Pekne. Este by som pridal ako dovod na hranie do buducna: V pohode prezije rotaciu.
0 hlasů
Červená barva se těší od edice Hour of Devastation větší a větší oblibě, a tak zde pro vás máme rozbor celočerveného balíčku Ramunap Red. Pokud hledáte balíček na MČR nebo jen na Standard, tak vám může tento rozbor pomoci s volbou decku.
Máme měsíc po Pro Touru, na kterém dominoval dnes už všem dobře známý Ramunap Red. Mono Red archetyp není žádná novinka, hráči už ho znají a vědí jak proti němu zbrojit. Tady se vás pokusím přesvědčit, že RR není jen “One trick pony”, a že dost možná přišel čas na to oprášit hory a pouště a dát jim druhou šanci.
Uznávám, že na to, abych vás přesvědčoval ke hraní Mono Redu, jsem krapet zaujatý. Pokud byla červená alespoň trochu hratelná, tak jsem ji na dvojce zkoušel. Dám vám tedy nejdřív pár objektivních důvodů, proč ho hrát:
1. RR je velmi konzistentní. Tohle platí obecně pro agresivní balíčky s nízkou křivkou. Pokud líznete za hru málo zemí, máte aspoň hodně levných věcí co hrát (v tomhle případě jdou vyhrát i hry kde končíte na třech landech). Na druhou stranu pokud nalížete zemí moc, nic se neděje. Hrajete totiž množství manasinků jako Earthshaker Khenra, Hazoret the Fervent a především titulní Ramunap Ruins, které solidně uzavírají hry, ve kterých floodíte.
2. Sidovat proti RR není tak jednoduché jak se zdá. Po sidu někdy hrajete mnohem více jako midrange a soupeři nikdy stoprocentně nevědí co je čeká. Často lidé přidají lifegain, levný removal, sweepery nebo efektivní blokery, a vy je pak zabijete z jiného úhlu, třeba Chandrou. Sideboard rozeberu dále v článku.
3. Od PT nevyhrál RR žádný větší turnaj. Teď si říkáte WTF, to je snad důvod proč RR nehrát… Ne, měsíc byla meta nachystaná na strašáka Pro Touru, což se samozřejmě podepsalo na jeho úspěšnosti. Kalitasové v mainu, Aethersphere Harvester všude, nebo Grasp jakožto nelpopulárnější černý removal. První, co lidé přemítali při deckbuildingu, byla otázka: “Jak přežít/porazit RR?” Výsledky z posledních týdnů ale ukázaly, že je mnohem důležitější připravit se na midrange a controly, a že playset Authority of the Consuls je jen handicap. Sideboardy nejsou nafukovací.
Poslední turnaj který jsem hrál byl RPTQ v Lipsku, kde bylo solidních 50 lidí, ale hráče monoredu byste spočítali na prstech jedné ruky. Je to malý vzorek, ale lidé tam dali přednost pomalejším balíčkům a věřím, že tenhle trend bude pokračovat. Já sám jsem nebral ostatní monoredy jako hrozbu, což jen dokazuje tenhle point.
Edit: na víkendovém Grand Prix Denver 2017 byly v TOP8 celkem 3 Ramunap Red decky, ale dostaly na frak od Temur Energy.
4. Dost her vyhrajete navzdory missplayům. Všichni děláme chyby a kdo říká, že je nedělá si je jen neuvědomuje (což je jeho mínus). Samozřejmě správné hraní hodně ovlivní váš konečný výsledek turnaje. Aggro vás jen tolik nevytrestá.
5. Kola máte rychle za sebou a stihnete si skočit na zmrzku nebo pivko.
Václav Loufek
3 Glorybringer |
2 Pia Nalaar |
2 Aethersphere Harvester |
2 Chandra's Defeat |
1 Sea Gate Wreckage |
2 Chandra, Torch of Defiance |
3 Sweltering Suns |
Shock deals 2 damage to any target.
Hodně slotů v RR se prostě nemění, protože není lepší alternativa. Nehraju Village Messengera, protože je dobrý jenom proti pomalým balíkům a na play. S menším počtem onedropů je jednodušší přesidovat na Big Red (red midrange).
