Fajn čtení. Jen dotaz ke Skysovereignu - proč by se měl hrát zrovna v Traverse/Evolution deccích, když to není bytost, a nedá se tím pádem tutorovat?
0 hlasů
Vítejte u constructed rozboru Kaladeshe, kde jako obvykle kladu hlavní důraz na Standard. Které karty a decky budeme úspěšně pilotovat k nejvyšším příčkám a co se nenávratně rozplyne v éteru, to se dozvíte v dnešním článku. A nebude samozřejmě chybět ani několik zajímavých faktů o edici.
Na začátek si samozřejmě dáme několik těch nejzákladnějších faktů o edici:
Kaladesh je první a základní edice Kaladesh bloku (doplňující sada bude Aether Revolt a vyjde 20. ledna 2017), na construted je legální od 30. září a obsahuje 264 karet v poměru 15 mythic rare, 53 rare, 80 uncommon, 101 common a 15 basic landů.
K tomuto se ale vztahují dvě výjimky. Za prvé tu máme nový produkt s názvem "Planeswalker deck", což je podobný produkt jako například Duel deck, akorát je více zaměřený na začátečníky (jak napovídá název, tak každý deck obsahuje jednoho planeswalkera, který by měl mít slabší ability, než klasičtí planeswalkeři designovaní na constructed a v decku je hlavně proto, aby si začínající hráči procvičili hraní s planeswalkery).
Ke Kaladeshi jsou k dispozici dva planeswalker decky, z nichž každý obsahuje pět karet z Kaladeshe, které si normálně nemůžeme otevřít v boosteru a které mají číslování #265-274/274. Tyto karty jsou samozřejmě legální na všech constructed formátech.
Druhá výjimka je oznámení tzv. Masterpiece Series. Po velkém (komerčním) úspěchu Zendikarských Expedicí se wizardi rozhodli, že tyto speciální foilové karty budou vycházet pravidelně v každém bloku a jejich obsah bude spojený se zaměřením jednotlivých bloků. A jelikož je Kaladesh zaměřený na artefakty, tak se dočkáme celkem 54 premiových artefaktů (třicet jich je v Kaladeshi a dalších čtyřiadvacet bude v Aether Revolt), které ponesou souhrnné pojmenování Kaladesh Inventions. Jinak řečeno, foilová Mana Crypta pro všechny. :)
Zajímavé je, že stále platí, že všechny Masterpiecy jsou legální na limited. Takže pokud si na GP sealedu otevřete například Sol Ring, tak nejenom že se vám zaplatí celá akce, ale ještě znechutíte magic plno soupeřům (jsem zvědavý, kolik 9:0 decků v prvním dni na GP bude obsahovat nějaký masterpiece)... A na závěr dodám, že dle oficiálního vyjádření průměrně vychází jeden masterpiece na 144 boosterů.
V Kaladeshi se také objevují tři "kosmetické" úpravy ohledně wordingů a grafického designu karet.
První je slovíčko "create", které se nyní používá při příchodu tokenu do hry. Už tedy nebudete "pokládat token do hry" (put a token onto battlefield), nýbrž "vytvářet token" (create a token).
Druhá novinka je zrušení ligatury Æ, což je kvůli tomu, že se v edici nachází velké množštví karet, které v názvu a textu obsahují slovo Aether a ligatury se úplně nekamarádí s různými webovými vyhledávači, vytváří problémy při přepisu do asijských jazyků, apod.
Třetí novinkou je zavedení planeswalker vodoznaku, který najdeme na kartách, které představují zajímavé a důležité momenty z příběhů k jednotlivým edicícm. V každé edici by mělo být pět tzv. "Story spotlight" karet, které kromě totoho vodoznaku také obsahují speciální poznámku o story spotlight v levém dolním rohu a odkaz na mtgstory.com v pravém dolním rohu. Pokud vás flavor příliš nezajímá, tak útěchou je alespoň, že karty s vodoznakem vypadají pěkně ve foilu.
To by bylo všechno k novinkám a zajímavostem a konečně se tedy můžeme přesunout k dalšímu zajímavému tématu, kterým jsou nové mechaniky a keywordy. Kaladesh přináší dvě velice unikátní mechaniky, kterými jsou vehicly a energy countery a také dva nové keywordy, crew a fabricate.
To by bylo všechno k machanikám edice a nyní se konečně vrhneme na jednotlivé karty. Každá sekce bude jako obvykle rozdělená na dvě části. Nejprve se vždy rozepíšu o kartách, u kterých jsem si jistý, že je budeme pravidelně vídat na constructed, a poté zmíním další karty, které mi přijdou nějakým způsobem zajímavé, ale s jejich budoucností to nevidím úplně růžově. Dnes ale nebudu začínat bílou, ale netradičně artefakty, jelikož vehicly jsou důležité při posuzovaní hratelnosti mnoha dalších karet.
Filigree Familiar - jak to dopadne, když zkřížíte Solemn Simulacrum a Bottle Gnomes? Asi takhle nějak. Lištička je fantasická karta pro všechny pomalejší decky, protože dělá všechno, co takové decky potřebují - tedy kupuje čas proti agresivnějším deckům a poté vám za sebe přinese náhradu.
