Příběhy
Československý Magic v letech 1998 a 1999
Ještě než začneme, rád bych Vás odkázal na článek zaměřující se na období předcházející, který naleznete na odkazu ZDE.
První krůčky měl už československý Magic za sebou, po obou republikách vznikaly nové hráčské kluby a na velké turnaje v Praze dorazilo i 90 hráčů. Internet byl v plenkách, ale o obrovském úspěchu z předešlého roku, kdy se Jakub Šlemr stal mistrem světa, se hráči i přesto dozvěděli a na hráčskou komunitu to mělo blahý vliv. Na druhou stranu ale cena boosteru překonala magickou hranici 100 Kč a vyšplhala se až ke 130 Kč (česká měna byla v té době tak pevná, že jste za 1 dolar museli dát celých 30 korun). Nejaktivnějšími herními kluby v této době bylo brněnské Dno pytle a pražská Najáda, ve kterých se scházela tehdejší hráčská špička. Nejdůležitějším zdrojem všech informací byl časopis Legenda, který obsahoval pozvánky na všechny důležité turnaje, rozbory nových edic, reportáže z Pro Tourů a hlavně ceníky, jejichž znalost byla to nejdůležitější – svačení patřilo ke každodenní praxi a mnohým ani ceník nepomohl...
V březnu roku 1998 se konal v Los Angeles Pro Tour ve velmi zajímavém formátu – Tempest Block Constructed. Možná si říkáte, co je na tomto formátu zajímavého... v době, kdy se turnaj konal byla součástí tohoto bloku jediná edice – samotný Tempest čítající pouhých 330 karet a 5 základních zemí. Naše barvy v USA reprezentovalo 7 borců a dvěma z nich se podařilo probojovat do druhého dne PT, což v té době znamenalo dostat se mezi nejlepších 96 hráčů (na PT bylo hráčů přibližně 350). Těmito hráči byli Jakub Šlemr a Lukáš Ladra, kteří pilotovali červenou fritku (Mogg Fanatic, Jackal Pup, Cursed Scroll). Lukáš skončil na smolném 9. místě a Jakub se probojoval až do top 8, kde ale vypadl hned ve čtvrtfinále. Největším problémem ranných let byla velká cena letenek na Pro Toury, takže mnohdy někdo vyhrál PTQ, ale příspěvek od Blackfire na cestu byl tak malý, že hráč nakonec nejel. Z tohoto důvodu vznikla nadace na podporu českých hráčů, kam sami úspěšní hráči přispívali – Jakub Šlemr a Lukáš Ladra po vydařeném PT přispěli dohromady 17 000 Kč.
O měsíc později se konal další Pro Tour, tentokráte v New Yorku ve formátu Booster draft (Tempest, Tempest, Stronghold). Na tento turnaj bylo kvalifikováno také 7 našich borců, ale jeden z nich na turnaj odletět nemohl. Úspěšnou magicovou kariéru mohla před 12 lety překazit i taková obyčejná vojenská služba – Ondřej Baudyš se musel navléci do zeleného mundúru a starat se na ministerstvu obrany o počítače (např. mazáním mobilizačních plánů při odvirovávání, viz jeho povedený příspěvek ve fóru).V New Yorku se našim až tolik nedařilo a jako jediný skončil v penězích Ivan Stanoev (48. místo a 600 USD k tomu), dnešní majitel Černého rytíře.
Mistrovství České republiky se v roce 1998 konalo v menze ČVUT, která v té době hostila mnoho velkých českých turnajů. Na mistrovství se nebylo potřeba kvalifikovat, což podpořilo účast, která byla velmi hojná – 140 hráčů, na vlas stejně jako v letoším roce 2010. Po 8 kolech Standardu se herní pole zmenšilo na 32 nejlepších hráčů, kteří si zahráli 4 kola Booster draftu. Nejlepších 8 hráčů si vybojovalo účast na Mistrovství Evropy a dále svedlo souboj v Rochester draftu o možnost reprezentovat Českou republiku i na Mistrovství světa. Nejlépe si vedl Michal Srba (šéfredaktor Legendy), druhý byl Martin Lažnovský, třetí Petr Blatný a čtvrtý Luboš Lauer (jeden z majitelů Cmusu).
O Mistrovství Evropy roku 1998 se mi podařilo zjistit pouze to, že se konalo v Belgii, dokonce i archiv turnajů na Wizardech o této akci mlčí...