Můžete si pohrát s poměrem burn spellů podle toho co se nejvíc hraje, pro mě jsou preference:
Abrade > Shock > Chandra > Incendiary flow > Collective defiance.
Playsety Abradů a Shocků kvůli tomu, že to jsou instanty a ještě dost variabilní (Abrade ničí Hulky; shock peče do hráčů, planeswalkerů a haste potvor). Další pečení je situační, občas vás trápí 4 toughness (třeba Kalitas nebo Thing in The Ice), proto počítám Chandru do burnspellů. No a Incendiary Flow, spíš než kvůli exilu, hrajeme jako Abrade 5-6 proti Winding Constrictorovi a dalším nepříjemnostem s trojkou dozadu.
Balík se hraje celkem jednoduše… Tlačíte a pečete vše co soupeř položí do bloku. Když už nejde útočit, jsou tu Hazoret, Chandra a pouště, aby uzavřeli hru a smazali těch posledních pár životů.
Hodně lidí vám řekne, že pilotovat Mono Red je jednoduché. Mají z části pravdu. Naučit se sekvencovat jde po pár partičkách sebehraní (goldfish). O to víc se ale musíte soustředit na ostatní balíčky. Abyste hráli opravdu efektivně a vyhrávali jak to jen jde, musíte vědět co vám soupeř může udělat a podle toho hrát. Tady přijde vhod výše zmíněná rada číslo 5 - pokud si po hře obejdete stoly a okouknete co kdo hraje. Může to znamenat rozdíl mezi výhrou a prohrou v dalších kolech.
Sideboard
Nejtěžší věc na hraní RR je správně se rozhodnout, kdy je vhodné přesidovat na midrange a kdy radši zůstat agresivní. Ve většině případů sidujete midrange, ale záleží jaký SB plán má oponent a zda jste na play.
Mirror:
I když se může zdát že Sweltering Suns je tu dobá karta, tak není. Haste neguje výhodu sweeperu a sami si tím jen zabijeme kolo. Předpokládáme také, že soupeř přesiduje podobně a tudíž musíme být víc greedy.
Out: 3 Bomat Courier, 2 Collective Defiance, 4 Ahn-Crop Crasher
In: 2 Chandra’s Defeat, 2 Pia Nalaar, 2 Aethersphere Harvester, 2 Glorybringer, 1 Sea Gate Wreckage
BG Energy/Constrictor:
Měníme se na midrange, abychom měli více odpovědí na Kalitase a ranec removalu. Onedropy s jedničkou dozadu jsou extra slabé na Ballistu proto jdou ven. Stejně tak Shock, který nemá příliš cílů. Všechny hady střílíme hned, co to jde. Ballista bez hada už není těžká porazit.
Out: 4 Shock, 4 Falkenrath Gorger, 2 Bomat Courier
In: 2 Chandra, Torch of Defiance, 3 Glorybringer, 1 Sea Gate Wreckage, 2 Pia Nalaar, 1 Aethersphere Harvester, 1 Sweltering Suns
Zombies:
Tady je docela intenzivní změna. Porazit zombies po sidu bylo dřív hodně těžké, proto jdeme all-in midrange plan. Vyhráváme často pomocí Chandry, na kterou soupeř těžko hledá odpověď. Dál jen pálíme vše co zahraje a pomalu dostáváme value z našich 2 za 1 karet. Sweltering Suns jsou hrdina tohohle matchupu.
Out: 4 Bomat Courier, 4 Falkenrath Gorger, 4 Ahn-Crop Crasher
In: 2 Chandra, Torch of Defiance, 3 Glorybringer, 1 Sea Gate Wreckage, 2 Pia Nalaar, 1 Aethersphere Harvester, 3 Sweltering Suns
UR Control:
Tohle je dobrý matchup. Předvídáme sweepery, a snažíme se protlačit Chandru nebo Hazoret, když je soupeř zatapovaný (většinou po tom, co se snaží zastavit náš early game).
Out: 4 Shock, 2 Abrade
In: 2 Chandra, Torch of Defiance, 2 Glorybringer, 1 Pia Nalaar, 1 Sea Gate Wreckage
Temur Energy:
Nejnepříjemnější karta zde je Whirler Virtuoso, který se velmi těžko pořáží. Na draw bych sidoval stejně jako na zombies. Na play nebo po tom, co odhalíme Sweltering Suns, bych se přikláněl znovu k agresivnějšímu základu. To ovšem záleží na přečtení oponenta.
Out: 4 Bomat Courier, 4 Falkenrath Gorger, 4 Ahn-Crop Crasher
In: 2 Chandra, Torch of Defiance, 3 Glorybringer, 1 Sea Gate Wreckage, 2 Pia Nalaar, 1 Aethersphere Harvester, 3 Sweltering Suns
Nezapomeňte si přečíst i rozbor Temur Energy decku na Standard zde.
Mardu Vehicles:
Dobrý matchup pro nás. Levné a efektivní potvory, jako Inspector a Ballista, nás nutí odsidovat prcky s jedničkou dozadu. Dejte si pozor na Avacyn a Disintegraci, které mohou znepříjemnit combat.
Out: 4 Bomat Courier, 4 Falkenrath Gorger, 2 Collective Defiance, 2 Incendiary Flow
In: 2 Chandra’s Defeat (pokud uvidíte Glorybringery/Chandru/Nahiri), 2 Pia Nalaar, 2 Aethersphere Harvester, 3 Glorybringer, 2 Chandra, Torch of Defiance, 1 Sea Gate Wreckage
Bonus
Každý si rád “opepří” deck něčím vlastním, zvláštním a nečekaným. Singleton karty, nebo neobvyklé techy často vyvedou soupeře z comfort zóny a i přes to, že jsou ve vakuu slabší než zajetá klasika, znamenají často velkou odměnu za malé riziko. Tady vypíšu pár kousků co stojí za zvážení.
Eldrazi Obligator (maindeck): Při nejhorším haste potvora co cvakne za 3 nebo se vymění za soupeřovu kartu. Přijdou ale hry, kde kradením potvory soupeře dostanete. Jo a garantuji vám, že pokud ukážete v game 1 tohohle šikulu oponentovi, bude na něj myslet před každým útokem a možná i missplayne jen z čirého strachu z útoku zpět.
Cut // Ribbons, Magma Spray: Tohle je otázka preference různých blesků.
Sand Strangler (side): Místo něho hraji Sweltering Suns. Pokud z neznámého důvodu lidi přestanout hrát zombies, může být FTK správná volba.
Pouště (Scavanger Grounds, Grasping Dunes): Já osobně volil Sea Gate Wreckage jako karetní výhodu proti controlům. Značnou výhodu přináší i tyto dvě pouště.
Thought-Knot Seer (side): Můžete se rozhodnout jít více midrange a přidat TKS bez úpravy stávající manabase. Největší hrdina může být proti Aproach of the Second Sun controlům, nebo grindy matchupům jako GB.
Reality smasher (side): Glorybringerův starší a jednodušší brácha. Nefunguje jako removal, ale rychleji tlačí, hůř se zabíjí a dokáže zabít chandru na pěti z prázdného boardu.
Savage alliance (side): Celkem fajn na miRRor, Whirler Virtuosa a v jistejch chvílích může být lepší než Sweltering Suns.
Díky za přečtení a doufám, že jsem vás zapálil k hraní monoredu.
Vašek Loufek
JanoB
22.08.2017 09:03
Pekne. Este by som pridal ako dovod na hranie do buducna: V pohode prezije rotaciu.
0 hlasů
Ostriz
22.08.2017 09:10
Nerozumím tomu, proč proti každému balíčku siduješ Chandru? Pokud je tak dobrá proti všemu, proč tedy není v základu?
0 hlasů
klof
22.08.2017 09:35
Plán game on je zabít soupeře co nejrychleji a nejefektivněji, dokud není připraven. Pre-sideboard je chandra braná jako removal (popřípadě clock) a necheš, aby se ti jich sešlo na ruce moc s Hazoretkou. Game 2 lidé sidují odpovědi na levný potvory. Chandra je diverzifikace winconů a často nejlepší karta postboard. Proto 4 skoro všude.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|