Modern
Jeskai Through the Breach na Modern
Vkročte do nového roku správnou nohou a přečtěte si o téhle zajímavé verzi Jeskaie na Modern. Pokud chcete hrát control, ale trochu si jej okořenit, možná je právě toto ta správná volba pro vás.
Do Nového roku jsem si předsevzal, že se zaměřím jen na jeden modernový balíček, který se pořádně naučím na několik nadcházejících GPs (Lyon, Barcelona, Praha, Stockholm), a že budu používat mezizubní kartáčky. O jednom z těchto dvou témat zde teď napíšu.
Takže máme několik velikostí kartáčků pro různě citlivé dásně a různě velké mezery mezi zuby. Není důležité mezizubí čistit po každém jídle, stačí jednou denně, ale pořádně.
4/5c Humans mi jaksi nešlapou. Hrát online Vizier Company je utrpení. Většina oponentů na combo nescoopne, ztrácím čas, trpím a trpí i mé karpály.
I Death Shadow pro mě zevšedněl a zestárl. Stal se z něj děd Shadow. Navíc to tematicky není zrovna Vánoční balíček. Nic nikomu nedaruje a hodně si bere. Taky se tu teď píše hodně o veverkách, tak nechci zbytečně děsit lidi.
Nějakou dobu jsem zkoušel kus, který hrál Gerard Fabiáno na piáno na posledním StarCity Invitationalu. Jeho video s upravenou verzí zde. Temur tempo s Blood Moony. Vypadá svěže a zábavně. Obsahuje podobné prvky jako Shadow a navíc jsou v něm hodní pánové, co večer odejdou do lesa a ráno přivedou štěňátko. Jak Vánoční, n'est-ce pas? Nadšeně jsem si to koupil na onlinu a pak půjčil na jeden turnaj do rytíře. No a výsledek extrémně nejhorší, nikdy jsem neuhrál tak hrozné skóre. Bylo to něco jako 13-2, jenže obráceně. Opustit tento balíček? Jasná volba.
Jeskai má mnoho podob. Dá se hrát tempo a karty jako Geist of Saint Traft a/nebo Spell Queller. Máme tu verze s Azcantou nebo bez (Azcantu mám poslední dobou hodně rád). Nebo třeba jen obyčejný kontrol s Torrential Gearhulkem, Sphinx’s Revelation a blesky. Já si ale řekl, že s testingem této trojbarvy začnu s verzí, která je ze všech nejfreewinovatější.
Decklisty Modern
Jeskai Through the Breach
Josef Živec
Maindeck
Sideboard
Hrál jsem 13/13, ale bylo mi to málo. Patnáctka je má nová třináctka. Číslo patnáct je úplně všude. Sideboard má 15 karet. Deck 60, to vydělme 15 a dostaneme 4, to je počet přítomných Emrakulí. Patnáctistěnná kostka má 15 stěn. Pivo patnáctka je ideální. Základní část GP má 15 kol. Víme, co v ČR (nemyslím tím Černý rytíř) od 15 smíme. Fatalisté a numerologové musejí z tohoto decku hýkat blahem. Mimo tyto neochvějné argumenty, proč to hrát jsou tu i další, ne tak vážné.
Na začátku prosince na GP Oklahoma City dostal tento deck do top 8 Patrick Tierney, který prošel základní část neporažený.
Na balíčku jsou skvělé jeho mimikry. Soupeř si myslí, že hraje proti kontrolu nebo Geistovi a pak najednou: „Tu máš špagetama do kciftu, nádivo!“. Špagetami myslím samozřejmě Emrakul a obličejem Through the Breach. Jedině pokud je někdo hodně znalý modernu, může mu napovědět Opt a Remand, který běžné Jeskaie nehrají. Stalo se mi, že kolo před smrtí mi soupeř do chatu napsal, že se „těší“ na ten dlouhý Colonnade Beatdown. A pak byl anihilován.
Zkrátka deck se hraje trochu jako kontrol s tím, že v některých hrách finišer vykoukne a vyhraje hru už v pátém kole a i delší hry rozhodne jedním útokem, na rozdíl od mnoha swingů Snapcastery, Geistem nebo manlandy.
Main Deck
Manabáze obsahuje 8 fetchlandů a pro ně 8 cílů. Že cíle došly, se mi stávalo jen v krajních případech v neobvykle dlouhých hrách nebo hrách, kde Emrakul zamíchala hrob a soupeř se pak ještě nějakou dobu cukal. Příjemně mě překvapily checklandy (Sulfur Falls a Glacial Fortress). Jejich hraní nestojí damage a nepamatuji si na případ, že bych je položil tapnuté. Celestial Colonnade je karta přímo designovaná pro tento deck. Dovede dojíst soupeře, kterého Emrakul sice rozžvýkala, ale nepolkla. Basic landů je asi tak tolik, aby šel přes Blood Moon hrát modrý rozkaz a bílá cesta z města.