Mistrovství světa konané v americkém Seattlu začalo pro náš tým už o něco dříve... národní šampion Michal Srba se ho nemohl zúčastnit pro kolizi jeho zaměstnání s pravidly DCI, Luboš Lauer nemohl jet a tudíž přišli na řadu náhradníci Ivan Stanoev (5. na MČR) a Rudolf Kučera (7.). Celé Mistrovství trvalo 5 dní a hráči si postupně zahráli Booster draft kompletního Tempest bloku, Type II (který nyní známe pod jménem Standard) a Tempest Block constructed. Na typu II se objevil nový neznámý balíček využívající synergie karet Survival of the Fittest a Reccuring Nightmare, kteří naši neznali, a hráli osvědčený modrý control Draw&Go nebo Oath, který v té době zabíjel bytostí Spirit of the Night. Jakub Šlemr obhajoval svůj titul mistra a celou dobu se držel na špici, ale nakonec v posledním kole prohrál s Benem Rubinem a skočil na 14. místě. Mezi nejlepších 50 hráčů se ještě těsně vešel Martin Lažnovský. Čtvrtý den se konala soutěž národních týmů ve formátu Sealed deck páté edice. Tento formát byl úplně náhodný a jeho zařazení na MS se nelíbilo nikomu. Náš národní tým nenavázal na úspěchy z předchozích let (2. a 3. místo) a skončil až na 17. příčce. Mistrem světa se stal Američan Brian Selden s balíčkem Survival of Nightmare.
Dalším významným turnajem v tomto roce byl PT Chicago, který byl celý draftovací. Boostery byly jako v dnešní době předpřipravené v plastových krabičkách, ale občas se stalo, že to nebylo úplně férové – v krabičce jste mohli mít třeba booster úplně bez réra a pouze s jedním uncommonem, či naopak několik rér a rozhodčím to vůbec nevadilo, reklamace se člověk nedovolal. Nejlépe na tomto turnaji dopadl Petr Posolda na 20. místě, následovaný slovenským reprezentantem Jurajem Smrekem na 27. místě – do té doby to byl největší úspěch slovenského Magicu.
Posledním PT sezóny byl extendedový Řím, který začal malou tragedií pro Michala Číhu. Ten se zúčastnil PTQ na Slovensku, které organizovala firma Blackfire a hráčům na místě oznámila, že jsou 2 postupové sloty. Finále se tak nehrálo a Michal se nechal zapsat na 2. místo. Jaké bylo jeho překvapení, když ho v Itálii nechtěli registrovat, protože Wizardi na tuto kvalifikaci vyčlenili pouze standardní jeden kvalifikační slot. Ale zpátky k turnaji, který odstartoval tzv. Combo Winter, kdy hráči odcházeli od stolů už po vyložení Forestu a Birds of Paradise... Karty z Urza's Sagy (Tolarian Academy, Time Spiral, Stroke of Genius, Mind over Matter + kýbl artefaktů) slibovaly téměř jistou smrt ve 2. až 4. kole a musely být za chvíli zakázány. Naši hráči hráli bohužel poctivé balíčky (převážně Survival of Nightmare a bílé koně) a i když poráželi všechny normální balíky a útočili na přední příčky, jednou na ty Akademie narazit museli. Juraj Smrek vylepšil nejlepší slovenské umístění na 18. místo, Ondřej Baudyš skončil 37. a Jakub Šlemr (do nedávného úspěchu Martina Jůzy nejlepší český hráč historie, pokud bereme jako měřítko PT lifetime body) obsadil 44. příčku.
Rok 1999 se nesl ve znamení překotného vývoje. Internet již nebyl neznámým pojmem a v jeho vodách vznikl portál Czech Magic under scope (CMUS). Pražský klub Najáda byl před prázdninami zavřen, v Brně vznikla zásilková služba Černý rytíř spojená s klubem. Cursed Scroll se hrál v každém balíčku a jeho cena dosahovala závratných výšin. Když na podzim odrotoval, nahradil ho bez mrknutí oka Rishadan Port. Časopis Legenda začal vycházet na bílém papíře, pouze s barevným přebalem (zároveň zlevnil na lidových 19 Kč a vycházel 1x měsíčně). Nejoblíbenější rubrika Top 10 skončila v propadlišti dějin. Naposledy v něm byly k vidění následující karty:
Armageddon – Bez „Armáče“ by Top Ten jakoby nebyl...
Stroke of Genius – V poslední době se rozmohla spousta dolízávacích balíků.
Tradewind Raider – Stále modrý, stále silný!
Living Death – … až do módy přijdou kremace, hrobaři se octnou bez práce...
Cursed Scroll – a bez „Svitku“ už vůbec ne!
Mother of Runes – Matička se při práci s šestoedičními pravidly vyplatí všem bílým mágům.
Survival of the Fittest – Dvojnásobná výhoda v jedné kartě. Dostanu do ruky i do hřbitova přesně potvory, které potřebuji.
Wildfire – Ničení zemí a zabíjení potvor za únosnou manu, bylo vždy velebeno všemi smrtelníky.
Ring of Gix – Nový Icy Manipulator se používá více a více.
Powder Keg – Novinka z Destiny se dokázala do Top Tenu dostat zároveň s recenzí. Gratulujeme. Nový Nevinnyral's Disk je na světě.
Důležitou součástí turnajového hraní se stala týmová identita. Hammer of Brno, Rage, Nightmares of Kralupy, Trash, Bratři v Tripu... většina týmů byla pojmenovaná podle nějaké výborné karty. Pouze u týmu No Mercy to bylo obráceně, nejdříve vznikl tým, až později Wizardi vydali i kartu...
Rok 1999 byl také rokem velkých zákazů. Na nejvíce hraném Typu II bylo zakázáno celkem 9 karet: Dream Halls, Earthcraft, Fluctuator, Lotus Petal, Memory Jar, Reccuring Nightmare, Time Spiral, Tolarian Academy a Windfall. Je nutno podotknout, že od té doby se Wizardům daří přesílené karty udržet více na uzdě.
Prvním velkým turnajem roku 1999 byl PT Los Angeles, který pro československé barvy dopadl největším debaklem – ani jeden z hráčů se neumístil v top 96 a první den PT byl tak i pro naše hráče i dnem posledním. Jedinou útěchou našich hráčů tak bylo zjištění, že metalické (dnes jim říkáme foilové) karty jsou v USA hodně drahé, čímž si alespoň trochu zalepili díru v peněženkách. Následující PT New York nedopadl ani kousek lépe a druhý den byl opět bez české účasti.
Nejdůležitějším turnajem v ČR bylo jako obvykle Mistrovství republiky, kterého se opět zúčastnilo přes 100 hráčů. První den turnaje začal Rochester draftem (Urza's Saga, Urza's Saga, Urza's Legacy), na který byli hráči rovnoměrně rozděleni podle Composite ratingu. Po 2 hodinách čekání, během kterých se pomocní rozhodčí museli doučit pravidla Rochester draftu se konečně mohlo začít, s profesionálním přístupem rozhodčích jak je známe dnes se to moc srovnávat nedá... Po dvou draftech se v neděli pokračovalo v Type II a v prvním kole dostalo 25 nejlepších hráčů dle Composite ratingu bye, což se s odstupem času nejeví jako úplně férové. Mezi nejlepším 8 hráčů podruhé v řadě postoupil Luboš Lauer, ale vítězem se nakonec stal Ondřej Baudyš, když ve finále porazil Martina „Hrocha“ Milera. V první hře ho zachránil Spike Weaver vracející se přes Volrath Stronghold a ve druhé zahrál Hroch Living Death a na stůl tak poslal své Godzily, ale Bad byl připraven s dalším Living Death, který situaci na stole vrátil do původního stavu. Národní tým tvořil ještě Robert Karč a Jakub Šlemr, ale letenku na Mistrovství světa do Japonska získal pouze Ondřej, ostatní hráči měli smůlu a pokud chtěli jet, tak jedině za vlastní... Mistrem Slovenska se stal Juraj Smrek.
Mistrovství světa ještě předcházelo Mistrovství Evropy v německém Berlíně, kde si nějaké peníze odvezl jen Jakub Šlemr, který skončil na 38. místě. Zajímavým překvapením turnaje byla karta Waylay, která kvůli úpravě pravidel fungovala jako takový bílý Ball Lightning. Na Mistrovství světa dle očekávání odletěl jen národní šampion Ondřej Baudyš a česká superstar Jakub Šlemr. Jakub začal turnaj ve velkém stylu a po prvním dni odcházel neporažen, jeho balíčkem byl černý kontrol vlastní konstrukce. Během druhého dne Jakub pokračoval ve své krasojízdě a 4:1:1 z Rochester draftu mu stále stačilo na průběžné první místo. Kromě toho kolem něj neustále poskakovali Japonci a žádali jeden podpis za druhým... Jakub si svůj výkon nezkazil ani na Extended a z prvního místa postoupil do nedělních bojů. Týmové soutěže se ČR nemohlo zúčastnit (nemělo dost hráčů), mohla se však spojit s jiným státem, což ale bylo nutno oznámit tři týdny dopředu, což samozřejmě nikdo nevěděl a Blackfire to také nezajímalo... V neděli vedl Jakub ve čtvrtfinále už 2:0, ale všechny tři následující partie prohrál. Celé mistrovství vyhrál v té době ještě neznámý Kai Budde s artefaktovým červeným balíčkem, který soupeřům nedával vůbec žádnou šanci.
