Novinky
Novinky s Dominarií a nový formát Brawl
Dominaria už je za rohem a s ní tu máme i nový formát Brawl, změnu rámečku pro legendární karty či drobnou změnu pravidel. Shrnutí všech těchto novinek (a pár dalších drobností) naleznete v tomto článku.
Novinky spojené s edicí Dominaria a nový formát Brawl
Obsah článku
- Kosmetické změny
- Změny formulací
- Změna pravidel - planeswalker redirection rule
- Buy-a-Box promo a jak jej získat
- Nový formát Brawl
Následující změny mají hru nadále modernizovat a zajistit její přehlednost a dostupnost. Budou již přítomny v následujícím Duel Decks, který vychází tento pátek (6. dubna 2018), takže se k nim vlastně dostaneme ještě před Dominarií. Můžete si je prohlédnout ve visual spoileru k tomuto produktu. Formálně však změny vstoupí v platnost až s Dominarií, kdy se také dozvíme jak tyto změny ovlivní konkrétní starší karty.
První tři body tohoto článku čerpají z tohoto oficiálního článku.
Kosmetické změny
Dělící čára
První takovou změnou je dělící čára, která bude na nových kartách oddělovat rules text (tedy text, který se týká toho co daná karta "dělá") a flavor text (text, který schopnosti karty neovlivňuje, pouze jí dodává příběh). Wizardům se nelíbilo, že reminder text (text, který na některých kartách připomíná pravidla, např. co dělá daná abilita) a flavour text mají stejné písmo a často splývají. Hledali řešení pro tento problém a rozhodli se pro dělící čáru, která byla přítomna již v původním Portalu a je elegantnější než použití třetího fontu nebo nějaké výraznější oddělení.
Čára je dost tenká (oproti té v Portalu) a objeví se pouze na kartách, kde má nějaký význam, tedy pokud má karta rules text i flavor text.
Nový rámeček pro legendární karty
Tuhle změnu jsme již zmínili v našem článku o mechanikách v Dominarii. Wizardi chtěli rozlišit legendární karty od ostatních, což se bude obzvlášť hodit nyní, když je v sadě tolik legendárních karet. Rozhodli se pro nový rámeček v horní části karty, který by měl připomínat korunu.
Změny formulací
"Add"
Wizardi se také snaží zbavit zbytečných slov na kartách. Mana pool bude nadále existovat v současné podobě, nebude však zmíněn při přidávání many. Tedy místo "Add [mana] to your mana pool." bude na kartách pouze "Add [mana]", protože je zjevné, o co se jedná a text takto bude kratší. Pojem "mana pool" nebude zbytečně mást nové hráče. Ve většině případů totiž manou rovnou platíme a mezikrok, kdy je v mana poolu lze vypustit. V případech, kde je mana pool potřeba, se samozřejmě zmiňovat stále bude.
Vlevo nová verze Shivan Reefu, vpravo starší verze.
"They" v jednotném čísle
Drobná jazyková změna, nyní bude na kartách místo "he or she" ("on nebo ona") pouze "they" ("oni", v angličtině se však v dnešní době často používá i v jednotném čísle jako neutrální označení). Odůvodnění je, že "he or she" (případně "him or her", "his or her") zabírají více místa a jsou krkolomné. Dřívější formulace vycházela z gramatických pravidel, které se však s časem vyvíjí a tak se WotC rozhodli pro tuto změnu vzhledem k současným zvyklostem.
V Duel Decku žádná taková karta není, proto změnu demonstruujeme na Durresu před a po změně.
Současnost:
"Target opponent reveals his or her hand. You choose a noncreature, nonland card from it. That player discards that card."
Po změně:
"Target opponent reveals their hand. You choose a noncreature, nonland card from it. That player discards that card."
"This Spell"
Na kartě bude odteď místo jména té stejné karty (např. "Cast Talara's Battalion only if...") napsáno "this spell" (česky "toto kouzlo").
Stejná změna se týká například Force of Will, Gravecrawlera či Shrapnel Blastu.
Změna pravidel - planeswalker redirection rule
Pravidlo se změní pouze jedno, ale je poměrně významné. Tahle změna byla již delší dobu očekávána a objevila se i v MtG Areně. Do teď jste mohli non-combat damage do hráče přesměrovat do jeho planeswalkera, nově tohle úplně vymizí a všechny karty budou psány stylem "dej X damage do hráče nebo planeswalkera". Staré karty budou přeformulovány (vytisklou kartu sice už nikdo nepřepíše, ale nový text se objeví v Oraclu). To znamená, že cca 700 karet dostane errata (opravu textu).
WotC údajně s původním pravidlem přišli jako s dočasným řešením, protože nevěděli zda planeswalkeři zůstanou či budou pouze v pár edicích. Vždy však chtěli, aby to takhle fungovalo. Teď už je jasné, že jsou tu planeswalkeři na dobro, takže je na čase tuto změnu provést.