Osm jednomanových cantripů hledá správné odpovědi na vyvstalé problémy na boardu a mimoděk občas nějaký combo piece. Vůbec se nestydím do třetího kola zahrát Snapcastera na cantrip. Je potřeba kopat.
Při hraní jsem měl trochu problém s removal packagem. Byl jsem moc zmlsaný ze hraní Pushů v Shadow. Tady mám jako bezproblémový removal jen dva Lightning Bolty a dva Helixy. Tak se někdy stane, že koukám na Birds of Paradise nebo Noble Hierarcha s Pathou v ruce a uvnitř běsním. Poskytování free basiců soupeřům je poněkud kontraproduktivní, když se chystá Annihilator 6. V těsných hrách to může znamenat přeživší potvoru navíc, která může útočit nazpět. To je asi hlavní důvod, proč v budoucnu plánuji zkusit Grixis variantu (a také Thoughtseize a Collective Brutality).
Remand je ideální counterspell do kombo decku. Soupeře zdrží a hledá potřebné země, části komba nebo další odpovědi. Mana Leak je využitelný jak na začátku hry, tak i po Emrakulím náletu, kdy soupeř na doplacení prostě nemá kde brát. Použitelný by mohl být i Logic Knot, který navíc umožňuje oddelvovat pryč fetchlandy, aby nebyly přítomny v decku po zamíchání hrobu dovnitř.
Search for Azcanta je perfektní nástroj pro dlouhé hry. Proti kontrolům najde potřebnou countermagii, v grindy matchupech další odpovědi nebo Breach a proti rychlejším deckům je prostě snadno odsidovatelná. Jsem pěkně nabručený, když mi Azcantu někdo sestřelí. Při pokládání zemí a hraní spellů se Searchem na boardu je dobré plánovat do budoucna. Dříve transformovat znamená dříve zahrát Breach a mít backup counterspell.
Na Elfy, Affinitu, Infect, Counters Company, náhodné malé potvůrky, planeswalkery s nízkou loyalty a další je v balíčku přítomna one-off Electrolyze. Když není co péct na stole, prostě procyklíte o oponentův obličej.
Nyní pár slov o Snapcaster Mageovi. Na onlinu mám asijskou verzi, v reálu toho švédsky vypadajícího a pak už je tu jen Ronaldinho a toho nehraju, protože nemám rád foily a fotbal. Snap je vždy tou nejlepší kartou v hrobě. Je to důvod, proč bych nikdy nehrál jinou verzi Shadow než Grixis (na pražské metě je teď přemnožený 4/5c stín, no fuj, kluci). V mid a lategame je to jedno z nejlepších možných draw. Když soupeř zahraje na začátku hry discard spell a vidí v ruce jednoho nebo více Snapů, nejčastěji vezme Snapa.
Když jsme u modrých staples, v decklistu je trojice Cryptic Commandů. Modern hraju už přes rok a k této kartě jsem se dostal až nyní. Hrál jsem svou Very First Cryptic Command. Často jen takový lepší Remand. Ale s velkým upsidem - kdo by neznal tu klasickou play Snapcaster na Cryptic, co vrátí Snapcastera a ten pak zahraje další Cryptic. Správně využít Cryptic, v tom je ten trik. Když jsem hrál Bant Knightfall, měl jsem vždy radost, když soupeř musel používat Cryptic jako Fog plus Draw. Znamenalo to, že mám pořád šanci vyhrát. Mód „zruším a líznu“ na druhou stranu neznamenal nic dobrého, obzvlášť když se soupeřovi leskly oči tou kontrolní jiskřičkou nadřazenosti. Možná by neškodilo mít v decku playset. V counterspellových matchupech se dá Crypticem (nebo Snapcasterem) na konci soupeřova čtvrtého (nebo dalších kol) rafinovaně vytáhnout counterspell a soupeře zatapovat, když netuší nebo netuší, že hraje proti kombu s Emrakul a takto zahrané karty raději zruší (nebo zastřelí).
Through the Breach je kromě reanimace další způsob, jak na modernu dostat do hry mazlíčky jako Emrakul, the Aeons Torn. Přes trhlinu pronikne na soupeřův svět Rozpolcená věčnost a pohltí vše, na co dosáhne. Znárodnit soupeři v pátém kole 6 permanentů znamená výhru. Na posledním GP bylo vidět obrovské rozšíření Tronu a Valakutu. Tyto decky jsou celkem bezbranné proti Breachi. Akorát BG Tron má nějaký discard, ale MonoG kromě Thought-Knot Seera v sidu vůbec nic. Ještě mají možnost zabít Emrakul Oblivion Stonem, ale kolem toho se dá existovat Commandem, rušením a Wear/Tearem a čekal bych, že nějaké Stony odsidují. Jen jednou jsem zahrál Breach a nevyhrál hru, bylo to proti UW, kdy mu zůstal Jace Architect, otočená Azcanta a já se profloodil k prohře.
Sideboard
Rest in Peace je proti deckům jako Living End, Dredge a Mardu Pyromancer , které naprosto vypne. Proti UW controlu bych to nesidoval, asi ani proti mirroru ne, má to tam moc symetrický efekt. A že by se mi chtělo vyndávat Snapcastery, to tedy ne.
Wear/Tear je odpovědí na problémové artifacty a enchantmenty ze sidu soupeřů a je super přídavek proti maindeck záležitostem. Na Blood Moon, Lucerny, Roboty i Relicy. Nezapomínat na Fuse (třeba Lanterně na Search for Azcanta a Ensnaring Bridge).
Detention Sphere umí vyřešit planeswalkery, tokeny a vůbec všechny nonland problémy stejně skvěle jako zalepí i obyčejného Goyfa. Pokud jde o tokeny a oplzlosti jako Hangarback Walker, je s pomocí Cryptic Commandu recyklovatelný (stejně tak, když soupeř má na stole stejného planeswalkera jako je ten pod sférou). Ze stejného důvodu jsou v balíčku i Engineered Explosives, které jsem velmi ocenil při hře proti Lanterně, kde by Sphere nebyla zdaleka tak dobrá.
Další karta s podobně aplikovatelnou rolí je Supreme Verdict na tribal a další potvorové decky. Skvělý i proti Death’s Shadow, vysměje se Stubborn Denialu ve chvíli, kdy by Wrath of God selhal (který UW hraje, aby vyhrávalo nad Humany a prohrávalo se Shadow (potměšilé)). Settle the Wreckage je aplikovatelný s Verdictem i tam, kde je Verdict nedostatečný (Dredge, Selfless Spirit decky, Living End, BR Hollow One). Lidé kolem této karty až moc rádi hrají na Limitedu nebo Standardu, ale na Modernu ji všichni ještě tolik nevidí. Navíc je skvěle Snapovatelná nebo Gearhulkovatelná.
Counterspell package ze sideboardu má široké jednoduché využití. Dispel pro ochranu komba před counterspelly, ale i proti Burnu nebo Chord + Company deckům. Negate je všestranějsí Dispel, co pochytá navíc Planeswalkery, Blood Moony, Hour of Promise a artifacty (nebo je jako další odpověď na burn spells). Ceremonius Rejection je proti Affinitě, oběma Tronům a Lanterně. Na Trony a Valakut ještě funguje Disdainful Stroke, která dávám dovnitř i na Cryptic Command decky, kde hry trvají dlouho.
Dále je v sideboardu přídavný neuniverzální spot removal. Abrade na decky jako Humans (sestřelí i Vial) nebo Affinity (Plating), ale i Lanternu a třeba na Tron na play, kdy roztrhá Expedition map nebo zničí Oblivion Stone, který mohou nechat uvnitř na Emrakul. Blessed Alliance je super na Death’s Shadow (přidáním čtyř životů soupeři smažete nebo zmenšíte Stíny a ještě zaříznete Tasigura), na Burn a další aggra a na Boggles.
A co jde ven - z mé skromné zkušenosti
Jedna Emrakul v pomalých hrách (stačí jedna a umí se recyklovat). Jedna Azcanta v rychlých.
Cryptic Command proti deckům, kde je příliš neohrabaný (čtyřmanovou kartu Shadow zruší jednomanovým counterem), nějaké kopie i proti Affinitě a podobným, kde dávám dovnitř čtyřmanové Wrath efekty.
Remand proti deckům s levnými kartami (Burn, Shadow, Affinity), obzvláště na draw. Remand i Mana Leak pryč proti deckům s Cavern of Souls a Aether Vialem (Humans a Merfolk).
Removal podle toho, jak má soupeř velké bytosti (když jich je málo) a jestli chci dopékat jeho nebo jeho planeswalkery.
Málo šroubků a záplav v roce 2018!
Josef Živec
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.