Black Control - Type II 09/99 | Jakub Šlemr |
Main Deck | Sideboard |
1 Bottle Gnomes 1 Phyrexian Negator 3 Phyrexian Plaguelord 3 Ravenous Rats 2 Ticking Gnomes 3 Cursed Scroll 4 Powder Keg 2 Corpse Dance 4 Dark Ritual 4 Diabolic Edict 4 Duress 1 Rapid Decay 2 Stupor 1 Vampiric Tutor 3 Yawgmoth’s Will 2 Spawning Pool 1 Volrath’s Stronghold 4 Wasteland 15 Swamp | 1 Bottle Gnomes 2 Carrion Beetles 1 Evincar’s Justice 1 Hatred 2 Perish 1 Persecute 2 Phyrexian Negator 3 Rapid Decay 1 Sphere of Resistance 1 Stromgald Cabal |
Novinkou byl formát dalšího z Pro Tourů, tentokráte nehráli jednotlivci ale celé týmy. Trojice hráčů dostala společný Sealed deck a musela postavit 3 balíčky, se kterými potom hrála proti dvěma různým týmům, po čemž následoval další Sealed deck. Z českých týmů nikdo moc nezazářil, vyhrál slavný tým Your Move Games (Dougherty, Kastle a Humpherys).
Dalším turnajem byl PT Londýn, kterého se jako hráči účastnili pouze Jakub Šlemr s Michalem Smetanou, kteří ale byli podpořeni ještě českou diváckou výpravou. Ta tam byly velké úspěchy českého Magicu, kdy na PT jezdilo i 7 hráčů. Michal byl na svém prvním PT a na postup ani nepomýšlel, ale starý harcovník Jakub začal ve velkém stylu 4:1, na postup mu v tom okamžiku stačil jediný bod z následujících dvou kol. Obě kola nakonec prohrál, ale s odřenýma ušima postoupil z 94. místa mezi nejlepších 96 do druhého dne. Druhý den hrál celé dopoledne opět skvělou hru a po začátku 4:0 okupoval 19. pozici. Následná kotva 0:3 ho ale srazila na 55. místo, ale na peníze to stále ještě stačilo. Veselým momentem turnaje byl souboj Kaie Buddeho (úřadující mistr světa) a Tommi Hoviho (jako jediný vyhrál 2x PT), kdy Tommi zahrál dva Karn Silver Golemy, kdy přehlédl, že se jedná o legendary creature. Naštěstí přišel podle tehdejších pravidel pouze o druhého Golema, ale pro Kaie pak byl psychicky nalomený Tommi snadnou kořistí. Jakub Šlemr dále jezdil po Pro Tourech a i na posledním PT v roce 1999 v Chicagu ukořistil top 32 s celoartefaktovým balíčkem.
Na události roku 2000 a 2001 si budete muset počkat další měsíc.
Děkujeme všem, kteří přispěli do našeho fóra a umožnili tak lépe poznat atmosféru let 1998 a 1999. Ze všech zúčastněných jsme vybrali těchto pět vítězů, každý z nich získá 2 boostery (napište mi prosím soukromou zprávu, kam chcete cenu poslat):
lukino
Sysel
Caranthir
Placka
pavouk
Naše soutěž bude dále pokračovat sběrem informací z let 2000 a 2001.
Své příspěvky můžete do tohoto fóra vkládat do 13. října.
Poté budou vaše příspěvky zpracovány do samostatného článku, na který se můžete těšit kolem 20. října.
Abychom vás motivovali k posílání příspěvků, rozhodli jsme se nejlepší příspěvky ohodnotit, celkem rozdáme 10 boosterů mezi nejlepší z vás.
Aby se vám lépe vzpomínalo, níže se můžete podívat jaké v letech 2000 a 2001 vyšly edice.
Těšíme se na vaše příspěvky.
Pavel Češka a Luboš "Lobo" Lauer
Přehled edic
Nemesis (Tangle Wire, Daze, Lin Sivvi, Defiant Hero)
Prophecy (Avatar of Woe, Foil, Mageta the Lion)
Invasion (Absorb, Fact or Fiction, Urza's Rage)
Planeshift (Orim's Chant, Meddling Mage, Flametongue Kavu)
Seventh Edition (Opposition, Coat of Arms, Engineered Plaque)
Apocalypse (Vindicate, Pernicious Deed, Yavimaya Coast)
Odyssey (Standstill, Call of the Herd, Shadowmage Infiltrator)
Pokud by Vás zajímal pohled i na období následujících let, podívejte se některý z následujících článků:
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.