Fantastická také bude, pokud ji budete schopni do něčeho obětovat, ať už to bude eldrazi s Emergem, nebo třeba Eldritch Evolution. A v neposlední řadě je to také artefakt pro delirium decky. Na standard je to určitě jedna z nejvšestranějších karet edice (ačkoli je to až druhá nejlepší liška na formátu).
Fleetwheel Cruiser - jeden z lepších vehiklů, hlavně díky kombianci hastu, evasion a slušných čísel. Takový mini Reality Smasher, na kterého ovšem nepotřebujete bezbarvou manu. Na první pohled ale nevím, který deck by o něj mohl mít zájem. Trochu mi připomíná Pitiless Horde, což byla skvělá sidovka na rampu a kontroly. A podobné místo podle mě zaujme i Cruiser.
Scrapheap Scrounger - nebudu vám trvdit, že se s příchodem edice nějak zvlášť zlepší černá bytůstková aggra, nicméně Scroungerova interakce s Prized Amalgamem je ovpravdu excelentní, takže hlavně různé selfmilly si můžou mnout ruce. Před rotací byl poměrně populární čtyřbarevný Zomb-Emerge a vůbec bych se nedivil, kdyby to na novém standardu byl jeden z tier decků hlavně kvůli této interakci a také kvůli takřka neexistujícímu graveyard hatu.
Skysovereign, Consul Flagship - nabízí se srovnání s Flametongue Kavu, ale na Vzducholoď se musíme dívat trochu jinak. Tři damage za pět man není nic extra, ale možnost zabít planeswalkera je to, co z ní dělá hratelnou kartu. A pokud se vám podaří se s Loďkou "rozletět", tak už je to velmi slušná porce damage, která by měla soupeře velmi rychle zadupat do země hlavně proto, že v kombatu Loďce nemůže skoro nic konkurovat.
Na druhou stranu, pokud nebude mít dostatek cílů pro svou ETB abilitu, tak to bude "pouze" 6/5 drak za pět man, který navíc pro vstup do kombatu potřebuje další bytost, což už tak dobře nezní. Sečetno a podtrženo, Vzducholoď sice může hrát každý deck, ale je to dost situační karta.
Její největší uplatnění vidím v nějakých creature midrangích, například v deliriu, kde mimo jiné může pomoci deliria dosáhnout a jako sidovku do Boros artefaktového aggra pro creature matchupy.
Smuggler’s Copter - podle mě nejlepší vehicle na constructed. Udělat v lategame z každé jinak nepotřebné 1/1 bytosti 3/3 flyera je super (zejména pro agresivní creature decky), nemluvě o přidané hodnotě z lootingu. Zajímavý by mohl být i na modernu, například v affinitě, kde může využít jinak nepotřebné Memnity, Vault Skrige apod.
Honorable mentions:
Aetherflux Reservoir - karta s jasným kombo potenciálem, kdy stačí hrát plno artefaktů za jednu a nula man, které si ideálně v jednom kole všechny vrátíte do ruky a naráz zahrajete. Hlavní uplatnění by mělo být zřejmě na modernu, kde máme engine karty jako Krark-Clan Ironworks a vracení na ruku v podobě Retractu.
Aetherworks Marvel - podobný případ jako u Rezervoáru, jenom s tím rozdílem, že Marvel bych spíše viděl jako funny strategii na standard. Energy countery můžete získat třeba pomocí eldrazi scionů a nějaké ty velké kusy (Eldrazi tItáni) by se také našly. Největší problém je samozřejmě v tom, že Marvel je čtyřmanová karta, která v kole, kdy ji zahrajete, nemá žádný vliv na hru. Při deckbuildingu se pak chytáte do klasické pasti, kdy hrajete spoustu průměrných karet, abyste ze špatné karty udělali kartu průměrnou...
Bomat Courier - i pokud jste od přírody červený mág, tak vás Raging Goblin asi příliš nenadchne. Možnost získat pěknou řádku extra karet (na které se ale bohužel nemůžeme podívat) je ale velice lákavá a z onedropů si po rotaci také nemůžeme příliš vybírat.
Trochu nešťastné je, že Monored má k dispozici docela dost dražších karet jako Chandra a Collective Defiance, které se s Kurýrem moc nedoplňují. Holt bez Atarka's Commandu už to pomocí malých bytostí příliš nepůjde a pokud budete chtít hrát červenou, tak prim budou hrát spíše burn spelly a Fevered Visions.
Cultivator’s Caravan - zajímavá karta pro pomalejší vícebarevné midrange a kontroly, které v úvodu hry ocení rampu a fixaci v jednom a v lategamu se jim bude hodit velký finisher. Jako plus může být třeba to, že vaše menší bytosti budou moci útočit do větších kusů typu Sylvan Advocate, nebo Kalitas.
