku nevejdou právě kvůli nedostatku on-color legendary spellů.
Jedním z prvků, které definují limited formáty, je to, jak moc jsou přátelské k vícebarevným balíkům. Jak je na tom v tomto ohledu nová sada? Je fixace dost a dost nebo budeme muset hrát celou sezónu jen dvoubarvy?
Stráča: Juzám už na Twitteru zmiňoval, že fixování by mohlo bejt trošku víc. Něco jako Evolving Wilds nebo aspoň Shimmering Grotto by určo pomohlo. Zatím to pro mě vypadá, že zelený decky můžou bejt v klidu vícebarevný, protože ty maj přístup k Grow from the Ashes. U ostatních barev máme jenom košický Pilgrim’s Eye, který může pomoct s lehkou splashí, když budeme mít nějakou bombu, ale myslím, že většinou ty nezelený decky zůstanou jako dvojbarva.
Honza: Vypadá to, že na sealed decku jsou trojbarvy regulérní a hratelné, draft jsem ještě nehrál, tak moc nevím. Skittering Surveyor je nejlepší fixace na formátu, funguje i jako enabler pro historic. Vícebarvám pomáhá i to, že je formát pomalejší, takže třeba něco jako jeden duál a jeden Surveyor vám mohou pomoci k relativně stabilní trojbarvě.
Vašek: Každá barva má celkem vysoký power level karet, takže není tak nutné dohánět třeba removal splashnutím černé či bílé, nebo podobné skopičiny. Osobně si myslím, že jakmile nejste v zelené (nebo nehrajete hafo Skittering Surveyorů), pouštět se do tří-barvy může být nebezpečné. Jakmile máte však solidní zelený základ, můžete stabilně drtit i s pěti-barvou. Myslím, že si každý přijde na své.
Martin: Fixace je podle mého názoru prakticky nejméně, co si pamatuji za pár posledních sad. Sureveyor je nejlepší možností, nicméně kvalit například evolving wilds nedosahuje. Třímanový rampant growth nevypadá nic moc a compass je past. Hřebíčkem do rakve tříbarevných decků a splashí obecně jsou však především réra přes 3 stejné many a spousta kvalitních C a U přes 2 stejné. Nicméně kdo má rád Kill Bill tak ví, že ani rakev pod zemí není konečná a nějaké ty splashe čas od času určitě budou na místě, tím spíš, že dvoubarevná účka jsou velmi lákavá ☺. Viz přiložený 3:0 deck.
Narazili jste už během sealed decků či draftů na nějaké "hidden gems" či naopak na kartu, která vás už stihla zklamat?
Stráča: Já mám zatím velkou radost z Tatyova, Benthic Druid. Je jasný, že ta karta je dobrá na první pohled, ale myslím, že na tomhle formátu je úplně busted a je fakt sranda s tím hrát. Už párkrát jsem zahrál kicklý Grow from the Ashes s tím ve hře a to je fakt lahůdka. Co se týče karet, co by mě zklamaly, já mám nastavenou laťku nízko a ze začátku si myslím o všem, že je špatný, takže mě můžou karty jenom překvapit.
Honza: Kickerové karty teď vypadají trochu overrated (Academy Drake, 1/3 černá čarodějka), jsou slabší než se mohou na první pohled zdát. Třeba Academy Draka hodně balíků, které netlačí, vlastně nechce hrát za tři ani za sedm man. Naopak pozitivně mě hodně překvapil Song of Freyalise - třetí krok je naprosto brutální. Helm of the Host na mě taky udělala dojem - na první pohled vypadá moc pomalá, ale je brutální a ukončuje hry. Pak mě překvapily disenchant efekty - na začátku jsem si myslel, že budou dobrý sideboard, teď už bych je hrál klidně i maindeck.
Vašek: Grow from the Ashes hledá odtaplý země! Kdo je zvyklý na stereotyp rampspellů, bude příjemně potěšen. Všechny ságy jsou super - především pak Time of Ice, Song of Freyalise a Triumph of Gerrard. Vzhledem k síle a všudy-přítomnosti enchantmentů jsou disenchant efekty skoro maindeckovatelné. Konkrétně Blessed Light je naprosto MVP.
Martin: Réra a účka podle mě nemá moc smysl zmiňovat, jejich power level je nasnadě. Mezi commonami mě přijdou úplně super především, již zmíněné černé kousky, jako je 3/2 za 3, co po sobě zanechá saprolinga a čtyřmanový nantuko husk v tuningu; nebývá zvykem, aby byly commony takový must-kill (husk). Relativně mě nejvíce zklamalo zelené fightění, až příliš často k němu není dost velká bytost.
Za pár dnů startuje v Bologni týmové GPčko - jaké podle vás budou základní konfigurace balíků? A jak potom balíky poskládat, aby základní konfiguraci porážely? (ptám se zčásti i sám za sebe, do Bologni mám namířeno :) ).
Stráča: Tak tohle zatím vůbec nevím, Team sealed je hodně podobnej draftu a těch jsem zatím hrál málo na to abych si byl jistej tím jaký budou archetypy. Zatím mi přijde jasný že někdo bude mít vícebarevnej based zelenej deck, ale další archetypy mi jsou nejasný. Můj feeling je, že hráči by měli stavět svoje pooly kolem těch silnejch multicolor a úček, kterejch tam je docela dost, takže se to bude lišit pool od poolu a nebude tam nějakej jasnej manuál. Rozhodně to nebude jako s Ixalanem, kde tým postavil Vampíry, Merfolky a Dinosaury a měl vymalováno. Myslím, že deckbuild bude fakt náročný, takže bych doporučoval trošku před gpčkem potestovat.
Honza: Z team sealedů, co jsem hrál, vypadá, že deck s bílou je agresivní, zelený deck je buď s černou na saprolingy a / nebo rampa, která využije karty z více barev s drahým kickerem. Poslední balík se může dost lišit podle toho, jak se nakombinují barvy u bílé a zelené - hodně silný může být i něco, co spoléhá více na synergie, třeba s kartami historic / legendary.
Vašek: Nemám ponětí. :D V tomhle jsi, Ádo, sám.
Je ještě něco, co vás na nové sadě překvapilo?
Stráča: Jako jsem trošku překvapen, jak přepálený jsou některý uncommony. Párkrát se mi stalo, že jsem si přečetl nějakou kartu a říkám si wow pěkný réro a pak se ukázalo, že to je účko. Jinak jsem zatím s Dominarií hodně spokojenej, vypadá to jako moc zábavnej formát a hlavně jsem rád že už nemusíme hrát s Ixalanem, kterej mě fakt nebavil.
Vašek: Liliana zradila MTG-Avengers; Radha je na steroidech; Tragic Poet a The Eldest Reborn je Nekonečný příběh; Naru Meha je MEH…; Tiana vypadá víc jako trpaslík, než anděl; Merfolk Trickster skvěle blokuje lítače; Sanctum Spirit, Evra ani Jhoira nemají flying; zatímco Raff Capashen létat umí (protože je na lodi :D); no a na basic landech jsou místo ztracenýho Jace místa z příběhu, což je boží.
Martin: Celkově jsem nejvíce překvapen kombinací brutálních dvoubarevných úček a oněch rérových třídropů přes 3 stejné many ve spojení s minimem fixace. Sice takto vzniká spousta zajímavých situacích při draftování, avšak za cenu množství her, kde jeden z hračů nebude moci castit svoje splashované karty. Není to celkově moc game-play friendly záležitost.
Díky moc za váš čas!
Adam Koska
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře