Vítejte u constructed rozboru Shadows over Innistrad, kde jako obvykle kladu hlavní důraz na Standard. Se kterými kartami se budeme na standardu setkávat příští rok a půl a co zůstane zapomenuto na dně krabic, to a mnohem více se dozvíte v tomto článku.
Jako obvykle, na začátek si nejprve dáme několik faktických informací:
Shadows over Innistrad je základní sada nového bloku, obsahuje 297 karet v poměru 15 basic landů, 105 common, 100 uncommon, 59 rare a 18 mythiců.
Pokud si říkáte, že jsou tato čísla trochu neobvyklá, tak je to tím, že v edici je o pětadvacet karet více, než je v posledních letech u základních sad obvyklé. Je to způsobeno tím, že se nám zde, stejně jako v původním Innistradu, objevují oboustrané (flipovací, transformační) karty.
To zároveň trochu mění strukturu boosterů – standardně bude v každém boosteru jedna flipovací komona, nebo účko. Jeden z osmi boosterů ale bude místo toho obsahovat flipovací rare kartu, takže pokud se vám poštěstí, budete mít v boosteru dvě „réra“. V některých boosterech také místo basic landu bude k nalezení checklist karta (k mání budou dvě různé checklist karty).
Co se týče specifických mechanik, tak se nám vrací Madness. Pro abilitu „This creature can't be blocked by creatures with greater power.“ se zavádí keyword Skulk, a poté tu máme dva nové keywordy, Delirium (Delirium má mnoho podob, například trigger v upkeepu, přidaný bonus u bytosti, nebo extra efekt při hraní spellu. Jedno je ale vždy stejné, abyste se dostali do Deliria, musíte mít ve hřbitově alespoň čtyři různé typy karet) a konečně Investigate („Investigovat“ znamená položit do hry bezbarvý artefaktový token, který se může za dvě many obětovat, za což lízne jeho kontroler jednu kartu).
pro Madness karty bude důležité, kolik budou mít hratelných enablerů (a samozřejmě jak hratelné budou za základní cost). Ze stávajících karet mi jako nejlepší enableři přijdou Oath of Jace, Tormenting Voice a samozřejmě i samotný Jace, Vryn’s Prodigy (pozor, pokud aktivujete Jace a discardnete jako pátou kartu kartu s madnessem, tak se Jace netransformuje, protože madness karta jde nejprve do exilu)
podobné to bude i u Deliria, ke kterému nám naštěstí vyjde pár vyloženě pěkných enablerů. Ze stávajících karet tu kromě Jace a jeho Oathu máme zejména dvojici Gather the Pack a Kiora, Master of Depths. A na důležitosti by mohly nabrat i karty jako Evolving Wilds a Oath of Nissa
o Investigate si myslím, že pro vlastní užitek je tahle abilita příliš pomalá (relativně velká manová náročnost a ztráta tempa) a na constructed se s těmito kartami příliš setkávat nebudeme. Výjimkou ale bude opačný případ, kdy bude mít karta drawback v podobě investigate pro soupeře, což osobně vnímám jako velmi přijatelné
V edici se nám také objevuje spousta tribal tématik, které jsou do značné míry identické s původním Innistradem. Hlavní tribaly jsou Humani (W/G), Zombie (B/U), Vampýři (B/R), Vlkodlaci/Vlci (G/R) a Spiriti (U/W).
To by bylo vše k mechanikám a dalším zajímavostem v edici. Teď už se můžeme vrhnout na jednotlivé karty. Každá sekce bude jako obvykle rozdělená na dvě části. Nejprve se vždy rozepíšu o kartách, u kterých jsem si jistý, že je budeme pravidelně vídat na constructed, a poté zmíním další karty, které mi přijdou nějakým způsobem zajímavé, ale s jejich budoucností to nevidím úplně růžově.
Bílá
Archangel Avacyn – dvě předchozí inkarnace Avacyn se na contructed prakticky vůbec nehrály (možná s čestnou výjimkou cube), ale jak se říká, tak do třetice všeho dobrého.
Pět man je na construted obvykle pomyslný strop, co se bytostí týče a pokud se taková bytost prosadí, tak je to zpravidla díky dobrému ETB efektu (Thragtusk, Wingmate Roc), dobré údernosti (Thundermaw Hellkite, Eldrazi Smasher), nebo odolnosti vůči removalu (Sigarda). A nová Avacyn je tak trochu kombinace všeho.
Sice není na první pohled zřejmé, do jakého decku se hodí nejlépe, ale v každém najde nějaké uplatnění. Kromě očividné protekce před removalem mi přijde celkem lákavé v aggro decku zaútočit vším a nechat soupeře hádat, jestli Avacyn máte, nebo ne (nebo třeba agresivně zaútočit, abyste se zbavili soupeřova planeswalkera).
V midrangi pak můžete Avacyn záměrně transformovat, abyste soupeři poklidili malé bytosti. Jako pěkný sacrifice outlet může posloužit Ayli, nebo třeba libovolný eldrazi scion.
Poslední zajímavá interakce je samozřejmě taková, že když Avacyn transformujete a máte druhou na ruce, tak jí můžete zahrát s triggerem na stacku, čím si sestavíte jednostranná „vrata“. Je to vlastně takový Bonfire na nožičkách. Každopádně jde o velmi všestrannou bytost, se kterou se na standardu budeme pravidelně setkávat.
Zajímavé je také její využití v jednakarťácích (hlavně co se EDH týče). Například do Maratha mi přijde naprosto parádní. Mnohokrát jsem s „Fitkem“ na stole litoval, že v decku nemám víc bytostí s flashem, když se soupeř na konci kola do něčeho zatapoval… Hlavně možnost „zrušit" hromadné zabíjení mi přijde naprosto super.
Declaration in Stone – removal za pouhé dvě many, který se na nic neptá a dokonce rovnou exiluje (na formátu je stále Den Protector, takže věřím, že to bude velmi relevantní) a navíc má potenciál na dva za jedna?! Za mě osobně určitě palec nahoru. Jak už jsem zmiňoval v úvodu, tak drawback v podobě investigate pro soupeře bude pouze minimální a bude to tím lepší, čím agresivnější deck budete hrát.
Hanweir Militia Captain – takhle karta sice na první pohled vypadá jako win more, nicméně je celkem fajn do křivky a na rozdíl od jiných „medvědů“ poskytuje value v lategame. V obou formách je to navíc human, stejně jako tokeni, které produkuje, což je v tribal edici také výrazný plus.
Open the Armory – takhle karta na standardu žádný převrat nezpůsobí, nicméně do jednokarťáků mi přijde naprosto super. Spousta aur funguje jako kombo enabler (Splinter Twin, Pattern of Rebirth, Squirrel Nest) a najde se i pár pěkných value karet (Chained to the Rocks, Song of the Dryads). A o tom, že v bílé se obvykle hraje plno vynikajících equipmentů, se snad ani nemusím rozepisovat…
Thalia’s Lieutenant – v původním Innistradu jsme jako klasického zástupce humanů měli Championa of the Parish a tady máme tohoto chlapíka. Podobně jako u Hanweira se mi na něm líbí, že je užitečný ve všech částech hry – v úvodních kolech může rychle růst a v lategamu zafunguje jako anténka.
A jenom pro připomenutí, na formátu je plno zapomenutých humanů, jako třeba Kytheon, Hero of Akros, Knight of the White Orchid nebo Veteran Warleader. A humani jsou mimochodem i takové stálice jako Den Protector (s extra kántrem od Lieutenanta už ho neblokne skoro nic) a Reflector Mage.
S humany pěkně spolupracuje i „velký“ Gideon a díky tomu, že aggra jsou v prvních týdnech celkem solidní volba a navíc má GW kombinace přístup i k dalším super kusům, jako třeba Dromoka’s Command a Nissa, tak si myslím, že tenhle deck v dalších několika týdnech budete vídat velmi často.
Honorable mentions:
Always Watching – pěkná anténka, nicméně na rozdíl od Nissy a Gideona neumí posílit tokeny, což je obvykle rozhodující parametr pro hratelnost na standardu. Pokud ale máte rádi rogue decky, tak s Always Watching pěkně spolupracuje třeba Dragonlord Ojutai a Archangel of Tithes.
Bygone Bishop – v bílé je karetní výhody jako šafránu, takže když vyjde bílá bytost, která umí lízat karty, tak bychom měli zpozornit. Na druhou stranu je ale bílá spíše agresivní a tak se obětovat tempo pro pár extra karet většinou nevyplatí, jako tomu bylo třeba u Mentor of the Meek. Do Collected Company by to ale nemuselo být vůbec zlé.
Descend upon the Sinful – už jsme si zvykli, že se na standadru běžně hrají pětimanová vrata a nyní to vypadá, že by se mohly hrát i šestimanová. Trik je samozřejmě v tom, že ve správně postaveném kontrolu by to zároveň mohla být i winkondice, podobně jako tomu bylo u Planar Outburstu. Exile navíc může být velmi užitečný proti kartám jako Hangarback Walker, Deathmist Raptor, apod…
Eerie Interlude – bílé karty, které jdou použít jakožto ochrana proti hromadnému ničení vychízejí docela často a občas se i objevují v sideboardech. Eerie Interlude je zajímavá hlavně tím, že má casual potenciál s různými bytostmi, které mají dobré ETB efekty.
A koneckonců pokud pozorně pročítáte Flash News, tak už několikrát jste si mohli všimnout, že hráči poměrně rádi s takovými kartami experimentují, viz Ghostaway na modernu.
Modrá
Epiphany at the Drownyard – modří mágové jsou určitě namlsaní díky Dig Through Time a Treasure Cruise, vedle kterých nová „Fakta“ vypadají jako slabý čajíček, nicméně realisticky nemůžeme očekávat, že na standardu budeme mít pokaždé brutální karetní výhodu jako je Dig, Cruisa, nebo Sphinx’s Revelation.
Epiphany je pořád instant a už na čtyřech manách je docela zajímavá, vzhledem k tomu, že na formátu máme spoustu graveyard interakcí, ať už je to Jace, delyrium, nebo noví zombáci. I proto si myslím, že takhle karta bude skvělá i mimo kontrol, do všelijakých UB/UG midrangů, které budou manipulovat s hrobem.
A zajímavé využití by to mohlo mít i v eldrazi rampě. Pokud by se hrála varinta s modrou, tak věřím, že deck by neměl problém s tím pravidelně hrát X za deset a více.
Invasive Surgery – Envelop se svého času běžně hrávala jakožto velmi efektivní sidovka (a i dnes se občas hraje na legacy) a stejně to vidím i s Invasive Surgery. Extrakční efekt určitě uvítáme proti kartám jako Painful Truths, Declaration in Stone, nebo Ruinous Path.
Jace, Unraveler of Secrets – planeswalkery, u kterých není na první pohled zcela jasné, do které strategie zapadnou nejlépe, mám velmi rád, jelikož představují výzvu pro konstruktéry.
Jace je zcela evidentně pěkná karta do kontrolu, jelikož zajišťuje karetní výhodu a jeho mínusová abilita získává dostatek času na hledání odpovědí na soupeřovy hrozby. Bohužel, zatím má dva dost velké nedostatky – jednak má velkou konkurenci v podobě Oba Nixilise, který je v kontrolu možná o něco lepší, jelikož může sloužit jako velmi spolehlivá winkondice a za druhé je samozřejmě problém v tom, že každý deck s modrou bude hrát playset flipovacích Jaců a jak známo, tak ve hře nemůžeme mít dva planeswalekry stejného typu. Možná tak bude muset počkat, až jeho menší bráška odrotuje…
Thing in the Ice – velmi zajímavá karta, ale podle mě zároveň i nejvíce nadhodnocená karta edice. Možnost vrátit soupeři všechny bytosti do ruky a zároveň zaútočit s obrovským monstrem je sice lákavá, nicmén když to srovnáme s ostatními premiovými dvoudropy, jako je Tarmogoyf, Young Pyromancer, nebo Dark Confidant, tak zjistíme, že narozdíl od nich hodnota „Věci v ledu“ v lategame značně klasá, až tak, že by se dala označit za naprosto hrozný topdeck. Dokonce bych řekl, že s kartami jako Young Pyromancer a Tarmogoyf to je skoro nehratelné, jelikož to jsou všechno poměrně agresivní karty, které se vůbec nekombí s transformační abilitou Věci v ledu.
Využití by Věc mohla mít třeba na standardu v UR Prowessu, kde by tolik nemuselo vadit, že vrátí do ruky i naše bytosti (s Abbotem je to vlastně vcelku přijatelné). Nicméně standard je formát, kde se obvykle hraje hodně spot removalu a také hromadné zabíjení, takže šance, že si s Věcí někdy zaútočíte, je relativně nízká. Možná by s tím mohl trochu pomoci Ojutais Command, ale vracet si 0/4 zeď, která ještě dlouho nic neudělá, mi přijde jako utopie…
Abych ale pořád jenom nekritizoval, tak jako zajímavý deck pro Věc by mohl být monoblue tempo na legacy, kde můžeme hrát karty jako Snapcaster, Spellstutter Sprite, nebo Vendilion Clique, u kterých nám vůbec nebude vadit, že si je vrátíme do ruky. A další zajímavé využití by mohlo být jakožto alternativní winkondice po sidu pro kombodecky jako Storm, nebo Reanimátor (ačkoli si nejsem moc jistý, jestli je to lepší volba než Young Pyromancer, nebo Monastery Mentor).
Honorable mentions:
Aberrant Researcher – tahle karta j absolutně nehratelná, ale má tak skvělý flavor, že si prostě neodpustím to nezmínit.
Pokud jste si někdy četli flavor text u Delvera (Insectile Aberration), tak jste si jistě všimli, že pojednává o tom, jak na sobě vědec uskutenčil pokus metamorfózy. Ten ale neskončil proměnou ve 3/2 letce, nýbrž pokračuje dále, což se dozvíte z této karty. Také máte rádi starý horror Moucha z osmdesátých let?
Engulf the Shore – na formátu se většinou našlo pár obskurních decků, které uvítaly vrácení všech bytostí do ruky (v poslední době třeba Maze’s End, či UR Tutelage) a Tutelage dokonce přežila rotaci. Otázkou je, jestli je možné udržet natolik vysoký počet Islandů v decku, aby se vyplatilo tuhle kartu hrát.
Geralf’s Masterpiece – pokud se chcete zaměřit na graveyard strategie, tak tohle bude jedna z hlavních payoff karet. Na začátku ho můžete odemlít a potom se v lategamu bude moct vrátit do hry jakožto suverénně největší bytost na stole. A ideálně do něj samozřejmě ještě zahodíte něco s madnessem.
Na druhou stranu si pamatuju, jak moc pozitivních reakcí kdysi vzbudil Skaab Ruinator, který se nakonec vůbec neprosadil (jediný, kdo se tenkrát selfmillem nechal zlákat, byl Petr Brožek na GP Lille a myslím, že toho pak ještě dlouho poté litoval). Masterpiece jde ale rozumně zahrát z ruky, což je dost velký rozdíl.
Just the Wind – jedna z lepších karet s madnessem, nicméně Unsummon není zrovna karta, která by se běžně hrávala na constructed. Na druhou stranu, pokud budete mít dostatek užitečných discard outletů (což by měl mít zejména nějaký Grixis kontrol), tak by to za zkoušku stát mohlo.
Pieces of the Puzzle – levného prolizu není nikdy dost a ačkoli se v podstatě jedná o trochu nespolehlivou Divinaci, tak kontrol s dostatečným počtem spellů by o to mohl mít zájem.
Rattlechains – velmi užitečná bytost, nicméně bez větší tribal podpory nemá šanci se prosadit. Možná, že se to vylepší s příští edicí.
Stitchwing Skaab – tahle karta je samozřejmě takřka nehratelná za normální mana cost, ale má pěknou synergii s madnessem a s dalšími „hrobolezci“. Pokud by se nějaký deck s touto tématikou prosadil, tak by se v něm Skaab klidně mohl hrát.
Welcome to the Fold – většina control magic efektů se na standardu v menší či větší míře prosadí (viz například Exert Influence), nicméně základní mód u téhle karty mi přijde dost podprůměrný a raději než tuhle kartu bych si do decku dal libovolný removal.
Černá
Asylum Visitor – další z mnoha variací na téma Dark Confidant. Objektivně přiznávám, že černá suicide aggra mám celkem rád a podobné karty často nadhodnocuji (předobjednaný playset Duskmantl Seerů za 250Kč/kus je jeden z mých alltime nejhorších kupů), nicméně tady mi opravdu přijde, že jsme se trefili do černého.
Ve Vampýrech bude madness hlavní tématikou a vzhledem k tomu, že Visitor skvěle do decku zapadá svými agresivními proporcemi a také ukázkově spolupracuje s kartami jako Olivia a Lightning Axe, si myslím, že má o budoucnost postaráno.
Diregraf Colossus – skvělý zombík, který ale stejně jako další tribal karty v edici trpí nedostatkem větší tribal podpory. Když se podíváme do ostatních dvojkových edic, tak hratelně vypadá bohužel pouze Fleshbag Marauder.
U všech rérových zombáků v edici ale platí, že to jsou velmi silné kusy a tak to možná bude stačit i tak. Na Colossusovi je super, že je dobrý v jakékoli části hry. Pokud ho zahrajete na začátku, bude dávat všem dalším zombie skvělou value a v pozdějších fázích hry to bude největší tělo na stole. Možná že tentokrát prostě jenom nebudou zombáci tradiční tlačák od prvního kola, ale spíše value deck s pomalejšími kartami jako Ob Nixilis, nebo Kalitas.
From Under the Floorboards – zatímco po Empty the Pits neštěkl pes, tak From Under the Floorboards je podle mě jedním ze skrytých klenotů edice.
Ideální deck pro tuhle kartu by mohl být WB Midrange, kde bychom mohli poměrně dobře využít i standardní cost v kombinaci s posilovací abilitou Gideona, ale problém je v tom, že díky instatní rychlosti bude zřejmě lepší Secure the Wastes, pokud nebude formát nějak extrémně agresivní, čímž by From Under the Floorboards získalo větší důležitost.
Samozřejmě, že ideální interakci s touto kartou má Jace. Na konci kola lootnete a uděláte armádu zombáků, která ak může rovnou útočit pro vítězství. A jelikož už jsem předznamenal, že zombie v SOI se spíše tváří jako midrange deck, tak by se v nich klidně mohl hrát jak Jace, tak i From Under the Floorboards.
Mindwrack Demon – tahla karta má prostě všechno, parádní poměr cena/výkon, díky čemuž se hodí do aggra i do midrange, zabudovaná evasion a ještě enabluje graveyard! Bude ideálně spolupracovat s Deathmist Raptorem a také s další novou kartou, Prized Amalgantem (o tom více později).
Jasně se tak rýsuje nějaký GBx rock, ať už to bude čistě GB, Jund, nebo Sultai. Základ decku bude určitě megamorph dvojka Raptor a Den Protector, k tomu přidáme nějaký removal (Grasp of Darkness, Ruinous Path) a deck už je skoro hotový.
Pokud bude kladen velký důraz na delirium, tak další ideální karty do decku by mohly být Hangarback Walker a Oath of Nissa. A s Hangarbackem a Deathmist Raptorem pěkně interaguje i Evolutionary Leap.
Relentless Dead – další excelentní value bytost, která je ale zároveň díky menace i celkem agresivní. Kromě toho, že se dvěma máte nekonečnou smyčku, je také docela zajímavá její interakce s Fleshbag Marauderem, která může dost potrápit všechny midrange decky. Jasný základ všech zombie decků na dvojce.
Honorable mentions:
Dead Weight – tohle není removal, ze kterého bych byl nějak zvlášť nadšený, nicméně s výjimkou Fiery Impulsu na jedné maně nic lepšího není, takže si myslím, že některé decky budou muset Dead Weight hrát. A mále plus také může být, že enchantment v hrbě se bude hodit pro delyrium.
Elusive Tormentor & Heir of Falkenrath – tohle jsou karty, které téměř všichni automaticky zahrnují do různých builů vampýrů, nicméně já si nemůžu pomoct a přijde mi, že investujete příliš námahy do toho, abyste ze špatných karet udělaly karty nanejvýš průměrné.
Samozřejmě, že v ideálních případech budete k transformaci používat karty s madnessem, ale v opačných případech je to prostě čistá karetní nevýhoda, nebo se budete muset spokojit s tím, že budete hrát po křivce Grizzly Beary, z čehož bych osobně zrovna dvakrát nadšený nebyl…
Olivia’s Bloodsworn – na rozdíl od předchozích vampýrů má Bloodsworn alespoň evasion a v lategamu poskytuje příjemnou value, takže by mi přišlo naprosto v pořádku hrát ve vampýřím tribalu playset.
To the Slaughter – poměrně zajímavý edikt, jehož hratelnost bude velmi ovlivněná složením metagame. Pokud se bude hrát více midrangů a kontrolů s kartami jako Ob Nixilis, Dragonlord Ojutai, Thunderbreak Regent, nebo třeba nový Sorin, tak půjde o skvělou sidovku. Delirium mi na téhle kartě přijde jako jako kosmetická úprava a neočekávám, že by to nějak ovlivnilo jeho hratelnost (jako jediná karta, u které by to mohlo být relevantní, mě napadá Arlinn Kord).
Červená
Avacyn’sJudgment – další karta, která ve správné mtagame může udělat velkou díru do světa. Pro začátek je fajn, že v základním módu umí zabít Jace. Dále bude parádní, pokud se bude hrát hodně červených aggro decků, což díky vampýrům a Atarka’s Commandu vypadá celkem pravděpodobně. A koneckonců i proti humanům to často může být dva za jedna i v základním módu.
Ideální scénář je samozřejmě v kontrolu na konci kola lootnout Jacem a poklidit soupeři stůl. Bohužel, Jace zatím vypadá jako jediná karta, se kterou je Judgment opravdu kombí. Jeden nebo dva kusy by třeba mohli hrát vampýři, ale problém je, že třeba s Olivií se to příliš nekombí díky manové náročnosti a podobné je to i s dalšími discard outlety (Oth of Jace, Geralf’s Masterpiece). Jedinou další výjimkou je snad Nahiri, ale to bych zase předbíhal…
Falkenrath Gorger – naprosto excelentní one-drop do vampýrů a dokonce si dovolím říci, že to bude nejdůležitější karta v decku. Pokud ho dáte v prvním kole, tak se transformační ability u Elusive Tormentora a Heir of Falkenrath rázem změní z nevýhody na výhodu (za předpokladu, že budete mít bytost k zahození).
A samozřejmě neurazí ani do Atarka Redu, který potřebuje náhradu za Monastery Swiftspeara.
Fiery Temper + Lightning Axe – jak to tak vypadá, tak červená bude na standardu hlavní barvou madnessu a ať už budete hrát UR kombinaci, nebo vampýry, tak tohle budou dva nejlepší removaly v barvě, která budou zároveň mít skvělé synergie s dalšími kartami.
Geier Reach Bandit – velmi solidní bytost do tlaku, která ani nepotřebuje podporu dalších vlků k tomu, aby se dala hrát. Pokud se prosadí nějaké červené aggro (mimo vampýrů), tak tohle bude jeden z nejlepších třídropů.
Incorrigible Youths – jelikož jsou vampýři postaveni na synergiích, tak velmi uvítají jakoukoli hratelnou bytost s madnessem a takhle má navíc velmi dobrá čísla a do křivky třeba s Heir of Falkenrath je to naprosto ideální.
Sin Prodder – zatímco do agresivního decku bude ideální Geier Reach Bandit, tak do midrangů bude lepší tenhle kousek. Trochu nevýhoda je, že pokdud budete hrát více dražších kusů, jako Goblin Dark-Dwellers a Chandra, tak bude snižovat šanci na dolíznutí dalších zemí, ale na drhou stranu když bude vaše křivka končit na čtyřech manách, tak půjde o pěknou agresivní kartu, která občas přinese nějakou tu extra kartu, což je v červené velmi vítané.
Honorable mentions:
Goldnight Castigator – pokud se bude hrát hodně removalu jako Fiery Impulse a Grasp of Darkness, tak půjde o velmi účinnou sidovku proti pomalejším deckům. Nemluvě o tom, že tvoří pěkné kombíčko s Assault Formation, což by nemuselo být na standard úplně nereálné, ačkoli tier deck to asi nebude.
Skin Invasion – velmi zajímavá karta, která se může uplatnit v nějakém aristocrat-style decku. Jako sacrifice outlety jsme tu už před rotací měli Nantuko Huska a Ayli a nyní nám ještě přibyly kusy jako Insolent Neonate a zejména Indulgent Aristocrat, což by mohl být dobrý základ nějakého decku s touto tématikou
Village Messenger – pokud by se hrála nějaká extrémně agresivní verze Atarka Redu, tak by se tam mohl hrát i tenhle chlapík. Je dost pravděpodobné, že většina soupeřů nebude mít play do prvního kola, takže bychom s ním mohli pravidelně počítat s jakožto 2/2 menace bytostí za manu
Zelená
Deathcap Cultivator – dvoumanová akcelerace byla v posledních letech ve různých midrangích vždy velmi vítaná, ať už šlo o Farseek, Sylvan Caryatidu, nebo Rattleclaw Mystica. Cultivator oproti těmto kartám sice tak dobře nefixuje všechny barvy, ale zase může dobře útočit v lategame, což je obrovské plus.
Traverse the Ulvenwald – dovolím si tvrdit, že takhle vynikající tutor nebyl na standardu od dob Green Sun’s Zenithu a Birthing Podu. Teď sice na formátu máme karty jako Sidisi, nebo Bring to Light, ale Traverse je natolik efektivní, že se s nimi nemůže měřit. A zcela irelevantní není ani pravní mód, který určitě využijí různé tříbarevné midrange.
Ideální deck pro Traverse by mohl být nějaký GB Rock, kde ani nebude potřeba hrát nějaké extra one-ofy, ačkoli pár kusů jako Gilt-Leaf Winnower, nebo Nissa, Vastwood Seer, by se našlo. No a celkem fajn by to mohlo být i v Eldrazi Rampě, kde to dodá potřebnou konzistenci.
Ulvenwald Hydra – Hydře sice chybí evasion, ale karty, které umějí hledat libovolnou zemi, byly vždy velmi ceněné a proto je možné, že Hydra pěkně zapadne do Eldrazi Rampy, kde může hledat Sanctum a Shrinu.
Další zajímavé země na standradu jsou například Blighted Fen, Haven of the Spirit Dragon, Mortuary Mire, Sea Gate Wreckage a pak samozřejmě oživovačky, díky čemuž by se hydra mohla hrát i v jindných decích, než je rampa. Konkrétní karta, která se hydrou velmi pěkně doplňuje, je samozřejmě Sylvan Advocate.
Honorable mentions:
Clip Wings – zajímavý edikt který zelená ocení zvláště, pokud se bude hodně hrát Dragonlord Ojutai
Inexorable Blob – nějaký agresivnější GB deck, který bude pracovat se hřbitovem, by si Oozu klidně mohl zahrát. Když dáte po křivce Oozu a Demona (Mindwrack), tak je to celkem velká porce damage. Znáte to, klasický příběh – slizka potká slizku…
Silverfur Partisan – podobně jako u Rattlechains se jedná o velmi užitečnou bytost, která se ale bez větší tribal podpory nemá šanci uchytit. Kromě Partizána a Geier Reach Bandita už je na formátu z hratelných vlků pouze Scourge Wolf a to je prozatím zoufale málo.
Soul Swallower – v základu se sice jedná o tuctového Grey Ogra, ale pokud dokážete pravidelně rychle dosáhnout deliria, tak bude Swallower největší hrozba na stole, což v kombinaci s tramplem bude pro soupeře podobně problematické, jako Mindwrack Demon.
Tireless Tracker – zajímavá value bytost, která by se mohla hrát v GW Humanech, nebo s Collected Company (nebo v GW Humanech s Collected Comapny). Spolu s Bygone Bishopem by to decku dávalo velmi pěkný reach do lategame.
Multicolor
Anguished Unmaking – na rozdíl od Ruinous Pathu je to instant, nicméně ztráta tří životů výrazně limituje počet decků, které o Unmaking budou mít zájem. Nejpravděpodobnjěší je nějaké BW Aggro, nebo možná jako one-of v kontrolu.
Do jednokarťáku pak díky vyššímu startovacímu lifetotalu půjde o parádní kartu, kterou by měl hrát asi každý deck v této barevné kombinaci. Ale neříkejte prosímvás o téhle kartě, že je to Vindikace, protože jak všichni víme, tak Vindikace je vlastně převlečný Stone Rain :)
Arlinn Kord – zajímavý planeswalker, ale podle mě je to horší karta než Huntmaster a Garruk Relentless. Kdyby uměla každé kolo udělat token, tak by byla super, ale bohužel… Její nejlepší abilita je podle mě „mini overrun“, což by jí mohlo zajistit místo v Atarka Redu, nebo ve více midrange verzi, která se bude její overrun abilitu snažit využít pomocí karet jako Nissa, Voice of Zendikar a Pia and Kiran Nalaar (o tom více zde).
The Gitrog Monster – jedna z konstrukčně nejzajímavějších karet z celé edice. Na první pohled asi každého napadne interakce s Life from the Loam, která by mohla vést k popularizaci tohoto decku na modernu. A dokonce tu máme i jedno docela realisticky proveditelné kombo – se Seismic Assultem a Dakmor Salvage tvoří nekonečnou smyčku, která by obvykle měla stačit k okamžité výhře, pokud tedy máme dostatek karet v knihovně.
I na standardu máme k „žabce“ jednu pěknou kartu – Molten Vortex. Bohužel, bez feček to ale nebude úplně ono. Sice máme stále k dispozici Evolving Wilds, nicméně většina decků dá na pěti manách přednost Ob Nixilisovi, nebo Goblin Dark-Dwellers.
A konečně tu máme ještě EDH, ve kterém by žabka mohla být docela úspěšná. Zabudovaný efekt Explorace je velmi silný a GB kombinace má k dispozici všechny tutory proto, aby dala dohromady všechna klasická komba se zeměmi (Dark Depths + Thespian Stage, Urborg + Cabal Coffers + Eye of Ugin, Loam + cyklovačky, atd.), včetně Scapeshiftu, což je asi úplný vrchol pro všechny milovníky midrangů.
Nahiri, the Harbinger – marně přemýšlím, který deck by o Nahiri mohl mít zájem. Přijde mi, že Nahiri sice tak nějak umí od všeho něco, ale přitom pořádně nedělá nic. Asi nejlepší je plusová abilita jakožto enabler madnessu (zejména u Avacyn’s Judgmentu).