Chief of the Foundry - tenhle šéfíček si užil svou chvilku slávy na PT Magic Origins, kdy se stal součástí UR Artefaktového decku s Ensoul Artifactem a zejména Hangarback Walkerem, se kterým spolupracoval přímo ukázkově. Aktuálně tu na první pohled podobný deck k dispozici není, ale pořád tu máme vehicly a servo tokeny, takže kdo ví...
Ghirapur Orrery - jedna z mých oblíbených karet v edici, jelikož je to build-around kus, který odměňuje za dobře postavený deck. Dva základní způsoby, jak postavit deck s Orrey, které mě na první pohled napadají, jsou agresivní deck s červenou a deck s Noose Constrictorem, který nutně nemusí být agresivní. Tuhle dvojkombinaci si umím klidně představit s velkými ramp kartami jako Crush of Tentacles a Part the Waterveil.
Metalspinner’s Puzzleknot - artefakty, které se umějí samy nahradit novou kartou, měly v historii mtg nejrůznější uplatnění. Na standardu to nejpravděpodobněji bude enablování deliria, ačkoli k tomu tu zřejmě budeme mít jiné kusy (lištička, popřípadě Terrarion).
Metalwork Colossus - další zajímavá build-around karta, u které si ale nejsem jistý, kde by měla mít nejlepší využití. Zajímavý by mohl být nějaký selfmill, díky kterému bychom nemuseli v decku hrát playset Colossů, ale jenom jeden-dva kusy, ke kterým bychom tak měli snadnější přístup. Zcela seriózně si ale myslím, že nejlepší uplatnění bude mít Colossus na vintage, kde ho v nějakém staxu můžete velmi rychle zahrát zadarmo, což by v kombinaci z různými zdražovacími efekty a lock kusy jako Tangle Wire mělo znamenat rychlou smrt pro soupeře.
Panharmonicon - velmi zajímavá karta, ale přece jenom čtyři many jsou na klasické formáty příliš mnoho. Na druhou stranu ve více casual formátech jako třeba commander, půjde o super kartu. Už se nemůžu dočkat, až s Panharmoniconem ve hře zahraju Titána nebo Witnesku.
No a samozřejmě bude také vytvářet spoustu infinite komb. Nijak blíže jsem to nezkoumal, ale už při pomyšlení na karty jako Palinchron a Karmic Guide je mi jasné, že se jich pár najde.
Cataclysmic Gearhulk - Gearhulkové jsou cyklus mythických bytostí se zajímavými ETB abilitami a tohle je první z nich. RnD tým wizardů má očividně v oblibě Cataclysmu, jelikož po Tragic Arroganci tu máme další variaci na tuto kartu.
Ačkoli Tragic Arrogance byla zejména v mirroru bytůstkových decků vynikající, tak Hulk na tom je trochu jinak, jelikož si u něj soupeř sám vybírá, takže když bude mít ve hře artefaktovou bytost a ještě další, tak si bude moci nechat obě dvě (což je mimochodem velké plus samotného Hulka, jelikož je to artefakt).
Spíše než ultimátní kartu v mirroru creature decků bych Hulka viděl jako pseudo-vrata pro nějaký kontrolnější deck, jako třeba BW/Mardu/Boros. Při stavbě ale musíte myslet na to, že Hulk se příliš nekamarádí ani s přílišným množstvím planeswalkerů. S kým se ale kamarádí celkem dobře, to je Gideon. Když Gideona zahrajete před Hulkem, tak mu Hulk pěkně vyčistí cestu. Mám pocit, že tuhle dvojku budeme na standardu pravidelně vídat.
Fragmentize - sice to není instant, ale je to natolik efekivní karta, že minimálně na standardu (nemluvě o jednokarťácích) má o budoucnost postaráno. A že nebude dostatek cílů, bych se nebál. Kromě vehiclů tu máme například kvalitní enchtanmenty jako Fevered Visions, Cryptolith Rite, nebo Always Watching.
Fumigate - pětimanová vrata s přidanou hodnotou jsou v poseldní době takovou dvojkovou jistotou. Lifegain je pro čistokrevné kontroly výborná přidaná hodnota, určitě mnohem lepší než u End Hostilities, nebo Planar Outburstu.
BW Midrange s Kalitasy by ale pořád měl dát přednost Planar Outburstu, jelikož se tam bude častěji stávat, že oživená země bude relevantní a také se občas hodí se Shambling Ventou.
Honorable mentions:
Aerial Responder - pokud bude na formátu hodně červených a bílých agresivních decků, tak tohle bude fajn sidovka, i když je dost možné, že právě RW agresivní decky budou ve velkém hrát Smuggler's Coptery. Holt vigilance je fajn, ale Nighthawk je Nigththawk...
Aetherstorm Roc - pokud máte dostatek zdrojů energie, tak mi Roc přijde jako velmi dobrá bytost do lategame, ať už jako vrchol křivky v aggru, nebo bytost do midrange, který asi nejvíce ocení, že může útočit do planeswalkerů i přes potenciální blokery (ačkoli na Ishkanaha a Avacyn to nebude moc dobře fungovat).
Na druhou stranu je Roc pořád jenom 3/3 za čtyři many a pokud budete pozadu na stole, tak to není zrovna karta, kterou bych si v takové situaci rád líznul.
Angel of Invention - docela zajímavá bytost, která je jednak fajn proti agresivním strategiím (i když od toho tu máme spíše Giselu), ale hlavně mi přijde dost dobrá do tokenovacích strategií, což je shodou okolností například starý známý GW deck s Nissou a Gideonem. Je ale dost možné, že vznikne i nový tokenovací deck, který bude zaměřený na servo a thopter tokeny a který bude velmi pravděpodobně v barvách borosu.
Fairgrounds Warden - Fiend Hunter a Banisher Priest byly svého času běžně hrané karty a pokud bude na dvojce hratelné White Weenie, tak je jasné, že uvidíme i tenhle kus.
Gearshift Ace - když bude konkurenceschopný nějaký deck zaměřený na vehicly, tak tohle je do něj pěkná synergická karta, ale na druhou stranu bych raději pro crew použil nějakou jinou bytost, protože Ace má docela dobré rozměry do combatu sám o sobě...
Servo Exhibition - co je pro delirium Grapple with the Past, to může být pro tokenové decky Servo Exhibition. A nepotřební tokeni mohou také tvořit ideální posádku pro různé vehicly.
Skywhaler’s Shot - v závislosti na metagame tohle může být excelentní removal. Pokud se budou hodně hrát midrange a emerge decky, tak uričtě neurazí zabít největší soupeřův kus a ještě si dát scry. A jelikož se před rotací docela běžně hrál Murder (hlavně kvůli emerge bytostem), tak je dost pravděpodobné, že se bude hrát i Skywhaler's Shot.
Tasseled Dromedary - občas se stávalo, že monored a koně tvořily tak velkou část herního pole, že se v sideboardech objevovaly kusy jako Kraken Hatchling a Yoked Ox. Kdyby se to náhodou stalo znovu, tak tu máme super velblouda. No řekněte sami, nesvezli byste se?
Toolcraft Exemplar - nevím, nakolik je realistické, že bude na dvojce konkurenceschopný nějaký artefaktový deck, ale pokud bude, tak tenhle trpaslík v něm bude dost dobrý. Zatím mi přijde, že agresivní karty s artefakovou tématikou nejlépe zapadají do nějakého Vehicle decku, ačkoli Exemplar zrovna není byotst, kterou bych chtěl využít ke crew.
Wispweaver Angel - tuhle kartu zmiňuju hlavně proto, že na ní není napsáno non-angel, takže dva na stole spouštějí libovolný počet ETB triggerů, čehož jde využít například se Soul Wardenkou, nebo Purphorosem. A také je to další bytost, která tvoří infinite loop s Kiki-Jikim.
Ceremonious Rejection - podobně jako u Fragmentize tu platí, že tohle není úplně nejlepší karta v tom, co dělá, ale je prostě tolik efektivní, že se bude hrát. Nechat si totiž volnou jednu manu je mnohem jednodušší, než několik kol držet na ruce třeba Summary Dismissal.
Super bude na standardu proti eldrazi titánům a emerge bytostem a velmi hratelná mi přijde i na vintage, kde jsou Eldrazi i Artefaktové decky aktuálně jedny z nejlepších decků vůbec.
Confiscation Coup - o tom, že jsou sorcery Mind Controly velmi hratelné, nás nedávno přesvědčila už Exert Influence. A nyní tu máme podobný kus, který může být ještě lepší, pokud se bude hrát hodně artefaktů, nebo pokud budete mít k dispozici další zdroje eregie (a také naopak, když ukradnete třeba token, tak vám zbyde energie, kterou můžete použít pro další karty). Na první pohled sice není úplně jasné, které decky budou o tuhle kartu stát nejvíce, ale nějaký kontrolnější midrange se určitě najde.
Revolutionary Rebuff - karta, která rychle ztrácí hodnotu, jak hra postupuje do late gamu, ale kontroly potřebují interakci do začátku a moc lepších kusů na dvou manách k dispozici nemáme.
Torrential Gearhulk - další z cyklu Hulků, kterému já osobně přezdívám Hulkcaster. Nevím, kolik je na standardu v současné době silných instantů (napadá mě Grapple with the Past, Murder, To the Slaughter, Anguished Unmaking a samozřejmě libovolný kántrspell), ale jsem přesvědčený, že tohle je ideální finisher do kontrolu a minimálně one-of do BUG Deliria. S tím, jak budou vycházet další edice mu budou určitě přibývat i další pěkné cíle pro zkopírování. A samozřejmě je to i skvělá záležitost pro jednokarťáky.
Honorable mentions:
Glint-Nest Crane - tahle karta mi trochu připomíná Augura of Bolas, což byla svého času docela hraná karta v kontrolech. Tady to je trochu jiný případ, protože Čáp mi přijde skoro jako cantrip do nějakého artefaktového kombo decku, kde by hledal karty jako Metalwork Colossus, nebo Aetherworks Marvel.
Metallurgic Summonings - manově velmi náročná záležitost, ale pokud se s ní untapnete, tak se začnou dít věci! V tomhle smyslu mi hodně připomíná Pyromancer's Goggles, které ovšem měly výhodu v tom, že jste hned mohli zahrát třeba Fiery Impulse.
I tak mi Summoningy přijdou jako zajímavá build-around karta a jejich ideální využití bych viděl v nějakém draw-n-go UR decku, nebo v UB Controlu.
Paradoxical Outcome - zajímavý enabler například pro storm, kdy si vrátíte hromadu levných artefaktů a líznete hromadu karet. Pěkná interakce je zejména s Aetherflux Reservoirem.
Saheeli’s Artistry - manově velice náročná záležitost, kterou zmiňuji hlavně proto, že je super s většinou Hulků. Za šest man si udělat dva Hulkcastery, to je slušný rachot. A podobně je to i se zeleným a černým hulkem (i když nevím, který UG deck by chtěl hrát tyhle dvě karty pospolu).
Noxious Gearhulk - další excelentní finisher pro kontroly a midrange, ačkoli jeho úspěch se trochu odvíjí od toho, jaká bude metagame. Například proti White Weenie bych ho na úvodní ruce mít nechěl...
Je jasné, že to bude one-of ve všech decích s Traverse the Ulvenwald/Eldritch Evolution. A pro fajnšmekry je tu také vypečená interakce s Eldrazi Displacerem.
Honorable mentions:
Demon of Dark Schemes - zajímavá karta, která zamete s různými tokeny a další malou havětí, ovšem šest man je hrozně moc a tři černé v manacostu je taky docela výzva.
Opravdu vynikající interakci má Démon s Eldritch Evolucí, což je asi jediná karta, kvůli které bych ho s radostí hrál v mainu, jelikož je pak realistické vyhrát hru díky jeho druhé abilitě.
Dovedu si taky představit, že ho v sidu budou hrát delirium decky, ale nejsem si jistý, proti kterému decku bych ho chtěl sidovat. Proti koníkům nebo tokenům mi šestimanová karta nepřijde jako dobrý plán a proti midrangi bych raději hrál černého hulka.
Die Young - v době, kdy je levného removalu jako šafránu, si dovedu představit, že bych hrál kartu jako je Die Young, ale bez dalších zdrojů enegrie bych do toho asi nešel, už jenom proto, že můžu hrát playset Grasp of Darkness.
Eliminate the Competition - pokud váš deck pracuje s tokeny, tak by tohle mohla být zajímavá sidovka. Vyměnit dvě serva například za Sylvan Advokáta a Kalitase mi přijde jako hodně dobrý trade.
Essence Extraction - pěkná sidovka proti agresivním deckům a například takový UB Control by klidně mohl hrát jeden, nebo dva kusy v mainu.
Harsh Scrutiny - ve velmi specifické metagame (nebo s kartou jako Monastery Mentor) si dovedu představit, že bych hrál podobnou kartu maindeck, ale jinak mi to přijde jako jasný sideboard materiál. A plus samozřejmě je, že když soupeři nebudete mít co zahodit, tak si alespoň dáte scry.
Live Fast - bez Read the Bones nebudou mít dvoubarevné černé decky moc lepších možností, jak získat karetní výhodu. A nastřádaná energie se pak dá využít třeba u Die Young (flavor kombo).
Lost Legacy - různé extrakce mají hráči celkem v oblibě, i když s jejich používáním to podle mě často přehánějí. Je to v pořádku například když jste midrange a soupeř hraje Emrakulku, ale jinak si na standardu neumím představit moc situací, kdy bych tuhle kartu chtěl sidovat (v úvahu ještě připadá pokud hrajete proti decku, který nemá moc winkondicí a máte k dispozici třeba Dark-Dwellery).
Na Lost Legacy se dá ale koukat i jinak. Jelikož můžete cílit i sebe, tak ji můžete hrát jako value kartu například s Eternal Scourgem.
Midnight Oil - když jsem tuhle kartu viděl poprvé, tak mně napadlo, že by nemusela být špatná s Harmless Offeringem. Na druhý pohled si ale myslím, že realističtější bude hrát tuhle kartu jako sidovku proti kontrolům (taková černá Outpost Siege), nebo v nějakém agresivním decku jakožto vrchol křivky.
Morbid Curiosity - už na první pohled je jasné, že takhle karta má kombo potenciál s emerge btostmi. Zahodit soupeři dvě karty Mindbenderem a potom líznout osm? Sign me in! Na druhou stranu to ale bude dost špatná karta proti agrům a v heavy-removal matchupech to také nebude úplně ono. Potenciál ale rozhodně má.
Cathartic Reunion - na standardu si tuhle kartu dovedu představit v nějakém madnessu, který navíc hraje zombie tématiku s Prized Amalgamem, nebo jako pěkný proliz v RG/RUG Rampě, kterým můžete dostat do hrobu Kozilek's Return. Hlavní působiště téhle karty bude zcela jistě modern. Trend červeného prolizu, kdy nejdříve discardujete a až potom lížete je totiž naprosto skvělý pro dredge, kde bude tahle karta opravdu excelentní. Trochu doufám, že to dredge nakopne tak, že se bude muset znovu zabanovat Golgari Grave Troll, protože hrát proti dredgi je prostě hrozně otravné.
Chandra, Torch of Defiance - RnD se rozhodlo to v posledních edicích Chandře vynahradit za všechny předchozí, takřka nehratelné verze, takže teď máme na standardu hned dvě brutální verze!
Nová Chandra je velmi flexibilní (karetní výhoda, burn, zabíjení a rampa v jednom) a hodí se do velkého množtví decků, ať už to bude agresivní UR strategie, midrange s větším množstvím planeswalkerů, nebo třeba Rampa. Jenom pozor na wording první schopnosti, díky čemuž přes ní nejdou hrát země.
Potenciál má Chandra i na modernu, ale myslím si, že to bude spíše v méně obvyklých decích jako RW Prison, nebo RG Landdestrukce.
Harnessed Lightning - sice to neumí "napálit" do hlavy, ale instant speed je velká výhoda, kterou ocení hlavně kontrolnější decky. A opět je fajn, že když chcete zabít menší bytost, tak vám zbyde energie, kterou můžete využít pro jinou kartu.
Pia Nalaar - na první pohled poměrně křehké tělo, ale v lategamu umí velmi rychle rozhodnout zapiknutou situaci na stole ve váš prospěch. Bude excelentní v tokenových strategiích a fajn bude i s různými vehicly (hlavně se Smuggler's Copter).
Honorable mentions:
Brazen Scourge - pokud bude hratelný bytůstkový Monored, tak by v něm tohle mohl být pěkný vrchol křivky. Koneckonců, v posledních letech se v agresivních strategiích i na PT hrály kusy jako Anointer of Champions, nebo Valley Dasher...
Fateful Showdown - manově docela náročná záležitost, ale podle mě je to přímo ukázková spolupráce s Fevered Vizemi. Sice to není karta, kterou bych si dal do decku v playsetu, ale v pár kusech se určitě neztratí. Zajímavé také je, že spolu s Collective Defiancí už máme dva velmi hratelné Windfall efekty, z čehož může profitovat například Bedlam Reveler.
Inventor’s Apprentice - fajn karta do potenciálního artefaktového aggra, s vehicly to bude regulérní Kird Ape, co je fajn do křivky a v pozdější fázi hry to bude ideální pilot pro vaše vehicly.
Lathnu Hellion - 4/4 hastař za tři many, to je sakra dobrý poměr a tako potenciál pro spousty damage. Skvělé je, že může útočit i do lepších bytostí jako Kalitas, nebo Sylvan Caryatid a že v červené je několik dalších karet, které vám dávají energii, takže není zase tak složité s ním zaútočit vícekrát, než dvakrát.
Spark of Creativity - tahle karta bude vždycky minimálně levný cantrip, což je fajn s kusy jako Thing in the Ice a Bedlam Reveler a při troše štěstí to bude removal za manu, což je super. Rozhodně pěkná karta do UR Prowess decků.
Speedway Fanatic - na první pohled fajn karta s vehicly, avšak dva nejlepší (Smuggler's Copter a Fleetwheel Cruiser) s ním moc nespolupracují, takže moc nevím, kde by se Fanatik mohl uchytit. Jediná karta, se kterou opravdu pěkně spolupracuje, je samozřejmě Skysovereign, Consul Flagship, nicméně tu chtějí hrát spíše midrange decky, ve kterých zase není moc dobrý Fanatic...
Nissa, Vital Force - další parádní midrange karta, ale úplně od věci by nebyla ani jako vrchol křivky v nějakém agresivnějším decku. Nejlepší na ní samozřejmě je, že jí stačí jedno kolo ubránit (což hravě zvládnete i pomocí oživeného landu) a poté hned můžete použít ultimátku. Ta bude super sama o sobě, ale neurazí ani s Evolwing Wilds a úplná labutí píseň je to s Nissa's Renewalem.
Pro midrange je samozřejmě super i vrácení permanentu, zvláště když umíte naplnit hrob například pomocí Liliany a Grapple with the Past. Skoro by se dalo říci, že Nissa je stejně všestranná, jako Chandra. A jelikož má zelená aktuálně k dispozici plno výborných karet, tak je dost možné, že Nissa bude rozhodující karta v soubojích midrangů, jelikož ultimátky dosáhne tak rychle a získaná karetní výhoda je natolik nekompromisní, že se s ní dá prohrát opravdu těžko.
A asi nemusím ani zmiňovat, že Nissa bude super i v jednokarťácích, ačkoli těžko říci, jak se formát vyvine poté, co se začne hrát na dvacet životů...
