Reporty
Report z GP Praha - část první
Ahoj všichni! Jmenuji se Petr Sochůrek a na nedávno konaném GP v Praze jsem skončil na 10. místě se skóre 12:2:1, což je poměrně dobrý výsledek, a tak jsem se rozhodl, že se podělím o některé mé zážitky z turnaje s ostatními.
Je mi jasné, že popisování her v každém kole je dost nudné a nikomu vlastně nic neřekne, tak to spíš pojmu tak, že se pokusím vypíchnout některé zajímavé momenty, chyby které jsem udělal, aby jste se jich mohli sami vyvarovat a sideboard guide k jedtnolivým match-upům, které jsem potkal.
Balíček, který jsem zvolil na GP byl jeskai a to hned z několika důvodů. Nepatřím mezi hráče, kteří si můžou před turnajem vzít jakýkoliv balíček, vyrazit do boje a hrát ho přesně (popravdě si myslím, že takoví lidé neexistují a ty co tvrdí, že ano, tak lžou). Samozřejmě je možné s nenahraným balíčkem dopadnout dobře, ale není možné mít správnou verzi, dobře sidovat a vědět co je důležité v každém match-upu bez předešlé zkušenosti. Mé řešení je si na začátku formátu vybrat jeden z dobrých balíčků a ten se prostě naučit, co nejlíp. Je sice pravda, že je každý týden o trochu lepší něco jiného, ale myslím si, že to, co potkáte, je stejně dost random a větší win percentage dosáhnete tím, když budete hrát něco, co opravdu znáte, i když to zrovna možná není nejlepší volba.
Ve chvíli, kdy vydali Jace, jsem věděl, že do té doby, kdy bude legální, tak budu na dvojce hrát modrou. Každý, kdo mě zná ví, že velmi silně preferuji modré aggro-control balíčky. To, co mě na těchto balíčcích nejvíce láká, je to, že měníte styl své hry podle konkrétního match-upu, což vede k tomu, že v podstatě nemáte žádný vyloženě špatný match-up, spíše naopak, jediný problém je to, že musíte být hráč na vysokém levelu, aby jste byli schopní odhadnout, co je v konkrétním match-upu důležité a podle toho k němu přistupovat a to se z velké části týká i sideaboardu.
Např. spousta lidí hraje jeskai jako aggro, jenomže taková strategie je strašná proti balíčku jako je abzan aggro – jejich bytosti jsou větší, levnější a mají spoustu zabíjení, tudíž se potom dostáváte do spotů, kdy máte na ruce wild slash, rabblemastera a mantise a váš soupeř má na stole lvíčka a anafenzu a vy prostě nemůžete nic. Můj přístup k jeskai je úplně jiný – přistupuju k balíčku spíše tak, že jsem spíše kontrol, ale mám možnost být aggro v match-upech, v kterých potřebuji, jako třeba devotion nebo control. Lidé se mě ptají, proč hraji mantise, když jsem kontrol, že to přeci nedává smysl, ale tohle je přesně ten důvod. Mantis je tak silná karta, že i tam, kde nezáří a není můj plán A, tak vyžaduje odpověď, což znamená, že ho soupeř musí zabít místo toho, aby zahrál bytost. To hraje přesně do mých rukou, hra se díky tomu prodlouží a dostanu se blíže k důležitým kartám jako Command, Dig nebo Elspeth. Mimochodem Elspeth je naprosto neuvěřitelná a měli by jste jí hrát místo draků z důvodů, které tu popisuji – když jste napřed tak je sice drak možná lepší, ale Elspeth je pořád skvělá. Ale v kontrolním módu je to strašný rozdíl.
Decklisty Standard
Jeskai Control
Petr Sochůrek
GP Praha
Maindeck
Sideboard
2 Roast |
2 Glare of Heresy |
2 Revoke Existence |
1 End Hostilities |
2 Disdainful Stroke |
1 Negate |
2 Mastery of the Unseen |
3 Arashin Cleric |
Rozbor balíčku
Ke kartám které možná nejsou na první pohled jasné:
2 Spray, 1 Wild Slash: Většina lidí, co s balíčkem nikdy nehrála, automaticky vymění Wild Slash za třetí spray... Asi má nějaký důvod to že hraji Slash že? Není to kvůli tomu, že na třetí Spray došli peníze :-).
Jde o to, že i v matchupech kde chcete Spray (hangarback) je Slash stále lepší než třetí Spray, protože se často dostanete do situace, kdy potřebuje v digu najít blesky, aby jste soupeře dopekli, nebo potřebujete blesk ke grandmasterovi. Další důvod je, že když soupeř zahraje Elspeth a vy nemáte Stroke, tak vaším nejjednoduším řešením, je dát Mantise a dopéct jí bleskem, ideálně za jednu manu a v balíčku kde v lategamu točíte digy, potřebujete mít takovou versatilitu a možnost si dannou kartu pro konkrétní situaci najít, jenomže to se dělá těžce, když jí v balíčku nemáte.