Prostřední abilita je bohužel velmi nespolehlivá a dokud bude na stndardu Gideon, tak si neumím představit, že by se Nahiri někde hrála. A ultimátka mi pak přijde naprosto nepoužitelná, možná s výjimkou nějakých jednokarťáku, kde si dojdete pro Emrakula, nebo Blightsteel Colossuse.
Olivia, Mobilized for War – bytost s pěkným poměrem cena/výkon a hlavně perfektní madness enabler do vampýrů. Jak už jsem několikrát říkal, tak vampýři budou hlavně o interakci a Olivia parádně spolupracuje s kartami jako Falkenrath Gorger, Asylum Visitor, Incorrigible Youths, nebo Fiery Impulse.
Prized Amalgam – další tribal, který bude hodně o synergiích, budou zombie a Amalgam v nich bude naprosto neskutečný. Kromě toho, že ukázkově spolupracuje s Relentless Dead je taky zajímavý se Stitchwing Skaabem a Geralf’s Masterpiecem.
Další pěkná interakce je samozřejmě s megamorph dvojkou Deathmist Raptor a Dep Protector. A zahodit ho do Jace bude taky docela v pohodě. Suma sumárum, pokud se budou hrát nějaké graveyard decky, tak Amalgam v nich bude naprosto excelentní.
Sigarda, Heron’s Grace – dobrá čísla a evasion jsou pěkný začátek, ale co se mi na Sigardě líbí nejvíce, je schopnost v latwgame během pár kol vybudovat ohromnou armádu. Dá se předpokládat, že GW Aggro bude hrát Gideona a Always Watching a díky tomu bude Sigarda v decku excelentní. A za zmínku také stojí, že mimo jiné umí třeba úplně vypnout Roast.
Sorin, Grim Nemesis – šestimanoví planeswalkeři jsou docela výjimeční, ale když už se nějaký objeví, tak to rozhodně stojí za to! Po Chandře tu máme Sorina a dovolím si tvrdit, že stejně jako Chandra má Sorin potenciál na to, aby na formátu naprosto dominoval!
Sorin je vysněná karta pro všechny kontrolní hráče, protože zabíjí soupeře, zatímco vy pouze lížete další a další extra karty. Ohromná výhoda je, že jeho minusová abilita umí zabít libovolného jiného planeswalkera a to i potom, co použije plusovou abilitu! To bude důležité hlavně proti Chandře (je zajímavé, že na rozdíl od Chandry na tom u Sorina bude lépe ten, kdo ho zahraje dříve) a Ob Nixilisovi.
Midrange a kontroly také určitě velmi ocení možnost lifegainu, jelikož po odrotování Siege Rhina nám moc dalších karet s lifegainem nezbyde (snad jenom Kalitas a Shambling Vent, ale jejich efekt není okamžitý). Myslím si že po rotaci bude platit, že když hrajete červenou, tak budete hrát Chandru a když černou, tak Sorina. Moc lepších finisherů na formátu nenajdete…
Artifacts & Lands
Shadow lands (Show lands) – nový cyklus rare zemí bude ideální s Tango landy. Dvoubarvy tak budou mít velmi stabilní manabase a díky Pain landům a oživovačkám z BFZ by neměl být problém ani s trojbarvami. Na perfektní manabase s fečkymi a tripplelandami sice budeme muset zapomenout, ale rozhodně to nebude žádná tragédie, jako třeba monobarvy v Therosu (just kidding).
Taplands – ačkoli jsem právě řekl, že mana na standardu vypadá dobře, tak dvoubarvy budou mít k dispozici pouze dva sety „duálů“, takže buďto budeme muset hrát Evolving Wilds, nebo cyklus taplých uncommononvých zemí, který se nám v SOI zkompletoval (docela zklamání potom, co jsme poslední dva roky měli k dispozici komonové země, které navíc přidávaly život).
Westvale Abbey – parádní ulitily země do všech bytůstkových decků, ať už se jedná o bílá aggra, červená aggra, nebo Eldrazi, jejichž scioni jsou pro tuto zemičku jako stvoření. Zajímavé je, že na formátu je na Ormendahla jenom minimum odpovědí a takřka všechny jsou v BW barvách, takže pokud Abbey flipnete proti jiné barevné kombinaci, tak máte skoro vyhráno.
Honorable mentions:
Brain in a Jar – zajímavá karta, která mi ale přijde spíše více casual zaměřená, jelikož umí být velmi situační. Na standardu má zajímavou interakci s Day’s Undoing, ale pochybuji o tom, že by se našel nějaký deck, který by to mohl pořádně využít.
Corrupted Grafstone – Nejen, že už se nedočkáme jednomanových elfů, ale dokonce se nám z horšího Signetu stalo rare (nejhorší dvoumanový kámen všech dob a jako jediný je rare). Kdyby alespoň dával manu bez dalších podmínek, tak bych věřil, že se bude hrát v kontrolu, ale takhle mu vůbec nevěřím, jelikož hrob nedokáže nejlépe naplnit UG kombinace, která má k dispozici Deathcap Cultivatora. A taky už vidím, jak budu naštvaný pokaždé, když si to rozbalím v boosteru…
Drownyard Temple – zajímavá value karta pro graveyard decky, ale na standardu je na ní příliš velká barevná náročnost a na modern k Loamu mi to přijde zbytečně pomalé.