Verdurous Gearhulk - tohle je přesně ukázkový příklad naprosto nekompromisního řezníka, kterému nechybí vůbec nic. V nejhorším případě získáme 8/8 tramplera za pět man. V tom lepším případě získáte boost pro všechny vaše ostatní bytosti a 4/4 tramplera. Pokud budete mít ideální draw a zahrajete pár bytostí po křivce, tak si neumím představit, jak se z toho soupeř dostane. Jenom kvůli tomuhle Hulkovi očekávám, že v prvních týdnech nového standardu bude GW nejhranější deck.
Honorable mentions:
Arborback Stomper - pokud budete hrát deck s Traverse the Ulvenwald, nebo Eldritch Evolution, tak tohle je docela dobrá sidovka proti decku s větším množství burnu.
Armorcraft Judge - nejsem si jistý, jestli je tohle hratelný kus, ale v kombinaci s Nissou (Voice of Zendikar) to na papíře vypadá velmi pěkně.
Blossoming Defense - další hratelná myška pro modernový infect. Možná by se mohla vejít místo Apostle's Blessingu nebo Mutagenic Growthu. A mohla by se uchytit i na dvojce, jakožto sidovka proti heavy removal deckům.
Dubious Challenge - nemyslím si, že se tahle karta dočká competitive úspěchu, ale na modernu tvoří různá komba s Congregation at Dawn. Nejjednodušší je asi Emrakul + Zealous Conscripts/Flickerwhisp apod.
Wildest Dreams - nebýt Seasons Past, tak bych řekl, že je to zajímavá sidovka do extra grindy matchupů, ale takhle se asi nikde hrát nebude, alespoň než Seasons Past odrotuje.
Dovin Baan - pěkný planeswalker do kontrolního UWčka. Dělá v podstatě všechno, co takový deck potřebuje - zejména lifegain mi pro kontrol přijde klíčový. Zajímavý by mohl být i v UW Spiritech, ačkoli je možné, že se deck bude hrát čistě jako UW Flash, a v tom pžípadě se asi nebudete chtít zatapovat ve čtvrtém kole. I tak by to měla být minimálně fajn karta do sidu.
A velmi zajímavý mi Dovin přijde i do EDH, kde využijete zejména zakazování aktivačních abilit, čímž můžete soupeři pěkně zalockovat generála (tedy snad s výjimkou Leovolda).
Kambal, Consul of Allocation - pro mě osobně jeden z černých koňů edice. Jeho čísla ani ability na první pohled nevypadají nijak závratně, nicméně je to exceletntí hatebear, který na standardu bude pěkně zapadat do agresivnějších decků, ale klidně i do BW Midrange, kde by mohlo jít o slušnou sidovku (v mirrou midrangů si na něj soupeř bude muset vyplýtvat removal, který mu pak bude chybět na vaše velké kusy jako Gideon a Sorin).
Úplně nejlepší ale podle mě bude na modernu v Hatebearech. Představte si, jak bude pro kontrol nebo kombo obtížné se vypořádat s křivkou Thalia into Kambal. A docela allstar to je i proti Fritce, která na něj musí nutně spotřebovat jeden blesk, což je díky kartám jako Atarka's Command, Boros Charm, nebo Lava Spike často obtížnější, než se na první pohled zdá.
Unlicensed Disintegration - Murder v tuningu určitě budou hrát všechny dvojkové decky v této brevné kombinaci. Ideální bude, pokud budete agresivnější deck s přístupem k nějakým artefaktům, což se dá zařídit hlavně díky vehiclům. Potom to de facto bude lepší Searing Blaze. A midrange může pro změnu hrát Filigree Familiara, se kterým můžete klidně naráz zabít bytost i planeswalkera.
Honorable mentions:
Cloudblazer - za pět man 2/2 letec není příliš dobrý poměr, nicméně kvůli kombatu Cloudblazera určitě hrát nebudeme. Mulldrifter byl svého času hojně hraná karta, a ačkoli Cloudblazer není tak flexibilní (Drifter se velmi často hrál do křivky jako Divinace), tak lifegain rozhodně žádný čistokrevný kontrol neurazí. A také je to další super value kombíčko s Eldrazi Displacerem.
Rashmi, Eternities Crafter - čtyřmanovka, u které musíte kolo čekat, než něco udělá, to nejsou ideální vlastnosti pro úspěšnou constructed kartu, nicméně potenciál rozhodně má, zejména pokud nějak umíte pracovat s vrškem knihovny, což je nejvíce relevantní asi v EDHčku.
Na standardu bych Rashmi viděl například jako zajímavý plán B pro nějakou rampu (UG Crush, RUG Emerge), kdy jí můžete nasidovat v matchupu, kde čekáte že soupeř odsiduje removal.
Saheeli Rai - často říkám, že třímanoví planeswalkeři jsou fajn už jenom proto, že stojí tři many, ale Saheeli mně osobně přijde dost podprůměrná, jelikož první dvě ability nemají příliš velký vliv na hru. Scry je bezpochyby fajn, ale hráli byste třímanový enchantment jenom proto, abyste si v mainfázi mohli dát scry 1?
Kopírování bytostí je fajn, nicméně UR není zrovna barevná kombinace, která by byla proslulá tím, že hraje velké množství bytostí. Na standardu je ale celkem zajímavá v kombianci s takřka libovolným Hulkem. Realisticky bych kvůli tomu ale raději hrál Displacera.