1 End Hostilities: Stává se, že jste schopni prokopat velkou část vašeho balíčku a už nemůžete prohrát, jen prostě prohráváte na boardu, tudíž je důležité mít v balíčku reset, který si můžete najít Digem (a ano je to lepší než Tragic Arrogance).
2 Disdainful Stroke: Pokud chcete hrát jeskai kontrolně (a měli by jste), tak jsou dva Stroky v mainu samozřejmostí. V balíčku je hodně karetní výhody, takže grindy hry není těžké vyhrát, když hrajete správně, ale může se vám stát, že dostanete nějakou těžce odpověditelnou kartou (planeswalker, drak) a to právě řeší stroke. Existují i jiné odpovědi na tyto karty, ale ty nejsou tak levné, a nejjednodušší způsob, jak se dostat ahead, je odpovězením na soupeřovu kartu něčím levným a následným zahráním Commandu, či Digu a Stroke vám v tomto tempo swingu velmi pomůže.
Další plus je, že vám hraní dvou stroků umožňuje vyhrát první hru proti kontrolu, když máte štěstí.
2 Elspeth: eliška je neskutečná HRAJTE JÍ
1 Jeskai Charm: Opět Dig – je dobré mít nějakou specifickou kartu na různé situace, kterou si můžete najít v Digu a následně jí třeba i točit Jacem/Grandmasterem. Kupříkladu hrajete proti pečení a už máte Elspeth a jediné co, se může stát je že vás soupeř dopeče a charm tuto škvíru uzavře.
3 Stance a žádný Roast main: Stance je jednoduše lepší karta, uvědomuji si že Roast s grand masterem může být často klíčový, ale to, že je Stance instatní (a tudíž si můžete nechat manu např. na Command a na konci kola zahrát Stance) je hrozně důležité, nemluvě o tom, že stance může zachránit i vaší bytost a tudíž to není mrtvá karta proti kontrolu atp.
3 Dig Throught Time: Původně jsem hrál 4, ale příliš často se mi stávalo, že mám ruku plnou drahých karet, které nestíhám hrát, a soupeř mě přejede. Navíc první Dig je vždy ten nejlepší (delve není dobrý v multiples).
Sideaboard
Sideboard podle mne dost mluví za sebe, glary a roasty jsou na match-upy, kde musíte odsidovat blesky, protože soupeřovi bytosti jsou většinou větší, ale zároveň potřebujete zabíjení. Navíc glara je odpověď na Elspeth, která po sidu může být velmi problematická, protože odsidujete některé blesky. Cleric je nutnost na fritku, pečení je v dnešní době hrozně silné a je těžké ho porazit bez hatu. Můžete namítat, že se v poslední době příliš neumisťuje a jak to tedy myslím, že je hrozně silné. No, je jasné, že když ho všichni hatují to ho budou porážet, ale to neznamená, že neprohrajete, když ony karty nebudete mít. Wratha jsou především na rampu, draky a Wingmate Rocka, který je na nás jinak hodně silný, když jsme na draw, protože často nestíháme zabíjet soupeřovy bytosti předtím, než můžeme sedět na Commandu. Po sidu mám také 4 Stroky – je sice pravda že na kontrol je asi třetí Mastery/Negate/Gainsay lepší kvůli Ashiokovi, ale Stroke je skvělý i na rampu, mardu a r/g, tj. prostě must karta. Revoke je podle mě must odpověď na random karty na formátu – Ensoul, Mastery, Siege, kterou prostě musíte hrát.
Je opravdu důležité tyto karty mít alespoň dvakrát kvůli Digu, jak už jsem několikrát opakoval, není takový problém se dožít Digu, jen musíte mít v decku správné karty, aby to bylo efektivní, poté co si je najdete, už si je můžete vracet. Takový příklad, co mě napadá, je match-up s fritkou. Často se mi stává, že mám hru stabilizovanou a už to vypadá, že nemůžu prohrát a pak dá soupeř siege a porazí vás v lategamu, proto siduji Revoke i na fritku (přinejhorším to zabije Eidolona), což nikdo nedělá a je to možná důvod proč prohrávají. Po sidu už máte tolik lifegainu a zabíjení, že za normálních okolností můžete prohrát jen na útok z jiného anglu jako je siege a je dobré být připraven.
Na GP jsem byl naštěstí velmi dobře připraven, protože jsem již s balíčkem uhrál 11-4 v Londýně a skončil druhý na WMCQ a navíc jsem s ním strávil hodně hodin na onlinu, takže jsem si hodně věřil. Dále jsem strávil pár večerů testováním u Tomfy proti jeho hangarback abzanu, tudíž už umím tento match-up hrát i po slepu, což se ukázalo velmi klíčové, protože se jednalo o nejhranější balíček na turnaji, takže bych tímto chtěl Tomfovi poděkovat za cenný testing, který se určitě uplatnil.
Druhou část reportu o samotném turnaji si budete moci přečíst v závěru týdne.
Petr Sochůrek
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.