Tahle změna není jen formální, ale v některých situacích i funkční. Ve většině případů je to jedno, ale pokud například máte Leyline of Sanctity a Jace na stole, soupeř vám do něj nemůže dát Lightning Bolt (nejdříve cílujete soupeře a pak přesměrováváte). S touto změnou už to půjde. Například Arc Lightning nemohl dát damage do hráče i jeho planeswalkera a Bonfire of the Damned zase nemohl zabít více než jednoho planeswalkera a navíc by v tom případě už nedal damage do hráče.
Tyhle interakce byly matoucí a neintuitivní, takže nyní damage může planeswalkera cílovat přímo.
I když se může zdát, že takhle bude text na spoustě karet dlouhý, nemusí tomu tak být. Například na Lightning Boltu bude "any target", stejně jako na Shrapnel Blastu a spoustě dalších karet co umí cílovat bytosti, hráče i planeswalkery.
Slova "any target" tedy znamenají "target creature, player, or planeswalker", takže nemůžete cílit úplně nelegální cíle jako třeba země.
Jak budou vypada errata? Dohromady budou čtyři způsoby:
- "Target creature or player" se změní na "any target". Příklady: Lightning Bolt, Shrapnel Blast, Walking Ballista.
- "Target player" se změní na "target player or planeswalker". Příklady: Lava Spike, Boros Charm, Kessig Malcontents. Pozor: karty, které dávají damage podle nějaké charakteristiky hráče (např. podle toho kolik kontroluje bytostí) nyní budou moct cílovat jen toho hráče. Například Sudden Impact dává damage podle karet na ruce, což se na planeswalkera nedá aplikovat a tudíž může nově cílit jen hráče.
- "Target opponent" se změní na "target opponent or planeswalker" se stejnou výjimkou jako v předchozím bodě. Tyhle karty budou nově moci cílovat i vaše planeswalkery, což by ale neměla být příliš relevantní změna. Příklady karet, co se změní: Scuttling Doom Engine, Burning Sun's Avatar, Jeskai Charm. Příklad karty co se nezmění: Jovial Evil.
- Karty, které dávají damage, ale necílují, zůstávají nezměněny s výjimkou Vial Smasher the Fierce. To znamená, že karty jako Earthquake, Price of Progress a aktivovaná abilita Hazoret the Fervent již nemůžou dát damage planeswalkerovi.
Podobná errata budou i pro karty, které damage preventují, aby dané interakce byly jednoznačné.
Pro více detailů vyhlížejte článek o pravidlech, který má vyjít spolu s Dominarií (ještě není jisté zda ho budeme překládat, záleží na délce, ale váš místní judge případně určitě rád poradí).
Buy-a-Box promo a jak jej získat
K Dominaria booster boxu můžete dostat o týden dříve než normálně. Pokud si jej předobjednáte u svého LGS (local game store = místní herna/obchod), můžete si jej odnést již během prerelease víkendu. Tahle akce platí pouze během samotného prerelease víkendu, nemůžete si jej tedy vyzvednout v pondělí, úterý atd. po prerelease, pak musíte počkat na release jako normálně. Akce není dostupná u všech obchodů, takže si určitě zjistěte jak je tomu u vás.
Letos navíc bude exkluzivní Buy-a-Box promo, což znamená, že tuhle kartu neseženete nikde jinde (ani její "normální verzi" v boosterech, prostě ji můžete mít jen jako tohle promo), navíc její množství je jako u každé sady omezené.
Promo tedy má být něco spešl pro hráče Commanderu a pro Brawl. A co že je to vlastně ten Brawl?
Brawl - nový formát
Má se jednat o nový casual formát, který využívá legendárních karet. V Magicu je spousta kompetitivních formátu, Wizardi však měli pocit, že chybí něco zajímavého pro casual hráče, protože na casual constructed vlastně můžete hrát co chcete a trochu to postrádá nějaký systém. Zároveň chtěli něco, co bude snadno dostupné pro nové hráče, protože v Commanderu je dost vysoký power level (a tímpádem i cena) a potřebujete stokaretní balíček, není úplně jednoduché s ním začít.
Formát by měl být zaměřen na karty co jsou na Standardu. Ve zkratce: stavíte 60-ti karetní balíček kolem jedné legendární bytosti či planeswalkera, všechny karty (kromě basiců) můžete mít v decku jen jednou a musí se jednat o karty, které jsou legální na Standardu. Celkově formát funguje dost podobně Commanderu. Vaše legendárka/planeswalker začíná v command zone a můžete ji zahrát za její mana cost, po té vždy stojí o dvě many víc. Každý hráč začíná se třiceti životy.
Více detailů o tomto formátu si můžete přečíst v původním článku.
To je shrnutí všeho, čím nás Wizardi za posledních pár týdnů zavalili. Co na tyhle změny a novinky říkáte?
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.