Zajímavé je, že Saheeli tvoří několik infinite komb na modernu, ačkoli jsou všechny tříkaretní. Dvě nejzajímavější jsou asi dvě Saheeli v kombianci se Sun Titanem a poté teoretický kill ve třetím kole, kdy po křivce zahrajete Altar of the Brood, Liquimental Coating a Saheeli.
Voltaic Brawler - fajn bytost do aggra, která má kromě obstojných čísel hlavní výhodu v tom, že dělá lepšími otatní karty s energy tématikou. A zajímavá je také interakce se zeleným Hulkem, kdy si můžete vyrobit dva tramplující obry.
Aether Hub - pokud máte další zdroje energie, tak to bude regulérní City of Brass, což bude fajn do všech vícebarevných decků. Nejdůležitější ale je, že je to pro vícebarevné decky, které chtějí hrát Eldrazi, výborný zdroj bezbarvé many, což bude bez Painlandů docela problém. Očekávám, že na standardu to bude jedna z nejhranějších karet edice.
Enemy Fastlandy - na standardu to bude nutné zlo pro všechny vícebarevné decky (můžu vám povypravět o tom, kolikrát mi jakožto šestá země přišla Copperline Gorge, když jsem na dvojce hrával Wolf Run a měl jsem Titána v ruce), snad kromě Borosu, který díky své agresivní nátuře rád přivítá zemi, která mu pěkně do křivky bude dávat obě barvy.
Hlavní působiště těchto zemí bude samozřejmě na modernu, kde budou dvě nejhranější určitě UR a BG. A zejména u BG se do budoucna dá očekávát velký vzestup ceny, jelikož se skvěle hodí do všech vícebarevných goodstuffů jako Jund a Abzan. Mimo jiné to znamená, že už nebudeme muset hrát Twilight Mire, která by tak alespoň trochu mohla poklesnout na ceně.
Inventors’ Fair - výborná ulitily země pro všechny artefaktové decky (a lifegain taky neurazí). Na dvojce bude určitě nejčastěji hledat Hulky, ale umím si jí představit i na modernu třeba v nějakém Tezzeratoru spolu s Thopter Sword kombem a i na vintage v Shopech a samozřejmě i v různých jednokarťácích.
Na úplný závěr samozřejmě nesmí chybí přehled mých nejvěších favoritů edice.
10. Fumigate - už je to nějaký ten pátek, co jsme na standardu měli poctivý kontrol se spoustou kántrspellů a vrat, Fumigate je ideální sweeper pro takový kontrol a jeden z hlavních důvodu, proč se nyní vyplatí hrát kontrol
9. Cathartic Reunion - poměrně nenápadný common, nicméně má spoustu uplatnění na standardu v delirium a madness decích a hlavně je velmi smrtící v dredgi
8. Torrential Gearhulk & Noxious Gearhulk - dvojice skvělých value bytostí pro libovolný midrange a kontrol, není pochyb o tom, že se s nimi budeme na standadru pravidelně setkávat
7. Filigree Familiar - další všestranná value bytost, která se hodí do celé řady decků a o budoucnost má postaráno
6. Chandra, Torch of Defiance - Chandra sice není ten must-answer planeswalker, který během jednoho či dvou kol úplně ovládne situaci na stole, ale díky velké flexibilitě jí určitě nejen na standardu uvidíme v hojném počtu
5. Fastlandy - manová fixace je důležitá, aggra si mnou ruce a modernoví hráči mají konečně k dispozici kompletní cyklus fastlandů
4. Nissa, Vital Force - tohle je přesně ten must-answer planeswalker, který velmi rychle ovládne situaci na stole, ať už díky masivní karetní výhodě, nebo díky 5/5 zemím, které představují velmi rychle spoustu damage. Nemluvě o velké flexibilitě, díky které se v podstatě hodí do každého decku se zelenou.
3. Aether Hub - jak už bylo řečeno mnohokrát, manová fixace je základ, bezbarvých zdrojů pro eldrazi také není nikdy dost a získaná energie jde při nejhorším využít i pro ostatní energy karty
2. Smuggler’s Copter - nejlepší vehicle edice, ideální karta pro všechny creature decky, která bude dělat velké vrásky na čele všem midrangům a kontrolům, jelikož soupeř bude vždy muset zničit nejprve Vrtulník a potom i zbývající bytosti
1. Verdurous Gearhulk - už je to tak, nejlepší bytost na dvojce je prostý zelený řezník. Křivka zakončená Gearhulkem bude něco, co soupeř jen těžko rozdýchá a hráči budou tuhle kartu buďto milovat, nebo nesnášet, podobně jako tomu bylo u Siege Rhina
A to je pro dnešek, co se Kaladeshe týče, vše. Jestli máte standard v oblibě, tak si rozhodně nenechte ujít právě probíhající SCG Open Indianapolis, kde je k vidění celá řada zajímavých decků s novými kartami.
Kumano
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|