Top10 ze Shadows over Innistrad
Na úplný závěr, jako obvykle, nesmí chybět seznam těch nejlepších karet na constructed.
10. Falkenrath Gorger - Atarka Red a Vampýři budou dvě nejlepší červená aggra na formátu a Gorger v nich bude hrát velmi důležitou roli
9. Westvale Abbey - pěkná země pro všechna bytůstková aggra. Často sice nebude mít skoro žádný efekt na hru, ale když se vám podaři transformovat, tak to bude rozhodně stát za to!
8. Fiery Temper & Lightning Axe - excelentní instatní removal, který navíc ideálně spolupracuje s madness tématikou
7. Thing in the Ice - ačkoli jsem u této karty spíše skeptický, tak se stále jedná o bytost s velkým potenciálem, která je hratelná na všech formátech. Největší šanci jí dávám na modernu a legacy, kde je ideální se Snapcasterem a Vendilion Clique.
6. Traverse the Ulvenwald - parádní tutor do všech zelených decků na standardu
5. The Gitrog Monster - vedle Thing in the Ice konstrukčně nejzajímavější karta v edici, zajímavá hlavně na modern a EDH
4. Declaration in Stone - ačkoli je to sorcery, tak si myslím, že půjde o nejlepší removal na standardu
3. Mindwrack Demon - parádní finisher pro všechny decky z černou, který zároveň ideálně enabluje všechny graveyard synergie
2. Archangel Avacyn - velice všetranná bytost, která se hodí do každého decku s bílou a soupeři připraví nejednu vrásku na čele. Bude velmi těžké ji obehrávat a je dost možné, že se kvůli ní bude muset hrát více removalu jako Grasp of Darkness, nebo Anguished Unmaking. Spolu s Démonem půjde jasně o dvě nejlepší a nejvšetranější bytosti na standardu.
1. Sorin, Grim Nemesis - karetní výhoda, zabiják ostatních planeswalkerů, potřebný lifegain do kontrolu, prostě ideální winkondice do všech pomalejších decků. To všechno ze Sorina dělá velmi ceněné zboží. Novému standardu budou vládnout šestimanoví planeswalkeři!
A to je zatím, co se Shadows over Innistrad týče, vše. Pokud jste zvědaví na nový standard, tak rozhodně nezapomeňte na SCG Open Baltimore, což je první velký dvojkový turnaj, jehož coverage začíná právě teď zde.
1) Tak jak je to tedy z těmi upíry? U Heira a Tormentora říkáš lidem v podstatě to, že jsou podle tebe hloupí, pokud je hrají, a vzápětí zmiňuješ tyhle dvě karty u Gorgera a Youths. Takže je mají hrát, nebo ne? :-) 2) To sem tam se vyskytující "delyrium" je příšerný pohled.
U těch upírů úplně nevím. Je dost možný, že Heira potřebuješ kvůli madness enablu, ale rozhodně bych nebyl nadšený, když bych ho musel hrát. Myslím si, že kromě Jace decků bude na dvojce lepší hrát karty s vyšší powerlevelem, než se spoléhat na synergie.
A za pravopis se omlouvám, jenom jsem to včera rychle proběhnul, tenhle víkend vůbec nestíhám, zítra udělám nějakou zevrubnější korekturu ;)
No nevím, ale podle mého názoru je nejlepší kartou edice Relentless Dead.
Ty Show lands jsou horší než ty landy, kterým stačí mít příslušný typ ve hře, aby šly do hry odtaplé (z M sad a původního Innistradu) a navíc každá z těch učkových landů má hezčí obrázek.
Show landy jsou určitě o dost horší, než Tango landy. Třeba v Atarka Red bych je vůbec nehrál. Ale jak se sakra někomu může zdát, že Relentless Dead je nejlepší karta edice? :D
Na rozdíl od tebe jsem to celkem podrobně vysvětlil. Reletless Dead je na formátu, kde je nejlepší removal Declaration Stone, Silkwrap a Anguished Unmaking přinejmenším úsměvná,ve srovnání s jinými kartami...
Soutěž o nové Boostery Tarkir: Dragonstorm
Napsat dvě A4 textu není jen tak. Fakt. Laťka byla nastaveno zbytečně vysoko, řekl bych. Uvidíme. Rád bych se mýlil.
všechny komentářeTOP ženy ve hře Magic the Gathering
Mě se tedy nejvíce líbí ze zde uvedených Elves of Deep Shadow tato původní verze z Darku. A moje oblíbená karta Liliana of the Veil z edice...
všechny komentářeReport z MtG Modern turnaje v Košicích - 20.03.2025
Super report.
všechny komentářeVelký přehled foilů v karetní hře Magic the Gathering
Som velmi zvedavy, na foilovanie v style dracich supin, uz naozaj Wizardi nevedia, co vymysliet :) inak tu Lilianu som si kukol a ta by...
všechny komentářeStředeční výhledy 4/2025
Když jsme u knih z oblasti science fantasy, které musíte přečíst, tak jsem ještě zapomněl vypíchnout Drsného spasitele od Miroslava...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Banding
Zdravim :) Beriem aj Tvoj nazor, ved nemusime mat radi to iste, cize to samozrejme respektujem. Inak za Griffina mas u mna velke plus,...
všechny komentáře